Merkezi Olmayan Finans (DeFi) Nedir??

  Merkezi olmayan finans – genellikle DeFi olarak adlandırılır – geleneksel, merkezi finansal sistemlerden Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş merkezi olmayan teknolojiler tarafından sağlanan eşler arası finansmana geçişi ifade eder. DeFi ekosistemi, borç verme ve ödünç alma platformlarından stabilcoinlere ve tokenize edilmiş BTC’ye kadar, kapsamlı bir entegre protokoller ve finansal araçlar ağı başlattı. Şimdi Ethereum akıllı sözleşmelerinde kilitli 13 milyar dolardan fazla değere sahip olan merkezi olmayan finans, bireyler, geliştiriciler ve kurumlar için çok çeşitli kullanım durumları ile blok zinciri alanındaki en aktif sektör olarak ortaya çıktı.. 

  “Ortak bir yazılım altyapısı üzerinde çalışan küresel finans sektöründen bir taş atımı uzaktayız.”

   

  –Lex Sokolin, ConsenSys Global Fintech Eş Başkanı

  Geleneksel finansal sistemimiz, merkezi otoriteler, kurumlar ve aracılar tarafından yönetilen merkezi altyapı üzerinde çalışırken, merkezi olmayan finans, Ethereum blok zincirinin merkezi olmayan altyapısı üzerinde çalışan kod tarafından desteklenmektedir. DeFi geliştiricileri, Ethereum’da değişmez akıllı sözleşmeler uygulayarak, tam olarak programlandığı gibi çalışan ve İnternet bağlantısı olan herkes tarafından kullanılabilen finansal protokoller ve platformlar başlatabilir.. 


  DeFi’nin atılımı, kripto varlıklarının artık fiat veya “gerçek dünya” varlıklarıyla mümkün olmayan şekillerde kullanılabilmesidir. Merkezi olmayan borsalar, sentetik varlıklar ve hızlı krediler, yalnızca blok zincirlerinde var olabilen tamamen yeni uygulamalardır. Finansal altyapıdaki bu paradigma değişimi, risk, güven ve fırsat açısından bir dizi avantaj sunar.. 

  Merkezi Olmayan Finansmanın Faydaları Nelerdir?

  Merkezi olmayan finans, finansal güvenliği ve şeffaflığı artırmak, likidite ve büyüme fırsatlarının kilidini açmak ve entegre ve standart bir ekonomik sistemi desteklemek için Ethereum blok zincirinin temel ilkelerinden yararlanır..  

  • Programlanabilirlik. Yüksek düzeyde programlanabilir akıllı sözleşmeler, yürütmeyi otomatikleştirir ve yeni finansal araçların ve dijital varlıkların oluşturulmasını sağlar.
  • Değişmezlik. Bir blok zincirinin merkezi olmayan mimarisi genelinde kurcalamaya dayanıklı veri koordinasyonu, güvenliği ve denetlenebilirliği artırır.
  • Birlikte çalışabilirlik. Ethereum’un bir araya getirilebilir yazılım yığını, DeFi protokollerinin ve uygulamalarının birbirini entegre edecek ve tamamlayacak şekilde oluşturulmasını sağlar. DeFi ile geliştiriciler ve ürün ekipleri, mevcut protokollerin üzerine inşa etme, arayüzleri özelleştirme ve üçüncü taraf uygulamaları entegre etme esnekliğine sahiptir. Bu nedenle, insanlar genellikle DeFi protokollerine “para lejosu” adını verir.
  • Şeffaflık. Herkese açık Ethereum blok zincirinde, her işlem ağdaki diğer kullanıcılara yayınlanır ve bunlar tarafından doğrulanır (not: Ethereum adresleri sözde anonim olan şifreli anahtarlardır). İşlem verileriyle ilgili bu şeffaflık düzeyi, yalnızca zengin veri analizine izin vermekle kalmaz, aynı zamanda ağ etkinliğinin herhangi bir kullanıcı tarafından kullanılabilir olmasını sağlar. Ethereum ve üzerinde çalışan DeFi protokolleri de herkesin görüntüleyebileceği, denetleyebileceği ve üzerine inşa edebileceği açık kaynak koduyla oluşturulmuştur..
  • İzinsiz. Geleneksel finanstan farklı olarak DeFi, açık, izinsiz erişimiyle tanımlanır: kripto cüzdanı ve İnternet bağlantısı olan herkes, coğrafyalarına bakılmaksızın ve genellikle minimum miktarda para gerektirmeden, Ethereum üzerine kurulu DeFi uygulamalarına erişebilir.
  • Kendi Kendini Koruma. Web3 cüzdanlarını kullanarak MetaMask İzinsiz finansal uygulamalar ve protokollerle etkileşimde bulunmak için, DeFi piyasa katılımcıları her zaman varlıklarının velayetini ve kişisel verilerinin kontrolünü elinde tutar. 

  “Yeni ekonomilerin temelleri borçlanma ve borç verme ile başlar. 2019’da, blok zinciri endüstrisi, DeFi haline gelen bu gerekli ilkelleri etkinleştirdi. “

   

  –Collin Myers, Global DeFi Ürün Stratejisi Yöneticisi, Codefi

  Merkezi Olmayan Finans için Kullanım Örnekleri Nelerdir??

  DAO’lardan sentetik varlıklara kadar, merkezi olmayan finans protokolleri, dünya çapındaki kullanıcılar için yeni bir ekonomik faaliyet ve fırsat dünyasının kilidini açtı. Aşağıdaki kapsamlı kullanım örnekleri listesi, DeFi’nin yeni ortaya çıkan bir proje ekosisteminden çok daha fazlası olduğunun kanıtıdır. Daha ziyade, Ethereum’da merkezi hizmetlere rakip olan paralel bir finansal sistem oluşturmak için toptan ve entegre bir çabadır çünkü çok daha erişilebilir, esnek ve şeffaftır.. 

  Varlık Yönetimi

  DeFi protokolleri ile kendi kripto fonlarınızın sorumlusu sizsiniz. Kripto cüzdanlar gibi MetaMask, Gnosis Güvenli, ve Argent kripto satın almak, satmak ve transfer etmekten dijital varlıklarınız üzerinde faiz kazanmaya kadar her şeyi yapmak için merkezi olmayan uygulamalarla kolayca ve güvenli bir şekilde etkileşime girmenize yardımcı olur. DeFi alanında, verilerinizin sahibi sizsiniz: MetaMask, örneğin, başlangıç ​​deyiminizi, parolalarınızı ve özel anahtarlarınızı cihazınızda yerel olarak şifrelenmiş bir biçimde depolar, böylece yalnızca hesaplarınıza ve verilerinize erişebilirsiniz.. 

  Uyumluluk ve KYT 

  Geleneksel finansta, kara para aklamayı önleme (AML) ve terörizmin finansmanıyla mücadele (CFT) ile ilgili uyum, müşterinizi tanıyın (KYC) yönergelerine dayanır. DeFi alanında, Ethereum’un merkezi olmayan altyapısı, katılımcı kimliğinden ziyade katılımcı adreslerin davranışları etrafında yeni nesil uyumluluk analizine olanak tanır. Bu işleminizi bilme (KYT) mekanizmaları, riski gerçek zamanlı olarak değerlendirmenize yardımcı olur ve dolandırıcılık ve mali suçlara karşı koruma sağlar. 

  DAO’lar

  Bir DAO, Ethereum blok zincirinde kodlanmış şeffaf kurallara göre işbirliği yapan ve merkezi, idari bir varlığa olan ihtiyacı ortadan kaldıran, merkezi olmayan, özerk bir organizasyondur. DeFi alanında birkaç popüler protokol, Yapıcı ve Bileşik, Bağış toplamak, finansal işlemleri yönetmek ve yönetişimi topluluğa dağıtmak için DAO’ları başlattı. 

  Veri ve analiz

  İşlem verileri ve ağ etkinliği etrafındaki benzeri görülmemiş şeffaflıkları nedeniyle, DeFi protokolleri, finansal fırsatlar ve risk yönetimi etrafında veri keşfi, analizi ve karar verme için benzersiz avantajlar sunar. Yeni DeFi uygulamalarının hızlı büyümesi, aşağıdakiler gibi çok sayıda aracın ve gösterge panelinin geliştirilmesini teşvik etti. DeFi Nabız ve kullanıcıların DeFi protokollerinde kilitli olan değeri izlemesine, platform riskini değerlendirmesine ve getiri ile likiditeyi karşılaştırmasına yardımcı olan Codefi Data.

  Codefi VerileriCodefi Data, DeFi protokolleri genelinde verim, likidite ve diğer faktörleri karşılaştırır.

  Türevler

  Ethereum tabanlı akıllı sözleşmeler, değeri bir dayanak varlığın performansından türetilen ve karşı taraf sözleşmelerinin kod olarak bağlandığı tokenize türevlerin oluşturulmasını sağlar. DeFi türevleri, fiat para birimleri, tahviller ve emtialar gibi gerçek dünya varlıklarının yanı sıra kripto para birimlerini temsil edebilir.. 

  Geliştirici ve altyapı araçları

  DeFi protokollerinin temel tasarım ilkelerinden biri, birleştirilebilirliktir, yani bir sistemin farklı bileşenleri kolayca bağlanabilir ve birlikte çalışabilir. Çok çeşitli entegre DeFi uygulamalarından görüldüğü gibi, bir araya getirilebilir kod, topluluğun diğerlerinin inşa ettikleri üzerine inşa etmeye devam ettiği güçlü bir ağ etkisi yarattı. Birçoğu DeFi geliştirme sürecini legolarla inşa etmeye benzetiyor – bu nedenle giderek daha popüler hale gelen takma ad “para legoları”. Nereden Truffle’ın akıllı sözleşme kitaplıkları -e Infura’nın API paketi Diligence’ın güvenlik araçlarına, Ethereum geliştiricileri ve ürün ekipleri artık ihtiyaç duydukları tam yığın araç ve güvenlik entegrasyonları ile DeFi protokolleri oluşturabilir ve başlatabilir..

  DeFi Platformlarının Süper KullanıcılarıDeFi süper kullanıcı aktivitesinin bir görselleştirmesi.

  DEX’ler 

  Merkezi olmayan borsalar (DEX’ler), merkezi bir otorite olmadan çalışan, kullanıcıların eşler arası işlem yapmalarına ve fonlarının kontrolünü sürdürmelerine olanak tanıyan kripto para birimi borsalarıdır. DEX’ler, kripto varlıkları hiçbir zaman borsanın kendi gözetiminde olmadığı için fiyat manipülasyonu, korsanlık ve hırsızlık riskini azaltır.. 

  DEX’ler ayrıca token projelerine genellikle merkezi borsalara rakip olan ve herhangi bir listeleme ücreti olmadan likiditeye erişim sağlar. Sadece birkaç yıl önce, projeler merkezi bir borsada listelenen bir jetonu almak için milyonlarca dolar ödeyecekti.. 

  Bazı borsalar, merkezi sunucuların sipariş defterlerini ve diğer özellikleri barındırabildiği ancak kullanıcıların özel anahtarlarını tutmadıkları merkeziyetsizleştirme dereceleri uygular. DeFi alanındaki popüler DEX’ler şu anda şunları içerir: AirSwap, Liquality, Mesa, Vaha, ve Uniswap.

  Oyun

  DeFi’nin bir araya getirilebilirliği, ürün geliştiricilerinin DeFi protokollerini çeşitli dikeylerde doğrudan platformlar halinde oluşturmaları için fırsatlar yarattı. Ethereum tabanlı oyunlar, yerleşik ekonomileri ve yenilikçi teşvik modelleri nedeniyle merkezi olmayan finans için popüler bir kullanım durumu haline geldi.. Havuz Birlikte, örneğin, kullanıcıların DAI stablecoin’i yatırarak dijital biletler satın almalarını sağlayan, kayıpsız denetlenmiş bir tasarruf piyangosudur, bu daha sonra birlikte havuzlanır ve faiz kazanmak için Bileşik para piyasası protokolüne borç verilir..

  Havuz BirliktePoolTogether, Ethereum tarafından desteklenen, kayıpsız, denetlenmiş bir tasarruf oyunudur.

  Kimlik

  Blok zinciri tabanlı kimlik sistemleriyle eşleştirilmiş merkezi olmayan finans protokolleri, daha önce kilitlenmiş kullanıcıların gerçekten küresel bir ekonomik sisteme erişmesine yardımcı olmak için bir fırsattır. DeFi çözümleri, fazladan parası olmayan kişiler için teminatlandırma gereksinimlerini azaltabilir ve ev sahipliği ve gelir gibi geleneksel veri noktaları yerine itibar ve finansal faaliyetle ilgili özellikler aracılığıyla kullanıcıların kredi itibarını değerlendirmeye yardımcı olabilir. DeFi alanı, kişisel tanımlama bilgilerinin yanı sıra açık erişimle ilgili veri gizliliğini ödüllendirir. İnternet bağlantısı olan herkes, verilerinin ve varlıklarının kontrolünü korurken DeFi uygulamalarına erişebilir. 

  Sigorta

  DeFi, akıllı sözleşme hataları ve ihlalleri etrafında ortaya çıkan risklerle hala gelişmekte olan bir alandır. Kullanıcıların teminat satın almalarına ve varlıklarını korumalarına yardımcı olmak için bir dizi yenilikçi sigorta alternatifi piyasaya çıktı. Gibi çözümler Nexus Mutual, örneğin, akıllı sözleşme kodunun istenmeyen kullanımlarına karşı koruma sağlayan bir Akıllı Sözleşme Kapağı sağlayın.

  Borç verme ve borçlanma

  Eşler arası borç verme ve ödünç alma protokolleri, DeFi ekosisteminde en yaygın kullanılan uygulamalardan bazılarıdır. Bileşik, örneğin, PoolTogether, Argent ve Dharma dahil olmak üzere uzun bir DeFi platformları listesi ile bütünleşen ve bunların altında yatan algoritmik, otonom bir faiz oranı protokolüdür. Compound, Ethereum’da faiz oranı piyasaları sağlayarak, kullanıcıların borç verme havuzuna sağladıkları kriptodan faiz kazanmalarına olanak tanır. Bileşik akıllı sözleşmesi, borçlularla ve borç verenlerle otomatik olarak eşleşir ve borç alınanların sağlanan varlıklara oranına göre faiz oranını hesaplar. Bileşik, DeFi alanının üssel fırsatına dair ikna edici bir örnektir: Bileşik protokolü daha fazla ürün entegre ettikçe, daha fazla kripto varlığı boştayken bile faiz kazanabilir..

  BileşikBileşik, algoritmik, otonom bir faiz oranı protokolüdür.

  Marj ticareti

  Geleneksel finanstaki marj tüccarları, bir komisyoncudan (daha sonra bir kredinin teminatını oluşturan) fon ödünç alarak işlemlerini kaldırabilirken, DeFi marj ticareti, merkezi olmayan, gözetim dışı borç verme protokolleri tarafından desteklenmektedir. Bileşik ve dYdX. Akıllı sözleşmeler geleneksel aracılık faaliyetlerini otomatikleştirdiği için, bazıları DeFi ekosisteminde “özerk para piyasalarının” yükselişine atıfta bulunmaya başladı. 

  Pazarlar

  DeFi protokolleri, kullanıcıların küresel olarak ve eşler arası ürün ve hizmet alışverişi yapmasına olanak tanıyan bir dizi çevrimiçi pazar yerini destekliyor – serbest kodlama konserlerinden dijital koleksiyonlara, gerçek dünyadaki mücevher ve giysilere kadar her şey. 

  Ödemeler

  Eşler arası ödeme, muhtemelen DeFi alanının ve genel olarak blockchain ekosisteminin temel kullanım durumudur. Blockchain teknolojisi, kullanıcıların aracı olmadan güvenli ve doğrudan birbirleriyle kripto para birimini değiştirebilmeleri için tasarlanmıştır. DeFi ödeme çözümleri, yetersiz banka ve banka dışı nüfus için daha açık bir ekonomik sistem yaratıyor ve aynı zamanda büyük finans kurumlarının piyasa altyapısını düzenlemesine ve toptan ve perakende müşterilerine daha iyi hizmet vermesine yardımcı oluyor. 

  Tahmin piyasaları

  Blockchain tabanlı tahmin pazarları, kalabalığın bilgeliğinden yararlanıyor ve kullanıcıların olayların sonucuna oy vermesini ve değer almasını sağlıyor. Piyasa fiyatları daha sonra bir olayın olasılığının kitle kaynaklı göstergeleri haline gelir. Augur, popüler bir DeFi bahis platformu, seçim sonuçları, spor oyunları, ekonomik etkinlikler ve daha fazlasıyla ilgili tahmin pazarları sunar.  

  Tasarruf

  Compound gibi borç verme havuzu protokollerine bağlanan birçok DeFi uygulaması, arz ve talebe bağlı dinamik bir faiz oranına bağlı olarak geleneksel tasarruf hesaplarından katlanarak daha fazla kazanabilen faiz getiren hesaplar sunar. Popüler tasarruf uygulamaları şunları içerir: Argent, Dharma, ve Havuz Birlikte, Katılımcıların kazansalar da kazanmasalar da tüm paralarını geri aldıkları kayıpsız bir tasarruf oyunu.

  Bu yenilikçi tasarruf mekanizmaları etrafında patlak veren bir DeFi etkinliği “verim çiftçiliği” dir. Verim çiftliği, kullanıcıların getirileri en üst düzeye çıkarmak için boşta olan kripto varlıklarını farklı likidite protokollerinde hareket ettirmelerini ifade eder. DeFi verim çiftçiliği etrafındaki heyecan çılgınlığı mem sıkıntısına ilham vermedi &# 127840;

  Sabit paralar

  Stabilcoin, itibari para, altın veya diğer kripto para birimleri gibi sabit bir varlığa veya varlık sepetine sabitlenmiş herhangi bir kripto para birimidir. Stablecoins, başlangıçta kripto para biriminin değişken fiyatlarını azaltmak ve blok zincirlerini uygulanabilir bir ödeme çözümü haline getirmek için geliştirildi. Artık havale ödemeleri, borç verme ve borç alma platformları ve hatta merkez bankası dijital para birimi (CBDC) gibi kurumsal kullanım durumları için DeFi alanında uygulanmaktadırlar..

  Stake etme

  Ethereum ağı, Ethereum 2.0’ın 0. Aşaması ile Proof of Stake mutabakat algoritmasına geçiş yaparken, kullanıcılar ETH’lerini ya doğrulayıcılar olarak ya da stake sağlayıcıları aracılığıyla ödüller kazanma fırsatına sahip olacaklar. Eth2’de stake etmek, faiz getiren bir tasarruf hesabına benzer: Stake’ler, Ethereum protokolündeki blokları doğrulamak için faiz (ödül) alır.. 

  Sentetik varlıklar

  Sabit paralarla ilgili olarak, sentetik varlıklar altın, fiat para birimleri ve kripto para birimleri gibi diğer varlıklara maruz kalma sağlayan kripto varlıklardır. Yerleşik anlaşmalar ve teşvik mekanizmalarıyla Ethereum tabanlı akıllı sözleşmelere kilitlenmiş belirteçlerle teminatlandırılırlar. Örneğin Synthetix protokolü, ağın fiyat şoklarını emmesine yardımcı olan% 750’lik bir teminatlandırma oranı uygular.. 

  Tokenizasyon

  Tokenizasyon, merkezi olmayan finansın temel taşlarından biridir ve Ethereum blok zincirinin yerel bir işlevselliğidir. Jetonlar yalnızca ağı beslemekle kalmaz, aynı zamanda çeşitli ekonomik olasılıkları da ortaya çıkarır. Basitçe söylemek gerekirse, token, bir blok zincirinde oluşturulan, yayınlanan ve yönetilen dijital bir varlıktır. Jetonlar güvenli ve anında aktarılabilir olacak şekilde tasarlanmıştır ve çeşitli yerleşik işlevlerle programlanabilirler. Kesirli mülkleri temsil eden gayrimenkul güvenlik belirteçlerinden, belirli bir uygulamanın kullanımını teşvik eden platforma özgü belirteçlere kadar, Ethereum tabanlı belirteçler, dünyanın her yerinden kullanıcıların erişmesi, ticaret yapması ve değer depolaması için güvenli ve dijital bir alternatif olarak ortaya çıktı..

  Ticaret

  DeFi alanında alım satım, türev alım satımından marj alım satımına ve token swaplarına kadar bir dizi faaliyeti kapsar ve sürekli büyüyen ve entegre bir borsa, likidite havuzu ve pazar yeri ağında gerçekleşir. Merkezi olmayan borsalardaki kripto tüccarları, daha düşük döviz ücretlerinden, daha hızlı işlem anlaşmasından ve varlıklarının tam muhafazasından yararlanır. Temmuz 2020’de, merkezi olmayan borsalarda işlem hacmi 4 milyar doları aştı.

  Kaynaklar

  Raporlar
  • Ethereum DeFi Raporu – 2020 3. Çeyrek: Otomatik piyasa yapıcıların, yönetişim belirteçlerinin, verim çiftçiliğinin, çatalların, türevlerin ve garip DeFi’nin yükselişi.
  • Ethereum DeFi Raporu – 2020 Q2: Paketlenmiş bitcoin, verim çiftliği ve Compound, Uniswap ve MakerDAO gibi popüler DeFi protokollerinin performansı.

  • Ethereum DeFi Raporu – 2020 Q1: DeFi ekosistemi, COVID-19’a ve küresel piyasa şoklarına nasıl tepki veriyor, ayrıca 2020’nin geri kalanı için bir görünüm.

  • DeFi Kullanıcı Araştırma Raporu: Kullanıcı alışkanlıkları, motivasyonları ve sıkıntılı noktalar ve DeFi’nin dünya çapındaki insanlar için blockchain’i nasıl yaygınlaştırdığına dair bir analiz. 

  Web seminerleri
  • Tokenizasyona Giriş: Blok zinciri tabanlı jetonlaştırmanın arkasındaki temel kavramları anlayın ve jeton protokolü uzmanlarımızla gerçek dünya uygulamalarını keşfedin. 

  • Finansın Geleceği: Dijital Varlıklar ve DeFi: Merkezi olmayan finansın katlanarak büyümesini ateşleyen makro finansal ve teknolojik eğilimleri keşfedin.

  • Ethereum Düğümü Nasıl Kurulur ve Çalıştırılır: Infura’daki altyapı uzmanlarımızla kendi düğümünüzü nasıl döndüreceğinizi öğrenin.

  Nesne
  • Merkezi Olmayan Finansmana Öncü Veren 100’den Fazla Proje

  • 2019 DeFi Yılı Oldu (ve 2020 Neden Çok Olacak)

  • Stablecoinlerin Durumu 2019

  • Merkezi Olmayan Borsalar ve Merkezi Değişimler

   

  MetaMaskMetaMaskMetaMask

  Blockchain uygulamalarına bir kripto cüzdanı ve ağ geçidi.

  Şimdi İndirinInfuraInfuraInfura

  Ethereum ve IPFS ağlarına anında, ölçeklenebilir API erişimi. 

  BaşlamakCodefiCodefiCodefi

  Ticaret ve finansı güçlendiren blockchain uygulama paketi. 

  keşfetmek

  Mike Owergreen Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me