Demek şirketinizde bir karar vericisiniz ve kurumsal blok zinciri projelerini duydunuz – gittikçe daha fazla şirket, verileri yönetmek, işlemleri takip etmek ve gerçek dünya mallarını takip etmek gibi paylaşılan iş süreçlerini kolaylaştırmak için iş ağlarında işbirliği yapıyor..

Ama belki “Neden paylaşılan bir veritabanı kullanmıyorsunuz?” Diye soruyorsunuz.

Neden olmasın, “kim” sorunu – ağ yönetişimi sorunu. Birden çok kuruluş arasında paylaşılan dağıtılmış bir veritabanında, yönetişim dört ana soruyu özetler:

 • Verilere gerçekte kim sahip??
 • Verilerin değiştirilmemesini kim uyguluyor??
 • İş ağında kimlerin verileri değiştirme veya silme yetkisi vardır??
 • Tüm tarafların en son işlemleri doğrulamasına olanak tanıyan uygulama katmanını kim oluşturur ve çalıştırır??

Bir blok zinciri, tüm katılımcıların sahiplik ve katılım konusunda hemfikir olduğu paylaşılan bir ağ kurarak “kim” sorununu çözer. Bir blockchain ağının üyeleri, merkezi olmayan bir şekilde birlikte ve eşit olarak barındırır. Pratik soru şudur: kurumsal blok zinciri çözümlerinin gerçek ticari faydaları ve gelir fırsatları nelerdir ve özellikle kurumsal Ethereum?

Kısa Bir Açıklama: Enterprise Ethereum Nedir?

Çoğu insan Ethereum’un milyarlarca dolar değerinde işlem yapan halka açık bir blockchain ağı olduğunu bilir. Ancak birçok kişi, Ethereum kod tabanının aynı zamanda dünya çapındaki işletmeler tarafından iş amaçlı blok zinciri ağları oluşturmak için kullanıldığını bilmiyor. Bu özel, izinli Ethereum örneklerinin çoğu genel zincirden ayrıdır, ancak ana halka açık Ethereum ağındaki verilere veya değere köprü kurma seçeneklerine sahiptirler..

Kayıt için, “Enterprise Ethereum” adında tek bir ürün yok. Buradaki terimi, gizlilik, performans ve ölçeklenebilirliğin yanı sıra izinler ve yönetişim kontrolleri gibi kurumun özel ihtiyaçlarını karşılayan ConsenSys Quorum gibi değiştirilmiş Ethereum istemcileri kullanılarak oluşturulan blok zincirlerine bütünsel olarak atıfta bulunmak için kullanıyoruz..

 Kurumsal Ethereum Alliance, Dünyanın en büyük blok zinciri girişimi, Kurumsal Ethereum uygulamalarını “özel işlemler gerçekleştirme, üyeliği uygulama (izin verme) ve işlem hacmi ölçeklendirme sağlama yeteneği dahil olmak üzere kurumsal odaklı eklemeler sağlayan kamu Ethereum’un uzantıları olarak ayırır. Özel işlemler, meta verilerin veya yük verilerinin yalnızca bu işlemlere katılan taraflarca okunabildiği işlemlerdir. “

Pek çok kişinin bilmediği bir diğer önemli gerçek: Kurumsal Ethereum ağları, herkese açık Ethereum ile aynı ölçeklendirme veya gizlilik kısıtlamalarıyla karşılaşmaz. Ağ boyutu daha küçük olduğundan ve gaz limitleri ve blok boyutları, blok başına daha fazla işleme izin verecek şekilde ayarlanabildiği için halka açık Ethereum’da bildirilen 15-20 TPS’den çok daha hızlı işlem yapabilirler ve diğer kurumsal çözümler ve DLT’ler kadar saniyede birden fazla işleme ölçeklenebilir. Adhara Güney Afrika Rezerv Bankası’nı içeren sekiz düğümlü bir bankacılık ağında 400 TPS bildirdi ve bunu bu makalenin ilerleyen bölümlerinde ayrıntılı olarak ele alacağız. Ek olarak, özel kurumsal Ethereum ağları, katılımcıların, şartların ve verilerin büyük ölçekte işlem gizliliğini koruyabilir..

Kurumsal Ethereum ve DLT’ler

Hyperledger Fabric ve R3’ün Corda’sı, bu alanda tanınan diğer iki kurumsal çözümdür. Kurumsal Ethereum, Fabric ve Corda’nın tümü, paylaşılan defterler arasında artan veri koordinasyonu dahil olmak üzere aynı hedeflerin çoğunu paylaşır. Hem Hyperledger hem de R3’e ve bunların kurumsal ihtiyaçlara katkılarına büyük hayranlık duyuyoruz ve kurumsal blok zinciri misyonunda işbirliği yapmanın yollarını buluyoruz.

Ancak Enterprise Ethereum’u işletmeler için en güçlü ve çok yönlü blok zinciri olarak farklı kılan şey?

Teknik özelliklerden gerçek dünyadaki kanıtlara kadar beş nedene odaklanıyoruz – Enterprise Ethereum’un neden özellikle kurumsal blockchain kalabalığının üzerinde durmasının nedeni.

1. Enterprise Ethereum, dünyadaki en güvenli ve gelişmiş blockchain platformu ve ekosistemi olan halka açık Ethereum’a erişime sahiptir..

Kurumsal Ethereum, daha fazla katılım nedeniyle kaçınılmaz olarak daha hızlı olan halka açık Ethereum’da meydana gelen yenilik miktarından faydalanır – diğer dağıtılmış defter çözümleri tarafından söylenemeyen bir şey.


2015’ten bu yana, milyonlarca insan halka açık Ethereum’da milyarlarca dolarlık ETH satın aldı. Ancak daha da önemlisi, yüz binlerce geliştirici (belki de milyonlarca) 2.000 ademi merkeziyetçi uygulama Ethereum’un yanı sıra, Rinkeby gibi test ağları ve benzeri geliştirme ortamları da dahil olmak üzere blok zinciri çözümleri geliştirme için en gelişmiş altyapı ve en sağlam etkinleştirme araçları Yer mantarı. Bu, halka açık Ethereum ağını dünyadaki en gerçek dünyada test edilmiş, dayanıklı ve gelişmiş blok zinciri geliştirme platformu haline getirdi..

Öyleyse, genel ana ağ üzerindeki geliştirme Enterprise Ethereum’a nasıl fayda sağlıyor??

Yeni başlayanlar için, Ethereum ile inşa ederek, kurumsal çözümler Ethereum güncellemelerini hızla benimseyebilir ve tüm ekosistemin yeniliklerinden faydalanabilir. Ayrıca çok daha fazlasına da erişirler ….

Ana zincire bir köprü

Ethereum, kurumsal ağlara diğer kurumsal çözümlerin sahip olmadığı bir temel şey sunar – bu geniş, aktif, yüksek değerli halka açık blok zincirine ve ekosisteminin tüm bölümlerine isteğe bağlı erişim. Bu neden önemli?

Gelecekte, Kurumsal Ethereum ağlarının halka açık zincire erişimi, güvenlik güvenlik duvarlarının arkasındaki kullanıcıların hala internetin tamamına veya belirli bölümlerine erişebildiği günümüzde intranetin internet erişimine benzeyebilir. Blockchain söz konusu olduğunda, kurumsal ağlar bir köprü aracılığıyla Ethereum “ana ağına” erişebilir ve ana zincirde neyle etkileşime gireceklerini seçebilir ve seçebilir. Ethereum ana ağıyla bu birlikte çalışabilirlik, özelleştirilebilir gizlilik ve ölçeklenebilirlik ile blok zinciri ve özel bulut genelinde veri depolamaya izin verir..

Ana zincire bağlanmak ayrıca aşağıdakilerle uyumluluğa ve bunlara erişime izin verir:

 • diğer açık kaynaklı veya ticari blok zinciri ağları
 • daha geniş pazarlar ve kullanıcılar
 • veri veya yönetişim mantığı
 • binlerce dApp

dApp’ler, Ethereum Vakfı, “herhangi bir kesinti, sansür, dolandırıcılık veya üçüncü taraf müdahalesi olasılığı olmadan tam olarak programlandığı gibi çalışmak” üzere oluşturulmuş “durdurulamaz uygulamalardır”. Durdurulamazlık, tek bir arıza noktası olmadan, ağı güvenli bir şekilde depolayan binlerce düğüm tarafından çalıştırılan kamu ağının ademi merkeziyetçiliğinden kaynaklanıyor. Yararlı kurumsal dApp’lara örnekler: OpenLaw, yasal sözleşmelerin yürütülmesini otomatikleştirmenin bir yolu ve Balanc3, dijital varlıklar için bir muhasebe ve finansal yönetim platformu. Ve şimdi, Hyperledger Besu genel zincir uyumlu ilk kurumsal istemcidir.

Tüm bu erişim, gelecekteki proje uyarlamalarına ve genişletmelere olanak tanır – Ethereum tabanlı iş çözümlerini etkin bir şekilde geleceğe hazırlar. Diğer kurumsal DLT teklifleri şu anda yalnızca iş modellerini, araçları ve büyümeyi sınırlayan kapalı ağlara sahiptir..

Uyuşmazlık çözümü, tahkim ve icra edilebilirlik

Bir ana zincire köprü kurmak, aynı zamanda hesap verebilirlik eklemenin ve özel bir ağın kurallarını uygulamanın bir yoludur. Kapalı bir özel ağda, kurallar, şartlar ve sözleşmeye dayalı anlaşmalar, oldukça koordineli bir şekilde önceden belirlenebilir. Ancak, mevcut durumda herhangi bir kötü davranış veya herhangi bir hata veya anlaşmazlık varsa, bir taraf nasıl cezalandırılır ve kurallar uygulanır? Devlet düzenleyicileri veya diğer taraflar gibi kamu kurumları, kayıtları uyumluluk açısından güvenilir bir şekilde otomatik olarak nasıl kontrol edebilir??

Şirketler özel bir sistem çalıştırabilir, ancak özel olarak kontrol edilen bir ağın tüm avantajlarını sağlayan ancak kamu yaptırımı olan bir kamu ağına bağlanabilir..

Kurumsal ağ katılımcılarının, geçmişin yeniden yazılmasına veya ağın kurallarının değiştirilmesine karşı özel zincirlerini tazmin etmeleri gerekmez, çünkü bunun yerine kendi özel zincirlerinin kurallarına halka açık bir şekilde bağlı kalmak için Ethereum ana zincirine demirleyebilirler..

Kök katmanı güvenliği

Ana zincir, özel bir ağdaki varlıkları güvence altına almak için de kullanılabilir, bu da daha küçük ağın bir yan zincir ve ana zincirin bir kasa görevi görmesine izin verir. Varlıklar, Plasma yan zincirleri veya Plasma Cash kullanılarak ana zincir ile bağlı bir ağ arasında aktarılabilir, böylece yan zincirin, özellikle tüketicilerin veya müşterilerin yüksek değerli varlıklarla etkileşime girmesi gerekiyorsa, tam güven ve güvenlik için kendine güvenmek zorunda kalmaz. emanet kredileri için izin verilen bir yol. Bu, bir yan zincir veya özel ağa çoklu bin düğümlü, gerçek dünyada test edilmiş, merkezi olmayan halka açık Ethereum temel katmanının tam güvenliğini sağlar ve ayrıca daha fazla taraf ve pazarla daha fazla etkileşim için kurumsal ağ potansiyeline izin verir..

Teknik mimari: tek bir birleşik defter görünümü

Herkese açık Ethereum gibi, Enterprise Ethereum uygulamaları da ağlarının depolanan defterinin tek bir birleşik görünümünü gösterir. Bu tek defter, sonsuz sayıda kullanım durumunu destekleyerek, sahiplik kısıtlaması olmaksızın protokolün üzerine ek gizlilik ve ölçeklenebilirlik çözümlerinin oluşturulmasına izin verir. Diğer kurumsal çözümler, bu yönleri protokolün kendisine yerleştirir. Corda tek bir DLT değildir – aslında, Corda kendisine bir blok zinciri bile demez – ve çoğu Fabric uygulaması, bölünmüş defterlere eşdeğer olan çok kanallıdır. Bu, özelleştirme ve ölçeklendirme sorunlarına yol açabilir çünkü aynı anda çok sayıda şifrelenmiş kanalı korumak karmaşık hale gelir..

Başka hiçbir kurumsal ağ, Ethereum’un, birden çok oyuncu arasında özelleştirilebilir, izinli etkileşime izin veren açık kaynak ortamlarını ve çok taraflı pazarları vurgulayan ilk önce kamuya açık geçmişine sahip değildir: ağ katılımcıları, kullanıcılar, doğrulayıcılar ve geliştiriciler.

2. Enterprise Ethereum en düşük maliyetli iş modeline sahiptir ve hızla konuşlandırılabilir.

Ethereum’un açık kaynaklı kod tabanı ve esnek platformu, Enterprise Ethereum’un satıcı kilitlenmesini ortadan kaldırarak düşük maliyetli bir iş modeline sahip olmasını ve iş modeli bulut ve danışmanlık hizmetleri gibi derin bağımlılıkları beslemek olan tek bir büyük çözüm sağlayıcısına bağımlılığı sağlar..

Özel, izinli Ethereum ağları birkaç hafta içinde kurulabilir – diğer, bakımı zor çözümlere göre çok daha az zaman. Dahası, Ethereum üç yıldan fazla bir süredir halka açık ana ağdaki binlerce düğümde kendini kanıtladı. Ve Kaleido’nun gibi iş platformları için hepsi bir arada blok zinciri çözümleri gibi yeni iş çözümleri sürekli olarak piyasaya sürülmektedir. Blockchain İş Bulutu, kurumsal blok zinciri çözümleri oluşturmak ve çalıştırmak için bir SaaS platformu. ConsenSys Quorum gibi değiştirilmiş Ethereum istemcileri, işletmelerin birkaç dakika içinde kurumsal ağ çözümleri oluşturmasına, test etmesine ve dağıtmasına olanak tanır.

Harika bir örnek Kaleido’dan geliyor. Küçük & Topluluk yatırımcılarına küçük işletme tahvilleri ihraç etmek, satın almak ve satmak için blok zinciri tabanlı bir değişim sunan Orta Ölçekli İşletme Borsası (SMBX), kendi blok zinciri çözümünü desteklemek için Kaleido’yu kullanıyor. SMBX CEO’su Benjamin Lozano, “Bu pazarı SMBX topluluğu adına yürüttüğümüz için Kaleido, çözümümüzle pazara çok daha kısa sürede ve çok daha az maliyetle ulaşmamıza yardımcı oldu,” diyor SMBX CEO’su Benjamin Lozano.

Başka bir Kaleido örneği Komgo, Citi, ING, Koch Supply gibi küresel kurumlardan oluşan son teknoloji bir emtia ticareti ve finans ağı & Ticaret, MUFG Bank, Societe Generale, Credit Agricole Group, BNP Paribas, Shell ve diğerleri. Komgo İcra Kurulu Başkanı Souleïma Baddi, “Komgo, açık bir blok zinciri sistemi üzerine inşa ederek, ekosistemdeki gelişimdeki en iyi protokoller arasından seçim yapabilir ve optimize edilmiş bir çözüm için mevcut yapı taşlarını kullanabilir” dedi. “Artık arkamızdaki kavramların ve pilotların kanıtlarıyla Kaleido, çok sayıda katılımcıya çok hızlı bir şekilde üretime hazır ürünler sunmamıza yardımcı olacak.”

Aynı zamanda, bazı kuruluşlar genellikle tam hizmet uygulama ortağı ister ve artık dört büyük danışmanlık şirketi ve ConsenSys Çözümleri dahil olmak üzere dünyanın her yerinde Kurumsal Ethereum çözümleri ve destek sağlayıcıları da bulunmaktadır. Bu şirketler, kavram kanıtlarından üretime hazır blok zinciri ağlarına, eski sistemlere entegrasyona ve devam eden desteğe kadar çeşitli hizmetler sunar..

3. Enterprise Ethereum, katılımcıları hizalar ve varlık dijitalleştirme yoluyla sermayenin kilidini açar.

Kurumsal Ethereum, halka açık Ethereum’da kullanılan ERC-20 belirteçlerinden kaynaklanan, piyasadaki varlıkların dijitalleştirilmesi veya “belirtilmesi” için en gelişmiş platforma sahiptir. Tokenizasyon, üç nedenden dolayı önemli ölçüde faydalıdır.

Her şeyden önce, fiat veya bir varlığı dijital varlığa dönüştürmek, işletmelere güvenli, ölçeklenebilir ve hızlı varlık aktarımı kapasitesi sağlar. Dijital formatta kaydedilen varlıklar, yüksek düzeyde güvenlik elde ederken, zamandan ve paradan tasarruf ederek ve yeni gelir yolları açarken çok daha hızlı aktarılabilir ve izlenebilir..

Örneğine bakın Khokha Projesi, tarafından inşa edildi Adhara Quorum’un ısmarlama bir uygulaması olarak. Khokha, ulusal bankacılık düzenlemelerine uyarken, fiat’ı güvenli bir şekilde tokenize eden ve bir ağdaki başka bir tarafa özel ve hızlı bir şekilde aktaran, bankalar arası işlem anlaşması için bir blok zinciri ağıdır. Platform, performansı milisaniye ölçebilir.

küresel bankacılık finansmanı

Khokha blockchain ağında şu anda gerekli güvenlik ile her zamankinden daha hızlı işlem yapan ve hem kendileri hem de müşterileri için saatlerce zaman ve milyonlarca dolar tasarruf sağlayan sekiz bankacılık birimi var. Tüm bankalar, blockchain ağının en yüksek performansta çalışmasını sağlamak için teşvik ediliyor ve artık operasyonları daha önce düşünülmemiş şekillerde karşılıklı hale getirmenin başka yollarını arayabilirler. Adhara ayrıca işlemlerin gizliliğini halka açık Ethereum’da mümkün olmayan bir seviyede tasarladı..

Birden fazla şirket, paylaşılan bir süreci optimize etmek için bir blok zincirinde bir araya gelir. Bu, veri paylaşımı, dijital işlemler ve yasal anlaşmalar gibi varlıklar arasındaki güven operasyonları etrafında güvenliği ve kontrolü geliştirirken güven ile ilgili maliyetleri önemli ölçüde düşürebilir..

Varlık dijitalleşmesinin işletmeler için önemli bir fırsat olmasının ikinci nedeni, yeni yatırım ve öz sermaye modelleri açmasıdır. Gerçek dünyadaki varlıkların mülkiyeti “bölümlere ayrılabilir”. Tokenizasyon, şirketler, yatırımcılar, geliştiriciler ve kullanıcılar dahil olmak üzere bir platformdaki tüm katılımcılara öz sermaye sağlar ve ekosistem genelinde fırsatı artırır..

Son olarak, tokenize edilmiş bir mikro ekonomi, ağ katılımcılarını hizalayabilir, teşviklerin yanı sıra hesap verebilir ve şeffaf yönetişim sistemleri ekleyebilir. Örneğin, çok şirketli bir süreçte belirteçler, kötü niyetli faaliyetleri veya düşük performans gösteren katılımcıları cezalandırmak için kripto-ekonomik teşvik olarak kullanılabilirken, katkı, geliştirme ve katılım için ödüller oluştururken (yani doğrulama ve kullanılabilirlik için).

4. Enterprise Ethereum en büyük kurumsal ekosisteme sahiptir.

Ethereum’un dünya çapında 300.000’den fazla geliştirici ve altyapı uzmanıyla dünyanın en büyük ve en aktif teknik blok zinciri topluluğuna sahip olduğundan bahsetmiştik. 2.000 merkezi olmayan uygulamalar (dApps). Enterprise Ethereum Alliance aynı zamanda Microsoft, JP Morgan, Accenture, ING, Intel, Cisco ve çok daha fazlası dahil olmak üzere 450’den fazla üyesiyle dünyanın en büyük ticari blok zinciri konsorsiyumudur. Ethereum’un tüketici ve kurumsal arenaları birlikte, birlikte çalışabilirliği teşvik etmek ve blok zincirinin gelecekteki başarısını sağlamak için düzenlemelere rehberlik etmek için standartlar geliştiriyor..

5. Enterprise Ethereum geleceğe yönelik şirketler.

geleceğin kanıtı

Geleceğe hazır olma, şirketinizi eskimeye karşı korumakla ilgilidir. Bu sonbaharın başlarında, yenilik yapamayan ve pazarı karşılayamayan ve bu nedenle tarihin çöplüğüne kaybolan şirketlerin üç örnek olay incelemesini inceledik. Kurumsal blok zinciri çözümleri ile ilgili olarak, geleceğe dönük çözümler üç şey için geçerlidir:

 • Ethereum’un kendisi
 • Şirketinizin verileri
 • Şirketinizin kendisi

Giderek daha fazla işletme, tüm Ethereum ekosisteminin gücünün, patlayan büyümesinin makro trendlerinde kanıtlandığı gibi farkına varıyor. yüksek ücretli blockchain mühendisliği işleri -e risk sermayesi yatırımı. Ethereum geliştiricilerinin havuzu, diğer blok zinciri topluluklarından daha büyüktür, tek başına 1 milyondan fazla indirmeye dayanır Truffle’ın Ethereum geliştirme çerçeveleri. Bir blockchain mühendisi işe almak istiyorsanız Ethereum’a bakın. Ve sözleriyle TechRepublic, Ethereum “her şeyden önce, bir uygulama ekosistemini beslemenin güvenli bir yolu.” Ethereum, boyutu ve çeşitliliği nedeniyle yerleşik bir ağ etkisine sahiptir. Dahası, en büyük geliştirici ekosistemi, en aktif topluluk, en çok kaynak ve üçüncü en yüksek piyasa değeri ile teknolojik açıdan en sofistike, üretime hazır blok zinciri haline gelmiştir. Ethereum, diğer protokollerden daha geleceğe yöneliktir.

İkincisi, geleceğe hazır olma, bir blok zincirinin gerçek işlevine atıfta bulunabilir. Bir blok zinciri, verileri sabit bir şekilde depolar ve merkezi, üçüncü taraflara ait bir veritabanından daha güvenli bir kayıttır. Bir blok zinciri, verileri bozulmaya karşı geleceğe dönük olarak güvende tutar. Ethereum’da bir şirketin verileri geleceğe yöneliktir.

Son olarak ve en önemlisi, geleceğe hazır olma, C düzeyindeki karar vericilerin riski azaltma ve şirketleri için uzun süreli başarı sağlama olarak adlandırdığı şeydir. İşletmeler, Ethereum’u diğer çözümlere tercih ederek, dünyadaki en güvenli, en iyi geliştirilmiş, en uzun ömürlü blockchain platformu olma olasılığı en yüksek olan blockchain’i seçiyorlar. Ethereum, tek bir şirketin veya satıcının kaderine veya sonuçlarına bağlı değildir. Enterprise Ethereum ile CEO’lar ve CTO’lar yalnızca iş ağlarını değil, işlerini de geleceğe hazırlıyorlar..

Sonuç: Ethereum’un En İyi Parçaları

Son 3 yıldan fazla bir süredir, halka açık Ethereum ve geliştirici topluluğu, dünyanın “durdurulamaz uygulamalar” oluşturmasını ve özelleştirmesini en iyi şekilde sağlamak için en esnek, test edilmiş ve gelişmiş blok zinciri platformunu yarattı. Bu, kurumsal dünyanın kamusal ağın en iyi bölümlerini almasının ve artırılmış gizlilik ve izinlerin yanı sıra daha hızlı işlem hızları da dahil olmak üzere ağ ihtiyaçlarına göre özelleştirmesinin yolunu açtı. Ancak Ethereum ekosisteminin gerçek ürünü, başarılı olmak için daha iyi geleceğe hazır işletmelerdir.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me