Kurumsal Ethereum’da Gizlilik

Blockchain teknolojisinin gücünden yararlanmak isteyen işletmeler genellikle özel ve halka açık zincirler açısından ikili terimlerle düşünür. Bazıları “halka açık” blok zincirlerinin “özel” blok zincirlerinin mahremiyet ve gizlilik yeteneklerinden yoksun olduğuna inanıyor. Ancak günümüzde özel blok zincirleri, şirketlerin gizliliği gerçekten anladıkları tüm şekillerde gizliliği garanti etmemektedir. Büyük efsane, “özel” blok zincirlerinin gizliliği korurken, “halka açık” blok zincirlerinin yapamayacağıdır. Daha da önemlisi, işletmeler genellikle “özel” blok zincirlerini “izin verilen” blok zincirleriyle özel işlem yöneticileriyle karıştırır. İzin verme, kimin erişim ve kontrole sahip olduğunu içerirken, gizlilik korumalı işlem verilerini ifade eder.

Üç tür blok zinciri olduğunu anlamak önemlidir: Herkese Açık, Özel, ve Konsorsiyum.

Herkese açık blok zincirleri

Herhangi bir varlık değişim senaryosunda aracıyı güvenli bir şekilde kesmek için tasarlandı.

 • Artıları: yerleşik ekonomik teşvikler, esneklik, birlikte çalışabilirlik ve aracıya olan ihtiyacı tamamen ortadan kaldırır.
 • Eksileri: iş hacmi zor olabilir.

Özel blok zincirleri

Aracının bir dereceye kadar geri dönmesine izin verir.

 • Artıları: daha fazla verimlilik sağlar ve işlemler daha hızlı tamamlanır.
 • Eksileri: kamu muadili ile aynı merkezi olmayan güvenliği sunmamaktadır. Esnek olmayan mimariye sahip blok zinciri teknolojisinin doğasında bulunan teşvik katmanlarının eksik olması.

Konsorsiyum blok zincirleri

İzinli, kısmen özel ve yarı merkezi olmayan.

 • Artıları: tek bir şirketle gücü birleştirmeden verimlilik ve işlem gizliliği sağlar.
 • Eksileri: bir dereceye kadar kriptografik denetlenebilirlik ekli geleneksel merkezi sistem.

Gerçekte gizlilik, herhangi bir blok zincirinin mülkü değildir. Bunun yerine, herkese açık bir blok zincirinde özel veya “korumalı” işlemlere izin veren, herhangi bir blok zincirine, hatta halka açık zincirlere bile uygulanabilen gizlilik katmanları vardır. Bu, şirketlerin özel bilgileri gizlerken halka açık bir blok zincirinin merkezi olmayan güvenliğinden yararlanmasına olanak tanır..

Önce Kamu Yaklaşımına Doğru

Ethereum’un birlikte çalışabilir tasarımı, en gelişmiş, esnek ve üretime hazır blok zinciri platformu olarak çok fazla esneklik sağlar. Ethereum, birlikte çalışabilirliği mümkün kılar – ilk olarak, her bir Enterprise Ethereum çözümünü küresel erişim, aşırı esneklik ve yüksek bütünlük ile donatır ve ikincisi, diğer açık kaynaklı blok zinciri projeleriyle birlikte çalışabilirlik, mevcut çözümlerin gelecekteki adaptasyonuna ve genişletilmesine izin verir..

İşletmeler, Ethereum ile, tipik olarak çok daha az karmaşıklık ve bakım yükü ile daha fazla gizlilik elde edebilirler..

Bu birlikte çalışabilirlik, Ethereum’un açık kaynak olması, AWS veya Azure gibi diğer BT’lere bağlanması ve her tür blok zinciri geliştirme için tutarlı teknik altyapısı sayesinde özel ve konsorsiyum zincirleriyle etkin bir şekilde etkileşime girebilmesinden kaynaklanmaktadır. İşletmeler, Ethereum ile, diğer platformlara kıyasla tipik olarak çok daha az karmaşıklık ve bakım yükü ile daha fazla gizlilik elde edebilir. Uygun gizlilik ve gizlilik katmanları ile Ethereum, onu kurumun benzersiz kullanım durumları için bariz bir seçim haline getiren bir dizi avantaja sahiptir..

Kurumsal Blok Zincirleri ile Gizlilik Katmanları

Kurumsal çözümler için gizlilik ve gizlilik esastır. Şirketler, blockchain uygulamalarını değerlendirirken bir takım endişelere sahiptir:


 • Giriş: okuma ve / veya yazma iznine sahip olanlar?
 • Görünürlük: işlemler kime yayınlanıyor?
 • Depolama: veriler nasıl saklanır?
 • Yürütme: bir süreci başlatma, durdurma veya yeniden başlatma hakkına sahip olan?

“Özel” bir blok zinciri, bir konsorsiyum ağına sıkı erişim kontrolü sağlayabilse de, işlemlerin gizliliğini garanti etmez. Bir nakliye şirketi, A Şirketi için bir kutuyu taşımak için 100 ABD doları, B Şirketi için 90 ABD doları ücret alırsa, bu rekabet bilgisinin açıklanmasını istemez. Dahası, özel bir blok zinciri, yalnızca ağın etrafındaki izin ve güvenlik kontrolleri kadar güvenlidir. Bu “özel” ağlar daha fazla katılımcı kazandıkça, erişim ve görünürlük ile ilgili kontrolleri uygulamak daha zor hale gelir. Örneğin, Fabric’in bir konsorsiyumdaki farklı taraflar arasında işlem gizliliğini sağlama yolu, kanallar konseptinden geçer. Kanallar, esasen iki taraf arasında tek bir korumalı yoldur. Bu, her bir taraf çifti için bir kanala ihtiyacınız olduğu ve sistem geliştikçe tüm bu altyapıyı korumanız gerektiği anlamına gelir ve bu da yönetimi daha karmaşık hale getirir. Bu, şu soruyu akla getiriyor: Bu “özel” blok zincirleri “geleceğe hazır” mı – ölçeklenebilir mi ve konsorsiyumun orijinal tüzüğünü karşılamaya devam edebilir mi??

Gizlilik, ikili terimlerle değil, katmanlar olarak düşünülmelidir. Bilgiye kimin erişimi olduğunu ve bunun nasıl kontrol edildiğini ve doğrulandığını içeren araçların izin veya kimlik bilgileri katmanı vardır. Gizlilik katmanı ise katılımcıların, verilerin ve şartların gizliliğini korumayı içerir. Tek bir katmanda bile gizliliğin zincirde, zincir dışında ve özel işlemlerle tutulabileceği birden çok alt katman vardır. Kurumsal düzeyde çözümler söz konusu olduğunda üç temel gizlilik katmanı vardır:

 • Katılımcıların gizliliği: halka imzalar, gizli adresler, karıştırma veya özel verilerin zincir dışı depolanması.
 • Verilerin gizliliği: Sıfır bilgi kanıtları ve zk-SNARKS, Pedersen taahhütleri veya TEE’ler gibi zincir dışı gizlilik katmanları gibi kriptografik araçlarla işlemleri, bakiyeleri, akıllı sözleşmeleri ve diğer verileri zincir içinde veya dışında şifrelenmiş halde tutun.
 • Şartların gizliliği: Menzil kanıtları veya Pedersen taahhütleriyle iki taraf arasındaki sözleşmelerin şartlarını gizli tutun.

Gerçek şu ki, özel blok zincirleri size mahremiyet sağlamaz varsayılan olarak. İzin verilen ağlar ile özel işlem yöneticileri arasında bir ayrım vardır. Gerçekten, özel blok zincirlerinin varsayılan olarak sağladığı tek gizlilik, katılımcıların ve sözleşmelerin katılımcı olmayanlar tarafından görüntülenememesidir. Daha doğrusu, gizlilik katmanları herhangi bir blok zinciri üzerine inşa edilmelidir ve hem genel hem de özel zincirlere veya ikisinin birleşimiyle (Ethereum ve Quorum gibi) oluşturulabilir.

EEA müşteri spesifikasyonu V2’nin 2. Katmanı

enteth mimari yığını

Ethereum Blockchain’de Özel İşlemler

Ethereum ekosisteminde bugün mevcut olan veya çeşitli gizlilik katmanları sağlamak için aktif olarak geliştirilmekte olan birçok seçenek vardır. ConsenSys Quorum’da, özel bilgiler asla ağ katılımcılarına yayınlanmaz. Özel veriler şifrelenir ve yalnızca doğrudan ilgili taraflarla paylaşılır. Gizlilik katmanları, zk-SNARKS ve bakiyeler gibi işlem özniteliklerini gizleyen sıfır bilgi kanıtları ve katılımcılar, veriler ve / veya koşullar için gizlilik katmanları sağlayan halka imzalar ve karmalar gibi halka açık ve izinli Ethereum için de aktif olarak geliştirilmektedir. . Son olarak, Ethereum ile bağlantılı zincir dışı çözümler, özel verileri saklama ve yüksek verimli işlemler gerçekleştirme fırsatı sunar..

Ubin Projesi: Korumalı Kamu İşlemleri ve Özel Kanallar

Korumalı genel işlemler ile özel veriler için özel kanallar arasındaki farka bir göz atalım. Korumalı genel işlemler, tüm ağ tarafından doğrulanan ancak tipik olarak tutar ve potansiyel olarak varlık türü korumalı işlemlerdir. Bunun harika bir örneği, ConsenSys’in Singapur Para Otoritesi ile bankalar arası bir ödeme ağı oluşturmak için katıldığı ortak bir Ethereum projesi olan Project Ubin’dir. Project Ubin’de, bir finans kurumları konsorsiyumu, bakiyeler veya işlem tutarları hakkında bilgi ifşa etmeden dağıtılmış bir defterde dijital varlıkların transferini sağlamak için sıfır bilgi kanıtlarını kullandı..

Khokha Projesi: Pedersen Taahhütleri

Bir başka yeni örnek, ConsenSys ve Adhara, bir ConsenSys girişimi, Güney Afrika Merkez Bankası ile yürütülmüştür. Khokha Projesi’nde ConsenSys ve Adhara ekibi, SARB için tipik günlük ödeme hacmini iki saatten daha kısa bir sürede tam bir gizlilik ve kesinlik ile işlemek için Pedersen taahhütlerini ve Folklore menzil kanıtlarını kullandı. Bu taahhüt şemalarının doğrulanması, sıfır bilgi kanıtlarından çok daha hızlı olduğunu kanıtladı..

Ağ katılımcıları açılış bakiyesi, kapanış bakiyesi veya transfer tutarını bilmeden doğru güncellemenin gerçekleştiğini doğrulayabilir.

Khokha Projesi ile Adhara, menzil provalarını çok daha küçük ve doğrulanması daha hızlı olan mermi provaları ile değiştirmeyi araştırıyor. Çok basit bir şekilde, bakiyeleri ve işlem tutarlarını normal bir ERC20 sözleşmesinde olduğu gibi açık olarak yazmak yerine, düğümler bakiyenin bir kanıtını veya Pedersen taahhüdünü yazar. Pedersen taahhütleri ayrıca ek olarak homomorfiktir; bu, bir bakiye güncellemesi için ağ katılımcılarının açılış bakiyesini, kapanış bakiyesini veya transfer tutarını bilmeden doğru güncellemenin gerçekleştiğini doğrulayabileceği anlamına gelir..

Önce Kamu + Gizlilik Katmanları = Geleceğe Yönelik

İş ağlarının başarılı olmak için esneklik, birlikte çalışabilirlik, izin ve gizliliğe ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, bu gereksinimler, geleneksel veritabanı teknolojileri bir yana, tescilli dağıtılmış defterler için kapsam dışındadır. Ethereum blok zincirinin granüler gizlilik katmanları ve ilk önce kamuya açık yaklaşımı, onu kurum içi bir platformun esnekliğine ihtiyaç duyan ve ölçek ekonomilerine katılmak için küresel erişim isteyen kuruluşlar için güçlü bir kurumsal çözüm haline getirir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map