Merkez Bankası Dijital Para Birimleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

AnasayfaBlogKurumsal Blockchain

Merkez Bankası Dijital Para Birimleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

ConsenSys Teknik Raporunu okuyun: ConsenSys tarafından hazırlanan “Merkez Bankaları ve Paranın Geleceği” 24 Ocak 2020

ConsenSys August Debouzy Blockchain Güvenlik Simgesi Teklifleri kahramanı için Örnek Olay İncelemesi

Sabit paralar – nominal bir değeri koruyan veya itibari para birimleri ile desteklenen kripto para birimleri – son birkaç yılda merkezi olmayan finansın patlayıcı büyümesiyle birlikte popülerlik kazanmıştır. Şimdi, küresel bankalar da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki büyük finans kurumları dijital para birimleri ile deneyler yapıyor ve stabilcoinler birçok durumda ideal bir giriş yolu sağlıyor.. 

İngiltere Bankası, resmen ilan edildi dijital para birimi uygulamasının potansiyel faydalarını inceleyecek. İngiltere Merkez Bankası yetkilileri, araştırmaları bir araya getirmek ve bir merkez bankası dijital para biriminin potansiyel uygulamasını tartışmak için aşağıdaki bankalarla bir araya gelecek:

 •  Japonya Bankası
 • Avrupa Merkez Bankası (ECB)
 • Sveriges Riksbank
 • Kanada Bankası
 • İsviçre Ulusal Bankası ve
 • Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) 

Merkez Bankası Dijital Para Birimlerine İlişkin Yeni Teknik Rapor

2020’deki Davos’ta ConsenSys, Ethereum blok zincirinde merkez bankası dijital para birimleri için pratik bir teklif sunan bir teknik inceleme yayınladı: “Merkez Bankaları ve Paranın Geleceği.” 

Teknik inceleme ayrıca, merkez bankası dijital para birimlerinin geçmişine ve mevcut durumuna genel bir bakış ve bir CBDC’nin Ethereum blok zinciri üzerinde nasıl tasarlanıp inşa edilebileceğine dair bir örnek sunar..

Merkez Bankası Dijital Para Birimleri Nedir? 

Merkez Bankası Dijital Para Birimleri, tek bir doğruluk kaynağı olarak hareket eden tek bir defter (dağıtılmış veya dağıtılmamış) kullanılarak muhasebeleştirilen dijital varlıklardır. Merkez bankası dijital para birimleri, bugün banknotların işleyişine benzer şekilde, merkez bankasına karşı bir iddiayı temsil ediyor. Son olarak, para birimi merkez bankası tarafından kontrol edilir – yani CBDC’nin arzı tamamen merkez bankası tarafından kontrol edilir ve belirlenir. Bir CBDC, ihraç işleminin bir banka tarafından değil, bir grup birey tarafından kontrol edildiği geleneksel bir kripto para birimi olan stablecoin’den farklıdır.. 

Teknik inceleme, CBDC’nin potansiyeli ve risklerine genel bir bakış ve ayrıca bir CBDC’nin Ethereum blok zinciri üzerinde nasıl tasarlanıp inşa edilebileceğine dair bir örnek sunar. Amaç, okuyucuya sadece bu önemli konu hakkında iyi bir arka plan sağlamak değil, aynı zamanda – somut bir öneri aracılığıyla – bir CBDC uygulamasının neleri gerektirebileceğine dair pratik bir bakış sağlamaktır.

Teknik incelemede merkez bankası dijital para birimi türleri hakkında daha fazla bilgi edinin: “Merkez Bankaları ve Paranın Geleceği.”


Teknik inceleme ayrıca aşağıdakiler dahil diğer konuları da ele almaktadır: 

 • Kripto para birimleri, sabit paralar ve dijital paranın yükselişi
 • Merkez bankası dijital para birimlerine giriş
 • Merkez bankaları ve ekonomi için dijital para birimlerinin faydaları
 • CDBC’nin başarılı bir şekilde uygulanması için gereksinimler
 • Ethereum tabanlı merkez bankası parası için önerilen mimari

Bugün tanık olduğumuz en önemli yenilikler arasında, istikrarlı bir varlığa sabitlenmiş sabit paralar veya özel olarak çıkarılan kripto para birimleri, bugün 5 milyar ABD dolarının üzerinde bir piyasa değeri ve aynı zamanda merkez bankası tarafından verilen dijital para birimlerinin paralel fenomenidir. CBDC olarak, bu yazının konusu budur. Bank of International Settlements’a göre, merkez bankalarının% 70’inden fazlası bir blok zincirinde dijital para birimi çıkarmayı düşünüyor. Alkışlanacak bir gelişme olduğunu düşünüyoruz.

Joseph Lubin

Merkez Bankası Dijital Para Birimleri Neden Önemlidir??

Finansal ve teknolojik bir devrimin eşiğinde oturduğumuzda, büyük finansal kurumlar, iyileştirilmiş finansal hizmetlerden ve maliyetleri azaltan ve verimliliği artıran dahili operasyonlardan yararlanmaya hazırlanıyor. CBDC’lerin öne çıktığı bir dünya, para arzını ve mevzuata uygunluğu kontrol etmek için yeni araçlar sağlayarak küresel para politikasını iyileştirecektir. Bireyler, sınır ötesi daha ucuz havalelerden ve belirli karşı taraflar için gerçek zamanlı anlaşmalardan yararlanacaklar. Bununla birlikte, gerçek değer yaratımı, sınır ötesi inovasyonu ve işbirliğini artıracak daha bağlantılı küresel sistemlerden doğacaktır.. 

Kamusal mal tahsisinde ConsenSys blockchain wp cta

En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için haber bültenimize abone olun.Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz KılavuzKılavuz

Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz Kılavuz

Tokenizasyona GirişWeb semineri

Tokenizasyona Giriş

Finansın Geleceği Dijital Varlıklar ve DeFiWeb semineri

Finansın Geleceği: Dijital Varlıklar ve DeFi

Kurumsal Ethereum NedirWeb semineri

Kurumsal Ethereum Nedir?

Merkez Bankaları ve Paranın GeleceğiBeyaz kağıt

Merkez Bankaları ve Paranın Geleceği

Emtia Ticareti Finansmanı için Komgo BlockchainKasa Çivisi

Komgo: Emtia Ticareti Finansmanı için Blockchain

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map