blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

AnasayfaBlogCodefi Etkinleştir

Kullanım Kanıtı: Kodlanmış Katılım Yoluyla Ağları Etkinleştirme

by Mara SchmiedtAralık 19, 2019Yayınlanan Aralık 19, 2019

Kullanım Kanıtı


Etki alanı aracılarının, daha geniş bir değer yaratımına gerçekten katkıda bulunmadan çok sayıda ticari marka etki alanını toplamalarının nasıl engellendiğini hiç merak ettiniz mi? Ticari marka sahiplerinin kullanımı kanıtlaması gerekir. Aynı önlemle, merkezi olmayan bir ağ için dijital erişim ve bakım haklarının dağıtılması, belirteçlerin gerçek kullanıcıların eline geçmesini sağlamak için programlanabilir bir standardı takip etmelidir. Bu nedenle, Activate, her jeton lansmanında “Kullanım Kanıtı” dediğimiz şeyi içerir. 

  • Kullanım Kanıtı Bir lansman sırasında jeton talep eden veya satın alan kullanıcıların, bunları alternatif amaçlar için aktarmalarına veya kullanmalarına izin verilmeden önce aktif olarak “kullanımı kanıtlamalarını” gerektirir 

  • Örneğin, bir katılımcının satın aldığı jetonları ağın dışına aktarmadan önce 90 gün boyunca yetkilendirmesi gerekebilir.

  • Uyumlu teşviklerle paydaşlar arasında token dağıtmak, pasif spekülasyonu en aza indirgemek ve ağların lansmanda etkin bir şekilde önyüklenmesini sağlamak için kritik öneme sahiptir.

Kısa bir tarihçe 

Açık protokoller, günümüzün dijital dünyasının hayati bir parçasıdır ve bunların çoğalması, yarının daha açık, yenilikçi ve şeffaf bir dünyası yaratmak için kritik öneme sahiptir. Yine de yaratımlarını ve bakımlarını teşvik etmek, geleneksel yollarla onlardan para kazanmanın zorluğu nedeniyle karmaşık hale geldi. Token ekonomileri, açık protokollerin oluşturulması ve sürdürülmesini teşvik etmek ve bunların evrimini yönetmek için yeni bir yol sunar.. 

Belirteç tabanlı bir açık protokol başlatmak, doğası gereği dijital bir iş kurmaktan veya bir yazılım ürününü piyasaya sürmekten farklıdır. Yeterli güvenlik, ademi merkeziyetçilik ve performans standartlarını sağlayacak bir şekilde, bir ağın yerel erişimini ve hizmet haklarını – “yardımcı program belirteçleri” olarak bilinen dijital varlıklar tarafından resmileştirilen etkili bir şekilde dağıtmak için etkili bir araç gerektirir. Sonuç olarak, doğru paydaşlar arasında ilk belirteç dağılımını optimize etmek, bir ağın uzun vadeli uygulanabilirliğini etkin bir şekilde başlatmak ve güçlendirmek için kritik bir adımdır..

Son iki yılda, ağırlıklı olarak ICO’lar ve IEO’lar gibi kamu finansman mekanizmalarıyla bağlantılı olan token lansmanlarında meteorik bir artış gördük. 2016-2018’deki telaş, irrasyonel coşkuyla işaretlendi, ardından eşit derecede irrasyonel şüphecilik izledi – düzenleyici ve endüstri standartlarının eksikliği karşısında çığır açan deneyimlerden kaynaklanan piyasa koordinasyon başarısızlıklarının semptomatik bir nedeni..   

(Kaynak: Richard Davies, 2013)

(Kaynak: Richard Davies, 2013)

  1. Fayda Eksikliği: Token tarafından yaratılan değerin önemli bir bileşeni, onun faydasıdır. Düzgün tasarlanırsa, bu, verilen projenin benimsenmesi veya başarısı ile birlikte token değerinin artmasını sağlar. Ya (zayıf) tasarım ya da erken dağıtımın bir sonucu olarak faydadan yoksun bir jeton, fiyatının yalnızca spekülasyona dayalı olduğunu görecektir..

  2. Piyasa Mantıksızlığı: Piyasa irrasyonalitesi, olgun bir temel değerleme metodolojisinin eksikliği ile birleştiğinde, döviz ticareti gibi likidite kanalları açıldığında, getirilerin değişken bir şekilde yayılmasına neden olur. İster lale ister jetonlar, “zekalarımızı ortalama bir görüşün ortalama bir görüşün olmasını beklediğini tahmin etmeye” adama eğilimindeyiz. (Keynes, 1936) 

  3. Spekülatif Niyet: Katkıda bulunan bir faktör ve yukarıdakilerin bir sonucu olarak, token satışları genellikle, amaçlanan amaç için jeton kullanmadan pasif spekülasyon yapan perakende alıcıların ordularını çeker..

Bir Token Lansman Standartları çerçevesi oluşturmanın, bu pazar ve koordinasyon hatalarını ele almanın ilk adımı olduğuna inanıyoruz. Kripto-ekonomik tasarımdaki güçlü ilerlemelere ve olgunlaşmaya rağmen, çoğu token dağıtım mekanizması, uyumlu teşviklerle temsilci katılımcılar arasında dağıtımı teşvik eden yerleşik bir filtreleme mekanizmasından yoksun olmaya devam ediyor. Girin…. Kullanım Kanıtı!

Kullanım Kanıtı nedir?

Kullanım Kanıtı, jetonların doğru paydaşlara ilk dağıtımını optimize etmek için tasarlanmış programlanabilir bir dağıtım mekanizmasıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, Kullanım Kanıtı, bir başlatma sırasında jeton talep eden veya satın alan kullanıcıların jetonlarını alternatif amaçlar için aktarmalarına veya kullanmalarına izin verilmeden önce ağ ana ağındaki jetonlarını aktif bir şekilde “kanıtlamalarını” gerektiren bir özelliktir. Bu, ağa aktif katkıyı en üst düzeye çıkarırken, belirteç değerine ilişkin pasif spekülasyonu en aza indirmeyi amaçlayan ölçülebilir bir teşvik mekanizması yaratır. Bir satışta sermaye katkılarının ötesinde kendi kendine seçtiği üretken çabaları veya pasif bir airdrop’ta (sözde) rastgele seçimini hesaba katmak, aşağıdakiler için gereklidir:

  1. Ağda bir belirtecin amaçlanan amacı için kullanılmasını sağlayarak mevzuata uygunluk olasılığını en üst düzeye çıkarın.

  2. Kısa vadeli spekülasyonları caydırıcı, fiyat dalgalanmaları ve damping için ağa katılma olasılığı en yüksek olan katılımcılar için filtre.

  3. Başlangıçta ağın etkin bir şekilde önyüklenmesini sağlarken, erken benimseyenlerin ağa aşina olmalarına ve çabaları için jeton tabanlı ödüllendirilmelerine olanak tanıyın 

O nasıl çalışır?

Kullanım Kanıtı gereksinimleri tanımlanır ve akıllı sözleşme düzeyinde otomatik olarak uygulanır. 

Örneğin, yaklaşan jeton lansmanımıza katılırsanız, satın aldığınız jetonları ağın dışına aktarmadan önce en az 90 gün boyunca favori onaylayıcılarınıza devretmeniz gerekecektir. Bu süre zarfında, Activate platformu aracılığıyla delege eden tüm token sahipleri, çabaları için stake etme ödülleri kazanacak. Bu, Activate’in katılımı ve ağ etkinleştirmeyi kolaylaştırmasının bir yoludur!

Elbette, Kullanım Kanıtı, istenen belirteç dağıtım modeline ve desteklenen ağın tasarımına bağlı olan uyarlanabilir bir mekanizmadır. Örneğin, etkileşimli bir airdrop’un bir katılımcısı olarak, NuCypher’ın önerdiği gibi, emanet edilen teminatın kilidini açmak için kullanım kanıtı gereksinimlerini yerine getirmeniz gerekebilir. Worklock ya da Falcı yaklaşmak. Benzer şekilde, merkezi olmayan bir borsa lansmanındaki katılımcıların, değiştirilmemiş bir likidite havuzuna beyaz listeye erişim elde etmeden önce kullanımını kanıtlamaları gerekebilir..

Sonuç 

Activate’de misyonumuz, toplu olarak katılmanın ve belirteçlerini işe koymanın önemini kabul eden bir bireyler topluluğu çekmek ve oluşturmaktır. Bu nedenle Kullanım Kanıtı, Activate’in yol gösterici metodolojisinin temel direğidir.. 

Kullanım Kanıtı ve ilk başlatma ortağımızın ağını güvence altına almak için nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi için bizi izlemeye devam edin!

Mara Schmiedt tarafından yazıldı. 

Kaydolun ve yakında yapılacak ağ lansmanımız hakkında daha fazla bilgi edinin: www.activate.codefi.network

Merkezi Olmayan AğlarDeFiIndustry Insight Kullanım KanıtıHaber Bülteni En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için bültenimize abone olun.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me