Cryptocurrency vs Blockchain

Kripto para birimleri ile blok zinciri teknolojisi arasında ayrım yapmak önemlidir. Tüm kripto para birimleri bir blok zincirinde çalışmaz ve tüm blok zincirleri tasarımlarının bir parçası olarak kripto para birimlerini kullanmaz..

Bir kripto para güçlü kriptografi ile oluşturulan, sürdürülen ve güvence altına alınan bir dijital para birimi biçimidir. Bu, işlemlerini hacklemeyi veya manipüle etmeyi son derece zorlaştırır. Diğer dijital varlık biçimlerinden farklı olarak – borsalarda alınıp satılan altın, çevrimiçi oyunlarda kullanılan para veya şirket tarafından yönetilen sadakat noktaları gibi benzersiz sanal varlıklar gibi – bir kripto para birimi, merkezi bir otorite tarafından kontrol edilmediği için tipik olarak sansüre dayanıklıdır. Bu, para biriminin devlet para otoriteleri tarafından yaratıldığı ve verildiği ve ABD Federal Rezervi gibi merkez bankaları tarafından kontrol edildiği eski para birimi paradigmasını tersine çevirir..

Kripto Para Birimi ve Geleneksel Para Birimi

Geleneksel para birimi biçimleri şu şekilde bilinir: fiat para birimi, çünkü bunlar, altın gibi fiziksel varlıklarla desteklenen emtia para biriminin aksine, yalnızca düzenleyen hükümetin otoritesi tarafından desteklenmektedir..

Herhangi bir fiziksel varlığın desteği olmadan para basan hükümetler, fiat, ve ulusal para birimlerini askeri veya ekonomik güçle destekleyemezlerse, bu para birimleri içsel değerlerinin çoğunu veya tamamını kaybedebilir..

Örneğin, Zimbabwe, 20. yüzyılın başlarında ulusal fiat para biriminin daha fazlasını basarak iç ekonomik sorunlarla mücadele etmeye çalıştı. Bununla birlikte, ülke kendi içinde veya uluslararası sahnede kendi para birimi değerlerini uygulama gücünden yoksun olduğu için, basılı banknotlar hızla değersiz hale geldi. Zimbabwe sonunda para birimini terk etmek zorunda kaldı ve kendi banknotlarının değerini çıkarma veya kontrol etme yeteneğini etkin bir şekilde kaybetti. Vatandaşları artık ABD doları ve Çin yuanı dahil olmak üzere birkaç yabancı para birimini yasal ödeme aracı olarak kullanıyor..

Tarihsel olarak çoğu hükümet, ihraç edilen para birimlerinin değerini belirli bir miktarda altına bağlamıştır. Altın standardı. Altın standardı, Büyük Buhran sırasında ülkeler, rezervlerindeki altın miktarıyla ekonomik düşüşle mücadele çabalarında güçlük çekerken, uygulamadan çıktı. Altın standardı, ABD Başkanı Richard Nixon’un diğer ülkelerin ABD doları arzlarını altına çevirmelerine izin veren bir politikayı sona erdirmesinin ardından 1970’lerde dünya çapında terk edildi..

Kripto para birimleri ve Bitcoin

Bitcoin genellikle ilk modern kripto para birimi olarak kabul edilir çünkü merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan tamamen merkezi olmayan bir şekilde çalışmak üzere tasarlanmış ilk dijital para birimidir. Daha önceki kripto para oluşturma girişimleri, halkın güven eksikliği ve düzgün çalışmayı sağlamak için yetersiz teknoloji nedeniyle başarısız oldu. 1990’ların teknolojisi ve bağlantı hızlarıyla etkili ve işlevsel bir dağıtılmış kripto para birimi yaratmak mümkün değildi. Bitcoin’in yaratılması aynı zamanda dünyanın ilk işlevsel blok zincirini de üretti. 

Kripto Para Birimlerinin Değeri

Modern kripto para birimleri, özellikle kripto para birimi yaygın bir tanınırlığa sahipse ve bir kripto para birimi borsasında alınıp satılabiliyorsa, genellikle fiat para birimleri için geniş ölçüde değiştirilebilir. Borsadaki hisse fiyatlarına benzer şekilde, herhangi bir zamanda göreceli arz ve talebinin bir fonksiyonu olarak hesaplanan serbest dalgalı değerlere sahip olabilirler. Bazı kripto para birimleri, değerlerini Bitcoin veya ABD doları gibi başka bir şeyin değerine “sabitlemeye” veya bağlamaya çalışır..

Şirketler bugün blockchain'i nasıl kullanıyor?

Joe Lubin Tarafından Açıklanan Blockchain

Şirketler bugün blockchain’i nasıl kullanıyor??

Video izle


Kripto Para Birimleri İçin Kullanım Durumları ve Uygulamaları

Bir kripto para birimi, insanların gelecekte daha yüksek fiyatlar veya daha iyi döviz kurları beklentisiyle tasarruf etmeyi seçtikleri bir değer deposu görevi görebilir. Bazı kripto para birimleri, mal ve hizmetleri satın almak için ödeme olarak bile kullanılabilir, bu da onları bir değişim aracı haline getirir. Fiat para birimleri gibi, bazı kripto para birimleri bu rollerde diğer kripto para birimlerinden çok daha etkilidir..

Değer Deposu (SoV)

Her şey bir değer deposu olabilir. Bin yıl boyunca, altın iyi bir değer deposu olarak kabul edildi (ve hala da öyledir) çünkü bireyler ve hükümetler gelecekte de değerli olmaya devam edeceğine inanıyorlar. Bugün, ABD doları ve İngiliz sterlini gibi küresel rezerv para birimleri, nispeten iyi değer depoları haline geldi. Bir değer deposunun mutlaka aynı fiyatta kalması gerekmez, ancak büyük ölçüde dalgalanamaz ve zaman içinde değerinin artmaya devam edeceğine dair küresel algıyı sürdürmesi gerekir. Bitcoin, Ether (Ethereum platformunun yerel belirteci) ve diğer kripto para birimleri, tek bir ülke tarafından kontrol edilmedikleri ve programlanmış enflasyon seviyelerine sahip oldukları için küresel kurumlar ve ulusal hükümetler tarafından potansiyel uzun vadeli değer depoları olarak yavaş yavaş tanınmaya başlıyor.. 

Ödeme

Günümüzde, nakit ve kredi kartları ortak değişim araçlarıdır, yani mal ve hizmetlerin değişimi için evrensel olarak kabul edilirler. Son birkaç on yılda, Paypal, Venmo, WeChat ve diğer mobil / elektronik ödeme biçimleri gibi daha modern ödeme süreçleri oluştu. Ancak, bu ödeme şekillerinin tümü esas olarak ABD doları veya başka bir büyük para birimi cinsinden ifade edilir. Bitcoin, eter ve diğer kripto para birimleri yavaş yavaş dünyaya entegre oldu ve sıradan mal ve hizmetler için ödeme yapmak için kullanılabilir, bu da bir değişim aracı olarak kullanılma yeteneklerini daha da güçlendirir. Filipinler’in UnionBank’ı, ConsenSys Solutions, Kaleido, Amazon AWS, ConsenSys Diligence, Microsoft Azure ve yedi kırsal Filipin bankasıyla ortaklaşa kısa süre önce Enterprise Ethereum üzerine kurulu bir kırsal banka ödeme platformu olan Project i2i’yi denedi. Stabilcoins olarak adlandırılan yeni bir kripto para birimi sınıfı, genellikle ABD dolarına veya bir birimine sabitlendikleri için bir değişim aracı olarak çekiş kazanmaya başladı..

Tokenizasyon

Bir belirteç, bir değer biriminin dijital bir temsilidir. Bu değer birimi, ister sanal varlıklar ister gerçek dünya varlıklarının dijital temsilleri olsun, toplum tarafından değerli görülen her şeye atanabilir. Jetonlar, Ethereum gibi akıllı sözleşme platformları kullanılarak oluşturulur ve her jeton çeşitli özelliklerle programlanabilir.

ConsenSys Web Seminerleri

Tokenizasyona Giriş

ConsenSys uzmanları ile blockchain tokenasyonuna ve iş avantajlarına derinlemesine bir bakış.

Bugün kayıt OlTokenizasyona Giriş

Teşvik Mekanizması

Birçok kripto para birimi aynı zamanda, katılımcıların kendi çıkarlarını gözeterek aynı anda sisteme bir bütün olarak fayda sağlayan ve ilerleten bir şekilde davranmaya teşvik edildiği kripto-ekonomik sistemlerin temeli olarak hizmet eder. Pek çok kripto para biriminin arkasındaki kripto-ekonomik sistem, “görünmez el” ilkesi, serbest piyasa ekonomisindeki kendi çıkarına sahip katılımcıların otomatik olarak bir denge durumuna ulaşacağını belirleyen öncü ekonomist Adam Smith’in öngördüğü dizginsiz serbest piyasaya güçlü bir benzerlik taşıyor. herhangi bir varlığın alıcıları ve satıcıları arasında. Bu kripto para birimlerinin ekosistemlerinin düzenlenmemiş serbest piyasalara ne kadar benzediği, büyük ölçüde yaratıcılarının kripto para birimi ihracı ve gelişimi üzerinde kontrol uygulama derecesine bağlıdır..

Bunlar, kripto para birimlerinin geniş uygulamalarından bazıları. Kripto para birimleri daha fazla geliştirme ve deneme sürecinden geçtikçe, yeni kullanım durumları ve potansiyel uygulamalar kazanır. Kripto para birimlerinin gelecekte nasıl kullanılacağını kesin olarak söylemek imkansız olsa da, mevcut kullanım durumları ve uygulamaları kesinlikle yıkıcı bir teknoloji olacaklarını garanti ediyor. Kripto para birimlerine güç veren blockchain teknolojisinin kendisi de çok çeşitli kullanım durumlarına ve çeşitli endüstriler için potansiyel faydalara sahiptir..

Kripto para birimlerinin arkasındaki teknoloji hakkında daha fazla bilgi edinin

  • Bilgi Tabanı Blockchain Teknolojisi Nedir?
  • Bilgi Tabanı Ethereum Nedir?
  • Sektöre Göre Kurumsal EthereumBlockchain Kullanım Durumları ve Uygulamaları

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me