Blockchain Teknolojisi Hakkında

Merkezi Altyapıyla İlgili Sorun

Bugün internette hassas veriler, işlemler ve kayıtlar konusunda birbirimize sürekli güvenmeliyiz. İnternetteki etkileşimlerimizin çoğu, merkezi web sunucularında çalışır ve büyük miktarda kullanıcı verisi genellikle tek bir veritabanında bulunur. Mevcut veritabanları, verileri okuyabilen, değiştirebilen, engelleyebilen ve hatta silebilen “güvenilir” yöneticiler tarafından kontrol edilmek üzere tasarlanmıştır. Günümüzde internetin merkezileştirilmiş mimarisi yalnızca verimsiz değil, aynı zamanda sansüre ve hem bilgisayar korsanlarının hem de dahili kötü aktörlerin hedefli saldırılarına karşı savunmasızdır..  

Güven Devrimi: İlk Blok Zinciri

2009 yılında, anonim bir birey veya bir grup olan Satoshi Nakamoto, ilk blok zincirini geliştirdi ve piyasaya sürdü. İlginç bir şekilde, aslında “blockchain” kelimesini hiç kullanmamışlardı. Sadece engelle ve zincirle.

Satoshi için bilmece, İnternet ticaretiydi – üçüncü taraf ödeme işlemcileri olmadan dijital işlemlerin nasıl güvenli bir şekilde kolaylaştırılacağıydı. Bugün, bir kişi bir kredi kartını geçirdiğinde, kişisel kimlik bilgileri genellikle işlem ücreti talep eden ve kullanıcıların sistemlerinin bütünlüğüne güvenmelerini gerektiren beş farklı varlıktan (kart ilişkilendirmeleri, ödeme işlemcileri, takas odaları) geçer. Satoshi, “Katılımcıların [işlemlerin] alındığı sıranın tek bir geçmişi üzerinde anlaşmaları için bir sisteme ihtiyacımız var” dedi.

Satoshi’nin sistemi oldukça basitti, ancak sadeliği açısından zarifti. Bir kullanıcı ağı, oldukça yaygın şifreleme işlevlerini ve yapılarını (karmalar, Merkle ağaçları, güvenli bir karma algoritma, zaman damgası) ve hafif bir ağ tasarımını kullanarak işlem bloklarını birbirine zincirleyebilir. Ağ merkezi olmayan ve açık kaynaktı, yani halka açıktı.


Blockchain nedir

ConsenSys Akademisi

Blockchain nedir?

Video izle

Bir blok zincirindeki “blok”, ağa yayınlanan bir işlem bloğunu ifade eder. “Zincir”, bu blokların bir dizisini ifade eder. Ağ tarafından yeni bir işlem bloğu doğrulandığında, mevcut bir zincirin sonuna eklenir. Bu blok zinciri, ağın doğruladığı, sürekli büyüyen bir işlem listesi veya defteridir. Bu üzerinde mutabık kalınan tek işlem geçmişine blok zinciri diyoruz.

Bir blok zincirinin gerçek veri yapısı o kadar da yeni değildir, ancak fikir birliği protokolü şudur: kullanıcılar zinciri küresel olarak ve kendi başlarına inşa etmek için işbirliği yapabilir. Bu nedenle, birçok kişi bir blok zincirini “herkesin erişebileceği bir elektronik tabloya” benzetmektedir (Blockchain Temelleri). Ve işbirliği otomatiktir, kamera arkasıdır ve dünyanın her yerindeki bilgisayarlardaki CPU’larda çalışır..

Sistemin kim, ne ve nerede olduğu nispeten basittir. İnsanlar kimdir, makinelerin çalışmasına izin veren nedir ve nerede – paylaşılan onaylanmış işlemler zinciri – sadece yazılımdır. Ve neden? Güvenebileceğimiz ağlar kurmak için.

Bitcoin’in Ötesinde: Ethereum Blok Zinciri

Satoshi Nakamoto’nun geliştirdiği ve 2009 yılında dünyaya piyasaya sürdüğü Bitcoin blok zincirinin çok özel bir uygulaması vardı: elektronik nakit. Blockchain teknolojisi ile desteklenen elektronik nakit, finansal işlemleri güvence altına almak için kriptografi kullandığı için “kripto para birimi” olarak adlandırılır. Şu anda yaklaşık 2.000 farklı kripto para birimi var. Blockchain, Bitcoin’in altında yatan temel teknolojidir, ancak potansiyeli kripto para biriminin çok ötesine uzanır..

Ethereum Bitcoin'den Nasıl Farklıdır?

Joe Lubin ile Açıklanan Blockchain

Ethereum Bitcoin’den Nasıl Farklıdır?

Video izle

2015 yılında Ethereum, Bitcoin ödeme sisteminin temelini oluşturan blockchain teknolojisinin çok daha çok yönlü bir versiyonu olarak piyasaya sürüldü. Bir blok zincirinin değeri, ağın kesinliğidir: katılımcılar, aracılara ihtiyaç duymadan güvenilir ve değişmez bir işlem kaydı oluşturabilir. Ethereum blok zincirinin gücü programlanabilirliğidir: anlaşmalar koda gömülüdür, böylece işlemler otomatik olarak yürütülür. Bu dijital sözleşmeler veya “akıllı sözleşmeler”, sınırsız biçime, koşullara ve hatta diğer sözleşmelere çağrı yapabilir, bu da Ethereum’u yalnızca ödeme için değil, bankacılık ve finanstan enerjiye kadar çok çeşitli endüstriler için yararlı kılar..

Eşler Arası Ağlar ve Blockchain Teknolojisi

Eşler arası ağlar onlarca yıldır mevcuttur. En ünlü ilk eşler arası ağlardan biri, daha sonra Facebook’un en eski yöneticilerinden biri olacak olan Sean Parker tarafından oluşturulan bir dosya paylaşım uygulaması olan Napster’dı. Blockchain tabanlı bir eşler arası ağ, büyük birey veya kuruluş gruplarının bu işlemleri kaydetmek ve doğrulamak için tek bir otoriteye güvenmeden işlem yapmasına izin vererek bu eski sistemlere göre önemli bir ilerleme sunar..

Dağıtık Defter Teknolojisi (DLT)

Blok zincirler, dağıtılmış defter teknolojisinin bir alt kategorisidir. Bir blok zinciri ile geçmişin işlem kayıtları arasındaki temel fark, blok zincirlerinin dağıtılmış defterler. Bir bilgisayarda veya sunucuda standart bir defter mevcut olduğunda, ağdaki her bilgisayarda (defteri kullanan her birey ve kuruluş) dağıtılmış bir defter bulunur ve eşzamanlı olarak güncellenir. Bu nedenle, bir blok zinciri bir tür merkezi olmayan eşler arası bir ağ üzerinde çalışan defter. Blok zincirleri üzerinde çalışmayan dağıtılmış defterler vardır, ancak bunlar yaygın değildir ve genellikle veritabanıyla ilgili daha dar sorunları çözmek için dağıtılır..

Ademi Merkeziyetçiliğin Değeri

Bir blok zincirinin merkezi olmayan mimarisi – yazılımı eşzamanlı olarak çalıştıran ve işlem zincirini doğrulayan küresel bir bilgisayar ağı – işlem kaydının asla tehlikeye atılmamasını sağlayan şeydir. Ademi merkeziyetçilik, mimari bir ilke olarak kritiktir. Bir blockchain ağının başarısız olma olasılığını azaltır, saldırmayı zorlaştırır ve kötü aktörlerin sistemi oynamasını zorlaştırır. İçinde Ethereum’da Uzmanlaşma, Andreas Antonopoulus ve Gavin Wood, okuyucularını belirli bir blok zincirine yakından bakmaya ve ademi merkeziyet dahil olmak üzere bir dizi özelliği değerlendirmeye çağırıyor:

Ancak bugün, farklı özelliklere sahip çok çeşitli blok zincirleri var. Açık, halka açık, küresel, merkezi olmayan, tarafsız, sansüre dirençli gibi söz konusu blok zincirinin özelliklerini anlamamıza yardımcı olacak niteliklere ihtiyacımız var. Tüm blok zincirleri eşit yaratılmamıştır. Birisi size bir şeyin blok zinciri olduğunu söylediğinde, yanıt almamışsınızdır; bunun yerine, “blockchain” kelimesini kullandıklarında ne anlama geldiklerini açıklığa kavuşturmak için birçok soru sormaya başlamanız gerekir.

ConsenSys’de amacımız, kullanıcıların, geliştiricilerin ve kuruluşların blockchain teknolojisi hakkında doğru soruları sormaya başlamasına yardımcı olmaktır, böylece hepimiz güvenebileceğimiz ağlar oluşturabilir ve bunlardan faydalanabiliriz..

“Ethereum, merkezi olmayan Web’in temel protokollerinden biridir.”

–Joseph Lubin, Ethereum’un Kurucusu ve ConsenSys’in Kurucu Ortağı

Blockchain teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinin

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me