Blockchain, son hafızadaki en umut verici teknolojik yeniliklerden biridir ve yenilikçi girişimlerin ve benzer şekilde eski kurumların dikkatini çekmiştir. Blok zinciri üzerine inşa edilen endüstri lideri işletmelerin listesi, teknoloji liderlerini (Microsoft), finans kurumlarını (JP Morgan, Santander) ve hatta ulusal hükümetleri (Singapur, Dubai, Brezilya) kapsar. Ancak, ortaya çıkan herhangi bir teknolojide olduğu gibi, tüm erken benimseyenlerin, blok zinciri çözümlerini düşünen en bilgili iş liderlerinin bile hazırlıklı olması gereken yolda karşılaşacağı bazı özel ve benzersiz tuhaflıklar ve engeller vardır.

1. En büyük faydayı sağlayan blockchain projelerini nasıl planlıyorsunuz??

Doğru çözümü oluşturmadan önce doğru sorunu bulmanız gerekir. İnanılmaz değer yaratabilecek kullanım örnekleri vardır, ancak teknolojinin gerçek yeteneklerini göstermek için doğru olanları seçtiğinizden emin olmanız önemlidir..

ConsenSys’de herhangi bir şey oluşturmadan önce, yatırımın geri dönüşü olduğundan emin olmak için blockchain kullanım durumunu değerlendiriyoruz. Bunu, iş sürecini ve kullanım durumunu belirli blockchain yetenekleriyle eşleştirerek yapıyoruz: dijital imzalar, dağıtılmış sabit defterler, akıllı sözleşmeler, belirteçler ve merkezi olmayan kimlik. Yalnızca bu temel blok zinciri yapı taşlarının bir uygulamaya nasıl önemli faydalar sağladığını ve gerçek bir sorunu nasıl çözdüğünü gösterebileceğimiz uygulamaları takip ediyoruz..

Başarı için anahtar unsur, gelecekteki durumu düşünmektir. Merkezi olmayan bir ağ olarak iş süreci nasıl görünebilir? Çoğu zaman, bu ağlar mevcut iş süreçlerinden radikal bir şekilde farklı ve radikal bir şekilde daha iyi görünüyor; daha az adım, aracılar ve maliyetler, sermayeyi serbest bırakıyor ve kullanıcı / müşteri deneyimini iyileştiriyor..

2. Hangi teknolojiyi kullanmalısınız? Standartlar nelerdir?


ConsenSys’de, Ethereum blok zinciri üzerinde uygulamalar oluşturuyoruz; hem daha büyük genel ağ hem de özel Ethereum blok zincirleri. Ethereum blok zincirini üç ana nedenden dolayı kullanıyoruz:

  • Ethereum, genel amaçlı ve ofsetten küresel olacak şekilde tasarlanmış tek merkezi olmayan akıllı sözleşme platformudur.
  • Ethereum ile hem şirket içinde hem de bulutta özel zincirleri, genel zincir merkezi olmayan uygulamaları (DApps) ve konsorsiyum zincirlerini dağıtabilirsiniz.
  • Ethereum, platformu hızla ilerleten ve aynı zamanda uygulama ortakları açısından işletmelere seçenek sunan, küresel olarak en büyük geliştirici havuzuna sahiptir.

3. Bir blockchain geliştirme ekibini nasıl bir araya getirirsiniz??

Kötü haber şu ki; artan talep. İyi haber şu ki, blockchain uygulama geliştirmenin çoğunluğu tipik web geliştirmeye paraleldir (blockchain yönleri genel uygulamanın sadece bir kısmıdır). Ancak, bir projenin gerçekleşmesine rehberlik etmek için ekibinizde yine de deneyimli bir blockchain mimarına ihtiyacınız olacak.

ConsenSys’de, dünya çapındaki geliştiricileri blok zinciri geliştiricileri olmak üzere eğitmek için ConsenSys Akademisi adlı bir program geliştirdik. Bu programı bu yılın 4. çeyreğinde işletmelere sunacağız. Bu dizinin ilerleyen kısımlarında, ekibinizi nasıl oluşturacağınız, bir blockchain geliştiricisi olmak için ne gerektiği ve işletmeler için yaklaşan eğitim hizmetlerimiz hakkında sizinle konuşacağız..

4. İşletmeler için hangi destek ve hizmetler var??

İşletmeler için sadece uygulamayı oluşturmak yeterli değildir. Uygulamaların üretime dağıtılması ve desteklenmesi gerekir. ConsenSys, geliştirici desteğinden sistem durumu kontrollerine ve izlemeye kadar uzanan bir destek hizmetleri ve ürünler ekosistemi sağlamaya odaklanmıştır..

Geliştirici desteği şunları içerir; i) blok zinciri teknolojisi, temel bileşenler ve geliştirici araçları için küratörlü bilgi tabanları ii) forumlar aracılığıyla topluluk desteği iii) arıza düzeltme dahil olmak üzere teknik destek mühendislerinden canlı destek.

Üretim sistemlerinde ConsenSys kurumsal müşterilerine sistem desteği sunulmakta ve ConsenSys uygulamaları için geliştirilmektedir.

5. Üstüne inşa etmek için hangi altyapı mevcut??

Yakın zamana kadar, kurumsal bir blok zinciri çözümü geliştirmek, sıfırdan inşa etmenizi gerektiriyordu, ancak bu değişmeye başlıyor. Kurumsal Ethereum Alliance (EEA), bu sorunları çözmek için blockchain teknolojisine yatırım yapan sayısız alandan önde gelen kuruluşlardan oluşan dünya çapında bir konsorsiyum oluşturuldu.

AÇA, ileriye dönük işletmelerin temeli olacak endüstri standardı, açık kaynaklı, kullanımı ücretsiz blok zinciri çözümlerini oluşturuyor. Çalışma grupları, blok zincirlerinin ve akıllı sözleşmelerin yasal yönlerini, bankacılık ve tedarik zinciri gibi endüstri alanlarını ve elbette gizlilik, izin ve ağ oluşturma standartları gibi temel teknoloji konularını inceliyor..

6. Geliştiricileriniz hangi teknoloji yığınını ve araçları kullanmalıdır??

Dünya çapında birçok hackathon ve eğitim programı yürütüyoruz. Öğrenme eğrisinde gördüğümüz en büyük engellerden biri “geliştirici yığını” dır. Geliştiriciler, araçlarını seçme ve ortamlarını en uygun şekilde yapılandırma konusunda zorluk yaşayabilir. Bu, özellikle ConsenSys’in ve ekosistemdeki diğerlerinin odaklandığı bir alandır. Nereden altyapı -e cüzdanlar akıllı sözleşme denetimleri için, inşaatçıların geliştirmeye devam edebilmesi için uçtan uca araçlar geliştirdik. 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me