blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

AnasayfaBlogCodefi

Dilim Borç Verme Sabit Faiz Oranlarını DeFi’ye Nasıl Getirecek?

Dilim ürünleri ve özellikle dilim kredilendirme ürünleri, DeFi bazlı borçlara sabit faiz oranları getirecek yeni yeniliklerdir. Yazan Mattison Asher, Şubat 4, 2021 · 4 Şubat 2021’de yayınlandı

Q4 2020 DEFI RAPORU blog 3 Raporu İndir

Bu, ConsenSys Codefi’nin 2020 4. Çeyrek Ethereum DeFi Raporundan bir dizi makalenin parçasıdır. Varlıklar ve ödemeler için belirteç standartları, NFT pazarları, sosyal ve topluluk belirteçleri, flaş krediler, sarılmış Bitcoin ve Filecoin, borç verme projeleri ve daha fazlası hakkında daha fazla bilgi edinmek için tam raporu indirin.

DeFi’de 2021’in 1. çeyreğinde dikkat edilmesi gereken bir trend, öncülüğünü yaptığı yeni dilim ürünleridir. BarnBridge ve Safran Finansmanı. BarnBridge’in neredeyse TVL’de 500 milyon dolar sadece yönetişim jetonunu yetiştirmek için. Saffron Finance sözleşmelerinin denetlenmediğini kabul etmek önemlidir.. 

Spesifik olarak, kısa süre içinde piyasaya çıkacak olan yeni dilim kredilendirme ürünlerinde yenilik var. Bir dilim kredi ürünü nedir diye sorabilirsiniz? DeFi kredilendirme ile ilgili en büyük sorunlardan biri, faiz oranlarının her zaman değişken olması, yani sürekli değişmeleridir. Sen kazanabilirken % 6.7 APY DAI’nizi bugün Aave’de ödünç verirseniz, bu oran yarın% 10 veya şu andan itibaren haftada% 1 olabilir. Bu değişken oranlardaki dalgalanma, kredi ürünlerinde öngörülebilir ve istikrarlı getiri arayan herhangi bir kişi veya kurumu engellemektedir. DeFi’deki yenilikçiler bu soruna bir çözüm geliştiriyor: dilimler. En temel düzeyde, bir dilim şu şekilde çalışır: 

  • Kullanıcılar, dijital varlıklarını kendisine bağlı sabit bir oran olan bir havuza yatırırlar. Bu varlık havuzu daha sonra Aave veya Compound gibi borç verme protokolleri aracılığıyla ödünç verilir.. 
  • Kullanıcı varlıklarını başlangıçta yatırdığında, kullanıcı havuzun A Dilimi veya B Bölümü’ne para yatırma seçeneğine sahiptir.. 
  • A Dilimindeki mevduat sahiplerinin havuza eklenen sabit oranı sabit bir süre boyunca almaları garanti edilir. Örneğin, havuzun% 10 APY sabit getirisi varsa ve A Dilimine 100 $ yatırırsanız, bir yıl içinde 110 $ (100 $ anapara + 10 $ faiz) alacaksınız. 

Öyleyse, kendinize şu soruyu sormalısınız: Varlık havuzu yalnızca değişken oranlar sunan bir protokol aracılığıyla ödünç verilirken, A Dilim mevduat sahiplerine sabit bir oran nasıl garanti edilebilir? B Dilimine para yatıran spekülatörlerin girdiği yer burasıdır. B Dilimi’ndeki mevduat sahipleri, havuzun gerçekleşen APY’sinin ne olacağını düşündükleri konusunda etkili bir şekilde spekülasyon yapıyorlar. Bir yıl sonra gerçekleşen faiz oranının% 10 APY’den yüksek olması durumunda, oluşan ekstra faizin tamamı B Dilimi mevduat sahiplerine dağıtılacaktır.. 

Peki, gerçekleşen faiz oranı havuzda listelenen oranın altına düşerse, bu durumda% 10 olur? A Dilim yine de% 10’unu ödüllendirecek, ancak bu senaryoda, gerçekleşen faiz oranı listelenen oranı karşılamayacak. Böylelikle, A Dilimindeki mevduat sahiplerini telafi etmek için B Dilimindeki mevduatın ana parası azaltılacaktır.!

Dilim kredilendirme, DeFi’de geliştirilen birçok yeni yenilikçi teknolojiden yalnızca biridir. Dahası, dilim kredilendirme, tüm bu yeniliklerin ne kadar oluşturulabilir olduğunu örneklemektedir. Bu dilim kredilendirme sistemini tasarlayan ekipler, Compound veya Aave’den gelmedi, ancak mevcut kredi protokollerinin üzerine tamamen yeni bir ürün inşa ettiler..

Bununla birlikte, Ethereum akıllı sözleşmelerinin bir araya getirilebilirliğine ilişkin doğal riskler vardır. Çeşitli finansal ürünler birbirine ne kadar güvenirse, bu ürünlerin riskleri de o kadar iç içe geçer. Altta yatan protokollerden biri başarısız olursa, protokolle etkileşime giren diğer ilgili ürünler için sistemik bir risk oluştururlar. 12 Mart 2020’deki kripto piyasasındaki çöküş, bunun son bir örneğidir. 36 saat boyunca ETH’nin fiyatı keskin bir şekilde düştü. MakerDAO kasaları ağ tıkanıklığı nedeniyle erişilemez, bu da fiyat oracle’larının başarısız olmasına ve sonuçta kullanıcılara milyonlarca zarara mal olmasına neden olur.. 

Bu dilim ürünleri, 2008 mali krizinin bir tekrarı verecek mi??

Özellikle 2008 finansal çöküşünü hızlandıran ipotek destekli menkul kıymetler krizi göz önüne alındığında, varlıkların transtasyonundaki diğer doğal risk göz ardı edilmemelidir. Önemsiz ipoteğe dayalı menkul kıymet dilimleri, CDO’lar olarak yeniden paketlendi ve daha fazla satıldı.


Bu yeni yapılandırılmış ürünlerin, konut piyasasının çökmesi gibi makro ekonomik eğilimlerle nasıl etkileşime gireceğinin dinamiklerini çok az kişi tahmin etti. Bu dilim ürünleriyle ilgili bir başka belirgin risk, büyük ölçüde yeni türler olmalarıdır. Yapılandırılmış ürünler mali olmayan uzmanlar tarafından inşa ediliyor. Ürünleri yapılandırma, genellikle sadece yatırım bankalarının en bilgili finans mühendisleri tarafından yapılan inanılmaz derecede karmaşık bir uygulamadır. DeFi’deki bu yapılandırılmış ürünlerin piyasa katılımcılarına nasıl çalışacağına dair sağlam bir anlayış iletmek, önemli finansal kayıplardan kaçınmak için zorunlu olacaktır..

Bununla birlikte, 2008 mali kriziyle ilgili sorunların çoğu, yapılandırılmış ürünlerin kendileriyle ilgili bir sorun olmaktan ziyade, derecelendirme kuruluşlarının CDO’ları hatalı bir şekilde derecelendirmesiyle ilgiliydi. DeFi bünyesinde bu yapılandırılmış ürünleri yanlış derecelendiren herhangi bir derecelendirme kuruluşu bulunmadığından, şu anda puan kaybına uğrama riski mevcut değildir.. 

DeFiEthereumGovernanceLendingMetaMaskTrancheHaber Bülteni En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için bültenimize abone olun.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me