blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

AnasayfaBlogBlockchain Açıklaması

Huzura Giden Yol Haritası

Serenity nedir, Ethereum 2.0 için planlar nelerdir ve ne zaman olacak? By ConsenSysMayıs 16, 2019Yayınlandı 16 Mayıs 2019

yol haritası


Ethereum’un geçmişi, temel protokoldeki tutarlı iyileştirmeler ve yükseltmelerden biri olmuştur. Şubat ayındaki Constantinople yükseltmesinden ve yaklaşan İstanbul hard forkundan sonra, Ethereum topluluğu, Ethereum’un evrimindeki nihai ve nihai yineleme olan Serenity’ye yaklaşıyor. Huzur – ayrıntılı olarak açıklanmıştır Vitalik’in 2018 Devcon konuşması – Her biri birbirinden bir yıl ayrı tahmin edilen birden çok aşamada gerçekleşecektir. Ethereum 2.0 – Serenity’nin de bilindiği üzere – beş tasarım ilkesi tarafından yönlendiriliyor: Basitlik, Dayanıklılık, Uzun Ömür, Güvenlik, Ademi Merkeziyet. Serenity’ye kademeli yaklaşım, Ethereum’u blok zinciri tabanlı çözümlerde pazar lideri olarak daha da konumlandırarak tüm ilkelerin geliştirilmesini ve sürdürülmesini sağlamak içindir..

Huzura Giden Yol

Ama Önce – İstanbul

Serenity’den önce, İstanbul şu anda bu yılın Şubat ayında Konstantinopolis yükseltmesinden sonra planlanan son hard fork. İstanbul’un Ekim 2019’da olacağı tahmin ediliyor ve şu anda 11 EIP önerildi çatala dahil etmek için, EIP 1057 dahil [ProgPoW].

ProgPoW konusu, Ethereum topluluğunda bir süredir yoğun bir şekilde tartışılıyor. EIP, protokolün madencilik algoritmasını, madencilik verimliliğinde ASIC’lerin GPU’lara göre avantajını azaltan bir algoritma olan ProgPoW’a geçirmeyi önerir. ASIC’ler (Uygulamaya Özel Tümleşik Devreler) ve GPU’lar (Grafik İşleme Birimleri), kripto madenciliği yapmak için kullanılan donanım parçalarıdır. ASIC’ler, genellikle daha verimli bir şekilde kripto madenciliği yapabilen ve böylece daha fazla kar sağlayan, oldukça özelleşmiş donanım parçalarıdır. Bununla birlikte, madeni paraya özgüdürler, yani bir Bitcoin ASIC yalnızca Bitcoin blok zinciri için geçerlidir ve bir Ethereum ASIC yalnızca Ethereum blok zinciri için geçerlidir. Etkili olmasına rağmen, ASIC’lerin maliyeti yüksektir ve elde edilmesi daha zordur, madencilik havuzu ASIC’lere el koyabilenlerle sınırlı hale gelirse potansiyel olarak merkezileştirme risklerine yol açar (bu nedenle argüman devam eder). GPU’lar, aksine, genel amaçlı hesaplama araçlarıdır ve çeşitli hesaplama kullanım durumlarında karmaşık hesaplamalar için kullanılabilir. ASIC’lerin aksine, GPU’lar herhangi bir madeni parayı çıkarmak için kullanılabilir ve genellikle yaygın olarak bulunur. Bununla birlikte, ASIC’lerle aynı özel bilgi işlem gücünü taşımazlar ve bu nedenle tipik olarak ASIC’lerden daha az verimli ve daha az kârlıdırlar. Onaylanırsa, EIP 1057, ASIC’e dirençli bir algoritma olan ProgPoW algoritmasını uygulayarak ASIC’lerin GPU’lar üzerindeki verimliliğini etkin bir şekilde ortadan kaldırır ve bunları Ether madenciliğinde eşit derecede etkili hale getirir ve sonuç olarak ağın merkeziyetsizliğini sağlar (yine, argüman gider). Ethereum çekirdek geliştiricileri, ProgPoW’u genel olarak destekliyor gibi görünüyor, ancak son bir karar vermeden önce algoritmanın üçüncü taraf denetimlerini başlattılar..

Serenity yol haritasına genel bakış.

Aşama 0: İşaret Zinciri | 2019

2019’da beklenen Serenity’nin ilk aşaması, Beacon Chain’in kullanıma sunulacağını görecek. İşaret Zinciri, bir Proof of Stake blok zinciridir ve iş kanıtı’ndan hisse kanıtı fikir birliği mekanizmasına kadar uzun süredir planlanan geçişin yürütülmesini işaretleyecektir. Beacon Zinciri ayağa kalkacak ve orijinal Ethereum PoW zincirinin yanında çalışacak ve zincirlerin sürekliliğinde herhangi bir kesinti olmayacak. En eski haliyle İşaret Zincirinin üç temel sorumluluğu vardır:

Teminat kanıtı mekanizmasının yönetilmesi

Teminat Kanıtı, blokları varolmaya devam ettirmek için ağın ETH’yi (madene enerji harcamasının aksine) hissettiği fikir birliği mekanizmasıdır..

Çapraz Bağlantıların İşlenmesi

Çapraz bağlantılar, İşaret Zincirinin parça zincirlerinin durumunu belirleyip güvence altına almasının ana yoludur. Parça zincirleri Aşama 1’de yayınlanacak, bu nedenle bu güncelleme Aşama 1’e hazırlık aşamasında..

Doğrudan fikir birliği ve kesinlik

Beacon zinciri, PoS ve (önceden bilinen adıyla) Casper FFG aracılığıyla kesinlik sağlar. PoS, doğrulayıcıların 2 / 3’ünün bir sonraki blokta ETH’yi yatırması gerektiğini belirtir, bu da finansal teşvikin potansiyel kötü niyetli oyuncular için çok daha riskli olduğu anlamına gelir..

Aşama 1: Parça Zincirleri | 2020

Parça zincirleri, Ethereum ağında gelecekteki ölçeklenebilirlik için temel bir özelliktir. Genel bir kavram olarak, parçalama, bir veritabanının (merkezi olmayan veya başka türlü) veri işleme sorumluluğunu birçok düğüm arasında bölerek paralel işleme, bilgilerin depolanmasına ve işlenmesine izin verir. Bu, her bir tam düğümün işlenmesini gerektiren mevcut Ethereum ana zincirine zıttır. & her işlemi doğrulayın.

Serenity Aşama 1, parça zincirleri üzerindeki kesinliği ve fikir birliğini ele alacaktır. Serenity’nin 1. Aşamasındaki parça zincirleri, anında ölçeklenebilir bir çözümden çok, parça zincirleri için bir “test çalıştırması” olacaktır. İşaret Zinciri, bu parça zincirlerinin yürütülmesini izleyecektir. Bir doğrulayıcı, 32 ETH hissesi alacak ve belirli bir parça zincirinde doğrulayıcı olarak görev yapmak üzere rastgele atanacaktır (rastgelelik, doğrulayıcıların parça zincirlerine atanmasının öngörülebilir olmamasını sağlar, bu da bir manipülasyon şansına yol açar). Ethereum 2.0 özelliklerine göre Beacon Chain, her biri 128 düğümden oluşan bir koleksiyonla doğrulanacak olan 1024 parça zincirini destekleyecek..

2. Aşama: eWASM | 2020 veya 2021

Faz 2’de Ethereum 2.0’ın işlevselliği bir araya geliyor. Yeni bir Sanal Makinenin – Ethereum aromalı Web Montajı (eWASM) – piyasaya sürülmesiyle, parça zincirleri, oldukça basit veri işaretleyicilerinden Ethereum ağını ölçeklendirebilen tam işlevli işlem zincirlerine dönüşür.

Bir blockchain ekosisteminin çalışması için, düğümlerin işlemleri ve akıllı sözleşmeleri sanal bir makinede yürütmesi gerekir. Ethereum 1.0’ın sanal makinesine Ethereum Sanal Makinesi (EVM) adı verildi. Ethereum 2.0 ve Beacon Chain’e geçişle, ağın sanal makinesi, World Wide Web Consortium (W3C) tarafından açık kaynaklı bir standart olarak tanımlanan Web Assembly tabanlı sanal bir makine olan eWASM’ye yükseltilecek. WASM bir dizi kodlama dilini desteklediğinden, eWASM, günümüzün EVM’sinde Solidity’de yazılanların aksine, herhangi bir dilde yazılmış akıllı sözleşmelerin Ethereum’da yürütülmesine izin verebilir..

“Ethereum 1.x”

Serenity Phase 0, 1 ve 2 sırasında orijinal PoW Ethereum zincirinin gitmeyeceğini unutmamak önemlidir. Orijinal PoW zincirindeki madenciler hala geleneksel madencilik biçimleriyle ETH’de ödüllendirilecekken, Beacon Zinciri ile birlikte korunmaya devam edecek. Yavaş yavaş, ekosistem İşaret Zincirine geçerken, Zorluk Bombası onu hesaplama açısından geçersiz kılarsa [“olabilir” çünkü bazıları kalıcı olarak devam etmesini savunuyorsa, PoW zinciri aşamalı olarak kaldırılabilir. İşaret Zinciri test edilirken ve kanıtlanırken, orijinal Ethereum 1.0 zincirinde iyileştirmeler yapılmaya devam edecek. Bu yükseltme serisi ve sert çatallar “Ethereum 1.x” olarak adlandırılır ve mevcut Ethereum ana zincirinin, Beacon Chain ölçekleri olarak ekosistem talebini ve benimsemesini karşılamak için sürekli yükseltmelerden geçmesini sağlayacaktır..

Ethereum 1.x’in arkasındaki ekip hala bir yol haritası oluşturmanın ilk aşamalarında, ancak Ethereum 1.x yükseltmeleri için üç kapsamlı hedef belirlediler:

  1. Tx / s verimini artırarak Mainnet ölçeklenebilirlik artışı (blok gaz limitini önemli ölçüde yükseltmeyi sağlayacak istemci optimizasyonları ile elde edilir)
  2. Disk alanı gereksinimlerini “devlet ücretleri” ile azaltarak ve sınırlayarak tam bir düğüm çalıştırmanın sürdürülebilir olmasını sağlayın
  3. EWASM ve a dahil olmak üzere sanal makine yükseltmeleriyle geliştirilmiş geliştirici deneyimi farklı işlem ücreti modeli genel işlem ücretlerini dengeleyecek.
  4. Üzerinde çalışmak kesinlik gadget’ı Ethereum 1.x bloklarını sonlandırmak için Beacon Chain’i kullanarak Ethereum 1.0 ve 2.0’ı birbirine bağlamak.

Ethereum 1.x ve devam eden iyileştirmelerin ve yükseltmelerin arkasındaki ekip hakkında daha fazla bilgi bulunabilir. İşte ve İşte.

3. Aşama: Devam Eden İyileştirme | 2022

Faz 2’nin ötesinde, Ethereum için zaman çizelgesi daha az spesifik olmaya başlıyor. Kesin olan bir şey var – geliştiriciler, blok zinciri teknolojisinin artan taleplerini karşılamak için acil konular üzerinde çalışmaya ve protokolü iyileştirmeye devam edecek. Tartışılan devam eden iyileştirmeler arasında: hafif istemci durum protokolü, ana zincir güvenliğiyle birleştirme ve süper ikinci dereceden veya üstel parçalama. Ve ötesinde bir yerde, Ethereum’un tutarlı evriminde bir sonraki aşama olan “Ethereum 3.0”.

Blockchain eğitiminizi bir sonraki seviyeye taşımak ister misiniz??

Keşfedin blockchain eğitim kursları →

Ethereum 2.0 Haber Bülteni En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için haber bültenimize abone olun.Ethereum 2020 Q3 DeFi RaporuBildiri

Ethereum 2020 Q3 DeFi Raporu

Ethereum 2020 Q2 DeFi RaporuBildiri

Ethereum 2020 Q2 DeFi Raporu

Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz KılavuzKılavuz

Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz Kılavuz

Başarılı Bir Blockchain Ürünü Nasıl OluşturulurWeb semineri

Başarılı Bir Blockchain Ürünü Nasıl Oluşturulur

Tokenizasyona GirişWeb semineri

Tokenizasyona Giriş

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me