• Ethereum 2.0 nedir?

  Ethereum 2.0, aynı zamanda Eth2 veya “Serenity” olarak da adlandırılır, Ethereum blok zincirinin bir sonraki yükseltmesidir. Ethereum 2.0, 2020’de Aşama 0 ile başlayarak birden fazla “Aşama” halinde piyasaya sürülecek. Her aşama, Ethereum’un işlevselliğini ve performansını farklı şekillerde geliştirecek.

  Ethereum 2.0 hakkında daha fazla bilgi: Ethereum 2.0 nedir? & Ethereum 2.0 Sözlüğü

 • Ethereum 1.0 ve Ethereum 2.0 arasındaki fark nedir?

  Var iki temel iyileştirme Ethereum 1.0’da bulunmayan Ethereum 2.0 tarafından tanıtıldı: Proof of Stake ve Shard Chains.

  Teminat Kanıtı: Şu anda Ethereum 1.0, Proof of Work (PoW) olarak bilinen bir fikir birliği mekanizması üzerinde çalışıyor. PoW, blok zincirinde bloklar oluşturmak için fiziksel bilgi işlem gücüne (madenciler) ve elektriğe (iş) güvenir. Proof of Stake (PoS), gelişmiş güvenlik, ölçeklenebilirlik ve enerji verimliliği sağlayan bir yükseltmedir. PoS, fiziksel madencilere ve elektriğe güvenmek yerine, doğrulayıcılara (sanal madenciler) ve eter birikimlerine güvenir. Daha fazla ayrıntı için “Teminat Kanıtı Nedir” SSS bölümüne bakın.


  Parça Zincirleri: Parça zincirleri, Ethereum blok zincirinin iş hacmini büyük ölçüde artıran bir ölçeklenebilirlik mekanizmasıdır. Şu anda, ardışık bloklardan oluşan tek bir zincire sahip olmak inanılmaz derecede güvenlidir ve bilgilerin doğrulanmasını kolaylaştırır. Ancak, her bir tam düğümün her bir işlemi ardışık bloklarda işlemesini ve doğrulamasını zorunlu kılmak, özellikle ana ağ aktivitesinin yüksek olduğu zamanlarda işlemleri hızlı bir şekilde işleme yeteneğini etkileyebilir. Parça zincirleri, Ethereum blok zincirinin “bölündüğü” bir mekanizmadır – böylece veri işleme sorumluluğunu birçok düğüm arasında böler. Bu, işlemlerin ardışık olarak değil paralel olarak işlenmesine izin verir. Her parça zinciri, Ethereum’u tek şeritli bir yoldan çok şeritli bir otoyola yükseltmek için başka bir şerit eklemek gibidir. Daha fazla şerit ve paralel işlem, çok daha yüksek verim sağlar. Parça zincirlerinin Ethereum 2.0’ın 1. Aşamasında kullanıma sunulması bekleniyor..

  Proof of Stake hakkında daha fazla bilgi & Parça Zincirleri: Ethereum 2.0 nedir? & Proof of Stake nedir?

 • Ethereum 2.0 yol haritası nedir? Ethereum 2.0’ın aşamaları nelerdir?

  Ethereum 2.0’ın en az üç aşamada piyasaya sürülmesi planlanıyor: Aşama 0, 1 ve 2. Aşama 0’ın 2020’de, Aşama 1 ve 2’nin önümüzdeki yıllarda piyasaya sürülmesi planlanıyor..

  Aşama 0: Ethereum 2.0’ın ilk aşamasında “Beacon Chain” uygulanacak. Beacon Chain, doğrulayıcıların kaydını saklar ve yönetir ve Ethereum 2.0 için Proof of Stake (PoS) fikir birliği mekanizmasını uygulayacaktır. Orijinal Ethereum PoW zinciri, yeni Ethereum PoS zincirinin yanında çalışmaya devam edecek ve veri sürekliliğinde kesinti olmamasını sağlayacak.

  Faz 1: Ethereum 2.0’ın ikinci aşaması muhtemelen 2021’de başlayacak. Aşama 1’in birincil iyileştirmesi parça zincirlerinin entegrasyonudur. Parça zincirleri, Ethereum blok zincirinin 64 farklı zincire “bölündüğü” bir ölçeklenebilirlik mekanizmasıdır ve paralel işlem, depolama ve bilgi işlemeye izin verir. En ihtiyatlı tahminine göre, Ethereum 1.0’dan 64 kat daha fazla verim sağlayacak, ancak Ethereum 1.0’dan birkaç yüz kat daha fazla veriyi işleyebilecek şekilde tasarlanmıştır..

  Faz 2: Ethereum 2.0’ın üçüncü aşaması muhtemelen 2021 veya 2022’de başlayacak. Bu aşama şu anda yukarıdaki iki aşamadan daha az net bir şekilde tanımlanmıştır, ancak eter hesaplarının eklenmesini ve aktarımların ve para çekme işlemlerinin etkinleştirilmesini, çapraz transferlerin ve sözleşme çağrılarının uygulanmasını, inşa etmeyi içerecektir. ölçeklenebilir uygulamaların Ethereum 2.0 üzerine inşa edilebilmesi için yürütme ortamları ve Ethereum 1.0 zincirini Ethereum 2.0’a getirerek Proof of Work nihayet kapatılabilir..

  2. Aşama tamamlandıktan sonra araştırma ve geliştirme için daha birçok iyileştirme planlanmaktadır. Vitalik, bu iyileştirmelerden bazılarına ilişkin içgörü sağlar. sindirimi kolay diyagram.

  Ethereum 2.0 yol haritası hakkında daha fazla bilgi: Ethereum’un Kısa Tarihi & Ethereum 2.0 nedir?

 • Ethereum 2.0 tamamlandığında ne değişecek? İyileştirmeler ne anlama geliyor?

  Ethereum 2.0, öncelikle ölçeklenebilirlik, verim, ve güvenlik Ethereum genel ana ağının. Ethereum 2.0, Ethereum 1.0 zincirinin hiçbir veri geçmişini, işlem kaydını veya varlık sahipliğini ortadan kaldırmayacaktır. Ethereum 2.0’ın omurgası olacak Beacon Chain, mevcut 1.0 zinciri ile tamamen işlevsel olacak ve sürekliliği sağlayacak. Eth1 ve Eth2 arasındaki farkı anlamak için yararlı bir benzetme, Joseph Chow’tan geliyor. karayolu ile karayolu arasındaki farkı tanımlar.

  1.0 ve 2.0 arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi: Ethereum 2.0 nedir?

 • Mevcut Ethereum “1.0” zincirine ne olacak?

  Mevcut plan, Ethereum 1.0 zincirinin, Faz 1 başladığında Ethereum 2.0’daki ilk parça haline gelmesidir. O zamana kadar, Ethereum 1.0 zinciri şu an olduğu gibi devam edecek ve sonunda bir Ethereum 2.0 parçası olmasını sağlamak için iyileştirmelerden geçecek..

  Ethereum’un mevcut zincirinin geleceği hakkında daha fazla bilgi: Eth1’den Eth 2’ye Geçiş Metaforu

 • Ethereum 2.0’ın çıkış tarihi nedir?

  Ethereum 2.0’ın 0. aşaması 2020’de başlayacak. Aşama 1 2021’de bekleniyor. Aşama 2 ve ötesi 2021 veya sonrası için bekleniyor.

  Ethereum 2.0’ın piyasaya sürülmesiyle ilgili daha fazla bilgi: Ethereum 2.0 nedir?

 • Ethereum Proof of Stake nedir?

  Proof of Stake (PoS), Ethereum 1.0’ın mevcut Proof of Work fikir birliği modelinden bir yükseltmedir ve gelişmiş güvenlik ve ölçeklenebilirlik sağlar. PoS, blok zincirindeki blokların devamı için doğrulayıcılara ve stake edilmiş ETH’ye dayanan ve parçalama için gerekli olan bir fikir birliği mekanizmasıdır. Doğrulayıcılar, depozito sözleşmesine 32 ETH yatırarak (veya “stake ederek”) blok zincirine devam etmeyi seçen kişilerdir. Sürekli olarak, doğrulayıcılar, bir sonraki bloğu oluşturma fırsatı verilmek üzere tüm doğrulayıcıların havuzundan rastgele seçilir. Doğrulayıcı bir bloğu başarılı bir şekilde doğrularsa, bir ETH ödülü alacaktır. Bir doğrulayıcı, blok zincirinin doğru bir şekilde devam etmesini tehlikeye atmaya çalışırsa, depozitoları ‘kesilir’ – yani 32 hisseli ETH’sinin bir kısmını veya tamamını kaybedecekleri anlamına gelir..

  Bir Proof of Stake mekanizması, elektrikle ilişkili maliyeti kaybetmenin daha soyut caydırıcı etkisine kıyasla daha fazla kripto-ekonomik güvenlik sunar. PoW’daki blokları çıkarmak için elektrik maliyetini karşılamak için muazzam bir madencilik tesisine yatırım yapmak yerine, Ethereum 2.0’da stake etmek yalnızca bir tüketici dizüstü bilgisayarı gerektirecektir (bazı yazılım istemcileri bir cep telefonunda çalışacak kadar hafif olmayı hedefler ve böylece engeli azaltır. fikir birliği sürecine katılmaya giriş, dolayısıyla ağın ademi merkeziyetçiliğini artırma). Proof of Stake, Ethereum 2.0’ın 0. Aşamasında yayınlanacak.

  Ethereum 2.0’ın piyasaya sürülmesiyle ilgili daha fazla bilgi: Proof of Stake nedir? & Teminat Kanıtı SSS

 • Ethereum 2.0 ether “satın alabilir miyim”?

  Ethereum 2.0 ether satın almanın bir yolu yok, çünkü yeni bir ETH token türü olmayacak. Bunun yerine, kullanıcılar Ethereum 2.0 para yatırma sözleşmesine ETH yatıracak. Şu anda, bunun tek yönlü, geri alınamaz bir işlem olması planlanıyor.

  ETH sahiplerinin Ethereum 2.0’da stake etme karşılığında katılabilmesinin ve ödül kazanmasının iki yolu vardır. İlk olarak, bir ETH sahibi, ETH’yi ağda 32’lik artışlarla stake ederek kendi doğrulayıcılarını çalıştırabilir. Kendi doğrulayıcı düğümünüzü çalıştırmak, blokları doğrulama ve organize etme sorumluluğuna sahip olduğunuz anlamına gelir – bunu yapmamak, ETH cezasına neden olabilir (bkz. “Staking Ödülleri” SSS). ETH sahipleri için başka bir seçenek de, ödüllerini bir stake sağlayıcı aracılığıyla yatırmak veya daha küçük miktarlarda ETH içeren bir stake havuzuna katılmaktır, bu sayede herkes yapabildikleri az miktarda ETH’yi yatırabilir ve yine de katkılarıyla orantılı ödüller alabilir..

  Ethereum 2.0’da stake etme hakkında daha fazla bilgi: Ethereum 2.0’daki ETH’ma Ne Olur??

 • Ethereum 2.0 için nasıl doğrulayıcı olabilirim?

  Aşama 0, Ethereum’un fikir birliği mekanizmasını iş kanıtı olmaktan çıkar kanıtı olarak değiştirmeye yönelik ilk adımdır. Proof-of-stake ile doğrulayıcılar, Ethereum 2.0 zincirini güvence altına almak için bir hisseyi taahhüt eder ve yazılım çalıştırır. Ethereum 2.0’ın 0. aşaması, proof of stake fikir birliği mekanizmasını kuracak ve sürdürecek işaret zincirini başlatacak. Ethereum 2.0’da doğrulayıcı olmak için doğrulayıcılar, Ethereum Vakfı tarafından geliştirilen ve yayınlanan resmi Ethereum 2.0 depozito sözleşmesine 32 eter yatıracak.. 

  Daha teknik kullanıcılar kendi doğrulayıcı düğümlerini çalıştırabilir ve kendi ETH’lerini belirleyebilir. Codefi Etkinleştir ile çalıştı Ethereum Vakfı inşa etmek Launchpad uygulaması, Eth2 doğrulayıcısı olmanın gerekliliklerine, sorumluluklarına ve risklerine teknik alıştırma sağlamak. Faz 0 ana ağında doğrulayıcı olma hakkında daha fazla bilgi edinmek için Başlatma Panosunu ziyaret edin.

  Diğer bir seçenek de, bir kısmı lansmandan haftalar ve aylar önce piyasaya çıkacak olan bir stake sağlayıcı kullanarak ETH’nizi yatırmaktır. Hem gözaltı hem de gözetim dışı stake hizmetleri sunulacak.

  Ethereum 2.0’da kendi doğrulayıcılarınızı çalıştırma hakkında daha fazla bilgi edinmek için şu adresi ziyaret edin: Codefi Etkinleştir.

 • Ethereum 2.0’da stake ettiğiniz için nasıl ödüllendirilirsiniz??

  Ethereum 2.0’da bir doğrulayıcı olarak, zincirdeki bir sonraki bloğu önerdiğiniz ve onayladığınız için ödüllendirilirsiniz. Geçerli teklifler ve tasdikler yaptığınız için ETH’de ödüller alacaksınız.

  Ödüller, çağın tamamlanmasının ardından ağın durumuna göre dinamik olarak hesaplanır. Ağ düzeyinde ödül verme oranları, toplam yatırılan ETH miktarının ve doğrulayıcıların çevrimiçi ortalama yüzdesinin bir fonksiyonudur. Bireysel doğrulayıcı ödül oranları, çalışan doğrulayıcıların sayısına ve doğrulayıcının çalışma süresi yüzdesine bağlıdır.

  Ödüller eksi cezalar her dönemde doğrulayıcılara aktarılır (384 saniye ~ 6.5 dakika). Sonuç olarak, onaylayıcı olarak rastgele seçildiğinde almayı beklediğiniz ödül, bir doğrulayıcının gerçekte aldığından farklı olabilir. Kontrol et Ethereum 2.0 Hesap Makinesi Ethereum 2.0’da stake etme ödülü türleri hakkında bir fikir için.

  Ethereum 2.0’daki ödüller hakkında daha fazla bilgi: Proof of Stake nedir? & Eth2 Hesaplayıcı

 • Resmi Ethereum 2.0 para yatırma sözleşmesi adresi nedir?

  Ethereum 2.0’ın 0. aşaması, proof-of-stake fikir birliği mekanizmasını kuracak ve sürdürecek işaret zincirini başlatacak. Doğrulayıcınızı Ethereum 2.0’da çalıştırmak istiyorsanız, gerekli donanım gereksinimlerine, teknik uzmanlığa sahip olduğunuzdan ve resmi kullanarak adım adım talimatları uyguladığınızdan emin olabilirsiniz. Ethereum Launchpad

  Eth2’nin ilk aşamasının merakla beklenen lansmanıyla, kullanıcıları dolandırarak ETH’yi sahte adreslere yatırma girişimlerini bekliyoruz. Bu nedenle, bu sayfada listelenen adresi Ethereum Vakfı gibi diğer güvenilir kaynaklarla kontrol etmenizi öneririz., Etherscan, ve ConsenSys. 

  Depozito Sözleşmesi Adresi0x00000000219ab540356cbb839cbe05303d7705fa

  UYARI: BU SÖZLEŞMEYE ETH GÖNDERMEYİN. Bu sözleşme adresine Eth göndermek başarısız bir işlemle sonuçlanacaktır ve Eth2 üzerinde hissettiğin anlamına gelmez..

 • ETH’yi stake etmenin ve Ethereum 2.0’da doğrulayıcı olmanın riskleri nelerdir??

  Doğrulayıcı olarak katılmanın bir avantajı, ETH ödülleri kazanabilmenizdir. Bununla birlikte, ağa yatırdığınız ETH’nin “kesilmesi” yoluyla para kaybetme riski vardır. Küçük bir özenle bu risk ihmal edilebilir. Bir doğrulayıcının para kaybetmesinin ilk yolu, çevrimdışı olmak ve görevlerini doğru şekilde yerine getirmemek olabilir. Bu nispeten hafif bir cezaya neden olur: kabaca kazanmış olabileceğiniz ödülle aynı. Şu anda en az% 50’sine katıldığınız sürece, hissenizi kaybetmeyeceksiniz. Bir doğrulayıcının para kaybetmesinin diğer yolu, zincir hakkında çelişkili bilgiler yayınlamaktır. Bu durumda, doğrulayıcı kesilir ve sistemden çıkarılır. Kesilen miktar, diğer faktörlere bağlı olarak 1 ETH ile tüm bahis tutarı arasındadır. Kesilmenin korunması kolaydır ve bir doğrulayıcı kasıtlı olarak kötü niyetli davranmadıkça asla olmamalıdır.

  Ethereum 2.0’daki risk teşvikleri hakkında daha fazla bilgi: Proof of Stake nedir?

 • İşaret Zincirinde yeni bir blok önermek ve onaylamak için nasıl seçilirim?

  32 ETH hissenizi depozito sözleşmesine kaydettikten ve onaylayıcınız aktif hale geldikten sonra, Beacon Chain tarafından zaman zaman görevler atanacaktır. Doğrulayıcılar, İşaret Zincirindeki blokları her 6.4 dakikada bir (çağ başına bir kez) doğrulamak için çağrılacak ve periyodik olarak bloklar önermek için tüm doğrulayıcı setinden rastgele seçilecektir. Toplamda 100.000 doğrulayıcı varsa, doğrulayıcınızdan ortalama iki haftada bir blok teklif etmesi istenecektir. Bunların tümü tamamen otomatiktir ve tamamen doğrulama yazılımı tarafından gerçekleştirilir.

  İşaret Zincirindeki onay blokları hakkında daha fazla bilgi: Ethereum 2.0 nedir?

 • Beacon Chain’in başlatılması için ne kadar ETH gerekli?

  Beacon Chain’in başlatılması için, en az 16.384 doğrulayıcıya ihtiyaç duyulacak, bu da 524.288 ETH hissesine eşittir. İşaretleme ödülleri, İşaretçi Zinciri oluşum eşiğine ulaşana kadar dağıtılmaz.

 • Şimdi sahip olduğum ETH’ye ne olacak?

  Şu anda sahip olduğunuz ETH ile özel bir şey yapmanıza gerek yok. Ethereum 1.0 zincirinde tamamen kullanılabilir olmaya devam ediyor. Bir noktada, Ethereum 1.0 zinciri Ethereum 2.0’ın bir parçası olacak ve ETH’niz şu anda olduğu gibi işlemeye devam edecek, sizin herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmayacak..

  Staking’e katılmak isteyenler için, Ethereum 1.0 zincirindeki validator depozito sözleşmesine ETH’nizi yatırarak Ethereum 2.0 işaretçi zincirinde bir doğrulayıcı olmayı seçebilirsiniz. Daha sonra Ethereum 2.0 işaretçi zincirinde bir doğrulayıcı dengesi haline gelir. Bu işlem geri alınamaz. Transferler, Aşama 0 sırasında devre dışı bırakılır, bu nedenle doğrulayıcılar, belirli bir parçaya para çekmek mümkün olana kadar Aşama 2’ye kadar beklemek zorunda kalacaklar, bu noktada ETH hisseniz ve tahakkuk eden ödüller Ethereum 2.0 içinde tamamen kullanılabilir olacaktır.

  ETH hakkında daha fazla bilgi: Ethereum 2.0’daki ETH’ma Ne Olur??

 • Ethereum 2.0’ı kim geliştiriyor?

  Yüzlerce insan! Çalışma büyük ölçüde Ethereum Vakfı araştırma ekibi tarafından yönetiliyor ve koordine ediliyor, ancak diğer birçok araştırma ve uygulama ekibi önemli katkılarda bulunuyor. Ana çalışma, Ethereum 2.0 için spesifikasyonu tanımlama konusunda işbirliği yapmaktır. Ethereum Foundation GitHub sayfaları. Yedi bağımsız ekip, farklı kullanım durumları için çeşitli farklı programlama dillerinde Ethereum 2.0 istemcileri oluşturuyor ve sürekli olarak tasarım ve spesifikasyonlara geri dönüyor..

  Ethereum 2.0’ın arkasındaki kişiler hakkında daha fazla bilgi: Eth2’deki Yenilikler?

 • Vitalik Buterin mevcut Ethereum 2.0 ilerlemesi hakkında ne düşünüyor?

  Vitalik kısa süre önce Ethereum 2.0’ın ilerlemesi ve yol haritası hakkındaki düşüncelerini tweetledi. Hakkındaki düşüncelerine bakın önümüzdeki 5-10 yıllık Ethereum. 

 • Ethereum 2.0 hakkında nereden daha fazla bilgi edinebilirim?

  Ethereum 2.0 gelişmelerine ayak uydurmak isteyen hem teknik hem de teknik olmayan kişiler için tonlarca kaynak var.. 

  Henüz yapmadıysanız, kontrol edin ConsenSys’in Ethereum 2.0 Bilgi Tabanı – Eth2, Proof of Stake ve stake etme hizmetleri hakkında eksiksiz bir kaynak ve ürün bilgisi kütüphanesi.

  Ethereum 2.0 ile ilgili düzenli güncellemeleri takip etmek için bazı iyi genel kaynaklar şunlardır: Eth2’deki Yenilikler, EthResear.ch ve EthHub.

 • Ethereum blok zincirine yapılan yükseltmelerin geçmişi nedir?

  Ethereum, Temmuz 2015’te halka açık ana ağ lansmanından bu yana (“Homestead” olarak adlandırılır) dört planlı yükseltme gerçekleştirdi. Dört yükseltme sırasıyla şunlardı: Homestead (Mart 2016), Metropolis Byzantium (Ekim 2017), Metropolis Constantinople (Şubat 2019) ve İstanbul (Aralık 2019). Bu yükseltmeler birlikte, Ethereum 2.0 için zemin hazırlarken Ethereum 1.0 zincirinin işlevselliğini geliştirdi.

  Ethereum 2.0’ın arkasındaki kişiler hakkında daha fazla bilgi: Ethereum’un Kısa Tarihi

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me