blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

Ana SayfaBlogCodefi Verileri

DeFi kredisinde kodu ve finansal riski değerlendirmek için açık kaynaklı bir metodoloji olan DeFi Score ile tanışın

by Nicole AdarmeEylül 20, 2019Yayınlanan Eylül 20, 2019

0 fhlnj4QSRyGLRVn0

DeFi kredilendirmede APR’lerden daha fazlası var.

Üç haneli büyüme ve çeşitli kredi platformlarında yarım milyar doların üzerinde kilitlendiği DeFi için büyük bir yıl oldu. Gerçekten merkezi olmayan finansal hizmetlere doğru yavaş yürüyüşe devam ederken, sektördeki muazzam miktardaki deneme ve aracılıktan çıkarılma durumundan sürekli olarak ilham alıyoruz. Ne yazık ki, DeFi’de halkın bilinçlendirilmesi, akıllı sözleşme kredisi platformlarına eşlik eden yeni risk türlerinden kaçınırken, genellikle aşırı büyük getiri potansiyeline odaklanır. En yaygın borç verme ve ödünç alma platformlarından bazıları Compound, DyDx, Fulcrum ve Nuo’dur..

Bu protokollerin deneyimli kullanıcıları, yaygın endişelerin farkına varabilir:

 • Bir protokolün akıllı sözleşmelerinin fonlarımı riske atan hatalar veya güvenlik açıkları içermediğine nasıl güvenebilirim?

 • Ürün gerçekten ademi merkeziyetçi mi? Herhangi bir kişi veya grup oracle’ları, idari kontrolleri veya acil durum önlemlerini manipüle ederek yatırımımı etkileyebilir mi??

 • İstediğim zaman paramı çekemeyeceğim bir senaryo var mı?

 • Fiyat dalgalanması pozisyonumu nasıl etkileyecek? Tüm sistemi hangi tür teminatlar destekliyor??

DeFi topluluğu, kredi verme fırsatlarını risk göz önünde bulundurarak mı değerlendiriyor, yoksa sadece en iyi getiri oranını mı kovalıyoruz??


DeFi’de Riske Bütünsel Bir Yaklaşım

ConsenSys Codefi, DeFi borç verme piyasalarını etkileyen teknik ve finansal riskler konusunda şeffaflığı ve anlayışı teşvik etmek için DeFi Puan Metodolojisini yayınlamaktan heyecan duyuyor. İlk metodoloji açık kaynaklıdır GitHub, takip edilecek örnek bir uygulama ile. Amacımız, DeFi ve Ethereum geliştirici topluluklarının DeFi olgunlaştıkça metodolojiyi genişletmesi, test etmesi ve kullanmasıdır..

Aşağıda, belirli bir kredi verme piyasasını değerlendiren bir tüketici uygulamasında DeFi Puanının nasıl uygulanabileceğinin görsel bir örneği bulunmaktadır..

0_7vgb68IHHqpmlwWX.png

Model, kullanıcılara sunulabilecek veya diğer sistemlere entegre edilebilecek, anlaşılması kolay 0-10 bir puan verir. Bu örnek aynı zamanda puana katkıda bulunan özelliklerin bir özetini de içerir: güçlü teknik özellikler, zayıf likidite ve yüksek düzenleme riski.

Risk Modeli & Veri Girişleri

Kripto piyasasının risk özelliklerini yakalayan iki geniş kategori vardır: akıllı sözleşme ve finansal risk.

0_YFMpb2VDiKX7Eiea.png

Akıllı Sözleşme Riski

Borç verme platformları, tüm pazarlarında aynı akıllı sözleşmeleri paylaşma eğilimindedir, bu nedenle akıllı sözleşme riski, platformları karşılaştırırken en önemli faktör olacaktır. Bir platform veya protokolün akıllı sözleşmeleriyle ilgili önemli soruları yanıtlamak, akıllı sözleşmeleriyle ilişkili riski belirlemeye yardımcı olabilir. Örneğin, kodun hangi kısmı saygın firmalar tarafından denetlendi? Resmi doğrulama yapıldı mı? Kod açık kaynak mı? Bir böcek ödülü teklif edildi mi?

Finansal risk

Finansal risk, bireysel piyasalardaki likidite ve teminatlandırma konularına odaklanır ve piyasa koşullarına göre değişecektir. Örneğin, bir piyasa benzerlerine kıyasla düşük likiditeye sahipse, puan düşecektir..

Borçlular, geri ödemeyi sağlamak için aşırı teminatlandırılır, ancak kripto varlıklarının değişken yapısı, yüksek teminat faktörlerinin yetersiz olabileceği anlamına gelir. Günümüzün DeFi platformlarının teminat desteğinin bileşimi, bazılarının diğerlerinden çok daha likit, istikrarlı varlıklardan oluştuğu yüksek bir çeşitlilik düzeyine sahiptir. Bir pazarın teminat oranı ve teminat portföyü hakkındaki zincir içi veriler de DeFi puanını etkiler.

Diğer Hususlar

Sigorta ve yasal risk, farklılıkları görmeye başladığımız iki alandır. Bazı platformlar kara kuğu olaylarına karşı koruma sağlamak için sigorta fonlarına katkıda bulunuyor, ancak havuzlar genellikle yetersiz görülüyor. Bazı platformlar düzenleyici endişeleri kabul ederken, diğerleri daha güçlü düzenleyici karşıtı pozisyonlar alır. Borç verme platformları olgunlaştıkça, bu alanların DeFi Puanında daha fazla ağırlık taşıdığını görmeyi umuyoruz..

DeFi’nin yeni ortaya çıkan durumu ve sınırlı tarihsel geçmişi göz önüne alındığında, bunun regresyon testine tabi tutulmuş doğrulanmış bir istatistiksel model olmadığını anlamak önemlidir. Gelişmekte olan bu piyasalarda riski tahmin etmek ve iletmek için bir görüşme başlatmak için fikir temelli bir çerçevedir. Ağırlıklar, 10 puanlık bir puanlama spektrumunun değerini en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmıştır ve başlangıçta Bileşik, dYdX, Nuo ve Fulcrum için ayarlanmıştır..

Sıradaki ne?

Puanın faydasını iyileştirmek için yeni veri noktalarına ve yöntemlerine aktif olarak bakıyoruz:

 • Tasfiye politikaları aracılığıyla merkezileştirme (yönetişim) riskleri, oracle riskleri ve piyasa likidite riski dahil olmak üzere ek risk faktörlerini ele alın

 • Puan alt bileşenlerini bireysel puanlara ayırın

 • Pazar meta verilerini doğrulamak için merkezi olmayan yöntemler

 • DeFi ürünleri için modeli borç vermenin ötesine uyarlayın

 • DAO-ify bu puanlama algoritmasının yönetimi

Toplumu, metodoloji hakkında geri bildirim sağlamaya ve iletişime geçmeye teşvik ediyoruz!

 • Katkıda bulunun GitHub

 • DeFi Score web sitesini ziyaret edin

 • Tartışmaya katılın Telgraf

DeFiDeFi Puanı Ürün Duyurusu Haber Bülteni En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için haber bültenimize abone olun.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me