blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

Ana SayfaBlogHaberler

Ethereum’un Muir Glacier Güncellemesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ethereum zorluk bombası nedir, neden var ve neyi bilmeniz gerekiyor? by ConsenSysOcak 6, 2020Yayınlanan 6 Ocak 2020

Ethereum kahramanı ConsenSys 2

Ethereum, 2020’yi bir blockchain’in nasıl olduğunu bildiği tek yol olarak – ağ yükseltmesiyle kutladı. 

Muir Glacier ağ yükseltmesi (hard fork), bir Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) ile 2 Ocak 2020’de 9.200.000 blokta etkinleştirildi.. EIP 2384 zorluk bombasını 4.000.000 blok daha geciktirir (~ 611 gün). 

Diğer ağ yükseltmeleri ve zorluk bombasında daha sonra yapılan değişikliklere eter verilmesinde bir değişiklik eşlik ederken, Muir Glacier yükseltmesinde herhangi bir azalma olmadı, bu nedenle düzenleme blok başına 2 ETH’de kalacak. 

Ethereum zorluk bombası / buz çağı nedir?  

Bazen gönülsüzce “buz devri” olarak anılan zorluk bombası, zaman içinde Ethereum bloklarını çıkarmanın zorluğunu artırmak için tasarlanmış bir algoritmadır.. 

Zorluk bombasının tarihi ve neden var olduğu

Ethereum’un ilk tasarımından kaynaklanan zorluk bombası / buz çağı konseptinin altında birkaç fikir yatıyor. Daha iyisi ya da daha kötüsü, Ethereum genellikle Ethereum blok zincirinde sık sık yükseltme yapılmasını gerektiren “sürekli yenilik” ethosuyla işlemiştir. Ağ yükseltmeleri, ağdaki her düğümün protokolün en son sürümüne yükseltmesini gerektirdiğinden ağ için maliyetlidir. Bu düğümler yükseltilmezse, ağdan çatallanırlar. Yükseltmelerle ilişkili koordinasyon maliyetleri, tarihsel olarak blockchain projelerinin bunlardan kaçındığı anlamına geliyordu..

Dolayısıyla, zorluk bombası kısmen, ağı yükseltme fikrini normalleştirmenin bir yolu olarak normal sert çatalları zorlamak için kodlandı. Bu, doğal olarak başka protokol yükseltmeleri yapmak için fırsatlar da sağlamıştır. Tipik olarak, zorluk bombası diğer protokol değişikliklerinin yapılmasıyla birlikte sıfırlandı, bu nedenle tartışmalı bir şekilde şimdiye kadar oldukça iyi çalıştı. 


Neden bu sadece İstanbul hard forkuna dahil edilmedi?? 

Bu seferki hata, sıfırlamayı tipik olarak yapıldığı gibi son İstanbul yükseltmesiyle birleştirmek değildi. Bu, bombanın etkisinin ne zaman hissedilmeye başlayacağının yanlış hesaplanmasına dayanan bir yanlış hükümdü. Orijinal tahminler 2020 yazını işaret ediyordu, ancak Ekim ayında bombanın ilk işaretleri ağda gösterilmeye başladı..

Başlayana kadar aylarımız olduğunu sanıyorduk, ama bu rakamlar yanlıştı. Buz Devri zaten hissediliyor!

Şimdi İstanbul’dan sonra onu geri itmek için tek bir EIP yükseltmesi önerisi var: EIP-2387 a.k.a. Mountain Glacier&# 127956;

Aramada göreceğiz eğer & nasıl geçiyor!

– Tim Beiko | timbeiko.eth (@TimBeiko) 29 Kasım 2019 Tim Beiko, Muir Glacier güncellemesini açıklıyor

Gelecekteki Ethereum tartışmalarını nerede takip edebilir ve bunlara katılabilirim? 

Tüm protokol değişikliklerine gelince, Ethereum geliştirici çağrısı ve dahil olmak üzere çeşitli forumlarda Ethereum Sihirbazları. Ethereum çağrıları ve Ethereum Sihirbazları, dinlemek veya katılmak isteyen herkese açıktır. Açık kaynak topluluklarının en iyi yanı, herkesin tartışma ve geliştirmeye katılabilmesidir.! 

Zorluk bombasını kaldırmak mümkün mü?

Öyle, ancak başka bir ağ yükseltmesi gerektirecektir. Geçmişte bazı insanlar bombanın kaldırılması için gayri resmi bir şekilde tartışırken, bunu yapmak için hiçbir zaman uygun bir teklif getirilmedi. İle ilişkili Meta-EIP Muir Glacier yükseltmesi Bombanın bazı gerekçelerini ve gelecekteki potansiyel iyileştirmeleri açıklar.

Ethereum topluluğunda yakın zamanda tartışılan bir fikir, Eth 2.0 devreye girdiğinde bombayı kaldırmak ve 1.x zincirindeki blokları sonlandırmaktır. Kesinlik Gadget’ı

Son Açıklamalar

Genel olarak, Ethereum’un ağı sürekli yükseltme yeteneği, uzun vadeli başarı için faydalıdır. Her zaman olduğu gibi farklı görüşler vardır, ancak her fikrin Ethereum için en iyisini istemekten kaynaklandığını hatırlamak önemlidir.. 

En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için haber bültenimize abone olun.Ethereum 2020 Q3 DeFi RaporuBildiri

Ethereum 2020 Q3 DeFi Raporu

Ethereum 2020 Q2 DeFi RaporuBildiri

Ethereum 2020 Q2 DeFi Raporu

Ethereum 2 0 Staking Ekosistem RaporuBildiri

Ethereum 2.0 Staking Ekosistem Raporu

Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz KılavuzKılavuz

Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz Kılavuz

Başarılı Bir Blockchain Ürünü Nasıl OluşturulurWeb semineri

Başarılı Bir Blockchain Ürünü Nasıl Oluşturulur

Merkez Bankaları ve Paranın GeleceğiBeyaz kağıt

Merkez Bankaları ve Paranın Geleceği

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me