Merkezi finansmanın merkezi olmayan finansmanı benimsemesi için ne gerekiyor?

blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

AnasayfaBlogCodefi

Merkezi finansmanın merkezi olmayan finansmanı benimsemesi için ne gerekecek??

Merkezi finans, Codefi’s Universal Token for Assets and Payments gibi hizmetleri kullanarak DeFi ile başarılı bir şekilde entegre olabilir. Tarafından James BeckFebruary 1, 2021Yayınlandı 1 Şubat 2021

Q4 2020 DEFI RAPORU blogu Raporu İndir

Bu, ConsenSys Codefi’nin 2020 4. Çeyrek Ethereum DeFi Raporundan bir dizi makalenin parçasıdır. Varlıklar ve ödemeler için belirteç standartları, NFT pazarları, sosyal ve topluluk belirteçleri, DAO’lar, flaş krediler, sarılmış Bitcoin ve Filecoin, borç verme projeleri ve daha fazlası hakkında daha fazla bilgi edinmek için tam raporu indirin.

2019’da, Societe Generale Veriliş halka açık Ethereum’da güvenlik belirteci olarak 100 milyon € (112 milyon $) teminatlı tahvil. Santander, bir ay önce, 20 milyon dolarlık bir tahvil işleminin her iki tarafını da, yine halka açık Ethereum’a bağladı. Her iki örnek de, kurumların geleneksel finansal varlıkları küresel bir izinsiz ağa yerleştirip yerleştiremeyeceğine dair ilk büyük testi temsil ediyordu. Gerçek dünya varlıkları, Ethereum’un izin verilen sürümlerinde, örneğin ConsenSys Quorum’daki 350 milyon Euro’luk bir gayrimenkul fonu gibi tokenize edilmiş olsa da, merkezi finansmanı merkezi olmayan finansmana getirmenin zorlukları var.. 

DeFi’de, token sahibinden başka hiç kimse, Ethereum’un temel vaatlerinden biri olan bir token transfer edip etmemeye karar veremez: bu güven, bir kamu veya özel otoriteden ziyade bir protokolün merkezinde olmalıdır..

Geleneksel finansta, bir sicil kaydı, merkezi güvence depoları, transfer acenteleri ve hatta ihraççıların kendileri gibi büyük kurumlara düşer. ERC-20 jetonları, üçüncü bir tarafın kime ve hangi amaçlarla gönderildiğini kontrol etmesine izin veren bir işlev içermez. Örneğin, bir ERC-20 bir gayrimenkul tahvilini temsil edecek olsaydı, düzenleyiciler, bir ülkenin kalkınmasına yönelik değerli varlıkların kişisel banka hesaplarında sona ermesini veya lüks mallar olarak tasfiye edilmesini engelleyemezler (örneğin, Malezya’da 1MDB skandalı). 

Öyleyse bir varlık nasıl hem izinsiz olabilir, hem de yasal yetki alanları için gerekli bazı kontrollere sahip olabilir? Ethereum’daki çoğu şey gibi, mühendislik çalışmaları standartlar düzeyinde, yani geleneksel finansal varlıklar için tasarlanmış hibrit bir Ethereum belirteci olan ERC-1400’de gerçekleşiyor. ERC-1400, hem değiştirilebilir olmayan bir jeton (bir ERC-721 gibi) hem de bir değiştirilebilir jeton (en yaygın ERC-20 gibi) özelliğine sahiptir. ERC-20 standardıyla uyumlu olduğu için, mevcut araçların ve platformların çoğu ile uyumludur. Ancak, varlık ihraç edenlerin gereksinimlerine uyabilmesi için daha fazla kontrole de sahiptir.. 

Resim 16Emanet işlevine sahip jetonlar DeFi ile nasıl birlikte çalışabilir?

ConsenSys Codefi, ERC-1400 fikrini bir Varlıklar ve Ödemeler için Evrensel Jeton. ERC-1400 gibi, ERC-20’ler ile uyumludur, bu nedenle DeFi uygulamalarında etkileşime girebilir ve aktarılabilir. Ancak daha da önemlisi, bir kullanıcının başka birine jetonları kendi adına aktarma yetkisi verebileceği veya bir kullanıcının üzerinde anlaşılmayan bir şey için jetonları harcamasını yasaklayabileceği yeni bir jeton tutma türü sunar. Bu, ERC-1400’deki izin ver / geçersiz kılma konseptinden daha optimaldir, çünkü bir kullanıcının jetonu başka bir şey için kullanmasını önleyerek nakit temsil eden bir jetonla gerçek dünya varlığını temsil eden bir jetonu aktarırken yürütmenin kesinliğini garanti eder. ticaret emri ile tanımlanır. 1MDB örneğini tekrar gündeme getirirsek, geliştirme fonu Universal Token standardına göre tokenize edilmiş olsaydı, Malezya hükümeti fonların Jho Low tarafından zimmetine geçirildi ilk etapta denetim ve yasal ücretlere milyonlar harcamak zorunda kalmadan.

Resim 18Varlıklar ve Ödemeler için Evrensel Jetonun Özellikleri


Universal Token standardı aşağıdaki özelliklere sahiptir: 

  • Kontrol mekanizmaları için, sertifika kontrolleri için bir modül ve izin listesi kontrolleri için bir modül sunar + transferleri zorlama imkanı sunar
  • Yatırımcı sicilinin güvenilirliği için token tutmaları oluşturmak için bir modül sağlar
  • Teslimata karşı ödeme (DVP) yürütmesinin kesinliği için, atomik DVP için jeton tutmaları ve atomik olmayan DVP’ler için Karma Süresi Kilitli Sözleşme (HTLC) mekanizmasını içerir.
  • Birlikte çalışabilirlik için bir ERC20 arayüzü sunar

Resim 19Varlıklar ve Ödemeler için Evrensel Jeton, CeFi’den DeFi’ye nasıl geçebilir?

Ethereum çok uyarlanabilir olduğundan, merkezi finans sektörünü merkezi olmayan finansa daha tam olarak getirmek için 2021’de gerçek kullanım durumlarıyla test edilmeye devam edecek olan bu tür token standartlarıdır. Varlıkların DeFi’nin faydalarını içermesinin yanı sıra geleneksel finansın gereksinimlerini de karşılaması için, daha modüler bir yaklaşım gereklidir, böylece bir jetonun yaşam döngüsü boyunca belirli özellikler açılıp kapatılabilir. Jetonlarla ilgili yasalar geliştikçe, geleneksel finans da yavaş yavaş daha “ademi merkeziyetçi” düzenlemelere geçebilir. Mevcut DeFi uygulamaları için, yakında onlar da artan sayıda simge standartlarıyla uyumlu hale gelebilir..

Codefi Varlıklar Korumalı Alanı

Codefi Assets Sandbox, finans kurumlarının dijital varlıkları simüle edilmiş bir dijital ekosistemde değerlendirmesine ve keşfetmesine olanak tanıyan bir test platformudur. Varlıklar Korumalı Alanı, bir finans kuruluşunun faaliyet gösterdiği ortama göre özelleştirilebilir ve deney, öğrenme, eğitim ve gösterime izin verir. Erişim istiyorsanız, bu formu doldurabilirsiniz..

Codefi AssetsDeFiPaymentsQ4 2020 DeFi RaporuToken StandartlarıHaber Bülteni En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için bültenimize abone olun.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map