Küresel Ticaret ve Ticarette Blockchain’in Faydaları Nelerdir??

Uluslararası Ticaret

Uluslararası ticaret, uluslararası sınırlar veya bölgeler arasında sermaye, mal ve hizmet alışverişini sağlayan 16 trilyon dolarlık bir pazardır. Genel olarak iki kategoriye ayrılmıştır:

 • Tipik olarak nakliye konteynırları veya kara yolu ile taşınan çeşitli malların% 75’i
 • % 25 emtia

Denizcilik ve taşımacılık açısından bakıldığında, ticaret ve finansman endüstrisi, özellikle gelişmekte olan pazarlara doğru özellikle ihracatçılar ve ithalatçılar arasında güven ve koordinasyon eksikliğinden muzdariptir. Ek olarak, uluslararası mal ve emtia ticaretindeki operasyonel süreçlerin karmaşık doğası nedeniyle endüstri çeşitli operasyonel verimsizlikleri sürdürmektedir. Örneğin, nakliye ve ticaret hala büyük ölçüde insan kaynaklarına bağlıdır ve çok maliyetli, yavaş ve hataya açık olan manuel ve kağıt tabanlı süreçlerden etkilenir..

İhracatçılar ve ithalatçılar, işlemlerini finanse etmek veya garanti altına almak için zorluklarla karşı karşıya kalıyor, bu da büyümeyi engelliyor ve küreselleşmenin faydalarını sınırlıyor. Tarihsel olarak bu alan, Emtia Ticareti gibi bazı teknolojiler olmasına rağmen, teknolojideki ve dijitalleşmedeki gelişmelere çok dirençli olmuştur. & Risk Yönetimi (CTRM) çözümleri yararlı oldu. 

Geçtiğimiz 10-15 yıl boyunca, birçok yeni şirket ve teknoloji şirketi, uluslararası ticaretin birincil kullanım alanı olarak tanımlandığı blockchain teknolojisinin ortaya çıkmasına kadar, karma başarıya sahip ürünler geliştirmeye çalıştı. Blockchain teknolojisinin uluslararası ticaret finansmanı üzerindeki potansiyel etkisi, birçok şirketi ve konsorsiyumu eski teknolojilerini güncellemeye teşvik etti. Blockchain, dijitalleşme çağını başlatmanın ötesinde, mevcut belgelerin, akreditiflerin ve daha fazlasının tokenize edilmesini sağlar. Akıllı sözleşmeler, sözleşmelerin, iş olaylarının ve diğer manuel olarak yoğun süreçlerin otomasyonu yoluyla ihracatçılar ve ithalatçılar arasındaki koordinasyonu geliştirecektir. Blockchain teknolojisinin küresel olarak benimsenmesi, sınır ötesi koordinasyon, ticaret anlaşması ve standardizasyon için daha da büyük faydalar sağlayacaktır.. 

Uluslararası Ticaret Haberleri

Covantis girişimi teknoloji ortağı ConsenSys’i duyurdu

Küresel ticaret operasyonlarını modernize etmeyi hedefleyen Covantis girişiminin kurucu üyeleri, dönüştürücü platformunu geliştirmek için lider teknoloji ortağı olarak pazar lideri bir Ethereum blockchain teknolojisi şirketi olan ConsenSys’i seçtiğini duyurdu..

Covantis girişimi teknoloji ortağı ConsenSys'i duyurduÜrün Tanıtımı

Codefi Varlıkları

Codefi Assets, varlık yöneticilerinin halka açık veya izinli blockchain ağlarında dijital varlıkların, ilişkili pazarların ve dijital finansal araçların yaşam döngüsünü oluşturmasına, yayınlamasına ve yönetmesine olanak tanır..

Codefi Varlıkları

Emtia Ticareti

Emtia ticareti, uluslararası ticaretin% 25’ini temsil eder ve aşağıdakilerden oluşur:

 • % 40 enerji 
 • % 30 baz ve endüstriyel metaller 
 • % 30 tarım ve yumuşak emtia

Emtia ticaretinin yarısından fazlası bankalar ve diğer finansal kurumlar veya fonlar tarafından finanse edilmektedir. Yazılım ve yeni teknolojiler, son yirmi yılda bu sektöre hizmet etmek için çeşitli başarılarla, özellikle CTRM ile birlikte ortaya çıkmıştır.. 


Ancak uluslararası konteyner mal ticareti gibi, emtia piyasaları operasyonel verimsizliklerden ve aşağıdakiler dahil maliyetlerden etkilenmeye devam ediyor: 

 • Dolandırıcılık: Kağıt belgelerin yaygın kullanımı, kötü niyetli davranış fırsatlarını artırır (çifte finansman vb.).
 • Gecikmeler: Bir emtianın nakliyesi için rezervasyon yapmak, ticaret finansmanı talep etmek, belgeleri toplamak, belgeleri alıcılara sağlamak ve ödemeleri kolaylaştırmak 90-120 gün sürer.
 • Gelir ve fırsat kaybı: Bu parçalanmış süreçler ve yüksek operasyonel maliyetler tüm sektör için inovasyonu engellemekte ve gelir ve fırsatta milyarlarca dolar değerinde yıllık kayıplara neden olmaktadır.. 

Blockchain teknolojisi, bilgilerin ilgili tüm taraflara bildirilmeden manipüle edilemeyeceği dağıtılmış ve değiştirilemez bir defter aracılığıyla dolandırıcılığı azaltma yeteneği sağlar. Dağıtılmış defter teknolojisinin doğal özellikleri kullanılarak işlemlerin tüm geçmişine kolayca erişilebilir. 

Ek olarak, blok zincirlerinin dijital varlıkları oluşturma ve aktarma yerel yeteneği, yukarıda özetlenen çeşitli mevcut emtia alım satım süreçlerini geliştirir. Akıllı sözleşmelerin sağladığı gerçek zamanlı veriler ve işlemler, gecikmeleri azaltma ve manuel süreçleri otomatikleştirme potansiyeline sahiptir. Emtia ticareti endüstrisindeki verimsizlikler, işletmeler için gelir ve fırsat kaybına neden olur. Blockchain teknolojisi benimsenirken büyüdükçe, firmalara, yatırımcılara ve emtia ticaretinde yer alan diğer tarafların daha fazla kazanç ve artan karlılık elde etmesine yardımcı olacaktır..   

 

Ticaret Finansı

4.4 trilyon dolarlık emtia piyasalarından alınan tahminlere göre, ticaret finansmanından elde edilen faydanın yaklaşık% 30’u bankalar, finans kurumları, kurumsal yatırımcılar veya fonlar tarafından talep ediliyor. Asya Kalkınma Bankası, ticaret finansmanı için arz ve talep arasında 1,6 trilyon dolarlık bir boşluk belirleyerek küresel ticaret finansmanı pazarının büyüme potansiyelini vurguladı, özellikle de gelişmekte olan pazarlara ve bu ülkelerden ticaret akışları için. Bu boşluk, müşterinizi tanıyın (KYC) ve uyumluluk sorunlarının yanı sıra emek yoğun maliyetler (operasyonel, KYC, durum tespiti) nedeniyle düşük karlılıktan kaynaklanmaktadır..

Ethereum gibi blockchain teknolojisi, KYC ve yasal uyum süreci boyunca ortaya çıkan çeşitli sorunların üstesinden gelmek için uygulanabilir. Blockchain ağları tarafından sağlanan tarihsel kayıt ve şeffaf defter, ilgili birden fazla taraf için işlemlerin neredeyse gerçek zamanlı izlenmesini sağlar. Düzenleyici kurumlar, AML’yi veya denetimi iyileştiren izinli blok zinciri konsorsiyumlarına erişim sağlayabilir. Son olarak, blockchain, hem arz (alternatif yatırımcılar) hem de talep tarafında (gelişmekte olan piyasalardan KOBİ’ler) ticaret finansmanına daha fazla erişimi kolaylaştırma potansiyeline sahiptir. 

 

Citi’nin Küresel Emtia Ticareti Finansmanı Başkanı, emtia ticareti finansmanı için uçtan uca bir blok zinciri çözümü oluşturmak için dünyanın en büyük kurumlarından bazılarının nasıl bir araya geldiğini açıklıyor..

Uluslararası Ticaret Vaka Çalışması

komgo: Emtia Ticareti Finansmanını 21. Yüzyıla Getirmek

Finansman süreçlerini optimize ederek ve endüstri operasyonlarını dijitalleştirilmiş işlemlerle hızlandırarak emtia ticareti finansmanını 21. yüzyıla taşıyan blok zinciri tabanlı bir açık platform ve dolandırıcılığı azaltmak için güvenilir bir belge kaynağı.

komgo Emtia Ticareti Finansmanını 21.Yüzyıla Getiriyor

Küresel Ticaret ve Ticarette Blockchain Kullanım Durumları Nelerdir??

 

Blockchain, iş süreçlerini ve tedarik zinciri yönetimini nasıl etkileyecek??

Blockchain, küresel pazarlarda operasyonel süreçleri ve tedarik zincirlerini dijitalleştirebilir, güvence altına alabilir, kolaylaştırabilir ve nihayetinde hızlandırabilir. Uluslararası ticaretteki işlemlerin tamamlanması 120 günü bulabilir. Kağıt temelli süreçlerden dijital olarak doğrulanabilir ve yasal olarak uygulanabilir belgelere geçiş, daha hızlı endüstri operasyonları ve dolandırıcılığın azaltılması anlamına gelir. 

Gaz için & güç, sorunların güvenilir veri paylaşımının etrafında toplandığı yerdir – blok zinciri, bilgi hizalamasını, daha hızlı dengesizlik çözümü ve çözüm süreçlerini ve ayrıca daha verimli teslimat uygulamalarını mümkün kılar. 

Yenilenebilir enerji için, sorunların endüstriyel karbon emisyonlarının veya yenilenebilir varlıklar yoluyla üretilen enerjinin güvenilir bir şekilde raporlanmasına odaklandığı yenilenebilir enerji için – blok zinciri, tüm paydaşları birbirine bağlayan ağ şeffaflığı ve yönetişim sistemleri aracılığıyla artan güven sunar.

Blockchain, toplu emtia lojistiğini nasıl etkileyecek??

Dünyayı beslemek ve beslemek için ihtiyaç duyulan büyük hacimli temel malzemelerin hareketi karmaşıktır. Etkili koordinasyondan yoksun çok sayıda karşı taraf gerektirir çünkü birçok üretici uzak yerlerde ve gelişmekte olan ekonomilerde bulunur. Piyasalar daha verimli hale geldikçe, emtia ticareti, düşük marjlı bir hizmet işine dönüşüyor. Tüccarlar, üreticiler ve tüketiciler arasında sağlam ve güvenilir bir lojistik hizmeti sağlayarak giderek daha fazla geçinmektedir. Bu yönler, doğal olarak işlem riskini artırarak yeni veya büyüyen şirketler için sınırlı erişime katkıda bulunur. Blockchain’in maliyet düşürücü yetenekleri marjları artırırken belirleyici güven yapısı pazardaki erişilebilirliği artıracaktır..

Blockchain ticaret finansmanını nasıl etkileyecek??

Uluslararası ticaretin bir uzantısı olarak ticaret finansmanı aynı hantal operasyon süreçlerinden geçer. Gelişmekte olan piyasalardaki KOBİ’lerin finansal kurumlara sunduğu dış ticaret finansmanı taleplerinin çoğu, uyum sorunları, güven eksikliği ve düşük karlılıktan kaynaklanmaktadır. Blockchain, belgeleri doğrulayarak, operasyonel süreçleri düzene sokarak ve birden çok paydaş arasındaki koordinasyonu kolaylaştırarak bu sorunların çoğunu çözer. Ek olarak, blok zinciri, pazar yerleri aracılığıyla alternatif yatırımcılara erişimi kolaylaştırır ve böylece daha küçük oyuncular için fon kaynaklarını artırır..  

küresel ticaret bölücü

“Ethereum üzerine inşa etmeye karar verdiğinizde, ‘sınıfının en iyisi’ olmanız gerekir. 

ConsenSys bu pozisyonu elinde tutuyor. Platformun inşası boyunca, 

ekibin muazzam mühendislik yeteneklerini gördük. ” 

Souleima Baddi

İcra Kurulu Başkanı, komgo

Blockchain ticaret sonrası anlaşmayı nasıl etkileyecek??

Alım satımla ilgili mevcut uygulamalar, çok fazla aracı (menkul kıymet ticaret komisyoncuları, saklama görevlileri ve ödeme acenteleri) dahil etmek, uzlaştırma risklerine yatkın olmak ve öngörülemeyen ve zaman alıcı olan uzlaştırma döngüleri için genellikle verimsiz olarak görülmektedir. Blockchain teknolojisi, ticaret sonrası işlem zincirini önemli ölçüde basitleştirme, menkul kıymet sicillerinin konsolidasyonunu garanti etme ve kolaylaştırma potansiyeline sahipken, daha yüksek bir yürütme hızı, işlem maliyetlerini düşürme ve T + 0’da gerçek zamanlı uzlaşmayı sağlama potansiyeline sahiptir..

Blockchain, pazar yerlerini ve varlık tokenasyonunu nasıl etkileyecek??

Yukarıdaki üç kategoride – tedarik zinciri yönetimi, emtia lojistiği ve ticaret sonrası uzlaşma – hem arz hem de talep tarafları için erişimi basitleştirmek, likiditeyi artırmak ve teşvik etmek için ticaret ve finans odaklı pazar yerleri geliştirmek için önemli uzun vadeli potansiyel vardır. rekabet ve verimliliği artırın. 

Blockchain izlemeyi nasıl etkileyecek? & iz?

Blockchain teknolojisi, tedarik zinciri ağlarını kullanan katılımcılar için daha fazla şeffaflık ve tek bir doğruluk kaynağı sunar. Blok zinciri aracılığıyla siparişlerin, malların ve gecikmelerin akıllıca izlenmesi ve izlenmesi, malların gönderilmesini ve alınmasını hızlandırabilir. 

Blockchain özellikle aşağıdaki faydaları sağlar:

 • Sayısallaştırma. Entegre olmayan tedarik zincirlerinin çoğu hala güvensiz ve verimsiz fiziksel süreçlere güveniyor. Paydaşlar, blok zinciri kullanarak bu sorunları ele almak ve verimliliği artırmak için fiziksel süreçleri akıllı sözleşmelerle dijitalleştiriyor..
 • Orijinallik. Üreticiler, üreticiler, perakendeciler ve müşterilerin tümü, ürünün orijinalliğini doğrulama konusunda zorluklarla karşılaşmaktadır. Bu sahteciliği artırır. Blockchain ile ürünler, oluşturulma anında değiştirilebilir olmayan tokenlerle bağlanabilir. Bu belirteçler daha sonra dijital sertifikalar olarak kullanılabilir. 
 • Dağıtım Kontrolü. Çoğu marka ve perakendeci, kendi kanalları dışındaki dağıtımı kontrol edemez. Blockchain ile, birden fazla kanalda dağıtımı yönetmek için belirli kurallar tanımlamak için akıllı sözleşmeleri kullanabilirler..
 • Satış Sonrası Hizmetler. Pek çok perakendeci, bir ürünün menşei hakkında bilgi sahibi olmadıkları için geri çağırma, garantiler ve bakım dahil olmak üzere kapsamlı satış sonrası hizmetler sağlayamamaktadır. Blockchain ile, satış sonrası ek hizmetler geliştirmek için akıllı sözleşmelerde güvence altına alınan ürün yaşam döngüsü bilgilerini kullanabilirler..
 • Şeffaflık. Müşteriler, ürünlerin ham maddeleri ve üretim süreçleri hakkında şeffaf bilgi sahibi olmayı bekler. Blockchain ile tedarik zincirindeki her paydaş doğrulanmış bilgiler sağlayabilir.
 • Doğrulanmış Sahiplik. Müşteriler, ürün sahipliğini kanıtlamakta zorluklarla karşılaşmaktadır. Bu, hırsızlığı ve sahteciliği artırır. Blockchain ile müşteriler, fiziksel ürünlerle ilişkilendirilen, değiştirilemeyen jetonları toplayabilir ve yönetebilir ve bu jetonları, ürünün orijinalliğini ve sahipliğini kanıtlamak için kullanabilir ve böylece ikincil pazarları güvenli hale getirebilir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me