blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

Ana SayfaBlogHaberler

İstanbul Sert Çatal Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Ethereum’un bir sonraki ağ yükseltmesi ve gelecekler. By ConsenSysKasım 22, 2019Yayınlandı 22 Kasım 2019

Ethereum kahramanı ConsenSys 2

Gün neredeyse yaklaştı, Ethereum’un 8. ağ yükseltmesi üzerimizde. 

8. Ethereum hard fork’u 6 Aralık 2019’da gerçekleşecek. Hard fork terimine aşina olmayanlar için süreci bir “ağ güncellemesi” olarak düşünün. Kesin tarih, değişken blok süreleri ve saat dilimleri nedeniyle değişebilir. İzleyebilirsin İstanbul Sert Çatal Geri Sayım Saati Etherscan üzerinde. 

İstanbul, dünyanın en sert çatallarından biridir. Ethereum 1.x bu Ethereum 2.0’dan önce gerçekleşecek. Ethereum’un mevcut iş kanıtı fikir birliği mekanizmasından hisse konsensüsünün kanıtına geçişi. Geçiş için mevcut sabit blok numarası: Blok Numarası: # 9069000. 

Hard fork için beklenen tarih 6 Aralık 2019 Cuma.

İstanbul Yükseltmeleri 

İstanbul, istenmeyen posta engellemelerini önlemek ve genel hizmet reddi saldırı direncini artırmak için çeşitli işlem kodlarının maliyetini değiştirecek yükseltmeler getiriyor. Bu yükseltme, daha fazla Ethereum ve Zcash birlikte çalışabilirliğinin yanı sıra diğer Equihash tabanlı iş kanıtı kripto para birimleri ile birlikte çalışacak. İşlem kodlarında (işlem kodları) çeşitli değişiklikler olacak ve bu da SNARK’lar ve STARK’lar gibi sıfır bilgili gizlilik teknolojisine dayanan çözümler için ölçeklenebilirlik performansını artıracaktır.. 

Kabul Edilen EIP’ler

EIP’ler, her Ethereum hard forkundan önce tartışılan ve tartışılan Ethereum İyileştirme Önerileridir. Herkes bir EIP yazabilir ve Ethereum ağı için iyileştirmelerini önerebilir. İstanbul’un iyileştirilmesi için toplam 11 EIP önerilmiş ve uygulama için altısı seçilmiştir. İstanbul için kabul edilen EIP’ler aşağıdadır: 

EIP-152: Blake2 sıkıştırma işlevi F ön derlemesini ekler. Bu EIP, BLAKE2b hash fonksiyonunun ve diğer daha yüksek yuvarlak 64-bit BLAKE2 varyantlarının EVM üzerinde ucuza çalışmasını sağlayarak Ethereum ve Zcash ve diğer Equihash tabanlı PoW coin’ler arasında daha kolay birlikte çalışabilirlik sağlar..


EIP-1108: Alt_bn128 ön derleme gaz maliyetlerini azaltın çünkü eliptik eğri aritmetik ön derlemeleri şu anda aşırı fiyatlandırılmıştır. Ön derlemelerin yeniden fiyatlandırılması, Ethereum’da bir dizi gizlilik çözümüne ve ölçeklendirme çözümüne büyük ölçüde yardımcı olacaktır..

EIP-1344: Şu anda, belirli bir ağ için zincir kimliğinin nasıl ayarlandığına dair bir spesifikasyon yoktur ve bunun yerine istemci uygulayıcıları ve zincir topluluğu tarafından manuel olarak yapılan seçimlere dayanır. Bu EIP, farklı zincirler arasındaki tekrar saldırılarını önlemek için zincir kimliğini kullanmayı önerir ve özellikle Katman 2 imza şemaları ile ilgili olarak, imzaları işlerken akıllı sözleşmelerde aynı olasılığa sahip olmak faydalı olacaktır.. 

EIP-1844: Ethereum durumunun hızlı büyümesi, belirli işlem kodlarının öncekinden daha yoğun kaynak kullanımına neden oldu. Bu nedenle, bu EIP, gaz harcaması ve kaynak tüketimi arasında iyi bir denge elde etmek için belirli işlem kodlarını yeniden fiyatlandırır.. 

EIP-2028: Zincir üzerindeki verileri aramak, Ethereum ağında benzin ödemeyi gerektirir. EIP’nin bir kısmı, gaz maliyetini bayt başına 68 gaz değerinden bayt başına 16 gaza indirecek ve bu da tek bir bloğa daha fazla veri sığabileceğinden bant genişliğini artırmaya yardımcı olacaktır.. 

EIP-2200: SSTORE işlem kodu için net gaz ölçümü değişikliklerinin yapılandırılmış bir tanımını sağlar, sözleşmeli depolamada yeni kullanımlara olanak tanır ve çoğu uygulamanın çalışma şekliyle eşleşmediği durumlarda aşırı gaz maliyetlerini azaltır.

Ethereum Kullanıcıları için

Aşağıdaki hizmetlerden herhangi birinde ether tutarsanız veya kullanırsanız, yapmanız gereken hiçbir şey yoktur:

  • MetaMask veya Coinbase Wallet gibi bir mobil cüzdan aracılığıyla eteri tutun veya işlemden geçirin
  • Coinbase, Binance, Kraken vb. Bir borsada Ether’i tutun. 
  • Ledger veya Trezor gibi bir donanım cüzdanı kullanın. 

Bu hizmetlerden bazıları, takasınız, donanım cihazınız veya cüzdan hizmetiniz gibi ek işlemler yapmanız için sizi bilgilendirebilir, bu nedenle, varsa bunları uyguladığınızdan emin olun.. 

Düğüm Koşucuları için

Ethereum, merkezi olmayan, eşler arası bir ağdır, bu nedenle şu anda Ethereum altyapısını çalıştıran herkesin yazılımını “çatala hazır” bir Ethereum istemci sürümüne güncellemesi gerekecektir ve bunu 1 Aralık’tan önce yapmalıdır..

Eğer kullanıyorsanız Infura, o zaman herhangi bir değişiklik gerekmez. Infura hazır ve sizin herhangi bir işlem yapmanız gerekmiyor. Infura, üç yılı aşkın bir süredir güvenilir Ethereum altyapısı çalıştırıyor ve ağdaki sabit çatallar sırasında büyük ölçekli güncellemeleri yönetme konusunda usta olduğunu kanıtladı. Harika bir yazılım geliştirmeye devam edebilmeniz için yükseltme işlemiyle ilgilenecekler.

Aşağıdaki yazılım sürümlerinin Eylül sonunda piyasaya sürülmesi bekleniyor. “Çatalı kaçırırsanız” ve yazılımınızı zamanında yükseltemezseniz, artık blok zinciri verilerinin kaynağına ilişkin doğru bir görünüm elde edemezsiniz. Çatalı kaçırmak, düğümünüzü Ethereum blok zinciri ile yeniden senkronize etmenizi gerektirir ki bu saatler hatta günler sürebilir..

Düğümler nasıl “çatala hazır” hale gelebilir?
  1. Yazılım güncelleme duyurusu için istemci sayfalarını düzenli olarak kontrol edin:
  1. Görüntüle çatal güncellemeleri uygulamalarınızda herhangi bir değişiklik gerekip gerekmediğini veya herhangi bir kullanıcının etkilenip etkilenmeyeceğini belirlemek için.

  2. Çatal bloğundan önce düğümünüzü güncelleyin.

Sıradaki ne? 

Yakın vadede benimsenmesi amaçlanan Ethereum ana ağına yapılan kapsamlı yükseltme seti olan ETH 1.x’in bir parçası olarak İstanbul’dan sonra planlanmış Ethereum hard forklarının bir listesi var. Ethereum 1.x ve devam eden iyileştirmelerin ve yükseltmelerin arkasındaki ekip hakkında daha fazla bilgi bulunabilir. İşte ve İşte.

Ethereum’da hisse kanıtı elde etmek için tüm aşamalar dahil olmak üzere Serenity (ETH 2.0) yol haritası hakkında bilgi edinebilirsiniz.. 

Serenity’nin ilk aşaması, bir Proof of Stake blok zinciri olan Beacon Chain’in piyasaya sürülmesini görecek ve iş kanıtı’ndan hisse konsensüs mekanizmasının kanıtı için uzun planlı geçişin uygulanmasına işaret edecek. Beacon Zinciri ayağa kalkacak ve orijinal Ethereum PoW zincirinin yanında çalışacak ve zincirlerin sürekliliğinde herhangi bir kesinti olmayacak. Ethereum ağ yükseltmeleri ve Serenity’ye giden yol hakkında gelecekteki gönderiler için bizi izlemeye devam edin.  

En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için haber bültenimize abone olun.Ethereum 2020 Q3 DeFi RaporuBildiri

Ethereum 2020 Q3 DeFi Raporu

Ethereum 2020 Q2 DeFi RaporuBildiri

Ethereum 2020 Q2 DeFi Raporu

Ethereum 2 0 Staking Ekosistem RaporuBildiri

Ethereum 2.0 Staking Ekosistem Raporu

Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz KılavuzKılavuz

Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz Kılavuz

Başarılı Bir Blockchain Ürünü Nasıl OluşturulurWeb semineri

Başarılı Bir Blockchain Ürünü Nasıl Oluşturulur

Merkez Bankaları ve Paranın GeleceğiBeyaz kağıt

Merkez Bankaları ve Paranın Geleceği

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me