blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

AnasayfaBlogBlockchain Açıklaması

Ethereum’u Ölçeklendirmenin Durumu

Ethereum ağını ölçeklendirmenin zorlukları ve çözümlerine kısa bir genel bakış. Tarafından ConsenSys 24 Nisan 2018

2017'de Enterprise Ethereum'un Doğuşu

Ethereum geliştiricileri, ağı ölçeklendirmenin tartışmaya ve yatırıma değer bir konu olduğunu uzun zamandır biliyorlar. Konu geliştirici topluluğundan tam olarak yayılmadı, ancak 2017’nin sonlarına kadar, CryptoKitties adlı merkezi olmayan bir uygulama (dApp) çok fazla trafik çektiğinde ağı yavaşlatmaya başladı. Ağ gecikmesinin yanı sıra, kullanıcılar işlemlerinin doğrulanması için rekabet ettikçe, her bir işlemi Ethereum blok zinciri üzerinde bir sözleşme dahilinde yürütmek için gereken ücret olan gazın fiyatı da yükseldi..

Hikaye artık fazla bildirilmiş ve tükenmiş olsa da, CryptoKitties durumu, Ethereum’un mevcut durumunda başarılı bir dApp’ın başlatılmasına eşlik edecek trafik miktarına hazırlıklı olmayabileceğini ortaya koydu. Düşük hızlar ve değişken kullanım maliyetleri, insanları platformlardan ve uygulamalardan uzaklaştırır. DApp geliştiricileri, ilk yaygın olarak benimsenen uygulamayı yayınlamak için ileriye gidiyor, bu nedenle Ethereum geliştiricileri, blok zinciri ölçeklendirmek için çalışmaya devam etmelidir.

“Üçleme”

Blockchain teknolojisinin bir teorisi, bir ağın aşağıdakilerden yalnızca ikisini destekleyebileceğidir: güvenlik, ademi merkeziyetçilik ve ölçeklenebilirlik. Bilindiği üzere bu “üçleme”, Ethereum geliştiricilerinin blok zincirinin temel ilkelerini (ademi merkeziyetçilik ve güvenlik) korumaya çalışırken, onu yaygın bir şekilde benimseme ve uygulama için ölçeklendirmeye çalıştıkları için zorlayıcı olmuştur. Örneğin, ölçeklenebilirlik için daha acil düzeltmelerden bazıları, güvenliği veya ademi merkeziyetçiliği ciddi şekilde etkiler:

  1. Kullanımı altcoinler ölçeklenebilirlik endişelerine yönelik teorik bir çözümdür. Seçenek, tüm işlemlerin gerçekleştiği bir blok zinciri fikrinden vazgeçmek ve bunun yerine, hepsi ayrı blok zincirlerinde çalışan birden fazla altcoinin bir arada bulunduğu bir model benimsemektir. Blok zinciri başına düşen trafik, bu blok zinciri kümesinin ölçeklenmesine izin verecektir. Bununla birlikte, her bir blok zincirinde daha az düğüm hareket ettiği için, her blok zinciri saldırılara ve kötü niyetli kullanıcılara karşı daha hassastır. Bu nedenle, altcoin kullanımı, ademi merkeziyetçiliği sürdürür ve ölçeklenebilirliği artırır, ancak güvenliği ciddi şekilde etkiler..
  2. Blok boyutunu artırma ölçeklenebilirlik endişelerine yönelik başka bir teorik çözümdür. Ethereum topluluğu her bloğun boyutunu artırmak için oy kullanırsa, tüm düğümler yine de tüm işlemleri gerçekleştirebilir, ancak aynı sürede daha fazla işlem gerçekleştirilebilir, bu nedenle ağı hızlandırabilir. Bununla birlikte, daha büyük blok boyutlarıyla, her işlem daha fazla enerji gerektirir ve daha az ve daha az düğüm bu miktarda enerji harcayabilecektir. Sonuç, ağın, her bloğu doğrulamak için gereken muazzam işlem gücüne sahip bir avuç süper bilgisayar tarafından sürdürüldüğü bir gelecek olacaktır. Bu nedenle, artan blok boyutu güvenliği korur ve ölçeklenebilirliği artırır, ancak ağın ne kadar merkezi olmayan olduğunu ciddi şekilde azaltır.

Blok zinciri geliştirmeyle ilgili birincil endişe, güvenlik ve ademi merkeziyetçilikti. Bu nedenle, ölçeklenebilirliğin önündeki birincil engel, şu anda her düğümün her işlemi işlemesi gerektiğidir. İnkar edilemez derecede güvenli ve merkezi olmayan bu süreç, ölçeklenebilir büyüme için fazla yer bırakmaz. Bu nedenle soru şu oluyor, Ethereum’u güvenlik ve ademi merkeziyetten ödün vermeden ölçeklendirebilmek için nasıl tasarlayabiliriz??

Geliştirilmekte olan, ölçeklenebilirlik konularını ele alacak dört ana protokol vardır. Sharding, Plasma ve Raiden, Ethereum’un ölçeklenmesine yardımcı olmak için özel olarak önerildi. Dördüncü protokol, Casper, kapsam açısından çok daha geniştir, ancak diğerlerinin yanı sıra ölçeklenebilirlik etkilerine sahip olacaktır..

Parçalama

Parçalama, tüm işlemleri orijinal blok zincirinde tutan bir ölçeklendirme yöntemidir, bu nedenle “zincir üzerinde” bir çözüm olarak bilinir. Sharding, her düğümün her işlemi işlemesi gerektiğinden, Ethereum’daki tüm işlemlerin sıralı olması sorununu ele alıyor. Parçalama, işlemlerin birbiriyle aynı anda çalışmasına izin verir, bu nedenle genel blok zincirinin işleyebileceği saniye başına işlem sayısını artırır. Parçalama ile, Ethereum ağı birden fazla düğüm grubuna bölünmüştür. Bu grupların her biri bir parçadır ve her parça, o grup içinde gerçekleşen tüm işlemleri işler. Bu, tüm parçaların aynı anda farklı işlemleri işlemesine izin verir

Her bir parçanın içinde, “harmanlayıcılar” olarak adlandırılan belirli düğümler, düzenli olarak bir “harmanlama” veya bu parça hakkında bir dizi bilgi oluşturur. Her harmanlama aşağıdaki bilgileri içerir:


  1. Harmanlamanın hangi parçadan geldiği hakkında bilgi.
  2. İşlemler uygulanmadan önce parçanın durumu hakkında bilgi.
  3. İşlemler uygulandıktan sonra parçanın durumu hakkında bilgi.
  4. Harmanlamadaki bilgileri doğrulayan harmanlayıcıların ⅔’ünden dijital imzalar

Ağ genelinde, her bir parçadaki harmanlamalar tek bir blok halinde toplanır ve Ethereum blok zincirine eklenir. Bu nedenle parçalama, bu düğüm gruplarının işlemleri işlemesine ve doğrulamasına izin verirken, blok zincirine eklenen tek bilgi harmanlamalarda bulunan seyreltilmiş bilgilerdir. Örneğin, on parça varsa ve her parça beş işlemi işliyorsa, bir sonraki blok, işlemleri sırayla çalıştırması yerine, blok zincirindeki elli işlem kaydını içerecektir..

Parçalama ile ilgili iki sorun ortaya çıkar. İlk olarak, her bir kırık ağ güvenliğini sağlamak için yeterli sayıda düğüm içermelidir. Bir parça çok az düğüm içeriyorsa, harmanlayıcıların ⅔’ü tehlikeye atılabilir ve kötü niyetli davranmaya başlayabilir. İkinci olarak, tek bir parça yerine iki parça arasında gerçekleşen bir işlemi işlemenin kolay bir yolu yoktur (tek, bütün blok zincirinde olmayan bir sorun). Mevcut yöntem, hantal bir dizi makbuz ve kanıt gerektirir.

Plazma

Plazma, işlemleri “zincir dışı”, yani birincil Ethereum blok zincirinde değil, işleyen başka bir ölçeklendirme yöntemidir. Plazma, birçok blok zincirinin (“alt zincirler” olarak adlandırılır) orijinal blok zincirinden (“kök zincir” olarak adlandırılır) kaynaklanmasına izin verir. Bu nedenle her alt zincir, kök zincirin temelindeki güvenliğe güvenirken kendi işlem kayıtlarını işleyebilir ve tutabilir. Plasma ile kök zincir, tüm alt zincirlerde gerçekleşen hesaplamanın küresel uygulayıcısıdır. Bununla birlikte, kök zincirin yalnızca alt zincirlerden birinde bir anlaşmazlık ortaya çıkması durumunda hesaplanması gerekir. Bu yöntem, hız ve verimliliği en iyi şekilde optimize etmek için tüm çocuk zincirleri ağının blok zincirindeki tüm işlemleri bölmesine izin verir. Bir alt zincirdeki düğümler isterlerse, bir çıkış işlemi gönderebilir ve işlemlerinin bir kaydını kök zincire aktarabilirler..

Bu yöntemin belirli bir gücü vardır. Her plazma zincirinin kendine has nitelikleri ve standartları olabilir. Bu, farklı alt zincirlerin farklı gereksinimlere (ör. Gizlilik) sahip işlemleri destekleyebileceği ve tümü aynı güvenli ekosistem içinde gerçekleşebileceği anlamına gelir..

Raiden

Raiden, kök zincirinin her işlemi doğrulamasına gerek kalmadan düğümlerin aralarında bir kayıt tutmasına izin veren başka bir zincir dışı ölçeklendirme çözümüdür. İki düğüm, aralarında kullanıcılar arasında iki yönlü bir kanal olan bir “durum kanalı” açabilir. İşlem şeklindeki “mesajlar” iki düğüm arasında gerçekleşir ve değişmezliği sağlamak için her bir taraf tarafından imzalanır. Raiden, özellikle sık ve beklenen ödemeler için yararlıdır – yani bir şirkete bir hizmet için haftada 10 $ ödeyeceğini bilen bir kullanıcı veya yerel marketlerinde düzenli olarak para harcayacağını bilen bir kullanıcı. Her blok yerine bu iki düğüm arasında kaydedilen ve doğrulanan işlemlerle, kök zincir büyük miktarda trafikten kurtulur. Herhangi bir zamanda, bir eyalet kanalındaki her iki katılımcı işlemi kapatmayı seçebilir ve tüm işlemlerin net sonucu kök blok zincirine aktarılır ve bir sonraki bloğa dahil edilir. Bu, 10 $ / hafta hizmete bir yıl abone olduktan sonra, kullanıcının blokun 52 ayrı 10 $ işlem yerine 520 $ ‘lık bir işlemi doğrulamasını sağlayabileceği anlamına gelir..

Raiden çözümü, bir birincil uyarı ve bir birincil fayda ile birlikte gelir. Uyarı, düğümlerin yalnızca “komşuları” ile iletişim kurabilmeleridir – yani, düğüm A ve düğüm B bir durum kanalına sahipse ve düğüm B ve düğüm C bir ifade kanalına sahipse, düğüm A doğrudan düğüm C’ye fon gönderemez. Ancak işlemler, yol boyunca çalınmayacak veya kilitlenmeyecek şekilde kanallar üzerinden iletilebilir. A düğümü, B düğümünün muhtemelen fonları çalamayacağı şekilde B düğümünü aracı olarak kullanarak C düğümüne bir işlem gönderebilir. Raiden, birincil avantaj olarak her işlem için gaz fiyatlarını önemli ölçüde düşürür. Düğümler arasında zincir dışı gerçekleşen işlemler, kök zincirde gerçekleşen işlemlere göre işlemek için daha az gaz gerektirir.

Casper

Casper, Ethereum’un mevcut Proof of Work (PoW) modelinin Proof of Stake (PoS) olarak değiştirileceği bir protokoldür. PoW ile madenciler şu anda bir kriptografik denklemi çözmek ve bir blok çıkarmak için enerji harcamalıdır. Denklemi çözerlerse ödüllendirilirler, ancak süreç muazzam enerji gerektirir (ve gittikçe daha fazlasını gerektirmeye devam edecek). Bu maliyetli ve enerji açısından verimsizdir, şu anda PoW modelini sürdürmek için 1,2 milyar ABD doları / yıla mal olmaktadır..

PoS’de “doğrulayıcılar” madencilerin yerini alır ve blok zincirinde (benim yerine) blokları “doğrular”. Doğrulayıcılar, belirli bir blokta enerji harcamak yerine, fonlarını belirli bir blokta yatırırlar. En çok paraya sahip olan blok doğrulanır ve blok zincirine eklenir. Esasen, doğrulayıcılar, bir sonraki blok eklenene kadar fonlarını bir sözleşmede kilitleyerek zincire belirli bir bloğun ekleneceğine “bahse girer”. Bahislerini doğru bloğa koyarlarsa ödüllendirilirler. Yanlış veya bozuk bilgilerle bir bloğu doğrulamaya çalışarak kötü niyetli davranırlarsa paralarını kaybederler..

Kavramsal olarak, bu değişim blockchain’i kötü niyetli saldırılara karşı korumalıdır. PoW ile blok zincirine yapılan başarısız bir saldırı, saldırganın zamanına ve gücüne mal olur. PoS ile, blok zincirine yapılan başarısız bir saldırı, yanlış bloğa yatırılan tüm fonları anında kaybettiği için doğrudan kullanıcının parasına mal olur..

Casper’ın son sunumundan önce protokolün iki yinelemesi gelecek: Casper FFG ve Casper CBC. Bu yinelemeler, PoS’yi ağda test etmek ve tamamen geçiş yapmadan önce olası sorunları belirlemek için Ethereum’da konuşlandırılacaktır..

Casper FFG

Casper FFG (Friendly Finality Gadget), muhtemelen Ethereum’un bir sonraki hard fork’u olan Constantinople sırasında piyasaya sürülen Casper’ın ilk yinelemesi olacak. Casper FFG’de bloklar hala PoW ile çıkarılıyor. Bununla birlikte, her elli blokta bir doğrulayıcılar, PoS mekanizmasını test etmek için devreye girer. Bu “kontrol noktası”, kesinliği değerlendirmek ve onaylamak için PoS protokolünü kullanır. Kesinlik, bir operasyonun eksiksiz ve tamamen değişmez olduğu anlamına gelir. FFG’de doğrulayıcılar, zincirdeki önceki elli bloğu sonuçlandırmak için fon paylaşır..

Casper CBC

Casper CBC (Correct-by-Construction), Casper’ın ikinci yinelemesi olacak. Tipik olarak, bir protokol resmi olarak belirlenir ve daha sonra verilen tüm özellikleri karşıladığı kanıtlanır. CBC ile PoS protokolü yalnızca kısmen belirtilir ve ardından izlenmesi gereken özellikleri karşılamak için daha fazla ince ayar yapılır. Esasen, başlangıçtan itibaren tam olarak tanımlanmak yerine, protokol aktif ve sürekli olarak türetilir. Bu, protokolün istisnalarını, hatalarını ve gelecekteki başarısızlıklarını ortaya çıkarabilen “ideal düşman” olarak bilinen bir kanıtın uygulanmasıyla elde edilir..

Nihai Casper protokolü muhtemelen hem FFG hem de CBC’den alınan bilgilerle uygulanacaktır. Protokol, enerji ve güvenlik iyileştirmeleri de dahil olmak üzere, ölçeklenebilirlikten çok daha geniş kapsamlıdır. Zincire bir blok eklemek için düğüm başına daha az enerji gerekir, ancak ağın mevcut ölçeklenebilirlik zorluklarını iyileştireceği anlamına gelir. Casper, özellikle ölçeklendirme endişelerini gidermek için geliştirilmese de, ağın daha yüksek trafiği idare etme yeteneği üzerinde kesinlikle olumlu bir etkisi olacaktır..

Yola Bakmak

Yukarıdaki dört teklif birbirini dışlamıyor – Ethereum ağının zaman içinde ölçeklenmesine yardımcı olmak için bir dereceye kadar uygulanabilir ve muhtemelen uygulanacaktır. Ölçeklendirme, Ethereum geliştiricileri için 2018’de akılda kalacak. Giderek daha popüler dapp’ler geliştirilip piyasaya sürüldükçe, Ethereum’un tam potansiyeline sahip olmasını sağlamak için mevcut ölçeklendirme seçeneklerinde sürekli bir ince ayar göreceğiz..

En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için haber bültenimize abone olun.Ethereum 2020 Q3 DeFi RaporuBildiri

Ethereum 2020 Q3 DeFi Raporu

Ethereum 2020 Q2 DeFi RaporuBildiri

Ethereum 2020 Q2 DeFi Raporu

Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz KılavuzKılavuz

Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz Kılavuz

Başarılı Bir Blockchain Ürünü Nasıl OluşturulurWeb semineri

Başarılı Bir Blockchain Ürünü Nasıl Oluşturulur

Tokenizasyona GirişWeb semineri

Tokenizasyona Giriş

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me