CBDC’ler: Fiat Para Birimi Kamu Ethereum’a Girdiğinde Ne Olur?

blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

AnasayfaBlogBlockchain Açıklaması

CBDC’ler: Fiat Para Birimi Kamu Ethereum’a Girdiğinde Ne Olur??

Halka açık Ethereum’un halihazırda dijital doları var – değeri 30 milyar dolardan fazla. Ethereum ana ağında bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi nasıl görünebilir? Yazan: Mattison Asher · Şubat 19, 2021 · Yayınlanan Şubat 19, 2021

Q4 2020 DEFI RAPORU blog 7 Raporu İndir

Bu, ConsenSys Codefi’nin 2020 4. Çeyrek Ethereum DeFi Raporundan bir dizi makalenin parçasıdır. Varlıklar ve ödemeler için belirteç standartları, NFT pazarları, sosyal ve topluluk belirteçleri, flaş krediler, sarılmış Bitcoin ve Filecoin, borç verme projeleri ve daha fazlası hakkında daha fazla bilgi edinmek için tam raporu indirin.

Halka açık Ethereum’un halihazırda özel dijital doları var – 30 milyar dolardan fazla.

Ethereum’da toplam stabilcoin ihracı. Kaynak: Dune Analytics

ConsenSys, Ocak 2020’de Dünya Ekonomik Forumu’nda “Merkez Bankaları ve Dijital Para Birimi Geleceği” adlı teknik incelemesini yayınladığında, arka plan paranın mekaniğinde dramatik bir değişimdi. O zamandan beri ConsenSys, Hong Kong Para Otoritesi, Tayland Bankası, Avustralya Merkez Bankası ve Societe Generale ile dört farklı Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) projesi duyurdu. Bu projelerin her biri, izin verilen ağlara, yerleşik gizliliğe ve daha yüksek işlem hacmine izin veren bir Ethereum ana ağının bir çeşidi olan ConsenSys Quorum’u kullanır. Bir CBDC’nin Ethereum ana ağına yerleştirilmesi nasıl görünebilir?? 

CBDC’lerin tasarlanmasıyla ilgili tasarım kararı, genellikle (1) toptan CBDC’lere ayrılır; bu, bankacılık kurumlarının bankalar arası ödeme ve sınır ötesi ödemeler için merkez bankasının para yönetimi otoritesine göre rolünü büyük ölçüde güçlendirir ve optimize eder, (2) perakende CBDC’lere, Tüketicilerin dijital cüzdanlarına dağıtılmak üzere ticari bantlar ve Codefi gibi Ödeme Hizmeti Sağlayıcıları kullanır. İlk seçenek, verimlilik ve endüstri maliyetlerinin karşılıklı hale getirilmesidir. İkincisi daha derin bir dönüşüme sahiptir ve Bir Ethereum belirtecine sahip olmak ve bunu işlem yapmak için kullanmakla daha yakından benzeşiyor.

Çin’in CBDC’sinin Potansiyel Tuzakları

Çin’in kendi CBDC projesi (buna Dijital Para Birimi ve Elektronik Ödemeler Sistemi veya DCEP diyorlar), bir DLT tarafından yönetilen bir dijital para biriminin nasıl görünebileceğinin ilginç bir örneğidir; Dijital yuan farklı telefon tabanlı cüzdanlara ve ticaret sitelerine aktarılırken, dolaşımdaki toplam arz, Çin’in merkez bankası tarafından tutulan bir veri tabanıyla bağdaştırılacaktır. Bu, finans kuruluşlarının halihazırda merkez bankalarında hesap sahibi olma yollarından çok da farklı değildir. Dijital bir yuan gibi programlanabilir varlıkların kendilerinin yıkıcı olabileceği yollar vardır – vergilendirmeyi doğrudan tüketici işlem akışlarına yerleştirebilir veya evrensel temel geliri uygulayabilir veya Covid ile ilgili dağıtımları kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Ancak özünde, sistemin dayandığı veriler yalnızca dijital yuanın hesaplanmasından sorumludur.. 

Böyle kapalı bir sisteme sahip olmanın bazı sorunları var. Örneğin, böyle bir özel ağ, düzenleme onayı olmadan doğal olarak mevcut Ethereum ekosistemiyle etkileşime giremeyecektir, bu da Çin vatandaşlarının DeFi tarafından sağlanan çeşitli yeni finansal hizmetlere kolayca erişemeyeceği anlamına gelir. Merkezi olmayan borç verme, takas ve türevler, özel doğası nedeniyle Çin’in CBDC’si ile etkileşimde bulunmak için Çin’in DCEP mimarisi tarafından onaylanan API’lerle bağlantı kurmak zorunda kalacaktı..

Ödeme hizmeti sağlayıcılarının ve bankaların özel bir ağ üzerinde finansal uygulamalar ve hizmetler oluşturmaları için, Çin’in CBDC ağıyla etkileşim kurmanın bir yoluna ihtiyaçları olacaktır. Çin Devlet Bilgi Merkezi tarafından başlatılan bir proje, Blockchain tabanlı Hizmetler Ağı’dır (veya BSN). Çin’in iki BSN’si olacak: biri uluslararası işlemler, diğeri yurt içi işlemler için. Uluslararası BSN, Ethereum gibi halka açık ağlarla etkileşime girebilecekken, yerel BSN.


Uluslararası BSN, geliştiricilerin Ethereum ve Polkadot gibi desteklediği hem genel hem de izinli blok zincirlerinin üzerine merkezi olmayan uygulamalar oluşturmalarına olanak tanıyan bir hizmet altyapısıdır. Ayrı olarak, ConsenSys kısa süre önce ConsenSys Quorum’un yerel BSN’nin Çin anakarasındaki halka açık şehir düğümleri aracılığıyla yaklaşık 80 farklı şehirde kullanılabileceğini duyurdu..

Çin ve diğer hükümetlerin daha birlikte çalışabilir ağlar oluşturmasının bir başka yolu da Codefi Varlık Korumalı Alanını kullanmaktır. Codefi, hükümetlerin CBDC yayınını denemelerine olanak tanır. Ek olarak, korumalı alan, hükümetlerin ekosisteme borç sermaye piyasası araçları gibi çeşitli finansal araçları sunmasını sağlar. Ayrıca, korumalı alan, hükümetlere ağdaki tüm katılımcıları etkin bir şekilde izleme yeteneği vererek, her işlemde yasal uyumluluğun her zaman korunmasını sağlar. Son olarak, sanal alan, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin CBDC’lerinin bir test ortamında Ethereum ile nasıl etkileşime gireceğini test etmelerini sağlar..

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, ConsenSys Quorum ve Codefi kullanarak CBDC’leri test ediyor

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, ortaya çıkan CBDC ağlarını test etmek için ConsenSys ile çalışıyor. Örneğin, ConsenSys, sınır ötesi toptan bir CBDC projesi üzerinde Hong Kong ve Tayland ile birlikte çalışıyor. Bu deneyde, Hong Kong ve Tayland, yüksek maliyetler, verimsizlikler ve gecikmeler gibi sınır ötesi ödemelerle ilgili sorunları çözmeyi başardılar..

ConsenSys ayrıca bir perakende CBDC’yi test etmek için Bank of Thailand ile birlikte çalışıyor. Bu test, özel izinli Hyperledger Besu ağında çalışan Tayland’ın CBDC’sini içeriyordu ve perakende bir CBDC’nin hem işlevsel hem de işlevsel olmayan gereksinimlerini karşılamak için tasarlandı. Bu deney, ticaret işlemlerini simüle etti, tedarik, fatura yerleştirme ve otomatik ödemeleri destekledi.

Ethereum’daki programlanabilir token standartları ile yeni iş mantığı türleri, ağın dışında uygulamalar olarak oturmak yerine doğrudan Ethereum’a dahil edilebilir. Bugün CBDC projeleri, paranın nasıl hareket ettirileceği sorusunu soruyor. Bitcoin bu soruyu cevapladı ve belki de izinli Ethereum gibi uygulamalı bir mimari bunu ulusal para birimleri için çözecektir. Daha derin soru şudur: CBDC’ye bağlı bir ekonomi neye benzer? Dijital para birimini kabul eden tüccarların ve uygulamaların şekli nedir? Ekonomik işlevlerini nerede yerine getiriyorlar? Bilgi işlem mekânının giderek blok zincirler üzerinde olacağını düşünürsek, bu, CBDC raylarının sadece önceden yüklenmiş ulusal parayla değil, aynı zamanda bu paranın kullanımı için önceden yüklenmiş uygulamalarla da gelmesi gerektiğini gösterir. Bir ödeme hattı, yalnızca yararlı olması ve insan ekonomik faaliyetinin anlamlı bir kısmına uygulanabilir olması durumunda kabul edilecektir. Değer depolamayı mı yoksa yaratmayı mı tercih edersiniz??

CBDCQ4 2020 DeFi Raporu En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için bültenimize abone olun.Ethereum 2020 Q3 DeFi RaporuBildiri

Ethereum 2020 Q3 DeFi Raporu

Ethereum 2020 Q2 DeFi RaporuBildiri

Ethereum 2020 Q2 DeFi Raporu

Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz KılavuzKılavuz

Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz Kılavuz

Başarılı Bir Blockchain Ürünü Nasıl OluşturulurWeb semineri

Başarılı Bir Blockchain Ürünü Nasıl Oluşturulur

Tokenizasyona GirişWeb semineri

Tokenizasyona Giriş

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map