Proof of Stake Nedir?

blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

AnasayfaBlogBlockchain Açıklaması

Teminat Kanıtı Nedir?

Ethereum 2.0, Proof of Work’ten Proof of Stake’e geçişi getirecek. Proof of Stake, ETH sahiplerine benzersiz gelir getirici yetenekler sunar. By Everett MuzzyMayıs 15, 2020Yayınlandı 15 Mayıs 2020

bahis kahramanı 2'nin kanıtı nedir

2020’de Ethereum 2.0’ın ilk aşaması, mevcut Ethereum 1.0 blok zincirinin elden geçirilmesi ve ölçeklenebilirlik ve erişilebilirlik açısından dikkate değer iyileştirmelerle hayata geçirilecek. Ethereum 2.0 mimarisinin özü, mevcut Proof of Work (PoW) konsensüs mekanizmasının yerini alacak olan Proof of Stake (PoS) fikir birliği mekanizmasıdır.. 

PoS, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi iyileştirme ile birlikte gelir: enerji verimliliği, daha düşük giriş engelleri, daha güçlü kripto-ekonomik teşvikler ve daha geniş bir kullanıcı grubu için daha fazla gelir oluşturma yetenekleri. Bu makale Proof of Stake’in ne olduğunu, Ethereum 2.0’da nasıl uygulanacağını ve ETH sahiplerinin yeni mimariyle etkileşimi nasıl tahmin edebileceklerini açıklamayı amaçlamaktadır..

Ethereum 2.0 Bilgi Tabanımızı Eth2 SSS, kaynaklar ve daha fazlası için keşfedin.

Konsensüs Mekanizmalarını Anlamak

Dağıtılmış sistemlerde, bir fikir birliği mekanizması, ağın tek bir doğruluk kaynağı üzerinde mutabık kaldığı yöntemdir. Tek bir kontrol birimi tarafından bir doğruluk kaynağına karar verildiği merkezi sistemlerden farklı olarak, dağıtılmış sistemler tek bir ağın bakımında işbirliği yapmak için çok sayıda özerk otoriteye güvenir. Bu farklı düğümler, en yeni ve doğru veri kaydının ne olduğu konusunda bir anlaşmaya varmak için bir hesaplama mekanizmasına sahip olmalıdır. Noktayı eve götürmek için, bu dağıtılmış ağların tümü, fikir birliğine varmak için aynı şifreleme mekanizmasını benimsemelidir..

İş Kanıtı Konsensüs Mekanizması

Proof of Work (PoW) fikir birliği mekanizması şu anda en yaygın kullanılan fikir birliği mekanizmasıdır ve muhtemelen en iyi anlaşılanıdır. 2008’de Bitcoin’in piyasaya sürülmesiyle Satoshi Nakamoto’nun öncülüğünü yaptığı PoW, şu ana kadar Ethereum da dahil olmak üzere en yüksek profilli blok zincirlerinin çoğuna güç sağladı..

PoW, blockchain gibi gelişmekte olan bir teknoloji için son derece güvenli ve güvenilir bir fikir birliği mekanizması olduğunu kanıtladı. PoW’nin temel bileşenleri madenciler ve enerjidir. Madenciler, düğümleri (bilgisayarlar) çalıştırarak ve yöneterek ağı sürdüren kişiler veya varlıklardır. Madenciler, düğümleri giderek karmaşıklaşan matematiksel problemleri çözmek için hesaplama enerjisi biçiminde elektrik harcamaya yönlendiriyorlar. Sorunu çözen madenci, önce PoW blok zincirinde tek ve doğrulanabilir bir veri geçmişi oluşturarak, sürekli büyüyen ardışık blok zincirine bir işlem bloğu ekleme hakkını kazanır.. 

Hesaplamalı güç harcamaları, işlevsel bir düğüm kurmanın ilk donanım maliyetlerine ek olarak, elektrik biçiminde paraya mal olur. Bununla birlikte, bir madenci olmanın maliyeti, blok ödülleri ile kayda değer hale getirilir. Bir madenci bir bloğu başarılı bir şekilde ortaya çıkardığında, blok zincirinin yerel madeni parası biçiminde bir blok ödülü alır (yani BTC, ETH, vb.). 


Daha fazla madenci bir blok zincirinde düğüm çalıştırmaya başladıkça, hash oranı (yani ağın hesaplama gücü) artar, bu da bir sonraki bloğun öncekinden biraz daha hızlı çıkarılabileceği anlamına gelir. Ağ, tutarlı bir blok süresini (her blok arasındaki süre) korumaya çalışır; Ethereum her ~ 14 saniyede bir çıkarılır ve Bitcoin her ~ 10 dakikada bir çıkarılır. Karma oranı artarsa ​​ve bir blok öncekinden biraz daha hızlı çıkarılırsa, bu nedenle bir sonraki blok için zorluk otomatik olarak artar, bu da bir bloğu çıkarmanın biraz daha zor hale gelmesini ve blok süresinin yeniden dengelenmesini sağlar. Zorluk, her bloktan sonra düzenli olarak ayarlanır, böylece blok süreleri nispeten sabit kalır. 

Madenciler ağı terk ettikçe (yerel madeni paranın USD değerinde bir düşüş dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle olabilir), zorluk azalacak, yani madencilerin blokları çıkarması ve ödüller alması daha kolay hale gelecektir. Bu azalan zorluk, daha fazla madencinin ağa geri dönmesi için bir teşvik görevi görerek, ağın güçlü ve yeterince merkezsiz kalmasını sağlar.. 

PoW blok zincirlerinin son derece dayanıklı ve güvenli olduğu kanıtlanmıştır. Bir PoW blok zincirini tehlikeye atmaya çalışan kötü niyetli bir aktöre karşı teşvik, çoğunluk karma oranını devralmak için yeterli miktarda hesaplama enerjisi üretmek için gereken elektrik maliyetidir. Bir bireyin Bitcoin veya Ethereum gibi iyi kurulmuş bir PoW blok zincirini tehlikeye atması için gereken birleşik hesaplama gücü, olağanüstü miktarda paraya mal olacak ve var olmayabilir bile.

Basit ve güvenli olmasına rağmen, PoW zincirleri üç ana zorlukla karşı karşıyadır: erişilebilirlik, merkezileştirme ve ölçeklenebilirlik.

Ulaşılabilirlik: PoW madencisi olmanın önündeki engeller yüksektir. İş Kanıtı zincirlerinin sürdürülmesi için önemli miktarda enerji gerekir. Bir madenci, bir PoW madencilik teçhizatı çalıştırmak için gerekli tüm donanımı satın almalı, kurmalı ve bakımını yapmalıdır. Ek olarak, PoW madenciliği son derece enerji yoğundur. Enerji açısından yalnızca temelde yatan mekanizma verimsiz olmakla kalmaz, aynı zamanda giriş engelini daha da artırır. Önemli blok ödülleri kazanmak için, bir madencinin elektrik maliyetlerinin daha düşük olduğu bir bölgede yaşaması daha iyidir. Ek olarak, yetki alanları genellikle şirketlere daha düşük elektrik maliyetleri sunar; bu, karlarını maksimize etmek isteyen bir madencinin bir şirket kurması ve çabayı ve ilgili maliyetleri dengelemek için yeterli madencilik donanımı satın alması gerektiği anlamına gelir. Hepsi birlikte, enerji verimsizliği, değişken elektrik maliyetleri, donanım maliyetleri ve kurumsal elektrik kesintilerinin tümü, madencilerin çoğu için girişin önünde önemli engeller oluşturmaktadır..

Merkezileştirme: Madenciliğe giriş engelleri, madencilerin daha fazla merkezileştirilmesinin olumsuz ikincil etkisine sahip olabilir. Bir madenci olmak daha maliyetli ve daha az karlı hale geldikçe, ağ doğal olarak madencilik yoğunluğunu iki kategoriye ayırıyor. Birincisi, Moğolistan ve Sibirya gibi düşük elektrik maliyetleri ve soğuk hava (madencilik donanımını manuel olarak soğutma maliyetini düşürmek için) olan bölgelerde faaliyet gösteren büyük madencilik şirketleri. İkincisi, madencilik gücü maden havuzlarının elinde merkezileştirilmiştir. Çoğu insan için bireysel olarak madencilik yapmak daha az karlı hale geldiğinden, tek bir maden işletmesi olarak çalışan bir madencilik havuzundan hash gücü satın alırlar. 2019’un sonunda, Ethereum’daki blokların% 50’den fazlası sadece iki madencilik havuzu tarafından çıkarıldı..

Resim 26Şekil: 2019’un sonunda blokların% 52,8’i iki madencilik havuzu tarafından üretildi [% 22,5 Ethermine,% 30,3 SparkPool]

Ölçeklenebilirlik: Mevcut Ethereum Proof of Work zincirinde, her blok ardışık olarak çıkarılır. Her blok, yalnızca blok boyutu olarak bilinen belirli miktarda veri içerebilir. Bu, bir bloğa sığabilecek olandan daha fazla bekleyen işlem varsa, madencilik yapılacak bir sonraki bloğa girmeyen işlemlerin, başka bir şansın dahil edilmesi için sonraki bloğu “beklemesi” gerektiği anlamına gelir. Ethereum’da ~ 14 saniyede bir blok çıkarılır, ancak özellikle yüksek işlem olayları sırasında bazı kullanıcılar işlemlerinin işlenmesi için saatlerce bekleyebilir..

consensys pleksus simgesi yuvarlak Ethereum 2.0 Staking Ekosistem Raporunu İndirin İndir

Proof of Stake ile Çözüm Bulma

Proof of Stake, blok zincirlerinin tek bir gerçek veri geçmişi kaydı üzerinde anlaşmak için kullanabileceği farklı bir tür fikir birliği mekanizmasıdır. PoW madencilerinde blokları var etmek için enerji (elektrik) harcarken, PoS doğrulayıcıları blokların var olduğunu doğrulamak (veya ‘doğrulamak’) için hisseyi taahhüt eder..

Doğrulayıcılar, bir PoS blok zincirindeki blokları önermek ve onaylamak için düğümleri (doğrulayıcı düğümler olarak adlandırılır) çalıştıran ağdaki katılımcılardır. Bunu, ağda kripto (Ethereum 2.0, ETH durumunda) stake ederek yaparlar ve kendilerini bir blok önermek için rastgele seçilmeye hazır hale getirirler. Diğer doğrulayıcılar daha sonra bloğu gördüklerini “onaylar”. Blok için yeterli sayıda onay toplandığında, blok blok zincirine eklenir. Doğrulayıcılar, hem başarılı bir şekilde bloklar önerdikleri için (tıpkı PoW’da yaptıkları gibi) hem de gördükleri bloklar hakkında onaylar aldıkları için ödüller alırlar..

PoS için kripto-ekonomik teşvikler, uygun davranış için daha zorlayıcı ödüller ve kötü niyetli davranışlar için daha ağır cezalar oluşturmak için tasarlanmıştır. Temel kripto-ekonomik teşvik, doğrulayıcıların kendi kriptolarını kendi paylarına almaları gerekliliğine indirgeniyor – yani. para –– ağda. Bir PoW düğümünü çalıştırmak için ikincil elektrik maliyetini düşünmek yerine, PoS zincirlerindeki doğrulayıcılar, ağa doğrudan önemli bir parasal tutar yatırmak zorunda kalırlar.. 

Doğrulayıcılar, blok yapma ve onaylama sırası kendilerine geldiğinde ödüller biriktirirler. Sorumluluklarını yerine getirme sırası kendilerine geldiğinde, yani çevrimdışı iseler, cezalandırılırlar. Çevrimdışı olmanın cezaları nispeten hafiftir ve zaman içinde beklenen ödüllerle hemen hemen aynıdır. Dolayısıyla, bir doğrulayıcı sürenin yarısından daha fazla doğru şekilde katılıyorsa, ödülleri net pozitif olacaktır.. 

Bir doğrulayıcı, yeni bir veri geçmişi kümesi önermeye çalışarak blok zincirine saldırmaya veya tehlikeye atmaya çalışırsa, farklı bir ceza mekanizması devreye girer: hisseli miktarının önemli bir kısmı kesilir (muhtemelen hissenin tamamı kadar) ve ağdan çıkarılacaklar. Sonuç, bir doğrulayıcı tarafından başarısız bir saldırının muazzam bir finansal riskidir. PoW’a bir benzetme yaparsak, PoW zincirine saldırıda başarısız olan bir madenci, başarısız bir saldırı için harcadığı elektriğin maliyetini yemek yerine tüm madencilik teçhizatını yakmaya zorlanmış gibi olurdu. Dahası, bu mimari, ağın güvenliğini doğrudan ağı koruyan ve yerel kripto varlığını protokolün kendisinde tutanların eline yerleştirir…

Proof of Stake, daha önce tartışılan PoW zincirlerinin üç konusunu ele alıyor – erişilebilirlik, merkezileştirme ve özellikle ölçeklenebilirlik:

Ulaşılabilirlik: Proof of Stake blok zincirleri, doğrulayıcıların ilk donanım maliyetleri hakkında endişelenmesini veya PoW zincirlerindeki madencilerin yapması gerektiği gibi elektrik oranlarına dikkat etmesini gerektirmez. Bu nedenle, bir bireyin bir PoS zincirinde bir doğrulayıcı düğümü çalıştırması, bir PoW zincirinde bir madencilik düğümünü çalıştırmaya kıyasla önemli ölçüde daha düşük bir giriş engelidir. Bununla birlikte, PoS için erişilebilir girişin önünde dikkate değer bir engel vardır. Doğrulayıcıların, tam bir doğrulayıcı düğümünü çalıştırmak için minimum miktarda kripto yatırması gerekir. Örneğin Ethereum 2.0 için bu miktar 32 ETH’dir (yazım sırasında 6.500 $). Çoğu kişi için bu önemli miktarda para ve aktif katılım için caydırıcı bir unsurdur. Aynı şekilde PoW zincirlerinin de madencilik havuzları vardır, ancak 32 ETH’yi yatıramayan veya istemeyen katılımcıların fonlarını bir araya getiren stake havuzları olacaktır. Havuz, onların adına pay alacak ve ödülleri, hisselerinin bir yüzdesi olarak alacaklar. 

Merkezileştirme: Giriş engellerinin azaltılması ve elektrik maliyetlerinin en aza indirilmesine ilişkin endişelerin ortadan kaldırılmasıyla PoS ağları, PoW ağlarına göre düğüm düzeyinde önemli ölçüde daha merkezsizdir. Bir PoS zincirine katılım yalnızca sıfır olmayan bir miktarda kripto, bir internet bağlantısı ve bir bilgisayar (veya telefon / tablet) gerektirir. Bu, çok daha büyük bir insan grubuna katılım ve gelir yaratma kapılarını açar. Ek olarak, ölçek ekonomileri PoS ekonomisinde PoW’den çok daha düşüktür. PoW sistemlerinde, bir madencinin kontrol ettiği hash gücü ne kadar fazlaysa, alabileceği ödüllerin yüzdesi o kadar büyük olur. PoS’de, bir doğrulayıcının% getirisi, 1 düğümü veya 1.000 düğümü yönetse de sabit kalır. 

Ölçeklenebilirlik: Proof of Stake tek başına ölçeklenebilirliği artırmaz. Ancak PoS mimarileri, güvenliği azaltmadan parçalama olarak bilinen bir ölçeklenebilirlik çözümünün uygulanmasına izin verir. Sharding, bir blok zincirinin, her biri blokları işleyebilen birden fazla parça zincirine bölündüğü bir veritabanı ölçeklendirme mekanizmasıdır. Bu, blok zincirinin her bloğu aynı anda işleme zorunluluğunu ortadan kaldırır ve bunun yerine birden fazla bloğun (ve başka bir deyişle, daha fazla veri setinin) aynı anda işlenmesine izin verir. Örneğin Ethereum 2.0 ile, parçalama, blok zincirini 64 ayrı parça zincirine böler, yani ağ, işlemleri orijinal PoW zincirinin işlem hızının en az 64 katı hızında işleyecektir..

PoW ağlarında, parçalama ölçeklenebilirliğe yardımcı olacak, ancak ağ güvenliği üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır. Bir PoW ağını parça zincirlerine bölmek, her zincirin uzlaşmak için daha az hash gücü gerektireceği anlamına gelir. Bununla birlikte, PoS zincirleri, ağdaki doğrulayıcıların kim olduğunu “bilir” (daha spesifik olarak, her depoya ve dolayısıyla her doğrulayıcı düğümüne eklenmiş bir adres vardır). Bu nedenle, kanıtlanabilir bir rasgele algoritma aracılığıyla, PoS zincirleri, farklı zincirlerdeki blokları doğrulamak için seçilen doğrulayıcıların rasgele olmasını sağlayabilir ve bir doğrulayıcının bir bloktaki verileri tehlikeye atacak kadar hisseyi kontrol etme şansını etkili bir şekilde istatistiksel olarak ortadan kaldırabilir. PoW, ölçeklenebilirlik elde etmek için güvenliğin değiş tokuşunu gerektirirken, PoS ağları her ikisini de parçalama yoluyla gerçekleştirebilir.

Ethereum 2.0’da Teminat Kanıtı

Ethereum 2.0, 2020’de Aşama 0’dan başlayarak aşamalar halinde devreye girecek olan bir Proof of Stake zinciridir. Ethereum 2.0’ın 0. Aşaması, Proof of Stake fikir birliği mekanizmasını kuracak ve sürdürecek olan işaret zinciri olarak adlandırılan şeyi başlatacaktır..

consensys pleksus simgesi yuvarlak “Ethereum 2.0 Nedir?” Bölümünü okuyun. Daha fazla oku

Ethereum 2.0’da, PoS fikir birliği mekanizması, doğrulayıcıların ağda bir doğrulayıcı düğüm çalıştırmak için 32 ETH almasını gerektirecektir. Bir bloğun önerilmek üzere ayarlandığı her seferde, bloğu doğrulamak için tüm doğrulayıcılar havuzundan 128 onaylayıcı düğümden oluşan en az 4 ve 64’e kadar rasgele komite seçilecektir. (Bu kanıtlanabilir şekilde güvenlidir ve trilyonda 1’den az ihtimal ağdaki doğrulayıcıların 1 / 3’ünü kontrol eden bir saldırganın, bir saldırıyı başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için bir komitedeki doğrulayıcıların ⅔’ünü kontrol edeceği).

Ethereum 2.0’da doğrulayıcı olmak için, doğrulayıcılar resmi makama 32 ETH yatıracaklar. Ethereum 2.0 mevduat sözleşmesi, Ethereum Vakfı tarafından geliştirilen ve piyasaya sürülen. Doğrulayıcıların, çalıştırmak istedikleri her doğrulayıcı düğüm için 32 ETH yatırması gerekecek.

Ethereum 2.0’ın 0. Aşamasında, teklif verme ve onaylama ödülleri, ağı başlatmak için stake edilmiş ETH ve taahhütlü doğrulayıcıların minimum eşiğine ulaşılana kadar doğrulayıcılara dağıtılmayacaktır. Ağ, en az 16.384 onaylayıcı düğüm arasında bölünmüş en az 524.288 ETH’nin stake edilmesini gerektirecektir. Eşik yaşandığında ve oluşum bloğu oluşturulduktan sonra, ödüller doğrulayıcılara dağıtılmaya başlayacaktır..

Ethereum 2.0 Staking Raporunu Okuyun

Ethereum 2.0’ın geleceği hakkında içgörüler için en son ekosistem raporumuzu indirin. İndir

Mally Anderson, Ben Edgington ve James Beck sayesinde.

En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için haber bültenimize abone olun.Ethereum 2020 Q3 DeFi RaporuBildiri

Ethereum 2020 Q3 DeFi Raporu

Ethereum 2020 Q2 DeFi RaporuBildiri

Ethereum 2020 Q2 DeFi Raporu

Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz KılavuzKılavuz

Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz Kılavuz

Başarılı Bir Blockchain Ürünü Nasıl OluşturulurWeb semineri

Başarılı Bir Blockchain Ürünü Nasıl Oluşturulur

Tokenizasyona GirişWeb semineri

Tokenizasyona Giriş

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map