Blockchain’de sivil kimliğin tanıtımı

 

Meydan okuma

Birleşmiş Milletler bunu 2050’ye kadar tahmin ediyor, İnsanların% 68’i kentsel alanlarda yaşayacak. Bu kitlesel vatandaş akışı, mevcut hükümet sistemleri ve süreçleri üzerinde stres yaratacaktır. Şehirlerin yaklaşmakta olan sayısız zorlukla başa çıkabilecek donanıma sahip olmasını sağlamak için, artan sayıda şehir “akıllı” şehirler olma yolunda adımlar atmaktadır..

Zug, diğer adıyla Crypto Valley, verimliliği, veri güvenliğini ve oylama erişilebilirliğini artırırken dijital hükümet hizmetlerine erişimi iyileştirmek için blockchain tabanlı dijital kimlikleri keşfetmeye başladı..

Doğrudan Demokrasiyi Kolaylaştırmak

Çoğu demokraside, vatandaşlar cumhurbaşkanlığı, parlamento veya yerel seçimler için birkaç seçime oy vermeye çağrılır. Seçtikleri temsilci, kendi adına siyasi kararlar alır. Buna dolaylı demokrasi denir.

İsviçreli doğrudan bir demokrasiye sahiptir ve bu, onları kendi kantonlarıyla ilgili sayısız meseleye oy vermek için yılda yaklaşık dört kez sandık başına götürür, örn. restoranlarda sigara içmek, müzeleri finanse etmek ve yerel otobüs güzergahlarını genişletmek. Bu, modern zamanlarda en demokratik hükümet olmasına rağmen, aynı zamanda hantal, pahalı ve zaman alıcı bir süreç yaratmaktadır..

“Blockchain tabanlı dijital kimlikler sayesinde, insanlar kendi verileri üzerinde kontrolü geri kazanıyor.” 

– Martin Würmli, Zug Belediye Başkanı Katip

Kurumsal Ethereum Çözümü

Zug, Lucerne Üniversitesi Finansal Hizmetler Enstitüsü Zug (IFZ) ile birlikte Ethereum blok zinciri üzerinde kendi kendine egemen devlet tarafından verilen bir kimlik projesinin dünyanın ilk canlı uygulamasını oluşturmak için merkezi olmayan bir kimlik platformu olan uPort’tan yararlandı. , entegratör ile birlikte TI&M platform için ve Luxoft oylamayı uygulamak için. 2017 yazında, yerleşik kimlikleri halka açık Ethereum blok zincirine kaydetmek için bir pilot program başlattılar. Pilot programın ardından Zug, programı Kasım 2017’de resmen başlattı.. 

uPort’un kimlik modeli, kullanıcıların Ethereum’a kendi kimliklerini kaydettirmelerine, kimlik bilgilerini göndermelerine ve talep etmelerine, işlemleri imzalamalarına ve açık kimlik sistemindeki anahtarları ve verileri güvenli bir şekilde yönetmelerine izin vererek bireye kimlik sahipliğini iade eder.. 

Nasıl çalıştı


Zug, herkese verileri imzalama ve doğrulama gücü veren halka açık Ethereum ağında kendi kimliğini yarattı. Zug şehir kimliğine erişim, belirli yönetici haklarıyla donatılmış kişisel uPort kimliğini kullanan şehir katipine devredildi..

Kullanıcı deneyimi
  1. Bir Zug sakini, uPort ID uygulamasını Apple App Store’dan indirdi ve bir hesap oluşturdu. 
  2. UPort uygulaması, kullanıcının kimliğini telefonunda temsil eden ve kullanıcının kimlik aracısı olarak görev yapan benzersiz bir özel anahtar oluşturdu..
  3. Sakin, özel anahtarını yedekleme fırsatına sahipti ve telefonlarına erişimi kaybetmeleri durumunda kimliğine erişimi geri kazanmalarına izin verdi. Bu kurulumla, ikamet eden kişi kimliklerinin ve tüm ilişkili verilerinin tam kontrolünü ele geçirdi.. 
  4. Sakin, Zug’un e-devlet platformuyla ilk kez etkileşimde bulunmak üzere bir QR kodunu tarayarak kaydolmak için Zug’un web sitesini ziyaret etti.. 
  5. Sakin, doğum tarihini ve pasaport numarasını Zug’un web sitesine girdi. Talep kriptografik olarak imzalandı ve şehre yeni bir Zug ID başvuru isteği olarak gönderildi. 
  6. İkamet eden kişinin, ayrıntılarının 14 gün içinde şahsen doğrulanması için Şehrin Einwohnerkontrolle’unu (vatandaş kayıt ofisi) ziyaret etmesi gerekiyordu.. 
  7. Onaylandıktan sonra, belediye katibi onlara şehrin kimliğiyle imzalanmış Zug kimliklerini içeren doğrulanabilir bir kimlik belgesi verdi. Herkese açık ve özel diğer kuruluşlar, kullanıcının uPort uygulamasında Zug kimliğini kullanmak için hizmetler sunabilir.
  8. Vatandaşlar, kullanıcının uPort Uygulamasında ZUG Kimliklerini göstererek, bu durumda yaklaşan bir festivale oy vererek çeşitli hizmetlere erişim elde ettiler..

 

Ulaşılan Hedefler

İnsanlar ve hükümetler arasındaki dijital etkileşimleri güvence altına alın

350 kayıtlı vatandaş, uPort tarafından doğrulanan bir dijital kimliği başarıyla oluşturdu. Yaklaşan bir festivalde havai fişeklerin varlığıyla ilgili oylamaya 70 vatandaş katıldı. Kullanıcılar zahmetli oturum açma sürecini atladılar, uPort hesaplarıyla oturum açtılar, oy kullandılar ve bir sandık merkezine gitmeden oturumu kapattılar.. Aracılara veya oy sayma altyapısına güvenmeksizin kimin oy kullandığını doğrulamak mümkündü. Pilot uygulama, kullanıcı tarafından kontrol edilen kimliklerin e-oylama girişimlerinin modernizasyonunu desteklediğini ve bu sayede şehri milyonlarca insandan ve verimlilik maliyetlerinden kurtarabileceğini gösterdi..

 

Sonraki adımlar

Gelecekte, Zug vatandaşları şehirdeki belirli hizmetlere erişim sağlamak için dijital kimlikleri kullanabilir. Örneğin, AirBie bir bisiklet paylaşım hizmetidir bu, bisikletlerine yalnızca uPort merkezi olmayan kimlikler aracılığıyla erişime izin verir. Kullanıcılar sıkıcı kayıt sürecini atlar ve AirBie kripto bisikletlerine 20 saate kadar ücretsiz erişim elde etmek için uPort özellikli Zug ID’lerinde oturum açarlar. Bu gönderi sırasında, bisikletleri 90 kullanıcı tarafından 1.600’den fazla kez kullanılmıştı..

UPort merkezi olmayan kimlik, birçok “akıllı şehir” hizmetinin, yani otonom otobüslere erişim, lüks araç paylaşım uygulamalarının ve kütüphaneden kitapların kontrol edilmesini sağlamanın ilk ve güvenli adımıdır.. 

Kurumsal bir blockchain danışmanlığına kaydolun

ConsenSys Solutions, blockchain’i işletmeye getiriyor. Herkese açık ve özel blok zinciri çözümleri oluşturmak, test etmek ve dağıtmak için dünyanın dört bir yanındaki kuruluşlar, hükümetler, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve yeni başlayanlarla birlikte çalışıyoruz.

Bir blockchain uzmanıyla bağlantı kurunKurumsal bir blockchain danışmanlığına kaydolun

Zug Dijital Kimliği hakkında daha fazla bilgi edinin

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me