geliştiriciler 1İçerikKılavuzlarToplulukWebinarsGrantsCareersBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

Ethereum Geliştirici Portalı & Eğitim

Ethereum blockchain üzerine inşa etmeye başlamak için ihtiyacınız olan her şey.

 


Nasıl Ethereum Geliştiricisi Olunur?

Bu geliştirici portalı, Ethereum blok zincirinde uygulamalar geliştirmek ve oluşturmak için ihtiyaç duyduğunuz araçları bulmaya başlayabileceğiniz bir yerdir. Aşağıda, size Ethereum’da nasıl yazılım geliştirileceğini öğretecek en popüler bilgi tabanlarını, altyapı araçlarını, programlama kitaplıklarını ve daha fazlasını bulacaksınız. Başlamadan önce portala bir göz atmanızı ve tüm geliştirici araçlarını ve seçeneklerini okumanızı öneririz..

Ayrıca, şuraya atladığınızdan emin olun. ConsenSys Discord sunucusu. Soru sormak, profesyonel ipuçları almak ve Infura ve MetaMask gibi popüler Ethereum ürünlerinin arkasındaki ekiplerle doğrudan bağlantı kurmak için mükemmel bir yerdir.. 

Ethereum’a başlamanızı sağlayacak konular

bg koyu doldur

Bilgi Tabanları

Ethereum ekosistemi, devasa ve yetenekli bir açık kaynak topluluğudur ve son birkaç yılda değerli geliştirici kaynaklarından oluşan bir panteon üretti. Kauri gibi bir platformla, topluluk artık yüksek kaliteli içeriği incelemek, küratörlüğünü yapmak ve depolamak için Ethereum’un kendi inovasyonunu kullanıyor. Yüz yüze eğitimden teknik eğitimlere ve araştırma forumlarına kadar, aşağıdaki bilgi tabanları her seviyeden geliştiriciler için geniş bir kaynak yelpazesi sunar..

bg koyu doldur

Altyapı

Düğüm altyapısı ve anında erişim API’leri, Ethereum geliştiricilerinin uygulamalarını blok zincirine bağlamasını kolaylaştırır. Bir Ethereum istemcisi, blok zincirini, akıllı sözleşmelerini ve aradaki her şeyi ayrıştırıp doğrulayabilen herhangi bir düğümü ifade eder. Bir Ethereum istemcisi ayrıca herhangi bir Ethereum işlemi için anahtar olan işlemler ve maden blokları oluşturmak için arayüzler sağlar..

bg koyu doldur

IDE’ler ve Editörler

IDE, Entegre Geliştirme Ortamı anlamına gelir. IDE’ler ve Editörler, yazılımı yazmak ve test etmek için ihtiyacınız olan şeylerdir. Ethereum’da yazmaya başlamak için gereken temel araçları birleştiren yazılım paketleridir..

bg koyu doldur

Akıllı Sözleşmeler

Ethereum’da geliştirmek istiyorsanız, akıllı sözleşmelerin nasıl yazılacağını bilmeniz gerekir. Ethereum’un ana akıllı sözleşme dili olan Solidity, Javascript’i iyi bir şekilde anladıysanız öğrenmesi daha kolaydır. Muhtemelen daha önce programlama kitaplıkları kullandınız ve aşağıdakiler de farklı değil. Akıllı sözleşme kitaplığı, bir kez dağıtılan ve birçok kez paylaşılan akıllı bir sözleşme için yeniden kullanılabilir kod parçasıdır. Ethereum’da bir araç, ürün veya uygulama oluşturuyorsanız, ana ağa konuşlandırmadan önce akıllı sözleşmenizin çalışır durumda olduğundan da emin olmak isteyeceksiniz. Bu araçlar kodunuzu oluşturmanıza, test etmenize ve göndermenize yardımcı olur.

bg koyu doldur

Güvenlik

Tamam, sonunda dapp’ınızı veya akıllı sözleşmenizi oluşturdunuz. Ama doğru kurulduğunu ve bilgisayar korsanlarına karşı güvenli olduğunu nasıl anlarsınız? Aşağıdaki güvenlik araçları, kodunuzun güvenli olmasını sağlamaya ve tüm Ethereum geliştirme en iyi uygulamalarını takip etmenize yardımcı olacaktır..

bg koyu doldur

Test ağları

Ethereum’daki herkese açık test ağları, geliştiricilere, oluşturduklarını ana Ethereum ağına koymadan inşa ettiklerini test etmeleri için bir yol sunar. Testnet ETH herhangi bir parasal değer taşımadığından, test ağlarında istediğiniz kadar ETH elde edebilirsiniz. Herkese açık test ağlarına benzer şekilde, yerel test ağları, yazılımınızı herkese açık olarak yayınlamadan test edebileceğiniz yerlerdir. Genel test ağlarından farklı olarak, yerel testnet yazılımı yalnızca sizin bilgisayarınızda / düğümünüzde çalışır ve diğer kullanıcılar onu göremez veya onunla etkileşimde bulunamaz. Aşağıda test etmeye başlamak için en çok kullanılan test ağları ve testnet ETH istemek için bağlantılar verilmiştir..

bg koyu doldur

Arayüzler

Dapp’leri geliştirmeye başlamak istiyorsanız, ön uç geliştirme becerilerine ihtiyacınız olacak. Aşağıda, dapp’ınızı bir fikirden canlı bir Ethereum ana ağ uygulamasına dönüştürmenize yardımcı olacak en popüler ön uç arayüzleri bulunmaktadır. Ethereum üzerinde arka uç / protokol çalışması yapmakla ilgileniyorsanız, Go, Rust, Java, .NET, Ruby veya Python ile ilgili önemli deneyime sahip olmalısınız..

bg koyu doldur

Depolama

Ethereum, değişkenleri veya verileri kalıcı depolamaya kaydetmenize izin verir. Aşağıdaki depolama platformları, tüm akıllı sözleşme verilerinin yaşadığı yerdir. IPFS, Ethereum’da en yaygın kullanılan depolama sistemidir. Ethereum’da depolamanın nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki platformları keşfedin.

bg koyu doldur

Analitik

Blok zincirleri, verileri çoğu uygulamanın erişmekte zorlandığı şekillerde depolar. Aşağıdaki veri sorgu katmanı API’leri, projeniz veya uygulamanız için ihtiyacınız olan verileri elde etmenizi sağlayacaktır..

 • geliştirme portalı alethiogeliştirme portalı alethio
  Alethio

  Alethio’nun API’si, bir JSON: API uyumlu REST arayüzü aracılığıyla gerçek zamanlı olarak sentezlenmiş, dizine alınmış Ethereum verilerini sorgulamanın sağlam ve güvenilir bir yolunu sunar..

 • geliştirme portalı eth istatistik iogeliştirme portalı eth istatistik io
  EthStats

  EthStats, Alethio tarafından desteklenmektedir ve blok süresinden gaz limitine kadar anlık Ethereum blok zinciri izleme olanağı sağlar..

 • geliştirme portalı etherscangeliştirme portalı etherscan
  Etherscan

  Etherscan, Ethereum blockchain API’lerini bir topluluk hizmeti olarak ve garanti olmaksızın sağlar.

bg koyu doldur

Fırsatlar

Artık ihtiyacınız olan araçları bildiğinize göre, başlama zamanı. Geliştiricilerin çalışma şekli, özellikle blok zinciri endüstrisinde değişiyor. Aşağıdaki yerler, serbest geliştirici çalışması veya açık kaynak projelerine katkıda bulunarak ödeme almak için yeni fırsatlar sunar. Projelere nasıl katkıda bulunmaya başlayabileceğinizi ve bunun için nasıl ödeme alabileceğinizi öğrenin!

 • geliştirme portalı consensys hibelerigeliştirme portalı consensys hibeleri
  ConsenSys Hibeleri

  ConsenSys Grants, hızla hızlanan Ethereum ekosisteminin ihtiyaçlarını karşılayan projeleri finanse ediyor.

 • geliştirme portalı takyonugeliştirme portalı takyonu
  Takyon

  Tachyon, erken aşama blok zinciri ve Web 3.0 girişimleri için bir hızlandırıcıdır.

 • geliştirme portalı iş setigeliştirme portalı iş seti
  Blockchain Geliştirici İş Kiti

  Blockchain işleri, gerekli beceriler, sektör bilgisi ve daha fazlasını nerede bulabilirim?.

 • dev portal panvaladev portal panvala
  Panvala

  Panvala, tüm Ethereum topluluğunun bağlı olduğu işi finanse etmeye yardımcı olan merkezi olmayan bir vakıftır..

 • geliştirme portalı ödüllerigeliştirme portalı ödülleri
  Ödül Ağı

  Bounties Network, projeler oluşturmanıza, işbirliği yapmanıza ve herhangi bir alanda harika işler çıkardığınızda para kazanmanıza olanak tanır.

 • geliştirici portalı gitcoingeliştirici portalı gitcoin
  Gitcoin

  Serbest işler, özellikler oluşturmak ve hata ödüllerini çözmek için kripto para kazanın. En iyi açık kaynak projeleriyle çalışın ve hızlı bir şekilde ödeme alın.

bg koyu doldur

Katman 2 Altyapısı & Ölçeklenebilirlik

Ethereum geliştiricileri, Ethereum’u ölçeklendirmek için sürekli olarak yeni ve heyecan verici yollar geliştiriyor. Geliştiricilerin Ethereum, dapps ve protokolleri ölçeklendirmek için kullandığı çeşitli çözümler vardır. Bunlardan bazıları ödemeleri, eyalet kanallarını, yan zincirleri, zincir dışı hesaplamayı ve daha fazlasını içerir.!

Ödemeler & Eyalet Kanalları

 • geliştirme portalı connextgeliştirme portalı connext
  Connext Ağı

  Connext, Ethereum blok zincirini durum kanallarını kullanarak ölçeklendiren bir altyapı katmanıdır..

 • geliştirme portalı raidengeliştirme portalı raiden
  µRaiden

  µRaiden (Micro Raiden), iki taraf arasında sık, hızlı ve ücretsiz ERC20 token tabanlı mikro ödemeler için bir ödeme kanalı çerçevesidir. µRaiden, çift yönlü ödeme kanallarından oluşan bir ağ üzerinden çok kademeli transferlere izin vermeyi amaçlayan Raiden Ağından farklıdır..

 • geliştirme portalı likiditesigeliştirme portalı likiditesi
  Liquality

  BTC, DAI ve ETH arasında minimum risk ve ücretle atomik takaslar ve özel anahtarlarınız üzerinde kontrolü elinizde tutun.

Yan zincirler

 • skale kapağıskale kapağı
  Skale Ağı

  SKALE’nin modüler protokolü, geliştiricilerin hesaplamadan, depolamadan veya güvenlikten ödün vermeden ademi merkeziyetçiliğin avantajlarını sağlayan yüksek düzeyde yapılandırılabilir blok zincirleri kolayca sağlamasına olanak tanıyan türünün ilk örneğidir..

 • geliştirme portalı dokuma tezgahı xgeliştirme portalı dokuma tezgahı x
  Tezgah Ağı

  Ethereum’un üzerine inşa edilen EOS olarak tanımlandı – Loom Network, geliştiricilerin blok zinciri altyapısını anlamak zorunda kalmadan kendi blok zincirlerini hızlı bir şekilde oluşturmalarını sağlayan bir SDK oluşturuyor.

 • POA ağıPOA ağı
  POA Ağı

  POA (Proof of Authority) Network, POA Bridge, POA Core mainnet, POA Sokol testnet, xDAI ve daha fazlasını içeren Ethereum akıllı sözleşmelerini ölçeklendirmeye yardımcı olmak için blockchain ürünleri ve hizmetleri sunar..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me