Merkez Bankası Dijital Para Birimi Nedir?

Bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC’ler), bir ticari banka veya Ödeme Hizmeti Sağlayıcısına (PSP) karşı değil, merkez bankasına karşı bir iddiayı temsil eden bir merkez bankası tarafından oluşturulan ve desteklenen yasal bir ihale olan dijital bir merkez bankası parası biçimidir. . CBDC, bankalar, kurumlar ve bireyler arasındaki ödemelerin güvenliğini hızlandıran ve artıran bir dijital defterde (blok zinciri olabilir veya olmayabilir) yönetilir. Bank for International Settlements tarafından yapılan yakın tarihli bir araştırmaya göre, kurumların% 70’inden fazlası aktif olarak CBDC’ler için kavram kanıtlarını araştırıyor ve geliştiriyor. Bir merkez bankası dijital para birimini tanımlayan üç husus şunlardır:

 • Dijital varlıklar. CBDC’ler dijital varlıklardır. Tek gerçeğin kaynağı olarak hareket eden dijital bir defterde (dağıtılmış veya dağıtılmamış) hesaplanırlar..
 • Merkez bankası destekli. CBDC, tıpkı banknotların yaptığı gibi, merkez bankasına karşı iddiaları temsil ediyor.
 • Merkez bankası kontrollü. CBDC arzı tamamen merkez bankası tarafından kontrol edilir ve belirlenir.

 

İsteğe Bağlı Web Semineri

CBDC’ler ve Stablecoinler


Sektör uzmanlarının katıldığı bu web seminerinde, CBDC’nin temellerini ve hem merkez bankaları hem de küresel ekonomik altyapı için potansiyel faydaları, riskleri ve zorlukları öğreneceksiniz..

İzle şimdiCBDC'ler ve StablecoinlerÖne Çıkan Teknik Rapor

Merkez Bankaları ve Dijital Paranın Geleceği

Merkez bankası dijital para birimlerine (CBDC’ler) giriş, perakende ve toptan ödemeler için avantajları ve Ethereum’da başarılı bir uygulama için önerilen bir mimari.

Teknik belgeyi okuyunMerkez Bankaları ve Dijital Paranın Geleceğihükümet bg karanlık

“CBDC’ler, merkez bankalarına para politikasını daha doğrudan, yenilikçi yollarla uygulamalarına ve teknolojik değişime ayak uydurmalarına olanak tanıyan geleceğe yönelik araçlar sağlıyor.”

Joseph Lubin

ConsenSys’in Kurucusu ve Ethereum’un Kurucu Ortağı

CBDC’lerin Kullanım Durumları Nelerdir??

CBDC, perakende ve / veya toptan ödemeler için oluşturulabilir. Perakende bir CBDC, nakitin dijital bir versiyonunu ifade ederken, toptan bir CBDC, bankalar arası ödemeler için yeni bir altyapıyı ifade eder. CBDC’yi deneyen merkez bankaları özellikle hızlı, düşük maliyetli ödemelere odaklanıyor.. 

 • Perakende. Perakende CBDC, dijital banknotlara benzer şekilde, bireyler ve işletmeler veya diğer bireyler arasındaki ödemeler için kullanılır. Günlük perakende CBDC hacmi genellikle 100.000.000 işlemden fazladır.
 • Toptan. Toptan CBDC, bankalar arası ödemeyi kolaylaştırmak için kullanılır, yani. birkaç banka ve merkez bankasında hesabı olan diğer kuruluşlar arasındaki ödemeler. Toptan CBDC’nin günlük hacmi genellikle 100.000 işlemden azdır.

CBDC’nin Faydaları Nelerdir?

Merkez bankası finansal altyapısı şu anda, maliyetli ödeme çözümlerinden banknotların azalan kullanımına ve banka şubelerinden uzak vatandaşlar için finansal erişim eksikliğine kadar bir dizi güçlükle karşı karşıyadır. Çalışmalar, G7 ülkelerindeki merkez bankaları için menkul kıymet takas ve uzlaştırma maliyetinin, büyük ölçüde varlıkları devretmek ve hesapları mutabakata dönüştürmek için gereken kaynaklar nedeniyle yılda 50 milyar doların üzerinde olduğunu tahmin ediyor. Dahası, günümüzün sınır ötesi ödeme sistemleri, birkaç farklı muhabir banka aracılığıyla varlıkların ve hassas işlem verilerinin transferini içerir, bu da kurumları ve bireyleri uzlaştırma ve operasyonel riske maruz bırakır.. 

Blockchain tabanlı CBDC, büyük ölçekli, merkezi olmayan bir takas odası ve varlık kaydı olarak hizmet veren güvenli bir ödeme sisteminin oluşturulmasını basitleştirerek mevcut merkezi bankacılık altyapımızdaki verimsizlikleri ve güvenlik açıklarını çözer..

Perakende CBDC’nin Faydaları
 • Kullanılabilirliği artırın. Dijital para birimi, mobil cihazlara dağıtılabilir, banka şubelerinden uzak olan ve fiziksel paraya erişemeyen vatandaşlar için erişim ve kullanılabilirliği artırır.. 
 • Mutabakatı kolaylaştırın. Bir CBDC doğal olarak dijitaldir ve şu anda e-ticaret ve sınır ötesi ödemeler için ihtiyaç duyulan maliyetli ve zaman alıcı mutabakatı gerektirmez.
 • Dijital yeniliği teşvik edin. CBDC’nin platform tabanlı yazılım modeli, ödeme sektöründeki yeni şirketlerin giriş engellerini azaltır, rekabeti ve yeniliği teşvik eder ve finans kurumlarını hizmetlerin küreselleşmesine doğru iter.
 • Para politikasını geliştirin. CBDC, merkez bankalarına para arzı üzerinde doğrudan etki sağlar, devlet yardımlarının kişilere dağıtımını basitleştirir ve vergi kontrolleri için işlemler üzerindeki kontrolü artırır.. 
Toptan Satış CBDC’nin Faydaları
 • Bankalar arası ödeme mutabakatını iyileştirin. Otomasyon ve merkezi olmayan netleştirme çözümleri sayesinde, CBDC ödemeleri, bireysel sipariş bazında karşı taraflar arasında anında ödenerek, gecelik toplu işlem ve teminatlandırma riskini azaltır..
 • Azaltılmış karşı taraf riski. CBDC, farklı para birimlerindeki transferler için ödemeye karşı ödeme mutabakatını etkinleştirerek sınır ötesi ödeme işlemlerinde kredi riskini azaltır. 
 • Dijital varlık pazarlarına katılın. Daha fazla tokenize varlık piyasası ortaya çıktıkça, tokenize ödemelere ihtiyaç duyulacaktır. CBDC, dijital varlıklar devrimini teşvik etmeye yardımcı olmak için büyük ölçekli, merkezi olmayan bir takas odası ve varlık kaydı sağlar.
 • Rekabetçi kalın. Avrupa’da SEPA gibi merkezi platformlar tarafından gerçek zamanlı para transferlerinin maliyeti düşürülmüş olsa da, çoğu finans kurumu müşterileri maliyetin üzerinde ücretlendirmektedir. CBDC, son kullanıcıların modern bankacılık altyapısından yararlanmasına olanak tanır ve stabilcoin teknolojisinin daha geniş bir şekilde benimsenmesi sırasında merkez bankalarının bankalar arası uzlaşmada rol oynamasını sağlar..

ConsenSys’den CBDC Projeleri

Avustralya Rezerv Bankası, Commonwealth Bank National Australia Bank ConsenSys amp Perpetual on Wholesale CBDC Project ile OrtaklarAvustralya Merkez Bankası Commonwealth Bank, National Australia Bank, ConsenSys ile Ortaklar & Toptan CBDC Projesinde KalıcıConsenSys, Tayland Bankası tarafından CBDC Projesi için Teknoloji Ortağı SeçildiConsenSys, Tayland Bankası tarafından CBDC Projesi için Teknoloji Ortağı SeçildiConsenSys, Societe Generale Forge tarafından Merkez Bankası Dijital Para Birimi Deneyleri için Teknoloji ve Uzmanlık Sağlamak Üzere SeçildiConsenSys, Societe Generale Tarafından Seçildi – Forge, Merkez Bankası Dijital Para Birimi Deneyleri İçin Teknoloji ve Uzmanlık SağlayacakConsenSys, Hong Kong Para Otoritesi tarafından Inthanon LionRock Projesinin İkinci Aşamasına Liderlik Etmek İçin SeçildiConsenSys, Hong Kong Para Otoritesi tarafından Inthanon-LionRock Projesinin İkinci Aşamasına Liderlik Etmek İçin Seçildi

CBDC için Neden Blockchain ve Ethereum

Blockchain teknolojisi, bir CBDC’ye benzersiz avantajlar sağlar. Özellikle Ethereum, ölçeklenebilirlik ve gizlilik açısından CBDC gereksinimlerini desteklemek için üretime en hazır blok zinciridir..

 • Sistem güveni. Blok zinciri tabanlı bir CBDC, merkez bankalarının para birimini kontrol etmesini sağlarken, CBDC’nin son kullanıcılar için kullanımının gizliliğini ve bağımsızlığını korur. Kullanıcıların CBDC’ye güvenmeleri ve kullanmaları için aracılar tarafından kilitlenmemesinin kritik olduğuna inanıyoruz..
 • Programlanabilirlik. CBDC kuralları, uyumluluğu kolaylaştırmak için protokole sabit kodlanabilir, yani cüzdan eşikleri veya sisteme üçüncü taraf erişimi.
 • Veri kullanılabilirliği. Blok zincirleri gibi dağıtılmış sistemler, işlem geçmişi konusunda güven ve şeffaflığa ek olarak veri kullanılabilirliği ve esnekliği sağlar. Ethereum, 10k + düğüm ve yüz binlerce kullanıcıyla çok büyük ağları destekleme kapasitesini kanıtladı..
 • Yenilikçilik. Blok zinciri tabanlı bir CBDC, gözetim dışı cüzdanlar, sıfır bilgili kriptografi ve merkezi olmayan finans dahil olmak üzere açık kaynaklı blok zinciri ekosisteminde inşa edilen yenilikçi ürün ve hizmetlerden yararlanır. Ethereum, 350.000’den fazla geliştiriciyle dünyanın en büyük blok zinciri ekosistemidir..

Ethereum’un kurumsal blok zinciri çözümlerine yönelik benzersiz avantajları hakkında daha derin bir dalış için Enterprise Ethereum’a Giriş sayfamızı okuyun..

Geleneksel Bankacılık Sistemi

geleneksel bankacılık özellikli

 

CBDC Ödeme Sistemi

cdbc bankacılık özellikli

CBDC ve Blockchain Ödeme Vaka Çalışmaları

ConsenSys, finansal erişimi iyileştiren, anlaşmayı hızlandıran ve işlem güvenliğini artıran CDBC’leri başlatmak için dünyanın dört bir yanındaki önde gelen kurumlarla ortaklık kurdu..

 • Güney Afrika Merkez Bankası Bankalararası Ödeme UzlaşmasıKhokha Projesi
  Güney Afrika Merkez Bankası: Bankalararası Ödeme Uzlaşması

  SARB, tipik günlük ödeme hacmini rekor sürede tam gizlilik ve kesinlik ile işleyen blok zinciri tabanlı bir bankalararası sistem oluşturmak için ConsenSys Solutions ve Adhara ile ortaklık kurdu..

  Örnek olay incelemesini okuyun

 • Singapur Para Otoritesi Gerçek Zamanlı Brüt ÖdemeUbin Projesi
  Singapur Para Otoritesi: Gerçek Zamanlı Brüt Ödeme

  MAS, günlük bankalar arası işlemler için Singapur dolarını belirtmek ve tam işlem gizliliği ve mutabakat kesinliği elde etmek için ConsenSys Solutions ve bir finans kurumları konsorsiyumu ile ortaklık kurdu..

  Örnek olay incelemesini okuyun

 • UnionBank Filipinler'de Finansal Katılımı SağlıyorProje i2i
  UnionBank: Filipinler’de Finansal Katılımı Sağlama

  BSP’nin desteğiyle, UnionBank ve ConsenSys Solutions, merkezi olmayan, uygun maliyetli, gerçek zamanlı bir kırsal arası banka ödeme platformu oluşturmak için Ethereum blok zincirini uyguladı.

  Örnek olay incelemesini okuyun

ConsenSys Çözümleri

Bu gün başlayacağım

ConsenSys, kurumsal blok zinciri çözümlerini başlatmak için en güvenli, ölçeklenebilir ve kullanımı kolay platformları sunar. Altyapımız ve uygulama katmanı ürünlerimiz, blockchain’i yazılım yığınınıza kolayca entegre etmenize ve dijital varlıkları yönetmenize yardımcı olur, böylece geniş ölçekte başarılı bir CBDC uygulayabilirsiniz.. 

Uzmanlarımızla bağlantı kurunBu gün başlayacağım

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me