2030’a kadar BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini Gerçekleştirmek

Meydan okuma

17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH’ler) Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından oluşturulan, 2030 yılına kadar gezegenimizdeki her şey ve herkes için daha iyi bir gerçeklik inşa etmek için dünyanın en iyi planıdır. 2015 yılında tüm Birleşmiş Milletler Üye Devletleri tarafından benimsenen SKH’ler, tüm ülkeler için bir eylem çağrısıdır – yoksullar, zengin ve orta gelirli – çevreyi korurken refahı artırmak için. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, yoksulluğu sona erdirmenin, ekonomik büyümeyi inşa eden ve eğitim, sağlık, eşitlik ve iş fırsatları dahil olmak üzere bir dizi sosyal ihtiyacı karşılayan stratejilerle el ele gitmesi gerektiğini kabul ederken, aynı zamanda iklim değişikliğiyle mücadele eder ve okyanuslarımızı ve ormanlarımızı korumak için çalışır.. 

Şu anda insanlık bir 2030’a kadar SKH’lere ulaşmak için 2,5 trilyon dolarlık finansman açığı. Bu boşluk, sermaye eksikliğinden değil, mevcut finansman ile finansman ihtiyacı olan sürdürülebilir projeler arasındaki yanlış hizalamadan kaynaklanmaktadır.. Blackrock Investments tek başına 6 trilyon $ ‘dan yararlanarak yatırım yapılabilir işletmeleri olumlu bir sosyal etkiyi kanıtlamaya çağırıyor. WWF’ye göre, önceden var olan, yıllıklandırılmış, 140 milyar dolarlık yardıma yönelik küresel katkılar ve kalkınma projeleri için hayırsever bağışlardaki 7,8 milyar dolarlık yardımların kullanılması koşuluyla, SKH’lere ulaşmak yılda 3 trilyon dolara mal olacak.. 

Etkili ihtiyacı olan projeler ile sürdürülebilir sosyal etki projeleri arayan yetenekli finansörler arasındaki sermaye dengesizliğini nasıl düzeltebiliriz??  

Yardım Sektöründe Değişen Trendler

Sosyal sorumluluk sahibi olmak artık şirketler için bir seçenek değil – bir zorunluluktur. 2017 yılında hayır kurumu, gruplar ve bireyler tarafından çeşitli nedenlere bağışlanan tahmini 410 milyar ABD doları ile ABD’de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Millennial Impact Report’a göre, Y kuşağı yılda ortalama beş sivil toplum kuruluşunu destekliyor. Y kuşağının hayırsever bağışlarının yanı sıra yeni bir beklentisi var: Şeffaflık ve hesap verebilirlik. Ankete katılan Y kuşağının% 90’ı bir kuruluşa güvenmezlerse bağış yapmayı bırakacaktı. Bilgili halk, ana akım hayır kurumlarına olan güvenini kaybetmeye devam ettikçe, desteklemek için anlamlı projeler bulmak için başka bir yer ararlar..


UK ConsenSys alıntı

Eksik olan şey, bu özel dolarları uygulanabilir, büyük ölçekli, SDG ilerleten projelere bağlamak için sağlam bir mekanizmadır. Zorunluluk açıktır: Projeleri masaya koyun. Başkent takip edecek.

Julie Fetherstone

Boston Consulting Group, Center for Impact

Ethereum Çözümü 

ConsenSys ve WWF lansman için bir araya geldi Impactio, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri için bir proje küratörlüğü ve finansman platformu. Impactio, sosyal etki projelerini hayata geçirmek için fon sağlayıcılar / yatırımcılar, konu uzmanları ve kuruluşlar arasındaki işbirliğini en üst düzeye çıkarmak için blok zinciri teknolojisini ve bir tokenleştirme çerçevesini kullanır..

Platform, potansiyel fon sağlayıcılara sunmak üzere yüksek etkili, yüksek potansiyelli projelerin bir listesini düzenlemek için ConsenSys’in Token Küratörlü Kayıt Defteri (TCR) araştırmasından esinlenen bir sistem kullanıyor. Genel olarak, Impactio, uzmanların işbirliği içinde durum tespiti yaptığı ve bağışçıların onaylanmış projeleri destekleme konusunda kendilerine güven duydukları, uzlaşmalı hedef-karar verme yoluyla olumlu bir ağ etkisi yaratır..

Impactio Ekran Görüntüsü

 
Impactio Üç Kullanıcı Türünü Bağlar:
 1. Fon Sağlayıcılar ve Yatırımcılar

  Finansman kurumları, desteklemek için seçilmiş bir etki fırsatları listesinden yararlanarak proje arama maliyetlerini en aza indirebilir.. 

 2. Küratörler / Konu Uzmanları

  Uzmanlar, uzmanlıklarını önde gelen etkili projelerle paylaşmak için birleşik platformda oturum açabilir..

 3. Proje Liderleri

  Impactio’da Proje Liderleri, fon sağlayıcılara standartlaştırılmış, yüksek kaliteli bir başvuru sunma yönünde yinelemeleri için başvurularla ilgili gerçek zamanlı geri bildirim alırlar..

 

Nasıl çalışır 

Impactio, sosyal ve ticari sektörlerde konu uzmanlarından oluşan merkezi olmayan bir bilgi havuzundan yararlanacak şekilde şeffaf başvuru sunumu, onay, değerlendirme, seçim ve finansmanı kolaylaştırır. Impactio, fon sağlayıcıların, uzmanların ve proje liderlerinin bağlantısını kolaylaştırarak, küresel ölçekte önemli bir etki yaratmak isteyen sürdürülebilir projelerin keşfini, değerlendirmesini ve finansmanını koordine etmeyi her zamankinden daha kolay hale getiriyor.. 

 

Impactio Süreci

 

Impactio’nun Demokratik Seçim Süreci

Gönderme

 • Proje liderleri, projelerini, BM’nin 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi (SDG’ler).
 • Konuyla ilgili küresel bir konu uzmanları ağı, Impactio Jetonları dijital cüzdanlarına.
 • Küratörler daha sonra her proje için yapıcı geri bildirim sağlamaya teşvik edilir.
 • Proje liderleri, projelerine ince ayar yapmak için ipuçlarını kullanabilirken, amaçlarının meyve verme şansı daha yüksektir. Bu açıklık ve uzmanlığa erişim paha biçilmezdir ve tartışmasız platformun ve iş akışının en çekici özelliğidir..
 • Küratörler, projeleri proje liderleri ve meslektaşları ile birlikte inceledikten sonra, kararların objektif bir şekilde verilmesi bu aşamada kritiktir ve tüm küratörlerin söz sahibi olmasını sağlar. Bu, bir Token Küratörlü Kayıt Defteri olan TCR’nin sürece girdiği yerdir..

Jeton tarafından seçilmiş kayıt

 • Her TCR’nin dürüst davranışı koordine etmek ve teşvik etmek için kullanılan dahili bir belirteci vardır..
 • Küratörler, bir projeyi desteklemek için jetonlarını alırlar. Bu projeye itiraz etmek isteyen küratörler aynı miktarda token pay alır. Hiçbir küratör bir projeye itiraz etmezse, bağışçıların finansman konusunda karar vermesi onaylanacak ve ortaya çıkacaktır.. 
 • Bir proje itiraz alırsa, bir anlaşmazlık sürecinden geçer:
 • Bir projeye itiraz eden küratörler, projeyi destekleyen küratörlerle aynı miktarda token pay alır.. 
 • Kalan küratörlerin projenin esasını değerlendirdiği bir oylama yapılır. 
 • Oylamanın sonucu sorunu çözüyor
 • Bir proje oylama oybirliği ile onaylanırsa, projeyi destekleyen küratörün stake edilmiş tokenları iade edilecek ve bir projeyi desteklemeye zaman ve taahhütlerini yatırmanın bir ödülü olarak ek tokenler alacaktır.. 
 • Onaylanan projeye oy veren diğer küratörler, bir zorluğu değerlendirme ve çözme konusundaki durum tespiti için ödül olarak jeton alacaklar. Ödüller, motivasyonsuz ve mantıksız zorlukları caydırmak için önemli bir önlem olan projeye meydan okuyan küratörün hissesinden ödenir..
 • Bir proje oybirliği ile reddedilirse, meydan okuyucu stake edilmiş tokenlarını alır ve ödül tokenleri kazanırken, projeyi destekleyen küratör stake edilmiş tokenlarını kaybeder..
  • Bu mekanizma, yalnızca değerli projelerin desteklenmesini ve nihayetinde bağışçılara sunulmasını sağlar.. 
  • Bu demokratik seçim süreci en fazla altı hafta sürer. Impactio Küratör Listesi’ne giren seçilmiş projeler, dünyanın dört bir yanından konu uzmanları tarafından titiz bir hakem değerlendirme sürecinden geçer. Bu, hayırseverlere, yatırımcılara ve bağışçılara bir projenin geçerliliği ve güvenilirliği konusunda daha fazla güven verir..

    

   Ethereum’un Rolü

   Impactio başlangıçta Ethereum’un Rinkeby test ağında test edildi ve prototiplendi ve şu anda üzerinde barındırılan bir Enterprise Ethereum ağı kullanıyor Kaleido. Impactio, uygulama gönderme, değerlendirme ve seçim süreçlerinin kurcalamaya karşı korumalı ve şeffaf olmasını sağlamak için Token Curated Registry akıllı sözleşme protokolünü kullanır..

    

   Ulaşılan Hedefler 

   Impactio, bugün sahip olduğu şeyi elde etmek için iki yıl boyunca birden fazla pilotta deneyler yaptı. Bu süre zarfında, platform ürün-pazar uyumu oluşturdu ve kullanıcı deneyiminin durumunu iyileştirdi. İlk canlı pilot, önemli katılım ve sonuçlarla vizyonumuzu daha da doğruladı: 

   • 17 ülkeden gönderilen projeler
   • 20’den fazla disiplin ve uzmanlık alanında 70 küratör
   • Başvuru seçim sürecinin dört aşamasında 250 saatten fazla küratörlük
   • Küratörler tarafından küratörlü listeyi derlemek için tamamlanan 500’den fazla küratörlük eylemi

   Impactio, 1 Temmuz – 21 Ağustos arasındaki yedi haftalık bir pilot program sırasında, onaylayan 100’den fazla katılımcının ilgisini çekti. 17 sosyal ve çevresel proje belirteç tabanlı iyileştirme süreci aracılığıyla.

   • 34 proje gönderildi ve incelendi
   • 30 proje onaylandı
   • 21 proje meydan okudu
   • Zorlu projeler için 195 oy 
   • Impactio Küratörlü Listesi’ne 17 proje girdi
   • İnceleme aşamasında, küratörler ve proje liderleri arasında platformda 220’den fazla değer katan etkileşim vardı..

    

   Başarılı Etki Projesi Örneği
   Xinnani: Fikir geliştirmeden tamamen finanse edilen sosyal etki projesine

   Hindistan’dan bir Impactio kullanıcısı olan Gabriella, bir fikir sundu: Karada yerli deniz yosunu yetiştirmek. Xinnani, yosun çiçeklerine ve ölü bölgelere neden olabilecek atık suların filtrelenmesine yardımcı olmak için karides çiftliklerinde kurulabilen karada yerleşik bir deniz yosunu yetiştirme ünitesiydi. Karada deniz yosunu yetiştirmek, kıyı sularındaki deniz yosunu stoklarını kullanmaktan ve bu birimleri yerel kıyı topluluklarına dış kaynak sağlamaktan daha sürdürülebilir bir seçenektir..

   Tipik olarak, böyle bir proje, çok erken bir aşamada olan geleneksel hibe finansman süreçlerinden geçemez.. 

   Xinnani

   Gabriella, Impactio’yu kullanarak 3 küratörden geri bildirim aldıktan sonra proje başvurusunu güncelledi. Xinnani, Horace Wu tarafından onaylanan ilk projelerden biri oldu ve 200 jetonla projeyi “net eylemleri”, “kapsamlı… [araştırma]” ve “ani… etkisi” nedeniyle övdü. Bu projeye itiraz edilmediğinden veya daha fazla incelenmek üzere işaretlenmediğinden, doğrudan Impactio Küratörlü Listesi’ne girdi. Sonuç olarak, bu proje platform aracılığıyla tamamen finanse edildi ve uygulama ve etki izlemeyi başlatmak üzere.

    

   Sonraki adımlar

   Impactio, ileriye dönük olarak, canlı pilot sırasında sağlanan geri bildirimlerden iş ortağı liderliğindeki yeni potansiyel gelişmeleri destekleyebilecek bir platforma doğru yinelenecek. Ekip ayrıca aşağıdakiler de dahil olmak üzere yeni özellikler uygulayacaktır: 

   • Zincir şeklinde yorumlar ve olumlu oylar / olumsuz oylar
   • Küratörler ve Fon Sağlayanlar ilgi alanlarıyla proje etiketleme ve otomatik eşleştirme
   • Birden fazla ile revize edilmiş iyileştirme süreci 
   • onaylar ve zorluklar 
   • Geliştirilmiş proje içeriği görselleştirmesi (özetler, infografikler, video içeriği)

   Platformdaki iş ortağı zorluklarını ve işlevselliğini daha iyi desteklemek için Impactio aşağıdakileri ekleyecektir: 

   • Etki Raporlama ve izleme
   • Tokenleştirilmiş bağışlar ve bağış toplama
   • Proje yaşam döngüsü boyunca Küratörlere daha fazla ödül, “Ödüller” ve “tebrikler” 
   • Birden çok eşzamanlı zorluk
   • Gelişmiş yönetici ve platform yönetişimi özellikleri 

   Impactio, sosyal sektördeki çözümlerin küratörlüğünü yapmakla ilgilenen kuruluşlarla çalışmayı hedefliyor ve bu çözümleri daha da iyileştirmek için yeni görüşmelere davet ediyor.

   ConsenSys Çözümleri

   Bir blockchain danışmanlığı için kaydolun

   ConsenSys Solutions, blockchain’i işletmeye getiriyor. Herkese açık ve özel blok zinciri çözümleri oluşturmak, test etmek ve dağıtmak için dünyanın dört bir yanındaki kuruluşlar, hükümetler, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve yeni başlayanlarla birlikte çalışıyoruz.

   Bir blockchain uzmanıyla bağlantı kurunBir blockchain danışmanlığı için kaydolun

   Teknoloji Ortakları

   wwf panda labs 1Avustralya ahlaki

   Impactio hakkında daha fazla bilgi edinin

   Mike Owergreen Administrator
   Sorry! The Author has not filled his profile.
   follow me