blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

AnasayfaBlogBlockchain Geliştirme

ETH Lagos’ta Blockchain Teknolojisinde Kadınlar: Ese Mentie

uPort Kalite Güvencesi Direktörü Ese Mentie, merkezi olmayan sistemler ve eski Afrika medeniyetleri arasındaki bağlantıyı Lesa Moné tarafından çiziyorOcak 17, 2020Yayınlandı 17 Ocak 2020

Eseoghene Mentie


Nijerya’nın Lagos kentinde yaşayan Ese, blockchain teknolojisiyle nasıl ilgilenmeye başladığını paylaşıyor ve ademi merkeziyet ile eski Afrika yapıları arasındaki gizli bir bağlantıyı ortaya çıkarıyor. Ese, insanların teknolojinin yalnızca ulaşılabilir olmadığını, öğrenmek isteyen herkes tarafından kullanılabileceğini anlamalarının tam zamanı olduğunu düşünüyor. Bu onun hikayesi.

Yüzyıllar boyunca, yabancılar sistemlerini Afrika’ya dayattılar ve biz onları kullanmaya zorlandık – çoğu zaman bizim zararımıza..

Web3, açık bir teknoloji olarak inşa edilmiştir. Bu teknolojiyi, bizi yansıtan, Afrika halkına fayda sağlayabilecek bir toplum geliştirmek için kullanabiliriz..

Annem beni kripto ile tanıştırdı.

Her zaman etrafımızda bilgisayarlar vardı ve işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenmek için sürekli bir arzum vardı. Bu hayranlık, Nijerya Edo Eyaleti, Benson Idahosa Üniversitesi’nden Bilgisayar Bilimleri alanında lisans derecesine yol açtı..

İlginçtir ki, annem radarıma kripto getirdi! Beni “Bitcoin” terimiyle tanıştırdı. Ailemdeki “teknoloji insanı” olarak araştırmaya gittim. Kripto satın alması için ona bir başparmak verdikten sonra, blok zinciri ve kripto para birimini keşfetmeye devam ettim. Merkezi bir sunucuya nasıl ihtiyaç duyulmadığına, nasıl dağıtıldığına ve açık kaynak olmasına şaşırdım..

Şu anda dünya çapında sınırlar, vizeler, güven ve kimlik konusunda süregelen bir mücadele var. Devam eden bu sorunu çözmenin bir yolu varsa, bu teknolojiden geçecektir. Bu iki konunun birleşimi beni uPort projesi, Ethereum protokolünde özerk kimliğe odaklanan bir blockchain şirketi. UPort platformunda, kimliğinizi oluşturan verilerin haklarına sahipsiniz ve bu verilere erişimi istediğiniz zaman paylaşabilir ve iptal edebilirsiniz. Kimlik yapılarını yeniden düşünmenin Afrika kıtası için birçok olumlu etkisi olabilir. tahminen 500 milyon insanın resmi bir kimliği yok.

UPort’a 2017’de Kalite Güvence Müdürü olarak katıldım ve 2019’un başlarında QA Direktörü oldum. Benim işim, risk seviyelerini azaltmak için riskleri sorunlara ve hatalara bağlamak..

Şu anda, insanların uPort’u entegre etmesini ve en son teknoloji olmadan bile verilerine erişebilmelerini kolaylaştırmanın yolları üzerinde çalışıyoruz. Amaç, standart bir cep telefonundan daha fazla özelliğe sahip ancak bir akıllı telefonla eşdeğer olmayan bir cep telefonu türü olan özellikli telefonlara sahip kişilerin veya telefonu olmayan kişilerin erişebilmesini sağlamaktır..

Web3, sömürgecilikten önceki kendi kendini yöneten Afrika toplumlarını yansıtıyor

Blok zinciri alanına katıldığımda, bu “yeni” teknolojiler ile Afrika topluluklarındaki zaman aşımına uğramış ve güvenilir mekanizmalar arasında daha da fazla benzerlik keşfetmeye başladım..

Web3’ün inşası, sömürgecilikten önce Afrika’da kendi kendimizi nasıl yönettiğimize dair geleneksel kavramları ve toplumsal yapıları yansıtıyor. Daha önceki zamanlarda Afrika, merkezi uluslardan değil, ademi merkeziyetçi kabilelerden, klanlardan ve topluluklardan oluşuyordu. Sınırlar ve ülkeler yoktu. Açgözlülük ve sömürgecilik tüm bunları yarattı.

Bu “yeni” ademi merkeziyetçilik ve fikir birliği sistemleri, oracle’lar ve devlet kanalları eski uygarlıklardan ve krallıklardan ilham alıyor..

Örneğin, bazı Afrika topluluklarında, bir kişi evlenmek istediğinde partnerinin köyüne gider ve geçmişini araştırır. Köyden yaşlı bir kadın olan ve her ailenin ve yerleşim yerlerinin tarihini anlatan bir Kahin ile konuşabilirlerdi. Blockchain protokollerinde oracle’lar, verileri doğrulamak için bir sistem hakkında ekstra harici bilgi elde etmek için kullanılan hizmetlerdir..

Blok zinciri yeni bir teknoloji olsa da, eski kavramlardan ve eşitlikçi ilişkilerden ve merkezi olmayan güç yapılarından yararlanır. Kendi kendine egemen kimlik, Afrikalıların geleneksel olarak kendilerini nasıl tanımladıklarını, KYC sürecini gerçekleştirdiklerini vb. Yansıtır..

Yıllar geçtikçe, insanlar sistemlerini her zaman Afrika’ya getirdiler ve biz kendimizi onları kullanmaya zorladık – bizim zararımıza. Öte yandan, Web3 açık bir teknoloji olarak inşa edilmiştir. Kullanabiliriz, geliştirebiliriz. Bu teknolojiyi işleyecek toplumlar ve sistemler yaratmak için kullanabiliriz. Afrika’daki çeşitli kabilelere ve topluluklara fayda sağlayacak sistemler. Bu yüzden üzerine atladım.

EthCC’deki son konuşmam ademi merkeziyetçilik ve eski medeniyetler arasındaki bağlantıyı resmetti. Eski uygarlıklarda var olan ve blok zincirinde var olan bazı sorunları çözmeye yardımcı olabilecek kavramları tanıttım..

Çeşitlilik daha iyi bir ürün yaratır

uPort’un her kıtadan ekip üyeleri vardır: Güney Amerika, Afrika, Hindistan, Avrupa ve Kuzey Amerika. Herkes temsil ediliyor ve bizim kurallarımız bunu yansıtıyor. Ürünün farklı yerlerde nasıl görünmesi veya çalışması gerektiğine bütünsel bir bakış açısı getiriyor. Çeşitlilik daha iyi bir ürün yaratır.

Dünyanın farklı yerlerinden insanlara sahip olmak, dahil olan herkes için göz açıcıdır. Ayda bir, bir video görüşmesi yapıyor, sohbet ediyor ve birlikte yemek yiyoruz. Bu sadece bir bağ kurma anı değil, aynı zamanda insanların yerleşik bakış açılarını değiştirmelerine yardımcı olmaya da çalışıyor..

Örneğin, televizyonda Hindistan’ın tipik görüntülerine meydan okuyan en güzel yerlerin resimlerini paylaşan Hintli bir meslektaşımız var. San Francisco’dan birçok yerlinin WiFi olmadığı için trene binmeyi atladığını bildiren meslektaşlarımız var. Onlara Lagos’taki trafik sıkışıklığını ve WiFi olmasa bile insanların bir trenden ne kadar keyif alacağını anlattım.

UPort ekip üyelerimiz yerel sistemlerinin nasıl çalıştığını paylaşıyor ve bu bize dünyanın başka bir bölümü ve orada yaşayan insanlar hakkında ilk elden fikir veriyor..

Ese Tweet

Blockchain’i anlamak imkansız değil

İnsanların blockchain’in çok ilişkilendirilebilir kökenleri olduğunu anlamasını istiyorum. Çok karmaşık olduğunu veya yalnızca belirli kişiler için yapıldığını düşünmeyin. Bileşenleri çevrenizdeki şeylerle ilişkilendirin ve kısa sürede anlamanın imkansız olmadığını anlayacaksınız..

Ayrıca, teknoloji alanındaki daha fazla insan, teknolojinin kendi başına roket bilimi olmadığını açıklamalıdır. Girls Who Code’da konuştuğumda, her şeyi anlaşılır kavramlara bölerek kızlara her şeyi öğrenmenin mümkün olduğunu gösteriyorum. İlişkilendirilebilir rol modeller, farklı geliştiricileri masaya davet etmek için çok önemlidir.

Afrika kıtasında büyüdüğüm için çeşitlilik yorumum biraz farklı. Yine de şu anda Lagos’ta beyaz olan bir ekip üyesiyle yönetici olarak bir toplantıya gidebilirim. Karşı taraf otomatik olarak beyaz kişinin patron olduğunu varsayacaktır. Asla başarısız olmaz.

ABD’deki birkaç konferans katılımcısı, bana benzeyen, uzun örgülü bir kızın muhtemelen uPort projesinde çalışıyor olabileceğine inanamadı. Son olarak, Etiyopya’daki bir buluşma sırasında bir katılımcı bana şu soruyu sordu: “Bu teknoloji herkes için mi? Üzerinde çalışan sadece beyazlar değil, değil mi? “

Kısacası, yeni nesillere teknolojinin sadece batılılar için olmadığını göstermeliyiz. Teknolojide çalışmak için belirli bir yol aramanıza gerek yok. Herkesi katkıda bulunmaya ve ihtiyaçlarını kodlamaya teşvik etmeliyiz.

EthLagos 2017ETHLagos 2017

Blockchain ve kripto’nun net bir ayrımı olmalı

Afrikalıların blockchain teknolojisi ile kripto para birimi arasındaki farkı ve teknolojinin elimize geçmesine ve başarmamıza yardımcı olabileceği gücü anlamaları gerekiyor. Ekosistem hakkında, keşke daha fazla insanın onun hala çok özel ve homojen olduğunu bilmesini isterdim..

Her türden insanı kapsayıcı olmak için daha fazla iş yapmalıyız. Hepimizin kullanacağı bu teknolojiye katkıda bulunmalıyız. Farklı mimarlar katkıda bulunmazsa, teknoloji herkesin ihtiyaçları yerine yalnızca belirli birkaç kişinin ihtiyaçları için çalışacaktır..

İşte Web3 geliştiricileri için araçlarım ve ipuçları:

Araçlar – Truffle: Blockchain Geliştirme Araçları hemen başlamanızı sağlayacak mükemmel bir üründür. Diğer en iyi arkadaşın Orta. Ethereum’a nasıl başlayacağınızla ilgili Orta düzey makaleleri okuyun. Üzerinde bir hesap oluşturun MetaMask Ethereum hesabına sahip olmanın ne demek olduğunu anlamak için. ZeplinOShızlı başlamak için harika bir çerçevedir.

İpuçları – Web3 geliştiricisi olmak için blockchain’in arkasındaki kavramları ve nasıl çalıştığını anlamanız gerekir. Neden çalıştığı şekilde çalışıyor. Neden değişmez? Bileşenlerin temelini bilmek, geliştirme açısından sınırları anlamanıza yardımcı olur. Kod oluşturmadan önce parametreleri anlamalısınız.

Rolünüzde öğrendiğiniz en büyük ders nedir?

Kaliteyi korumak hiç bitmeyen bir yolculuktur.

Kaliteyi yüksek tutmak için zırvalıklar söylemelisin. Bu, sizi odadaki insanların başlangıçta sevmediği kişi olarak seçebilir. Ancak, herkesin yararına çalıştığınızı anladıklarında, sizi sevmeye başlarlar. Asla o kişi olmaktan korkmayın.

Teknolojide bir kadın olarak kötü egolarla uğraşmak zorunda kaldım. Bazı yazılım mühendislerinin gerçekten büyük egoları vardır. Nasıl esir almayacağımı ve tam olarak nasıl olduğunu anlatmayı öğrendim. Esneğim! Ama esir almıyorum. Egon umrumda değil. Hadi işi halledelim.

Ben “şimdi kavga edeceğiz, ama sonra arkadaş olacağız” diye düşünen biriyim.

Diyor LinkedIn’de 13 öneri.

**

Blockchain geliştiricisi olma becerilerini öğrenmek ister?

Blockchain Geliştirici İş Kitini İndirin →

En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için haber bültenimize abone olun.Başarılı Bir Blockchain Ürünü Nasıl OluşturulurWeb semineri

Başarılı Bir Blockchain Ürünü Nasıl Oluşturulur

Ethereum Düğümü Nasıl Kurulur ve ÇalıştırılırWeb semineri

Ethereum Düğümü Nasıl Kurulur ve Çalıştırılır

Kendi Ethereum API'nizi Nasıl Oluşturabilirsiniz?Web semineri

Kendi Ethereum API’nizi Nasıl Oluşturabilirsiniz?

Sosyal Simge Nasıl OluşturulurWeb semineri

Sosyal Simge Nasıl Oluşturulur

Akıllı Sözleşme Geliştirmede Güvenlik Araçlarını KullanmaWeb semineri

Akıllı Sözleşme Geliştirmede Güvenlik Araçlarını Kullanma

Finansın Geleceği Dijital Varlıklar ve DeFiWeb semineri

Finansın Geleceği: Dijital Varlıklar ve DeFi

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me