Ethereum’un İşletmeden Yararlanmasının 11 Yolu

“Büyük organizasyon yenilik yapmayı öğrenmeli, yoksa hayatta kalamaz.”

– Peter Drucker

İşletmelerin Neye İhtiyacı Var?

İşletmelerin, eşler arası bir ağdaki bireysel kullanıcılardan çok farklı ihtiyaçları vardır. İşletmelerin hassas verileri yüksek hacimde yönetmesi, kaliteyi takip etmesi ve kimlikleri yayınlama, ticaret yapma, kargo konteynırlarını izleme veya farmasötik ürünleri etiketleme gibi endüstrilerindeki güvenlik ve düzenleyici standartlardan sorumlu tutmaları gerekir. Geniş ölçekte güvenlik, kesinlik ve hesap verebilirlik, yüksek performanslı bir kuruluş için çok önemlidir. İşletme ihtiyaçları sonuçta dört kategoriye ayrılır:

 • İzin verme. Kurumsal kullanım durumları genellikle yalnızca yetkili tarafların ağa katılabilmesini ve katılımcıların farklı okuma, erişim ve yazma rollerine sahip olmasını gerektirir..
 • Gizlilik. Belirli işlem verileri – ürün adı, miktarı, fiyatı, adresi, kişisel olarak tanımlanabilen mali bilgiler, vb. – rollerine bağlı olarak ağ katılımcılarından saklanmalı veya ağ katılımcılarına sunulmalıdır. Örneğin bir nakliye firmasının, belirli bir nakliye konteynerinin içeriğini bilmesi gerekmeyebilir, sadece konteynerin geldiğini bilmesi gerekebilir. Banka düzenlemeleri ayrıca işlem verilerine kimlerin erişebileceğini de kısıtlar.
 • Verim. İşletmeler, saniyede binlerce işlemi işleyecek ve ağ etkinliğindeki periyodik dalgalanmaları tolere edecek altyapıya sahip olmalıdır. Örneğin, bin satırlık bir satış siparişi, bir dizi işlem olayını tetikler. Günümüzün ağa bağlı ekonomilerinde, işletmeler sürekli artan hacimde çeşitli işlemleri toplayabilmeli, doğrulayabilmeli ve yayınlayabilmelidir..
 • Kesinlik. Büyük miktarlarda para transfer eden kurumlar, işlemlerin sonucu konusunda kesinliğe ihtiyaç duyar. Fonlar iyi olmalı ve ödemeler nihai olmalıdır.

Ethereum Neler Sunar: Gerçekler ve Faydalar

Ethereum, Bitcoin ödeme sisteminin temelini oluşturan blockchain teknolojisinin çok daha genişletilebilir ve performanslı bir versiyonu olarak 2015 yılında piyasaya sürüldü. Bir blok zincirinin değeri, ağın yerel kesinliğidir: katılımcılar, aracılara ihtiyaç duymadan güvenilir ve değişmez bir işlem kaydı oluşturabilir. Bir blok zincirinin merkezi olmayan mimarisi – yazılımı aynı anda çalıştıran ve kaydı oluşturan birden çok dağıtılmış düğüm – ağın kesinliğinden asla ödün verilmemesini sağlar.

Ethereum blok zincirinin gücü programlanabilirliğidir: anlaşmalar koda gömülüdür, böylece işlemler otomatik olarak yürütülür. Bu dijital anlaşmalar veya “akıllı sözleşmeler”, sınırsız formatlara, koşullara ve hatta diğer sözleşmelere çağrı yapabilir, bu da Ethereum’u yalnızca ödeme anlaşması için değil, ticaret finansmanı, tedarik zincirleri, devlet sicilleri, enerji şebekelerindeki işlem olaylarını tahkim etmek için de yararlı kılar. , gayrimenkul, hukuk ve diğer birçok sektör.

Ethereum Blockchain’in Kararlılığı ve Popülerliği

Ethereum, çeşitli uygulamaları desteklerken saldırılara karşı oldukça sağlam olduğunu kanıtladı. Hem genel hem de özel ağlar için popülerdir. İşte bugün genel ana ağın gerçekleri:

 • 14 bin+ canlı düğümler
 • 40 milyon+ benzersiz adresler
 • 10B tarafından sunulan günlük API istekleri Infura
 • 1,5 Milyar $+ günlük işlem hacmi
 • 1.900+ merkezi olmayan uygulamalar (dApps)
 • % 94 Ethereum üzerine inşa edilen ilk 100 blok zinciri projesinden
 • 250 bin+ geliştiriciler (diğer tüm blockchain topluluklarından daha fazla)
 • 500 bin+ günlük işlemler (diğer tüm blok zincirlerinin toplamından daha fazla)

 

ethereum işlem tablosu

 

Enterprise Ethereum’un 11 Faydası

Ethereum, düşük maliyetli, açık, esnek ve birden çok taraf arasındaki işbirliğine uygun olacak şekilde tasarlanmıştır. Verileri koordine etme açısından, Ethereum, dağıtılmış bir defter gibi işlev görür, ancak mimarisi aynı zamanda, iş sistemleri için hem güçlendiren hem de yeni olanaklar yaratan benzersiz katmanlara sahiptir. Farklı işlevleri derinlemesine anlamak isteyenler için, Protokol İşletme Mimarı Brent Xu, blok zinciri ile dağıtılmış defter teknolojilerinin inanılmaz derecede kapsamlı, iki bölümlü bir karşılaştırmasını yazdı. Bunlar Enterprise Ethereum’un mevcut yetenekleridir:

 1. Veri koordinasyonu. Ethereum’un merkezi olmayan mimarisi, bilgi ve güveni daha iyi tahsis eder, böylece ağ katılımcıları sistemi yönetmek ve işlemlere aracılık etmek için merkezi bir varlığa güvenmek zorunda kalmaz..
 2. Hızlı dağıtım. Hepsi bir arada bir SaaS platformu ile Hyperledger Besu, kuruluşlar, sıfırdan bir blok zinciri uygulamasını kodlamak yerine özel blok zinciri ağlarını kolayca kurabilir ve yönetebilir.
 3. İzin verilen ağlar. ConsenSys Quorum açık kaynak protokol katmanı, işletmelerin herkese açık veya özel Ethereum ağları üzerine inşa etmelerini sağlayarak çözümünüzün her türlü potansiyel düzenleme ve güvenlik gereksinimine uymasını sağlar..
 4. Ağ boyutu. Ana ağ, bir Ethereum ağının yüzlerce düğüm ve milyonlarca kullanıcıyla çalışabileceğini kanıtlıyor. Kurumsal blok zinciri rakiplerinin çoğu, yalnızca 10 düğümden daha az ağlar çalıştırıyor ve geniş ve uygulanabilir bir ağ için referans vakası yok. Ağ boyutu, bir avuç düğümden daha fazla büyümesi gereken kurumsal konsorsiyumlar için kritik öneme sahiptir.
 5. Özel işlemler. Şirketler, özel işlem katmanları ile özel konsorsiyum oluşturarak Ethereum’da gizlilik düzeyine ulaşabilir. ConsenSys Quorum’da, özel bilgiler asla ağ katılımcılarına yayınlanmaz. Özel veriler şifrelenir ve yalnızca doğrudan ilgili taraflarla paylaşılır.
 6. Ölçeklenebilirlik ve performans. Proof of Authority fikir birliği ve özel blok süresi ve gaz limiti ile Ethereum üzerine inşa edilen konsorsiyum ağları, genel ana ağdan daha iyi performans gösterebilir ve ağ yapılandırmasına bağlı olarak saniyede yüzlerce işlem veya daha fazlasına kadar ölçeklenebilir. Parçalama ve zincir dışı gibi protokol düzeyinde çözümler, Plazma ve durum kanalları gibi katman 2 ölçekleme çözümleri, Ethereum’a yakın gelecekte iş hacmini artırma fırsatları sunar..
 7. Kesinlik. Bir blok zincirinin fikir birliği algoritması, işlem kaydının kurcalanmaya karşı korumalı ve kanonik kalacağına dair güven sağlar. Ethereum, farklı kurumsal ağ örnekleri için RAFT ve IBFT dahil olmak üzere özelleştirilebilir fikir birliği mekanizmaları sunarak, anında işlem kesinliği sağlar ve Proof of Work algoritmasının talep ettiği gerekli altyapıyı azaltır..
 8. Teşvik katmanı. Ethereum’un kripto ekonomik katmanları, iş ağlarının hem hain faaliyetleri cezalandıran hem de doğrulama ve kullanılabilirlik gibi etkinlikler etrafında ödüller oluşturan mekanizmalar geliştirmesine izin verir..
 9. Tokenizasyon. İşletmeler, dijital formatta kayıtlı Ethereum’daki herhangi bir varlığı belirtebilir. Varlıkları tokenize ederek, kuruluşlar daha önce monolitik varlıkları (gayrimenkul) bölümlere ayırabilir, ürün serilerini genişletebilir (muhtemelen nadir sanat eserleri) ve yeni teşvik modellerinin kilidini açabilir (kitle kaynaklı veri yönetimi).
 10. Standartlar. Ethereum, standartların olduğu yerdir. Token tasarımı (ERC20), insan tarafından okunabilir isimler (ENS), merkezi olmayan depolama (Swarm) ve merkezi olmayan mesajlaşma (Whisper) ile ilgili protokoller, ekosistemin balkanlaşmasını engeller. İşletmeler için Enterprise Ethereum Alliance’ın Client Specification 1.0 uyumlu kurumsal blok zinciri uygulamaları için mimari bileşenleri tanımlar. AÇA, şartnamenin 2.0 sürümünü yakında yayınlamayı planlıyor.
 11. Birlikte çalışabilirlik ve açık kaynak. Ethereum’daki konsorsiyum, tek bir satıcının BT ortamına kilitlenmez. Örneğin Amazon Web Services müşterileri, Kaleido’nun özel ağları Blockchain İş Bulutu. Java topluluğunun spesifikasyon odaklı felsefesi gibi, Ethereum ekosistemi de Ethereum İyileştirme Önerileri (EIP’ler) aracılığıyla kod tabanına yapılan katkıları memnuniyetle karşılar..

enteth mimari yığını

Kurumsal Ethereum’un Geleceği


Bir yıldan daha kısa bir süre önce, izinli bir blok zinciri ağını ayakta tutmak, hala zaman alıcı ve pahalı bir çabaydı ve bir blok zinciri geliştiricileri ekibini bir araya getirmeyi ve özel kod yazmak için aylar ve milyonlarca dolar harcamayı gerektiriyordu. Bununla birlikte ConsenSys Quorum, işletmeler için özel blok zinciri ağlarının oluşturulmasını ve çalıştırılmasını kökten basitleştirdi..

Ethereum kuruluşunun uzun vadeli seçenek değeri, küresel erişim, aşırı esneklik ve yüksek bütünlük sunan genel ana ağ ile birlikte çalışabilirliktir. Mainnet uyumluluğu, işletmelerin halihazırda BT altyapısına ve güvenliğine yatırım yapma miktarını önemli ölçüde azaltacaktır..

Yakın gelecekte, John Wolpert’ın sık sık belirttiği gibi, “özel” ve “halka açık” blockchain ağları kavramı pekala tarihsel bir dipnot haline gelebilir. Kurumsal çözümler, özel işlemleri sürdürecek, ancak her bir kuruluşun altyapıyı kendi kullanım durumları için çoğaltması ve çoğaltması yerine paylaşılan, güvenli ve geleceğe hazır BT altyapısı oluşturmak için birlikte çalışacaktır. Paylaşılan altyapı, inovasyonu serbest bırakır ve daha önce silo halindeki kuruluşlar arasında dondurulmuş olan varlıkların kilidini açar.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map