Enerji Sektöründe Blockchain: Kullanımlar ve Uygulamalar

Blockchain Enerji Endüstrisine Nasıl Fayda Sağlayacak??

Blockchain teknolojisi, enerji sektörünü dönüştürme potansiyeline sahiptir. Enerji endüstrisi, çatı üstü güneş enerjisi, elektrikli araçlar ve akıllı ölçüm gibi yeniliklerle tutarlı bir şekilde katalize edilmiştir. Şimdi, Enterprise Ethereum blockchain’i, akıllı sözleşmeleri ve sistemlerin birlikte çalışabilirliği yoluyla enerji sektöründe büyümeyi teşvik edecek bir sonraki yeni teknoloji olarak kendini gösteriyor. Blok zinciri için birçok kullanım durumundan, enerji ve sürdürülebilirlik genellikle daha az tanınır. Bununla birlikte, Dünya Ekonomik Forumu, Stanford Woods Çevre Enstitüsü ve PwC ortak bir rapor yayınladı 65’ten fazla mevcut ve gelişmekte olan blockchain kullanım durumunun belirlenmesi Çevre için. Bu kullanım örnekleri, enerji piyasaları için yeni iş modellerini, gerçek zamanlı veri yönetimini ve karbon kredilerini veya yenilenebilir enerji sertifikalarını blok zincirine taşımayı içerir.. 

Dağıtılmış defter teknolojisi, kamu hizmeti sağlayıcıları için verimliliği artırmak ızgara malzemeleri için gözetim zincirini takip ederek. Provenans izlemenin ötesinde, blockchain yenilenebilir enerji dağıtımı için benzersiz çözümler sunar. 

Petrol ve gaz gibi eski enerji sektörleri de Enterprise Ethereum çözümlerinin uygulanmasından yararlanmaya devam ediyor. Birden fazla aktöre sahip karmaşık sistemler, blockchain teknolojisinden yararlanma fırsatına sahiptir. Örneğin, petrol en çok ticareti yapılan mallardan biridir ve rafineriler, tankerler, işçileri, hükümetler ve düzenleyici kurumlardan oluşan bir ağ gerektirir. Karmaşık katılımcı ağı, sessiz altyapılardan ve çok sayıda süreç verimsizliğinden muzdariptir. Büyük ölçekli petrol ve gaz şirketleri, maliyetleri düşürme ve zararlı çevresel etkileri azaltma kabiliyeti nedeniyle blok zinciri teknolojisine yatırım yapmaya ve uygulamaya çalışıyor.. 

Petrol ve gaz şirketleri özellikle mahremiyet ve ticari sırlarla ilgileniyor. Bu özel blok zinciri ağları, önceden onaylanmış taraflara veri izni ve seçici konsorsiyum erişimi sunar. Özel ve konsorsiyum blok zincirleri, halka açık blok zincirleri işletmelerin talep ettiği gerekli gizlilik özelliklerini uygulayana kadar geçici bir çözüm sunar.. 

Enerji sektöründe blockchain’in temel faydaları şunlardır:

  • Azalan maliyetler
  • Çevresel sürdürülebilirlik
  • Gizlilikten ödün vermeden paydaşlar için artan şeffaflık

“Enerji pazarındaki blockchain teknolojisinin 2018’deki 200 milyon ABD Dolarından 2025’e kadar 18 milyar ABD Dolarına yükseleceği tahmin ediliyor.”

– Global Market Insights Inc

Enerjide Blockchain Kullanım Durumları Nelerdir??

ConsenSys Solutions, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli enerji veya sürdürülebilirlik uygulamalarını ele alacak şekilde uyarlanabilen bir dizi blok zinciri ürünüyle çalışır:

 

Blockchain toptan elektrik dağıtımını nasıl etkiler??

Blok zinciri teknolojisini toptan elektrik dağıtımına uygulamak isteyen şirketler, son kullanıcıları şebekeye bağlamaya odaklanıyor. IoT cihazlarıyla birleştirilmiş blok zinciri teknolojileri, tüketicilerin perakendeciler yerine doğrudan şebekeden enerji alıp satmalarını sağlar.. 

Kafes+ toptan enerji dağıtımına odaklanan bir blockchain enerji şirketidir. Firma, perakendecileri tüketici elektrik piyasasındaki verimsizliğin itici kaynağı olarak tanımlamıştır. Perakendeciler şebeke altyapısının çok azına sahiptir. Bunun yerine, yalnızca faturalama ve ölçüm kullanımı gibi blockchain teknolojisinin yerini alabileceği hizmet türlerini yönetirler.. 

Perakendecileri blockchain tabanlı bir platformla desteklemek, tüketici faturalarını yaklaşık% 40 oranında azaltma potansiyeline sahiptir. Ethereum, kullanıcıları doğrudan şebekeye bağlayarak, kullanıcıların istedikleri bir maliyetle şebekeden enerji satın almalarına olanak tanır. Sonuç, daha düşük elektrik maliyetleri ile daha adil ve istikrarlı bir enerji piyasasıdır.


Blockchain, eşler arası enerji ticaretini nasıl etkiler??

Toptan enerji dağıtımı birçok şirket için birincil uygulama olsa da, tüm enerji firmalarının odak noktası değildir. Bir Enerjide Blockchain raporu Wood Makenzie, blockchain enerji projelerinin% 59’unun eşler arası enerji pazarları inşa ettiğini gösteriyor. Eşler arası bir enerji piyasası, diğer katılımcılardan fazla enerji ticareti yapan ve satın alan bireylerden oluşan paylaşılan bir ağdır. Bu enerji piyasaları kitlelere fayda sağlar çünkü toptan satış kuruluşları gibi merkezi otoritelerin kontrolünü azaltırlar.. 

Çoğu firma Ethereum’un kurumsal versiyonlarını kullanıyor. Örneğin, Energy Web Foundation Platformlarını oluşturmak için Ethereum, Truffle geliştirici araçları ve Gnosis çoklu imza cüzdanlarını kullanır. Giderek daha fazla ülke enerji paritesine ulaştıkça, yenilenebilir enerjinin maliyeti geleneksel perakende enerjiye eşit veya daha düşük hale geliyor. Kendi enerjisini üreten bireyler, bu enerjiyi komşuları ve akranları ile ticaret yapma olanağına sahip olacaklar. Avustralya merkezli Power Ledger, “mikro şebekeler” oluşturmak için toplulukları birbirine bağladı. Mikro şebekeler, birbirine bağlı yükler ve dağıtılmış enerji kaynakları grubudur. Mikro şebekeler şu anda ulusal şebekenin üstünde bir katman olarak mevcuttur; ancak teorik olarak ayrı ve kendi kendini idame ettirebilirler. Birçok blockchain enerji şirketi, daha büyük ve tamamen dağıtılmış eşler arası şebekelerle bir gelecek hayal ediyor. 

Blockchain, elektrik veri yönetimini nasıl etkiler??

Blockchain, tüketicilere enerji kaynakları üzerinde daha fazla verimlilik ve kontrol sağlayabilir. Ek olarak, sabit bir defter, enerji kullanım verilerinin güvenli ve gerçek zamanlı güncellemelerini sağlar. Çeşitli enerji verileri türleri arasında piyasa fiyatları, marjinal maliyetler, enerji yasalarına uygunluk ve yakıt fiyatları bulunur. 2018 yılının Nisan ayında, Şili Ulusal Enerji Komisyonu (CNE), enerjiye odaklanan bir blok zinciri projesi başlattığını duyurdu. Devlet departmanı, enerji verilerini kaydetmek, depolamak ve izlemek için Ethereum blok zincirini kullanacak. 

Veriler genellikle kasıtlı olarak manipüle edilir veya kasıtsız olarak yanlış rapor edilir ve atlanır. Kasıtlı yolsuzluğun ve tesadüfi yazım hatalarının mali maliyetleri, işletmeler ve hükümetler için zararlı olabilir. Şeffaflık ruhu içinde, CNE, halkın işlem ve fiyat kayıtlarına erişmesine izin verecektir. Halka açık blok zincirlerinin şeffaflığı, parasal veya veri kullanımı olasılığını daha da azaltır.. 

Blockchain, emtia ticaretini nasıl etkiler??

Gaz & enerji emtia ticareti endüstrisi, blok zinciri teknolojisinin kullanımıyla olası bir kesinti alanıdır. Şirketler, benzersiz enerji ticareti endüstrisine uygun özel ticaret platformları oluşturmak için milyonlarca yatırım yaptı. Bu sistemlerin bakımı, güncellenmesi ve güvenliğinin sağlanması için önemli maliyetler gereklidir. Emtia ticareti, belirli zamanlarda esnaf ve emtia fiyatlarını kaydeden büyük bir defter tutmayı gerektirir. Blok zinciri teknolojisini emtia ticaretine uygulamak, mevcut tescilli sistemlerden daha ucuz ve daha verimli olacaktır. Değişmezlik, güvenlik ve aciliyet, büyük ölçekli tescilli sistemlerin yavaş uyarlanabilirliğini ortadan kaldırarak blok zincirinde programlanabilir.. 

Vaka Analizi

komgo: Emtia ticareti finansmanını 21. yüzyıla getiriyor

Emtia Ticareti Finansmanı için Blockchain. komgo, finansman süreçlerini optimize eden ve dijitalleştirilmiş işlemlerle endüstri operasyonlarını hızlandıran ve dolandırıcılığı azaltmak için güvenilir bir belge kaynağı olan blok zinciri tabanlı bir açık platformdur..

komgo Emtia ticareti finansmanını 21. yüzyıla getiriyor

Blockchain, yardımcı program sağlayıcılarını nasıl etkiler??

Elektrik enerjisi sağlayıcıları, enerji santrallerinden, güneş çiftliklerinden ve çeşitli enerji kaynaklarından enerji üreten büyük ve karmaşık firmalardır. Kamu hizmeti sağlayıcıları, finansal hizmetler veya bankacılık endüstrisi konusunda birbirleriyle rekabet etmez. Bu firmalar bilgi ve verileri paylaşmaya daha istekli, bu da blockchain’in paylaşılan defteri için eşsiz bir fırsat sunuyor.. 

Önde gelen bir temiz enerji piyasası analiz firması olan Greentech Media, kamu hizmeti sağlayıcılarının dağıtılmış defter teknolojisinden yararlanabileceği üç yol belirledi. Enterprise Ethereum, verileri blok zincirine güvenli hale getirmeden önce grid ucundaki birçok cihazdan gelen verileri işleyebilir ve doğrulayabilir. İkincisi, enerji sağlayıcıları, dağıtım için kritik olan veri işlemleri için bir sistem oluşturmak için blok zincirini kullanabilir. Son olarak, dağıtılmış defter teknolojisi, çeşitli aktörler arasında enerjiyi işlemeye yönelik bir sistem geliştirmek için kullanılabilir..  

Blockchain, petrol ve gaz endüstrisini nasıl etkiler??

Blockchain teknolojisinin petrol ve gaz ticaretinde uygulanması, çeşitli ticaret sistemlerinin bakımı ile ilgili maliyetleri düşürebilir. Dahası, blockchain ayrıca işçilik, veri yönetimi, veri görünürlüğü, yerleşim gecikmeleri ve sistemler arası iletişim ile ilgili maliyetleri azaltabilir. Kurumsal bir blockchain şirketi olan BTL Group, kısa süre önce ENI, BP ve Wein Energie ile bir pilot projeyi tamamladı. Pilot, gaz ticaretini kolaylaştırmak ve izlemek için blockchain teknolojisinin kullanımının toplam maliyetleri% 30-40 oranında azalttığını gösterdi. Şirket, platformu gazın yanı sıra başka kaynaklarla da test etmeyi planlıyor. Enterprise Ethereum, her bir emtia için bir sistem oluşturmak yerine, orijinal akıllı sözleşmeyi yeniden programlayarak yeni malların hızlı entegrasyonunu sağlar.. 

Petrol ve gaz endüstrisi binlerce şirketten oluşuyor. Bu firmalar kabaca üç kategoriye ayrılır: yukarı, orta ve aşağı. Bir damla kaynağın yolculuğu yüzlerce ayrı varlığı, şirketi, süreci ve yasal sözleşmeyi içerebilir. 

Blockchain, yukarı akış petrol ve gaz segmentini nasıl etkiler??

Upstream, endüstrinin kaynak keşfi ve çıkarımı ile ilgili kısımlarını ifade eder. Yukarı akış petrol ve gaz segmentine dört ana paydaş hakimdir: büyük şirketler, NOC’ler (ulusal petrol şirketleri), bağımsızlar ve petrol sahası hizmetleri. Büyük şirketler, petrol sahası ve kuyu faaliyetlerini yöneten veya sahibi olan büyük petrol ve gaz şirketleridir. Upstream, tümü diğer firmalar tarafından sağlanan verilere dayanan düzinelerce paydaşın katılımını gerektirir. Blockchain teknolojisi, geniş ölçekli, çok partili veri koordinasyonu için optimize eder.

Blockchain, orta akış petrol ve gaz segmentini nasıl etkiler??

Orta akım, çıkarıldıktan sonra kaynakların depolanması ve taşınmasıyla ilgili endüstrinin bölümlerini ifade eder. Midstream ayrıca geniş ulaşım ağlarının yönetimini ve önemli düzenlemeleri içerir. Orta akış petrol ve gaz segmenti, afet azaltma ve altyapı bakımından faydalanabilir. Yoğun düzenleme ve varlık yoğunluğu, petrol ve gaz şirketlerinin risk azaltmaya odaklanmasını gerektiriyor. Sonuç olarak, bu firmalar sektördeki diğer kişilerle bilgi paylaşımından benzersiz bir şekilde yararlanabilir. Blockchain teknolojisi, özellikle varlık takibi için çok paydaşlı bilgi paylaşımı sağlamada mükemmeldir..

Blok zinciri, aşağı akış petrol ve gaz segmentini nasıl etkiler??

Aşağı akım, kaynakları birden çok nihai üründe rafine eden veya ürünleri son kullanıcılara satan (yani benzin istasyonları) şirketleri ifade eder. Ayrıca, aşağı akış düzinelerce farklı ürünün yönetimini içerir. Bu ürünler farklı müşterilere yöneliktir, farklı çevresel düzenlemelere sahiptir ve çeşitli taşıma yöntemleri gerektirir. Blockchain özellikli tedarik zincirleri, geniş ölçekli ve çoklu ürün koordinasyonunu optimize eder. Bir blockchain teknolojisi platformunun tedarik zincirlerini kaydetme ve takip etme yeteneği, muazzam miktarda israfı durdurabilir.. 

Dahası, akıllı yasal sözleşmeleri kullanan bir platform, ilgili tüm enerji şirketlerinin halihazırda ihtiyaç duyduğu zaman, enerji ve paranın yerini alabilir. Değişmez bir defter, petrol ve gaz üretiminin tüm aşamaları için gerekli olan verilerin yönetilmesine ve izlenmesine yardımcı olabilir. Bu, hiçbir şeyin yanlış yerleştirilmemesini veya kaybolmamasını sağlayarak hem zamandan hem de paradan daha fazla tasarruf sağlayacaktır..

Enerji ve Sürdürülebilirlikte Daha Gerçek Dünya Blockchain Kullanım Örnekleri

Kafes

Kafes+

Grid +, enerji piyasalarına yeni nesil verimlilikler getirmek için donanım ve yazılım çözümleri geliştirir. Grid +, ev enerji maliyetlerinde önemli düşüşler sunmak için teknoloji ve otomasyonu kullanarak tüketicilere ek tasarruf sağlar. Şubat 2019’da, Grid+ beta programını başlattı ve Teksas’ta perakende elektrik sağlayıcısı olarak kapılarını açtı.

Ondiflo

Ondiflo

Ondiflo ConsenSys ve petrol ve gaz endüstrisi için işletmeler arası entegrasyon lideri olan Amalto arasındaki bir ortak girişimdir. Konsorsiyum, petrol ve gaz şirketlerine ısmarlama, kurumsal düzeyde blockchain çözümleri sunmayı hedefliyor. Şubat 2018’deki lansmanından bu yana, Ondiflo tüm bilet tabanlı hizmetler için bir platform oluşturmaya odaklandı. Platform, kimlik, sertifikasyon, alan yakalama hataları, veri temizleme ve finansal çözümlerle ilgili mutabakatı optimize edecek.

Radiant Earth

Radiant Earth

ConsenSys ile ortaklaşa, Radiant Earth Vakfı jeo-uzamsal veri lisansını ve ödemelerini geliştirmek için bir kavram kanıtı oluşturdu. Jeo-uzamsal uydu verilerinin blok zinciri aracılığıyla lisanslanmasına daha iyi erişim, hükümetlere, kar amacı gütmeyen kuruluşlara ve şirketlere kritik bilgiler sağlayabilir. Veri içgörüleri, çiftçiler için bitki örtüsünün sağlığını izleyerek gıda verimini artırmak gibi sürdürülebilirlik çabalarını geliştirmek için kullanılabilir. Daha fazla bilgi edinmek için Radiant Earth’ü okuyun 2018 raporu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map