Faydalı Arkadaşlar: Ethereum’da Sosyal Jetonlar İçin Yeni Bir Model

blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

AnasayfaBlogCodefi

Faydalı Arkadaşlar: Ethereum’da Sosyal Jetonlar İçin Yeni Bir Model

Sanatçılar ve içerik oluşturucular, hayranlarıyla nasıl bağlantı kurabileceklerini ve çevrimiçi olarak nasıl para kazanabileceklerini yeniden düşünüyor. FWB, erişim ve ödüller için jeton kullanan yeni bir sosyal topluluk türüdür. Tarafından James Beck · 6 Şubat 2021 · 6 Şubat 2021 tarihinde yayınlandı

Q4 2020 DEFI RAPORU blog 4

Bu, ConsenSys Codefi’nin 2020 4. Çeyrek Ethereum DeFi Raporundan bir dizi makalenin parçasıdır. Varlıklar ve ödemeler için belirteç standartları, NFT pazarları, sosyal ve topluluk belirteçleri, flaş krediler, sarılmış Bitcoin ve Filecoin, borç verme projeleri ve daha fazlası hakkında daha fazla bilgi edinmek için tam raporu indirin.

Ethereum topluluğu kendine her gün “para nedir?” Diye soruyor. Kripto para birimleri ve jetonlar ortaya çıkmadan önce, paranın antropolojisi ve sosyolojisi üzerine zengin bir entelektüel tarih yazılmıştır. Nigel Dodd, The Social Life of Money (2014) adlı eserinde, paranın, bir birey ve bir bütün olarak toplum arasındaki bir borç biçimini ifade ettiği için “toplum üzerinde bir talep” olduğunu savunur. Toplum bir ulus olabilir, ancak aynı zamanda belirli bir kullanıcı topluluğuna da atıfta bulunabilir..

Bu entelektüel hareket, C.H. 19. yüzyılda, finans eksikliğinin sanat ve edebiyatın gelişiminde tutarlı bir engel olduğunu gözlemleyen ve Charlie gibi sanatçılar arasında hemen ilgi gören bir tür sosyal kredi aracılığıyla “ekonomik demokrasi” kavramını ortaya atan Douglas Chaplin ve Ezra Pound, TS Eliot ve Aldous Huxley’in edebiyat çevreleri. Bu hareket, paranın hiçbir zaman sosyal ve politik ilişkilerden ve kültürden bağımsız olmadığını iddia etti. Aksine, para güvene ve sosyal değerlere dayanır. Para deniz kabuklarında, değerli metallerde, kağıt notlarda, kitap girişlerinde, baytlarda temsil edilebilir – ancak yine de değerini ve anlamını kullanıcıları arasındaki sosyal ilişkilerden almaktadır..

2021’de, internet bağlantısıyla herhangi bir yere gönderilebilen programlanabilir paranın yeni bir somutlaştırması olan Ethereum’a sahibiz, ancak aynı zamanda neredeyse her şeyi temsil edebilen token – değer – yaratılmasına izin veren eksiksiz bir Turing sanal makinesi. Jetonların şu anda 20 milyar dolardan fazla sabitlenmiş sabit coin olarak, 50 milyon dolardan fazla benzersiz sanatta, 5,5 milyar doları Bitcoin’de veya merkezi olmayan bir otonom organizasyonda oy haklarını nasıl temsil ettiğini tartıştık.. 

Sosyal ve Topluluk Belirteçlerini Girin

Tıpkı dijital NFT sanat pazarlarının büyümesiyle olduğu gibi, COVID-19 ve gerçekten de internet, sanatçıları ve yaratıcıları hayranlarıyla nasıl bağlantı kurabileceklerini ve çevrimiçi para kazanabileceklerini yeniden düşünmeye zorladı. Böyle bir platform, Rulo, hepsi sosyal belirteçler başlatan Lil Yachty, Akon ve Ja Rule gibi ünlülerle şimdiden yetişmeye başladı. Roll, bağlantı tabanlı bir sistem kullanır, böylece Roll’daki başka bir kullanıcıya anında sosyal para gönderebilir veya Roll cüzdanınızdan çekip kişisel bir Ethereum cüzdanına gönderebilirsiniz. MetaMask. 20’den fazla farklı türle, toplam sosyal jeton pazarının tahmini büyüklüğü 81,2 milyon ABD dolarıdır.. 

sosyal simgeSosyal jeton yaratıcıları haritası. Kaynak: Ön planda

Çevrimiçi topluluklara erişim hakları sağlayan belirteçler, gibi yeni araçlar sayesinde artık mümkün. Collab.Land. Collab.Land, Telegram veya Discord gibi sohbet uygulamaları ile MetaMask cüzdanınız arasında bir köprü görevi görür. Böyle bir topluluk, Aralarında duygusal birliktelik olmayıp sadece cinsel ilişki olan iki kişi ($ FWB), kullanıcılara çeşitli Discord kanallarına erişmek için MetaMask cüzdanlarında yeterli $ FWB jetonu tutmalarını sağlayan bir chatbot olarak görünen Collab.Land kullanıyor. FWB artık kullanıyor SourceCred müzik prodüksiyonu, NFT tartışmaları, son dakika haberleri, memler, Substack makaleleri ve alım satım ipuçlarına kadar değişen tartışmalardaki olumlu oylarla orantılı olarak $ FWB jetonlarını dağıtmak. 

$ FWB topluluğunun kurucusuyla konuştum, Trevor McFedries, yolculuğu, $ FWB’nin ardındaki ilham ve sosyal simge toplulukları için sırada neler olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için.  


Trevor McFedries ile ilgili görsel sonucuKaynak: The Caret

Bu röportaj, netlik sağlamak için hafifçe düzenlendi.

James Beck: $ FWB’ye başlamadan önce bana biraz yolculuğunuzdan bahsedin?

Trevor McFedries: Yazılım mühendisiydim ve müzikle karşılaştım. Interscope ile sözleşme imzaladım ve internet müzik endüstrisini yediği için bazı arkadaşlarımla ilk 10 albümü çıkardım. Bazı kodlar yazabildiğim için yöneticilerle birlikte odalara çekilmeye başladım. Bu, 22 yaşında medya ve teknoloji arasındaki bu kanal olduğumu belirledi. Bu gruptan ayrıldım, prodüksiyon yapmaya başladım, solo sanatçı olarak turneye çıktım ve uzun lafın kısası 2010’da Spotify’dan bir telefon aldım, “Hey, bu şeyi İskandinavya’dan dünyanın geri kalanına getiriyoruz. Size benzeyen bir grup İsveçli inek ile Hollywood kıyafeti arasında çeviri yapacak birine ihtiyacımız var. ” 

Bu yüzden Spotify’da bir işe girdim ve aklımı medya ürünlerinden farklı teknoloji ürünlerinin ne kadar farklı olduğuna şaşırdım. Bu, daha çok yazılım ürünleri gibi müzik projeleri oluşturmayı düşünmeme neden oldu. Adında bir sanatçı üretmeye başladım Bankalar. Bunu yaparken, Last.fm ve YouTube için bazı veri kazıyıcıları oluşturdum ve Will televizyon şovları ile ilgili bazı verilere aşık oldum & Grace ve Jeffersons toplumu değiştiriyor. 

JB: Niyet & Zarafet? 

TM: Evet, Will’in & Grace, Amerika Birleşik Devletleri’nde eşcinsel evlilik kabulünden büyük ölçüde sorumluydu. Amerikalıların eşcinsellik konusundaki bakış açısının kamuoyu yoklaması, o dizinin reytinglerine bağlıdır. Böylece medyanın sosyal değişim yaratmak için harika bir araç olduğunu anladım. Ve akranlarımı zehirliyor gibi görünen yeni bir medya türü vardı – bilirsiniz, bir tür hacker sohbeti, IRC, daha gerici ve yıpratıcı yerler. Bu zarar verici anlatıların önüne geçebilecek ve ahlaki – ya da en azından daha hoşgörülü – temaları aşılayabilecek bir medya oluşturma fırsatı var gibi görünüyordu.. 

Bu bir çeşit inşa tohumuydu Brud bu, tamam eğer bir İrade yaratabilirsen & Milyarlarca dokunmak için ölçeklenebilen zarafet, bu neye benzerdi? Mandarin, Portugeses, İngilizce, İspanyolca konuşabilen, yazılım gibi ölçeklenebilen yetenekleri yeniden düşünmeniz gerekir. Tüm bunların temelinde, ünlüleri ademi merkeziyetçi hale getirme ve ünlülerin yaratıcı insanların yeteneklerini paylaşmaları için bu araç olmasına izin verme hayali var. İnsanlar buna “başsız markalar” diyor ve Lil Miquela [Brud’un arkasında olduğu] bir çeşittir. Yeteneklerini bu karakter üzerinden ilerleten yazarlardan, animatörlerden ve stilistlerden oluşan ekiplerimiz var..  

JB: Kriptoya nasıl girdiniz?? 

TM: 2013’te kripto işine girdim, bilirsiniz, hızlı para kazanmanın bir yolu olarak spekülatif bir şey olarak, ama sonra mekanikler tarafından ‘toplanmaya’ ve elimden geleni okumaya başladım. Oldukça sıkı sıkıya bağlı bir topluluk oluşturdum ve aynı yedi veya sekiz kişilik grupla ticaret yapıyorum. Oldukça özel bir şekilde ‘travmaya bağlıyız’. Yol boyunca bazı dostlar, Compound Finance’tan Calvin Liu gibi özel şeyler yapmaya devam etti..  

Yenilikçiler ve içerik oluşturucular, yarattıkları değerin büyük bir kısmını yakalamak zorunda değiller. Birçoğu platformlarda ve hızlı takip kopyalarında biriktirilir.

Tüm bunlar, $ FWB gerçekten tek bir fikirden kaynaklanan tüm bu şeylerden kaynaklandı. Her gün yaratıcı insanlar için daha iyi bir gelecek inşa etmeye çalışırken uyanıyorum. Yenilikçilerin ve içerik oluşturucuların yarattıkları değerin çoğunu yakalamak zorunda olmadıkları “Forever 21 ekonomisi” hakkında konuşuyoruz. Birçoğu platformlarda ve hızlı takip kopyalarında tahakkuk ettirilir. Müzik endüstrisinin bir başka eski arkadaşı olan Jesse Walden ile birlikte fırlattığım bu fikir şuydu: “Hey, bu içerik oluşturucu ekonomisi insanlar için gerçekten cazipse ve farklı sonuçlar arıyorlarsa, geri dönüşün olduğu bir dünya var mı? daha da küçülmeye başlıyor, birdenbire hepsi sabit bir ücretli Alt Yığınlar, Yalnızca Hayranlar veya Patronlar havuzu için rekabet ediyorlar? Buna, değer katan bir alana kolektif olarak katkıda bulunmanın daha kolektivist bir yaklaşımı var mı? Sosyal ağları değerli kılan nedir? Oluşturduğumuz içerik türüdür. Düşük dokunuşlu, MVP demenin bir yolu var mı, ya tüm değeri yaratan insanlar yukarı tarafa katılırsa? Ben de dedim ki, sabit miktarda bir jeton hazırlayalım ve katılmak için bu jetonlardan belirli bir miktarına ihtiyaç duyduğunuz bir topluluk oluşturalım, öyle ki herkes değer katarsa ​​ve bu jetonlar için talep artarsa, herkesin çantası buna göre büyür.. 

Oldukça basit bir tezdi ve hafta sonunu hackleyerek geçirebileceğim şeylerden biriydi. Jetonları bastım Rulo, Kullanılmış Collab.Land bir şeyi kaplamak için ve ardından gerçek Discord için bir MVP gibi hissettirmek için diğer bağ dokularını ve bit ve bob’ları inşa etmek. Diğer gizli sos harika insanlar getiriyordu. Zamanlama doğruydu çünkü sadece çantalarını doldurmakla değil, daha iyi bir gerçeklik inşa etmekle ilgilenen pek çok harika insan vardı. Sizin gibi pek çok ilginç insan gelip düşüncelerini paylaştık ve sonuç olarak jeton fiyatı yükseldi ama daha da önemlisi ev diyebileceğimiz bir alan bulduk. 

JB: Platformların kullanıcılarının değerini nasıl yakaladığı konusunda Jesse Walden ile konuşurken söylediklerinin ilginç olduğunu düşündüm. Mülkiyet ekonomisi hakkındaki tezini gerçekten çok seviyorum ve Ethereum topluluğundaki tokenomiklerle ilgili çok konuştuğumuz bir şey. 2017’de konuşmak, sofistike örneklere işaret etmekten daha kolaydı. İşte 2021’deyiz ve bol miktarda var. O hafta sonu $ FWB’yi hacklerken, sosyal toplulukların bağlantı kurduğunu duymuş muydunuz? MetaMask ve Discord? Nasıl duydun Collab.Land?

TM: Ameen’den SpankChain gruplarımdan birindeydi ve “Sonraki OnlyFans Collab.Land ile inşa edilecek” dedi. Ben de, bu şey nedir? Çoğu insan bunu Telegram için kullanıyordu – Sanırım bir Karma DAO vardı. Collab.Land bir Discord entegrasyonu başlatmıştı ve ben onların Telegram’ına girdim, onu inşa eden James’i [Duncan] buldum ve “Bu şeyleri seviyorum. Eğer inşa etmek istemiyorsan, ben inşa ederim. ” Şimdi $ FWB içinde ve bu şeyi oluştururken ifade ettiğimiz ayrıntılara gösterilen ilgiyi gördü ve heyecanlandı ve bazı parçaları ve özellik isteklerini bir araya getirmemize yardımcı oldu. Bu tür şeyleri yapan pek çok insan görmemiştim, bu yüzden bu şeyi inşa etmeye çalışmak için doğru alan gibi hissettirdi.. 

JB: Pepo Uygulaması gibi tokenize edilmiş sosyal topluluklar için girişimler oldu, bu gerçekten harika, ancak yakın zamanda kapatılmadan önce ölçeklenmekte zorlandı. İnsanların zaten düzenli olarak kullandığı ve aşina oldukları bir sohbet aracı olan Discord’u kullanmanın yardımcı olduğunu düşünüyor musunuz?? 

TM: Evet, kesinlikle. Açıkçası, topluluk oluşturma konusunda çok deneyimim oldu. Bence insanlar bir şey inşa ederseniz insanların geleceğini varsayıyorlar. Benim için erkenden insanların nerede öğrenmek istediğini anlamaya çalışıyordu. Başlangıçta jeton ticareti yapılıyordu – dostum Chris bu konuda harikaydı, bu yüzden ona gelip içgörülere katkıda bulunması için bazı ücretsiz jetonlar verdim. O kanal çıldırıyordu. Benim de bir sürü müzik arkadaşım var, bu yüzden kanalın müzik prodüksiyonu başladı. Sonra kitaplar, sanat, NFT’ler. Her şey gibi, topluluğu dinler, hayatlarını nasıl iyileştirebileceğinizi ve takas ettikleri jetonlar için onlara nasıl değer verebileceğinizi anlarsınız ve ardından ağızdan ağıza volan başlar. 

Her şey gibi, topluluğu dinler, hayatlarını nasıl iyileştirebileceğinizi ve takas ettikleri jetonlar için onlara nasıl değer verebileceğinizi anlarsınız ve ardından ağızdan ağıza volan başlar. 

Bu kesinlikle zorlu bir savaştır, ta ki yakaladığı aniden tutunana ve insanlar katkıda bulunana ve kendilerini ifade ederken kendilerini güvende hissedinceye kadar. Bir değer sistemi yaratmak önemlidir – başlangıçta gerçek kimlik konusunda çok iyiydik. Çoğu Discord kanalı anonimdir. İnsanlardan Twitter kullanıcı adlarını takma adlarına koymalarını istedik. Bu, insanların “Hey Holly Herndon burada, harika, sen gerçekten iyi birisin. ” Bu, insanların kendilerini güvende hissetmelerine ve kendilerini daha açık olarak ifade etmelerine izin verdi. Sanırım bu, Discord’da “XRPpunkboy69” yayınlamaktan farklı bir his. 

JB: İnsanların MetaMask’ı nasıl kullanacaklarını da öğrenmesi harika.

TM: Evet ama yine de zor çünkü cüzdanlarında görmek için özel bir $ FWB jetonu eklemeleri gerekiyor.. 

JB: Jeton listelerine ihtiyacımız var. 

TM: Joe’yu arayacağım ve bunu isteyeceğim [kahkaha]. 

JB: $ FWB topluluğu ne kadar büyük? 

TM: Bu iyi bir soru çünkü jeton fiyatı hakkında gerçekten konuşmadığımız şeylerden biri. Bir bakayım. Kanallara erişmek için minimum 55 $ FWB’ye sahip yaklaşık 1000 üye ve yaklaşık 400 kişilik bir çekirdek grup var gibi görünüyor..

JB: Göre CoinGecko tamamen seyreltilmiş değerleme 139,795,885 $ ‘dır. 

TM: Bunun farkında değildim. Clubhouse’daydık ve Cooper Turley “Yüz milyon piyasa değerimiz var” gibiydi. Sanki, bu topluluğun beş yıl önceki teknoloji şirketimden daha büyük bir piyasa değeri var mı? Pekala, harika [kahkaha].

JB: Bize Mevsimler fikrinden ve kattıkları değer için jetonları nasıl dağıtmayı planladığından bahseder misin??

TM: Topluluklar için en büyük zorluklardan biri, bu yüksek sinyal-gürültü oranını korumaktır. Sezonların ana fikri, yeni bir sezon yaratmaktı, aktif olan herkesin bir sonraki sezona geçmesi için gereken beş jetonu ücretsiz olarak kazanmasına izin verdik. Topluluğa girmeyen herkes kapıdan dışarı atılacaktı. Yine de $ FWB’lerine sahip olurlar ancak topluluk kanallarında yayınlayamazlar. Bir sonraki Sezon, token fiyatının olduğu kadar hızlı hareket edeceğini tahmin etmediğimizden doğdu. İnsanların jeton kazanması için bir yol bulmak istedik. İle SourceCred insanların kullandığı duyguları ve tepkileri ölçen inşa etmeyi düşündüğümüz bir araç bulduk. Bir FWB ek oyumuz ve olumlu şeyler olarak ağırlıklandırdığımız birkaç kişi daha var ve çok sayıda olumlu oy alan bir içerik yayınlıyorsanız, bir miktar ücretsiz FWB alacaksınız. Kadromuzda, Houses’ta bir sanatçı olan Dexter, Palm Springs’te kod yazmayı öğrenerek takılıyor. Bu şeyleri geliştiriyor ve görünüşe göre geliştirdiği araçlar diğer kripto ekipleri tarafından kullanılmaya başlıyor. Toplulukların FWB’nin dışında büyümesini sağlayacak araçlar oluşturmamız harika.. 

Bir FWB ek oyumuz ve olumlu şeyler olarak ağırlıklandırdığımız birkaç kişi daha var ve çok sayıda olumlu oy alan bir içerik yayınlıyorsanız, bir miktar ücretsiz FWB alacaksınız..

JB: Jetonları dağıtma mekanizmasının nasıl çalıştığını çok merak ediyorum. Şu anda Ethereum’daki gaz fiyatları konusunda endişeli misiniz? Katman 2 çözümlerini gruplamayı mı yoksa kullanmayı mı düşünüyorsunuz?? 

TM: Bence insanların talep etmesini sağlayacağız, böylece talep etmeden önce tahakkuk etmelerini bekleyebilecekler. Gruptaki kişilerden biri, yapımcı olarak bilinen Matt GIGAMESH, şimdi çalışıyor İyimserlik, ve biz de L2 çözümlerini bekleyen gajillion insandan biriyiz. 

JB: Büyürken $ FWB topluluğunun kültüründe bir değişiklik fark ettiniz mi?? 

TM: Bence insanlar görüntülü sohbete ve sesli sohbete girerken daha rahat hale geliyor. Bazen üç kişinin önünde alenen konuşmak tuhaftır. Bin kişinin önünde yapmak beş yerine neredeyse daha kolay. İnsanların boşluğa doğru konuşurken kendilerini rahat hissettikleri bir yere gidiyoruz.. 

Ayrıca bir DAO modeline doğru ilerliyoruz. Başlangıçta, bu tokenları ben bastım, ancak hayalim bir DAO’nun hazineyi yönetmesi.

ToplulukDeFiMetaMaskSosyal JetonlarHaber Bülteni En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için haber bültenimize abone olun.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map