ConsenSys’in son CBDC pilotları, merkez bankalarının Ethereum’da dijital para birimlerine nasıl yaklaştığı konusunda neyi açığa çıkarıyor?

blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

HomeBlogCodefi Ödemeleri

ConsenSys’in son CBDC pilotları, merkez bankalarının Ethereum’da dijital para birimlerine nasıl yaklaştığını ortaya koyuyor?

Toptan mı Perakende mi? Teslimat mı, Ödeme mi? Son dört ConsenSys CBDC pilotunun tasarım beklentilerini ve teknik yaklaşımlarını keşfediyoruz. Yazan Matthieu Saint Olive, James BeckAralık 1, 2020Yayınlandı 1 Aralık 2020

Ethereum'da CBDC'ler

ConsenSys, Ocak 2020’de Dünya Ekonomik Forumu’nda “Merkez Bankaları ve Dijital Para Birimi Geleceği” adlı teknik incelemesini yayınladığında, arka plan paranın mekaniğinde dramatik bir değişimdi. O zamandan beri, bu değişim sadece büyüdü, her ikisi de özel olarak stabilcoins neredeyse ikiye katlanıyor 23 milyar ABD doları piyasa değeri, ve COVID-19 salgını, paranın nasıl hareket ettiğiyle ilgili teknolojik değişiklikleri hızlandırıyor. 2019, merkez bankalarının Facecbook’un Libra’sının getirilmesi nedeniyle özel olarak çıkarılan dijital para biriminin zorluğuna ciddi şekilde tepki vermeye başladığı yılsa, 2020 hikayesi merkez bankalarının artık çok aktif bir şekilde toptan ve perakende CBDC’leri incelediği ve pilotluk yaptığıdır.. 

Çin’in Dijital Para Birimi ve Elektronik Ödeme Sistemi (DCEP), dört büyük şehirde canlı denemelerle dünyanın en gelişmiş büyük ölçekli dijital para birimlerinden biridir. Bahamalar ve Kamboçya, finansal altyapılarında dijital para birimlerini kullanan ilk ülkeler oldu. Geçen hafta, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde sinyal kurumunun yıllar içinde dijital bir para birimi yaratabileceğini ve politika yapıcıların olası bir lansmana hazırlanıp hazırlanmayacağına 2021 ortalarında karar vermeyi planladığını. Ve geçen ay ConsenSys haberlerini takip ediyorsanız, Hong Kong Para Otoritesi, Société Générale – Forge, Tayland Bankası ve Avustralya Merkez Bankası ile dört ayrı CBDC projesini duyurduk..

Merkez bankası dijital para birimlerini çıkarmanın ekonomik ve politik mantığı, yetki alanına göre büyük ölçüde farklılık gösterebilir. Çin’in merkez bankasının dijital para birimi araştırma başkanı Mu Changchun yakın zamanda dedim Çin’deki DCEP’in, “merkezi yönetimin kripto para birimleri ve küresel sabit paralara karşı savaşmak için iyi olacağını” ve eski bir merkez bankası valisinin tüketiciler için dijital bir yuan olduğunu iddia ettiğini “ABD dolarizasyonunu durdurmak.”Uluslararası Ödemeler Bankası belirtilen COVID-19, dijital ödemelere geçişi daha da hızlandıran “hükümetten kişiye yeni ödeme planlarına” yol açtı. ConsenSys’in istişare halinde olduğu merkez bankalarından bu hızlanma, yalnızca paranın dijitalleştirilmesinin hızla değişen endüstrisinde uzmanlığa ihtiyaç duymakla kalmayıp, aynı zamanda yeni benimsenen herhangi bir sistemin mevcut finansal paydaşlarla birlikte çalışmasını ve ödeme raylarını iyileştirmesini sağlamak anlamına da geliyor. Merkez bankaları şimdi, merkezi olmayan muhasebe teknolojilerinin pratikte nasıl çalıştığını, karşılıklı değiş tokuşlarını ve ihtiyaçlarını ve gereksinimlerini karşılayıp karşılamadıklarını anlamaya çalışıyor. Başka bir deyişle, ellerini kirletmeye hazırlar. 

cdbc bankacılık özellikli

Bu makalede, son dört ConsenSys CBDC pilotunu inceliyoruz; tasarım beklentileri ve teknik yaklaşımları. CBDC teknik incelememizi okumanızı ve bir CBDC’nin Ethereum teknolojisi üzerine nasıl tasarlanıp inşa edilebileceğine dair daha ayrıntılı analiz için Codefi Payments’a göz atmanızı tavsiye etsek de, bu blog yazısı pilotların olup olmadığını açıklamayı amaçlamaktadır. toptan (finansal kurumlar arasında menkul kıymet uzlaşması), perakende (genel halk tarafından kullanılır) ve çözmeye çalıştıkları belirli sorunlar, örneğin teslimat mı ödeme mi, veya sınır ötesi döviz. 

Hong Kong Para Otoritesi

ConsenSys 25 Eylül’de bir Hong Kong – Tayland’ın ikinci bir uygulama aşaması üzerinde çalışacağını duyurdu. sınır ötesi CBDC projesi. Mayıs 2019’daki ilk aşama için, Hong Kong Para Otoritesi (HKMA) ve Tayland Bankası (YİD) başlatıldı Inthanon-LionRock Projesi sınır ötesi ödemeler için bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) uygulamasını incelemek. İkinci aşama, yüksek maliyet, verimsizlikler ve sınır ötesi ödemelerdeki gecikmeler gibi sorunları çözmek için CBDC’nin kullanımını daha fazla inceleyecektir.. 

Sorunlu noktalara ve gerçek iş vakalarına dayanan kavram kanıtının ilk aşaması, fon transferlerinin eşler arası bir temelde anında gerçekleştiği bir sınır ötesi ağ tasarladı. Tasarım, döviz (FX) fiyat keşfine izin verir ve isteğe bağlı FX dönüştürme ve bir atomikte FX uzlaştırmaya olanak tanır. ödemeye karşı ödeme (PvP).  Bank of International Settlements’a göre, PvP “bir ödemenin bir para biriminde nihai transferinin, ancak ve ancak bir ödemenin başka bir para biriminde veya para birimlerinde son transferinin gerçekleşmesi durumunda gerçekleşmesini sağlayan bir ödeme mekanizmasıdır.” 

Kavramın kanıtı, yalnızca ticari uzlaştırma ve sınır ötesi sermaye piyasası işlemlerinde potansiyel uygulamalar için bir ödeme aracı olarak CBDC’ye odaklanır. toptan bankalar, banka dışı finans kurumları ve büyük şirketler gibi katılımcılar. İki yetkili ayrıca bölgedeki diğer merkez bankalarının CBDC’lerini desteklemek için sınır ötesi ağ prototipini geliştirmeyi planlıyor. Yakında bankaları ve büyük şirketleri gerçek ticaret işlemlerini kullanarak denemelere sokacaklar. 


Tayland Bankası

28 Ekim’de ConsenSys, Tayland Bankası keşfetmek için perakende Siam Cement Group (SCG) ve Digital Ventures (DV) ile birlikte Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) projesi. HKMA kavram kanıtının aksine, perakende CBDC, nakit para ve Çin’in DCEP’i gibi genel halk tarafından kullanılabilen bir para birimidir. Toptan CBDC’ler ise, sadece izin verilen kurumlar tarafından bankalararası piyasada bir uzlaştırma varlığı olarak kullanılmaktadır.. 

Bank of Thailand CBDC, özel izinli Hyperledger Besu ağında çalışacak ve perakende bir CBDC’nin hem işlevsel hem de işlevsel olmayan gereksinimlerini karşılayacak şekilde tasarlanacaktır. İş durumlarından biri, ticaret işlemlerini simüle etmek, tedariki desteklemek, fatura yerleştirme ve otomatik ödemeleri simüle etmek için B2P’de bir CBDC’nin, Digital Ventures tarafından geliştirilen Procure-to-Pay Blockchain Solution’da kullanımını test edecek. Keşifte, CBDC test edilecek ve bir ERC-20 standardı, dünya çapında en çok benimsenen belirteç standardı, ağ katılımcıları arasında dijital varlık ihracı ve aktarımı sağlar. Tayland ortağı Atato ile ortaklaşa çalışan ConsenSys, Codefi ve MetaMask bir kullanıcı cüzdanına bakarken. 

Société Générale – Forge

Ayrıca 28 Ekim’de, Societe Generale – Forge, Societe Generale Group’un dijital defter teknoloji platformu, devam eden Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) pilot faaliyetlerinin bir parçası olarak teknoloji ve hizmetler sağlamak için ConsenSys’i seçti. 2019’da Société Générale – Forge Veriliş halka açık Ethereum blok zincirinde 100 milyon € (112 milyon $) teminatlı tahvil ve 2020’de Banque de France ile ortak bir proje olarak bir CBDC ile kapatılan 40 milyon € tutarında bir tahvil ihraç. 

ConsenSys, özellikle CBDC düzenleme ve yönetimine odaklanarak Societe Generale – Forge’a teknoloji ve uzmanlık sağlayacak, teslimat mı ödeme mi, ve defterler arası birlikte çalışabilirlik. Bu durumda, teslimat ve ödeme, merkez bankaları ile finans kurumları arasındaki mevduatları ve alım satımları genellikle iki gün süren uzun süren uzun süreci tanımlar.. 

Avustralya Merkez Bankası

1 Kasım’da Avustralya Merkez Bankası açıklandı potansiyel kullanımını ve sonuçlarını keşfetmek için işbirliğine dayalı bir proje toptan CBDC ile işbirliği içinde Avustralya Commonwealth Bankası, Ulusal Avustralya Bankası, Avustralya merkezli finansal hizmetler firması Sürekli, ve ConsenSys. Proje, özellikle ConsenSys Quorum, Codefi Assets kullanılarak Ethereum’da tokenize edilmiş bir sendikasyon kredisinin finansmanı, takas ve geri ödemesi için toptan pazar katılımcıları tarafından kullanılabilecek tokenize edilmiş bir CBDC formunun ihracı için bir POC geliştirilmesini içerecektir. ve Codefi Orkestrası. 

Societe Generale – Forge ile pilot gibi, proje de “atomik” in olası sonuçlarını keşfedecek teslimat mı ödeme mi DLT platformunda yerleşim, özel işlemler, yanı sıra, tokenize edilmiş CBDC ve finansal varlıkların diğer potansiyel programlanabilirlik ve otomasyon özellikleri. Avustralya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı (Finansal Sistem) Michele Bullock, “Bu projeyle, toptan finans piyasası işlemlerinde verimlilik, risk yönetimi ve yenilik için bir CBDC’nin etkilerini keşfetmeyi hedefliyoruz.” Dedi. Projenin 2020 yılı sonunda tamamlanması bekleniyor ve taraflar proje ve ana bulguları hakkında 2021’in ilk yarısında bir rapor yayınlamayı planlıyor..

ConsenSys’in CBDC Yaklaşımı

Bu kavram kanıtlarının her biri, 2020 yılında merkez bankalarının özel sektörden uzmanlık ve destek almakla ilgilendiğini gösteriyor. Ayrıca, Avustralya Rezerv Bankası ve Société Générale – Forge gibi, varlıkları devretmek ve hesapları uzlaştırmak için gereken verimlilik ve kaynaklara önemli ölçüde fayda sağlayacak somut kullanım senaryoları ile ilgileniyorlar.. 

ConsenSys’in CBDC teklifi, yakın zamanda JP Morgan’dan satın alınan ConsenSys Quorum’a dayanmaktadır. Quorum, izin yeteneklerine, anında kesinliğe, gizlilik ve izleme yeteneklerine ve Kurumsal desteğe ihtiyaç duyan kurumlar ve kurumlar için optimize edilmiş açık kaynaklı bir Ethereum istemcisidir. ConsenSys Quorum, Proof-of-Work (PoW) fikir birliği algoritmasını değil, bir Proof of Authority (IBFT) kullandığı için çevre dostudur. ConsenSys Quorum (şimdiki değeri) üçüncüsü tarafından kullanıldı dahil olmak üzere dünya çapında blockchain projelerinin Dünyanın en büyük 25 bankası ve küresel olarak 400 kurum. Blockchain yeni ortaya çıkan bir teknoloji olmasına rağmen, Enterprise Ethereum en çok benimsenen ve savaşta test edilen platform olduğunu kanıtlıyor ve daha da önemlisi, organik olarak en büyük geliştirici topluluğunu cezbetti. Geçen yıl, halka açık Ethereum’daki gelişmeler, yani özel stabilcoinler ve merkezi olmayan finans (DeFi), teknolojinin güvenlik, güvenilirlik, mahremiyet ve ölçeklenebilirlik söz konusu olduğunda merkez bankalarının ihtiyaç ve gereksinimlerini karşılayacak kadar olgun olduğunu gösteriyor. 1T $ değerinde kamu varlığının 2020’nin sonunda halka açık Ethereum’da kapatılması bekleniyor..

Avantajları toptan Ethereum üzerine inşa edilen CBDC, anında ödeme, gelişmiş parasal kontroller, basitleştirilmiş dağıtım ve operasyonel verimlilik içerir. Bankalar arası ödeme mutabakatı, bir gecede işlemenin tehlikelerini ortadan kaldırır ve sınır ötesi transferlerde bulunan karşı taraf risklerini azaltır. Programlanabilir dijital varlıklar ile merkez bankaları para arzı ve işlemler üzerindeki vergiler üzerinde daha fazla kontrole sahip olabilir. Merkez bankaları ayrıca devlet fonlarını doğrudan yetkili kuruluşlara aktarabilir ve bankacılık altyapısını düzene sokabilir ve son kullanıcılara rekabetçi oranlar sunabilir. Perakende Ethereum üzerine inşa edilen CBDC’ler, hızlı, düşük maliyetli, evrensel olarak erişilebilir bir eşler arası ödeme sisteminin yolunu açıyor. Mobil cihazlar aracılığıyla dağıtılabilen dijital para birimlerini kullanarak finansal erişilebilirliği artırabilir ve bankalara ve fiziksel paraya sınırlı erişime sahip uzak bölgelerdeki insanlara ulaşabilirler. Ağ düzeyinde, ConsenSys Quorum veya Hyperledger Besu kullanabiliriz ve ön uç uygulama tarafında Codefi Payments, ihraç, bankalar arası ödemeler ve transferler, likidite yönetimi, kimlik onboarding ve analitik için kullanımı basit bir platform sağlar..  

Codefi Ödemeleri CBDC

CBDC yaklaşımları hala yeni olsa da, bu projelerin her biri şu soruyu soruyor: Ethereum’un izinli bir sürümünde CBDC kullanan bir ekonomi neye benziyor? Bu yeni mimari ticari bankalar ve ödeme hizmeti sağlayıcıları ile nasıl çalışabilir? Ekonomi üzerindeki etkisi nedir? Bu sadece bir bankanın bir blok zincirinde tokenize edilmiş bir tahvil ihraç edebileceğini kanıtlamakla ilgili değildir; Bu, özel işlemleri geniş ölçekte mümkün kılmak, yerleşik finans kurumlarını işe almak ve blok zinciri tabanlı ve geleneksel ödeme rayları arasında bağlantı kurabilmekle ilgilidir.. 

Ve yine de, bu pilot uygulamaların her biri, merkez bankaları ve özel sektör için birlikte öğrenme yolculukları yapıyor. Bu pilotlardan hiçbirinin kısa vadede hayata geçmeleri için aceleci bir duyuru planına yol açmasını beklemiyoruz. Bu noktada, çoğu merkez bankası, gerekirse bir CBDC çıkarmaya hazır olmak istiyor. Çoğu, bulgularını diğer merkez bankaları, ödeme hizmeti sağlayıcıları ve teknoloji şirketleriyle paylaşmayı planlıyor. Bu, tüm CBDC araştırma topluluğunun ve teknoloji uzmanlarının başkalarının yaptıklarını iyileştirmesine yardımcı olacaktır. ConsenSys’de, blok zincirlerinin sadece paranın nasıl hareket ettiği için değil, aynı zamanda aynı raylar üzerine ne tür yararlı uygulamaların inşa edilebileceği için de çekici bir mimari sunduğunu düşünüyoruz.. 

CBDCCentral Bankdijital para birimiDLTEnterprise BlockchainHaber Bülteni En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için bültenimize abone olun.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map