Öz

Fransız emlak fonu yönetim şirketi, Mata Başkent, Fon paylarını dağıtma ve yatırımcı sicilini koruma süreçlerini modernize etmek ve optimize etmek için 2019’da blockchain teknolojisine baktı. 

Varlık tokenizasyonu ile Mata Capital, yatırımcı kaydı, yatırımcı katılımı ve abonelik operasyonu ile ilgili maliyetleri azaltarak gayrimenkul yatırımına daha fazla katılım sağlamayı amaçlamaktadır. Uzun vadeli vizyon, minimum yatırımcı aboneliği tutarlarını 100.000 € ‘dan 1 €’ ya düşürmektir. Blockchain’in düşük maliyetleri ve artan dijital işlevselliği ile Mata Capital, gayrimenkul varlık yatırımlarına daha geniş ve daha çeşitli bir yatırımcı havuzunu çekmeyi amaçlamaktadır..

Bu hedefe ulaşmak için Mata Capital, toplam 350 milyon € değerinde üç ayrı fon için güvenlik belirteçleri çıkarmak üzere ConsenSys Codefi ile ortaklık kurdu.. 

Bu tokenleştirme projelerinden ilki, şu anda Paris’in eteklerinde yapım aşamasında olan 11 katlı planlanan bir otelin sahipliğini gerektiriyordu. Ortaya çıkan 26 milyon avroluk ihraç, Avrupa’daki en büyük gayrimenkul tokenleştirme projeleri arasında yer alıyor.. 

 


Acı Noktalar

Bugün, gayrimenkul varlık yönetimi endüstrisi aşağıdaki acı noktalarından muzdariptir:

  • Zahmetli ve maliyetli fon oluşturma, varlık dağıtımı ve kayıt bakımı

  • Özellikle KYC ve kayıt faaliyetleri için küçük yatırım biletleri için önemli yönetim maliyetleri, bu da yüksek minimum yatırım aboneliği miktarları ile sonuçlanır

  • Yatırımcılar ikincil piyasalara sınırlı erişime sahiptir. Portföy tahsis stratejisi gerektirdiğinde bile varlıkların ticaretini kolayca yapamazlar

Mata Capital gibi varlık yöneticileri, yatırımcı sicilini yönetmek için kağıda güveniyor. Bu süreci dijitalleştirmek, Mata Capital’in maliyetlerden tasarruf etmesini, doğruluğu sağlamasını ve yatırımcıları için daha iyi gözetim sağlamasını sağlayacaktır..

 

Çözüm

Otel binasındaki yatırımı yasal gerekliliklere uygun olarak verimli bir şekilde yönetmek için, Mata Capital’in kimin yatırım yapabileceğini kontrol etmesi ve sahip olunan hisseleri ve işlem kurallarını tanımlaması gerekiyordu..

Codefi Assets’in Ethereum tabanlı platformu, uyumluluk gereksinimlerini yönetme, yatırımcı uygunluğu ve hisse ihracı gibi geleneksel yaklaşımın aksine, gayrimenkul varlığını tanımlamak, uyumluluk gereksinimlerini tanımlamak, yatırımcıyı Müşterini Tanı’yı doğrulamak için akıllı sözleşmeler kullanır. (KYC) profili ve doğrulanmış her yatırımcıya karşılık gelen fon paylarını ihraç edin.

Yatırımcıların uygunluğunu ve risk profilini araştırmak için Mata Capital üzerindeki olağan yük, potansiyel yatırımcıları hesap oluşturmaya, bir KYC uyum formunu doldurmaya ve gerekli tüm belgeleri platforma yüklemeye davet ederek hafifletildi. Bu belgeler daha sonra ihraççı Mata Capital tarafından Ethereum zincirinden işlendi. Fona yatırım yapmak için token satın almaya uygun olanlar daha sonra beyaz listeye alındı ​​ve platformdaki kimlik bilgileri doğrulandı..

Ethereum’un hassasiyet ve otomasyon yeteneklerinden yararlanan çözüm, uygun yatırımcıların satın alacakları hisselerin niteliğini ve sayısını tanımlamalarına, ödemeyi banka havalesi yoluyla yapmalarına ve ödeme doğrulamasının ardından hisseleri almalarına olanak tanıdı. Perde arkasında, ihraççının, özel anahtarını kullanarak imzalanan bir sertifika aracılığıyla beyaz listedeki yatırımcılara token transferini yetkilendirmesini içeriyordu..

Tamamlandıktan sonra, yatırımcılar, özelliklerini (yani ihraççılar, yatırımcılar, satın alınan token sayısı) ve Ethereum blok zincirindeki işlemle ilgili bir bağlantıyla ilgili bir satış makbuzu aldı..

 

Şema 1: Yayıncı Arayüzü

Assets 8211 Yayıncı Arayüzü

 

Diyagram 2: Yatırımcı Arayüzü

KYC Uyumluluğu ve Beyaz Liste

Varlıklar 8211 Yatırımcı İlk Katılımı

 

Şema 3: İşlem İşleme ve Ödeme Takibi

Varlıklar 8211 İşlem İşleme ve Ödeme Takibi

 

Codefi Asset’in ürün lideri Matthieu Bouchaud, “Bu ilk adım, Emlak Varlık Yönetimi sektöründeki köklü bir dönüşümün başlangıcını işaret ediyor” diyor. “Codefi Assets platformuyla, müşterilerimizin deneyim çağından endüstriyel büyümeye geçmelerine olanak tanıyarak fon birimlerini çok daha verimli bir şekilde düzenlemelerine ve yönetmelerine olanak tanıyoruz.”

 

Akıllı Sözleşmeler: Teknikler

Codefi Assets, diğerlerinin yanı sıra ERC1400 standardını temel alan Ethereum ana ağında akıllı sözleşmelerin kolayca oluşturulmasını ve dağıtılmasını sağlar. ERC1400 standardı, Ethereum topluluğu ve ConsenSys tarafından blok zincirindeki finansal varlıkları temsil etmek için özel olarak oluşturuldu. Bu yüksek düzeyde yapılandırılabilir akıllı sözleşmeler ve güvenlik belirteçleri aşağıdaki özelliklere sahiptir:

  • Güvenlik belirteçleri, bir yönetici tarafından yapılan kuvvet aktarımlarını, yakmaları ve darphaneleri destekler

  • Güvenlik belirteçleri, zincir dışı sertifika oluşturma yoluyla ticaret kısıtlamalarını destekler. Token transferleri, sertifikanın geçerliliğine bağlıdır ve ihraççıya hem birincil hem de ikincil piyasalarda finansal varlıkları üzerinde sağlam kontrol yetenekleri sunar.

  • Güvenlik belirteçleri, kısmi değiştirilebilirliği destekler (yani, farklı varlık sınıfları oluşturma yeteneği)

  • Kullanılan tüm akıllı sözleşmeler ConsenSys Diligence tarafından denetlendi

 

Sonuçlar

Mata Capital için, tokenlaştırılmış ihracının amaçları arasında zaman ve maliyet tasarrufu, ürünleri özelleştirmek için daha fazla esneklik ve yeni yatırımcı sınıflarına erişim sağlama yer alıyordu. Ayrıca, bilgilerin şeffaflığını ve değişmezliğini iyileştirmek ve ayrıca raporlama çabalarını kolaylaştırmak için tüm katılımcılar ve üçüncü taraflar arasında “tek bir doğruluk kaynağı” ile birlikte daha güvenli ve verimli işlem işlemeyi arıyordu..

Codefi’nin platformuyla, yatırımcı kaydı otomatik olarak güncellenir ve tek bir yerde tutularak bilgilerin doğruluğu, şeffaflığı ve güvenliği sağlanır. 

Mata Capital inovasyon ve dijital işletme müdürü Souleymane-Jean Galadima, “Tüm abonelerimizin bilgilerini güvence altına almak için bir operasyonel platformun yakın zamanda uygulanmasının da gösterdiği gibi, yenilik Mata Capital’in stratejisinin merkezinde yer almaktadır” diyor..

Ethereum’daki yatırım sürecini dijitalleştirmek aynı zamanda Mata Capital’e daha küresel dağıtım fırsatları da sağlıyor, çünkü uluslararası yatırımcılar platforma yerli yatırımcılar kadar kolay erişebiliyor, hem KYC hem de token dağıtımı blok zincirinde işleniyor..

Daha geniş bir hedef olarak Mata Capital, karmaşık bir finansal ürüne yatırım yapma kolaylığından yararlanacak daha fazla perakende yatırımcıyı çekmeyi bekliyor. Zamanla, blok zincirinde temsil edilen finansal varlıklar hakkındaki bilgilerin şeffaflığı ve erişilebilirliği, yatırımcıların Mata Capital’in ürünlerine duyduğu güveni artıracaktır..

Mata Capital’in ürün geliştirme müdürü Baptiste Saint-Martin ekliyor: “Tokenizasyon, özellikle ikincil piyasada yatırımcılarımıza daha iyi likidite sağlamamıza olanak tanıyacak.”

 

Gayrimenkul Varlıklarının Tokenleştirilmesi

Gayrimenkul hizmetleri firması Cushman tarafından yapılan araştırmaya göre, blok zincirinin gayrimenkul sektöründe oynayabileceği çeşitli roller arasında – mülk işlemleri için akıllı sözleşmelerden mülk listeleri için veri yönetimine kadar – en uygun ve yaygın uygulama, varlıkların tokenleştirilmesidir. & Wakfield. Mata Capital’in gayrimenkul yatırımına daha fazla katılım sağlama amacı doğrultusunda, rapor, tokenleştirmenin ticari emlak piyasasının daha düşük asgari biletler, daha fazla şeffaflık ve daha fazla likidite nedeniyle daha geniş bir perakende yatırımcı yelpazesine açılmasına yardımcı olacağını öngörüyor..

Dünya Ekonomik Forumu’na göre, finansal varlıkları tokenize etme fırsatı önümüzdeki iki yıl içinde 2 trilyon dolara ulaşacak ve bunun yarısı gayrimenkul de dahil olmak üzere alternatif varlıklardan kaynaklanıyor. Bu potansiyeli gerçekleştirmek için gereken zaman diliminin, diğer varlık sınıflarına kıyasla genellikle gayrimenkul için çok daha erken olduğu düşünülmektedir; Mata Capital gibi gayrimenkul tokenleştirme uygulamasının erken örnekleri, zaten ilerleme kaydetmiştir..

Ancak bu fırsat, blok zinciri ve tokenleştirme ile ilgili operasyonel karmaşıklığı ve düzenleyici riski azaltabilecek çözümlerin geliştirilmesine ve alınmasına dayanır. Mata Capital tarafından Codefi Assets’in platformuyla elde edilen sonuçlar, tokenleştirmenin hem yatırımcılar hem de varlık yöneticileri için temel olan kurumsal standartlardan ödün vermeden gayrimenkul fonlarına daha fazla verimlilik, şeffaflık ve risk yönetimi sunabileceğini göstermektedir.. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me