Merkezi Olmayan Otonom Kuruluşlar (DAO’lar) Neden DeFi İçin Gereklidir?

blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

AnasayfaBlogCodefi

Merkezi Olmayan Otonom Kuruluşlar (DAO’lar) Neden DeFi İçin Gereklidir?

DAO’lar (Merkezi Olmayan Otonom Kuruluşlar), kriptoda birincil DeFi yönetişim araçları haline geliyor ve 480 milyon dolardan fazla muhafazakar bir şekilde denetleniyor. 3 Şubat 2021, James Beck, Mattison Asher, 3 Şubat 2021’de yayınlandı

Q4 2020 DEFI RAPORU blog 2 Raporu İndir

Bu, ConsenSys Codefi’nin 2020 4. Çeyrek Ethereum DeFi Raporundan bir dizi makalenin parçasıdır. Varlıklar ve ödemeler için belirteç standartları, NFT pazarları, sosyal ve topluluk belirteçleri, flaş krediler, sarılmış Bitcoin ve Filecoin, borç verme projeleri ve daha fazlası hakkında daha fazla bilgi edinmek için tam raporu indirin.

Artık DeFi uygulamalarının temel yeniliklerinden bazılarını tartıştığımıza göre, kendinize şu soruyu soruyor olabilirsiniz: Bu uygulamaların geleceğine kim karar veriyor? Uniswap’tan Aave’ye ve MakerDAO’ya kadar neredeyse tüm büyük DeFi uygulamaları artık Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon anlamına gelen DAO’lar tarafından yönetiliyor.. 

DAO’lar, ilişkili oldukları projelere bağlı kaynakların tahsisini denetleyen ve aynı zamanda destekledikleri projenin uzun vadeli başarısını sağlamakla görevli yönetim organlarıdır. DAO’lar muhafazakar bir şekilde daha fazlasını denetlediğinden, bu görev de küçük bir başarı değildir. 480 milyon $

Yönetim altındaki toplam DAO varlıkları. Kaynak: DeepDAO

Merkezi Olmayan Otonom Organizasyonlar, bir şirketin veya kar amacı gütmeyen kuruluşun tipik olarak kendi kendini yürüten akıllı sözleşmelerde yönettiği birçok hak ve sorumluluğu belirtir. DAO üyeleri, daha büyük bir merkezi olmayan protokol veya sistemin kurallarına oy vermek için belirteçleri kullanır. En ünlü “DAO”, 2016’da Ethereum’un yükselmeye başladığı sırada büyük bir hacklenmeye maruz kalırken (Matt Leising’in yeni kitabında anlatılıyor), Eter Dışında), DAO’lar kavramı, yönetim kararlarını token sahiplerinin bulunduğu topluluğa genişletmek isteyen projelere hâlâ güçlü bir hitap ediyor. MakerDAO, MKR yönetişim belirteci sahiplerinin DAI stablecoin protokolündeki değişiklikleri oyladığı böyle bir örnektir.. 

Şimdiye kadar çoğu DAO aşağıdaki çerçeve altında çalışmaktadır. Belirli miktarda token tutan herkes, temel protokolde değişiklik önerebilir. Bu teklifler doğası gereği teknik olabilir, örneğin Bileşik Teklifi # 31, çeşitli Bileşik pazarlar için rezerv faktörlerini veya Dharma’nınki gibi daha ideolojik Uniswap Teklif # 2 Uniswap’i, kullanıcılarını ilk token dağıtımının dışında bırakıldıkları için UNI ile ödüllendirmeye çağıran Uniswap DAO için.

Bir öneri başarıyla önerildikten sonra, ilgili proje için yönetişim belirteci sahiplerinden oluşan topluluk, teklife “karşı” mı yoksa “karşı” mı olduklarını oylamalıdır. Bir teklifin geçmesi için farklı DAO’ların farklı yeter sayı gereksinimleri vardır, ancak bu yeter sayı karşılandığı sürece, genellikle çoğunluk kuralları. Her DAO’nun, dünyadaki her demokrasinin demokratik ilkeleri uygulama biçimine göre değişmesi gibi bazı temel farklılıkları vardır. Farklı DAO’larda farklı kontrol ve denge seviyeleri vardır.

DAO’lar oluşturmak için akıllı sözleşmelerin bileşimi açık kaynak olduğundan, mevcut DAO yapılarını kullanmak daha kolay hale geliyor. Aragon, MolochDAO, veya DXdao projeleri yönetmek için. Aragon, diğerleri arasında BarnBridge, PieDAO ve Aavegotchi tarafından kullanılan en popüler DAO çerçevesidir.. DAOstack (veya dxDAO) tarafından geliştirilen Gnosis, Omen.eth’i (bir tahmin pazarı platformu), Swapr.eth’i (otomatik bir piyasa yapıcısı), Mesa.eth’i (merkezi olmayan bir borsa) ve Rails.eth’i (bir mikroödeme sistemi) yönetir. Toplamda, DXdao 448 üye arasında 30,9 milyon doları yönetiyor. 

Yönetim altındaki varlıklara göre en iyi DAO’lar. Kaynak: DeepDAO


Yukarıda açıklanan DAO’ların birçoğu yeni yönetişim yapılarını denerken, bazı DAO’lar daha geleneksel yönetişim modellerini kopyalamayı tercih ettiler. Örneğin, LAO (sınırlı sorumlu özerk bir organizasyon), bir risk sermayesi firmasına çok benzeyen bir yatırım DAO’sudur. Bu DAO’ya katılmak için akredite bir yatırımcı olmanız gerekir ve kabul edildikten sonra üyeler, LAO’nun fonlarını tahsis etmek için çeşitli projeleri tartışır. Bir proje ciddi olarak düşünüldüğünde, LAO üyeleri, projenin gruptan fon alması gerekip gerekmediğini oylar..  

DAO’lar Merkezi Olmayan?

Tabii ki, DAO deneme aşamasının çok erken dönemindeyiz ve bazı DAO’ların bazı sorunlarla karşılaştığını gördük. Örneğin, Hasret “DAO” kısa süre önce bir YIP-57 başlıklı “Funding Yearn’s Future”. Bu oylama, topluluğa katkıda bulunanların gelecekteki gelişimini teşvik etmek için daha fazla YFI basılmasına yol açacak..

Sorun? 2020 yılının Eylül ayında YFI yönetişim jetonu sahipleri, darphane anahtarını yakmak için oy kullandı, Bu, daha fazla YFI basma yeteneğinden kurtulmak için zaten bir oylama olduğu anlamına geliyordu. Yearn’ın Çekirdek Geliştirme ekibi ilk oylamaya uymamaya karar verdi, ancak daha fazla YFI basmak için oylamayı yürütüyor..

Yearn’ın Temel Geliştirme ekibinin kesin yetkileri açıklanmadı ve YFI yönetişim belirteci sahiplerinin yönetişim sürecinde oynadığı rol de yoktu. Bu yapı eksikliği, YFI topluluğu içinde kafa karışıklığına yol açtı ve bazılarının Yearn’ın “DAO” sunun ademi merkeziyetçiliğinin sorgulanmasına yol açtı.

Ne olursa olsun, DAO’lar DeFi ve ötesinde büyüyen bir güç olmaya devam edecek. Bu yeni yönetişim yapılarının neye benzeyeceği ve nasıl işleyeceği konusunda deney yapmanın ilk aşamalarındayız..

DAOsDeFiEthereumGovernanceMetaMaskHaber Bülteni En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için bültenimize abone olun.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map