blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

Ana SayfaBlogHaberler

State of Ethereum Protokolü Geliştirme – Ağustos 2018

Ethereum’un “Ölçeklenebilirlik Yılı” nda olup biten her şeye ve Ethereum 2.0’a giden yolda kaydedilen ilerlemeye bir bakış. Tarafından ConsenSys · Ağustos 2018 · 28 Ağustos 2018’de yayınlandı

Ethereum kahramanı ConsenSys


Ethereum Ölçeklenebilirliği – Şimdiye Kadarki Hikaye

2018’in başından itibaren, yılın temasının “ölçeklenebilirlik” olacağı açıktı. 2 Ocak’ta Ethereum Vakfı bir başvurular için çağrı ağın işlem işleme kapasitesini büyük ölçüde artırmaya çalışan araştırmacılara ve geliştiricilere verilecek hibeler için. Ve bir sunum 4 Mart’ta “2018 için Önümüzdeki Yol” başlıklı Vitalik, “2018 için ölçeklendirmenin asıl odak noktası olduğuna gerçekten inanıyoruz” dedi.

Peki, 2018’de “Ölçeklenebilirlik Yılı” nda şu ana kadar neler oluyor?

EF’in başvuru çağrısında belirtildiği gibi, Ethereum sisteminin işlem kapasitesini artırmak için iki tamamlayıcı yaklaşım vardır. Katman 1 “zincir üzerinde” protokol katmanıdır: Ethereum blok zincirinin kapasitesini temelde nasıl artırabiliriz? 2. Katman, çoğu işlemin blok zincirine kaydedilmediği “zincir dışı” çözümleri kapsar. Bununla birlikte, temeldeki blok zinciri, Katman 2 sistemlerinin güvenliğini ve güvenliğini garanti etmeye devam etmektedir..

Bu yazı dizisinde, sizi Katman 1 protokol düzeyindeki gelişmelerden haberdar edeceğim ve meslektaşım Kevin Zhang, Katman 2 ölçeklenebilirliğiyle ilgili en son araştırma ve geliştirmeyi açıklayacak..

Sorun: Hız İhtiyacı

Ethereum ağı, belki de herkesin bu kadar kısa sürede tahmin edebileceğinden daha başarılı oldu. Aşağıdaki grafik, Ethereum’un başlangıcından bu yana çalıştırdığı maksimum kapasitenin yüzdesini göstermektedir. Birkaç yıl düşük kapasitede çalıştıktan sonra (2016 yazının DAO saldırısı ve ağ spam saldırıları etrafında bazı artışlar verin veya alın), kullanım 2018’in çoğunda% 80’in üzerinde, bu yıl birkaç gün.

Ethereum'un ortalama blok kullanımı Ethereum’un ortalama blok kullanımı. Kaynak: etherchain.org

Bu büyük talep, bazen işlemlerin zincire dahil edilmesi için uzun bekleme süreleri ve değişken işlem ücreti (benzin) fiyatları gibi istenmeyen kullanıcı deneyimi sorunlarına yol açmıştır..

Devasa ölçeklenebilirlik – mevcut 15 veya daha fazla tps yerine saniyede binlerce işlemi işleme yeteneği – uzun zamandır Ethereum planının bir parçası. Bunu uygulama yaklaşımı “parçalama” olarak bilinir hale geldi. Şu anda, halihazırda halka açık olan diğer tüm blok zinciri platformları gibi, Ethereum ağındaki her düğüm, her işlemi işliyor, bu da büyük bir sınırlama. Parçalanmış ağda, işlem işleme ve ilişkili depolama (durum) ayrı, bağımsız parçalara bölünür, böylece her düğümün toplam sistem yükünün yalnızca bir kısmını işlemesi gerekir. Bu oldukça basit görünüyor. Asıl zorluk, ağın tam güvenliğini korurken bunu yapmaktır: eğer bin parçamız varsa, diyelim ki, bir ağ saldırısını bin kat daha kolay hale getirmekten nasıl kaçınabiliriz??

Taipei, Mart 2018: Parçalanmış Ağı Oluşturmak

2018’in başında bir Şartname Parçalanmış bir Ethereum protokolü zaten mevcuttu ve bir süredir makul ölçüde kararlıydı. Bu spesifikasyona dayanarak, bir atölye Mart 2018’de Tayvan’ın Taipei Şehri’nde, çeşitli Ethereum istemcileri içinde parçalama uygulamak için çalışmayı planlayan tüm tarafları bir araya getirmek için planlandı. Atölye yaklaştıkça, araştırma faaliyetinin hızı arttı, ne zaman… BOOM… atölyeden üç gün önce, yepyeni bir anahat belirtimi yayınlandı, yeni fikirler ve hırslarla dolup taştı.

Bu yüzden, Avrupa’dan gelen uzun uçak yolculuğunda sindirecek çok şey var, yine PegaSys / ConsenSys’den Nicolas Liochon ve küresel parçalama topluluğunun açılış buluşması için Taipei’ye doğru yola çıktık..

Parçalama Mimarisi ve Daha Geniş Yenilik

Taipei'deki açılış kırma atölyesine katılanlar. Taipei’deki açılış kırma atölyesine katılanlar. Fotoğraf Jason Yeh.

Taipei’de temsil edilen takımların gücünü görmek harikaydı. Katılımcılar arasında:

  • Tabii ki Ethereum Vakfı araştırma ekibi. Parçalama araştırmalarındaki düşünce liderliğinin çoğu Vitalik ve Justin Drake’in yanı sıra Hsiao-Wei Wang, Karl Floersch ve Vlad Zamfir gibi diğerlerinden geliyor..
  • Geth müşteri geliştirme ekibi.
  • Parity ve Web3 vakıf ekipleri.
  • Trinity (Py-EVM) ekibi, yine Ethereum Vakfı’ndan.
  • Bir ekip Durum Nim dilinde bir mobil istemci geliştirmek.
  • Prysmatic Labs ekip – Go’da bir parçalama uygulaması üzerinde çalışma.
  • Phil Daian ve Leonardo Bautista-Gomez gibi diğer bireysel araştırmacılar.

Atölye tartışması üç gün boyunca geniş bir yelpazede değişti.

Parçalama cephesinde, yeni spesifikasyondaki kavramları derinlemesine tartıştık. Bir misal, Bugünün Ethereum ağında, her düğüm üç farklı işlevden sorumludur: (1) işlemlerin siparişine ilişkin fikir birliğine katılmak, (2) durumu güncellemek için bu işlemleri yürütmek ve (3) bu işlemleri ve güncellenmiş durumu geri kalanlara sunmak ağın (veri kullanılabilirliği). Parçalanmış bir ağda, bu işlevler, ağın çeşitli özelliklerini aşağıdaki gibi optimize etmek için farklı katılımcılar arasında bölünebilir:

  • Teklif veren düğümler, işlemlerin kanonik geçmiş olarak önerdikleri bloklar halinde birleştirilmesinden sorumlu olabilir..
  • Harmanlayıcı düğümleri, teklif verenlerin sunduğu bloklardaki verilerin mevcut olup olmadığını kontrol eder ve ardından bunları parçanın blok zincirine ekler.
  • Yürütme düğümleri, talep üzerine müşterileri blok zincirinin durumu (örneğin hesap bakiyeleri) hakkında güncellemekten sorumlu olabilir. Bu, bir tür “tembel değerlendirme“Sadece gerçekten ihtiyaç duyulan verilerle ilgili hesaplamaların yapıldığı” ve belki de “alternatif yürütme motorları” için.

Bu, bugünün Ethereum Mainnet’inden oldukça farklıdır, ancak her düğümün her parçanın istemcisi olamayacağı bir ağda verimliliği ve güvenliği dengelemek için muhtemelen buna benzer bir şey gereklidir. Verimliliği sürdürmek için, fikir öneren ve yürüten düğümlerin az sayıda parça ile senkronize kalmasıdır, ancak güvenliği sağlamak için harmanlayıcı düğümler (aslında blok zincirine yazmaktadır) parçalar arasında oldukça sık karıştırılabilir. Bu, küçük bir katılımcı alt kümesinin parça devralmasını önler.

Ayrıca, tüm bu işleri yapmak için gereken çeşitli altyapıyı, parça yöneticisi sözleşmesini tartıştık., vatansız müşteriler, ve eşler arası ağ katmanı, diğer şeylerin yanı sıra.

Ölçeklenebilirlik altyapısı üzerinde çalışmanın yanı sıra, ölçeklenebilirlikle ilgisi olmayan Ethereum’da önemli bir inovasyon talebi olduğu da açıktı. Belki de parçalamanın uygulanması, başka bazı büyük yenilikler getirmek için bir şans olabilir. Bu yüzden, Ethereum Sanal Makinesi’nin (EVM) yerine geçmesi gibi uzun süredir devam eden diğer konulara da zaman harcadık. eWasm, gibi eski konular hesap soyutlaması, ve gibi tartışmalı fikirler depo kirası.

Berlin, Haziran 2018: Sharding Proof-of-Stake ile Buluşuyor

Taipei’de tartışılan kavramların çoğu çok yeniydi ve ekipler atölyeden sonra bunları değerlendirmeye devam etti. Sonraki haftalarda birkaç trend ortaya çıktı. Birincisi, tartışılan tekliflerin özelliklerinde bazı zayıflıklar vardı (biz yayınladık) bir eleştiri). İkincisi, diğer cephelerde çok ilginç gelişmeler oldu, en önemlisi kriptografide, Bu, verimlilik veya güvenlik kaybı olmadan parçalama modelinin büyük bir yeniden düzenlenmesini mümkün kılabilir.

Tartışılacak tüm yeni gelişmelerle birlikte, tutma zamanı gelmişti başka bir parçalama atölyesi. Bu sefer, Haziran 2018’de, Status ekibi tarafından Berlin’de, fuarın bir parçası olarak ağırlandık. müşteri geliştiriciler konferansı organize ettiler.

Casper FFG (proof-of-stake) ekibinin beklenmedik bir şekilde atölyeye katılması bizi mutlu etti. Etkinliğe giden üç veya dört hafta boyunca, bir başka büyük şartnamede değişiklik teklif edilmişti: neden Sharding ve Casper’ı ortak bir platformda birlikte inşa etmiyoruz?

Yeni Sharding tasarım seçeneklerinin bazılarının, bağımsız olarak ilerleyen planlanan Casper FFG çalışmasıyla ortak yönleri olduğu aşikar hale geliyordu (şimdi terkedilmiş EIP-1011). Her ikisi de doğrulayıcı depozitoları (bahisler) gerektirir, her ikisi de rastgele sayılara erişime dayanır, her ikisinin de hata kanıtları ve kesme mekanizmaları vardır, her ikisi de toplu imzaları kullanır. Bu benzerlikler ışığında, hem Sharding hem de Casper’ın Beacon Chain olarak bilinen ortak bir altyapı üzerine inşa edilmesi önerildi. Ek bir avantaj, mevcut Mainnet’ten Casper ve Sharding’i çalıştırma işini almaktır, bu da ekstra yükü sürdürmek için mücadele edebilir..

Berlin’deki tartışmalar, hepimizin bunun her iki projenin de teslim edilmesi için olumlu ve pratik bir yaklaşım olduğu konusunda hemfikir olduğumuzu doğruladı..

Proje planlamasının ötesinde, atölyede geniş bir yelpazede yeni fikirler bir kez daha tartışıldı. ZkSTARK’lar ve alternatif karma işlevler gibi yeni kriptografik temeller üzerine oturumlar yaptık, gözetim kanıtlarını tartıştık ve mevcut ön koşucu doğrulanabilir bir gecikme işlevine (VDF) sahip bir RANDAO ile rastgele sayı oluşturma seçeneklerine baktık..

Bugün: Ethereum 2.0’a Doğru

Peki tüm bunlar Ağustos 2018’de bizi nereye bırakıyor??

Umarım son altı ayda Ethereum’un ölçeklendirilmesine yönelik araştırmalarda bir patlama yaşandığını ve büyük ölçüde tozun henüz çözülmediğini düşünüyorsunuz..

Ancak genel yön net. Hem Sharding hem de Proof of Stake’in geliştirilmesi ve teslimi, olduğu gibi çalışmaya devam edecek mevcut Ana Zincire geri bağlanan yeni bir blok zinciri platformunda (Ethereum 2.0) gerçekleşecek..

Ethereum 2.0 Anatomisi. Diyagram Ethereum 2.0 Anatomisi. Şeması: Hsiao-Wei Wang.

Bunun gibi yeni bir platform üzerine inşa edilen Beacon Chain, günümüzün Mainnet’inin kısıtlamaları ile sınırsız ve en önemlisi, şu anda çalışan ağda açık kalp ameliyatı yapmak zorunda kalmadan büyük yenilikler sunmamızı sağlıyor. Zaman çizelgeleri oldukça spekülatif, ancak beklentiler işaretçi zincirinin (Casper FFG dahil koordinasyon katmanı) 2019’da, Shard Zinciri’nin (veri katmanı) 2020’de ve yürütme katmanının 2021’de uygulanacağı.

Bu yeniliklerden bazılarını gelecekteki güncellemelerde çok daha ayrıntılı olarak keşfetmeyi umuyorum, ancak özet olarak, Ethereum 2.0 için yeni fikir birliği mekanizmalarına, yeni kripto-ekonomik modellere, eWASM gibi yeni yürütme motorlarına (ve muhtemelen , hatta, gecikmeli yürütme) ve yeni şifreleme ilkelleri.

İlk parçalama atölyesinden Vitalik’ten alıntı yapacak olursak, “Ethereum 1.0, bir kaç insanın dünya bilgisayarını inşa etme konusundaki savurgan girişimidir; Ethereum 2.0 aslında dünya bilgisayarı olacak. “

Daha Fazla Bilgi Edinin ve Dahil Olun

Yukarıda bahsedildiği gibi, gelecekteki makalelerde bu yeniliklerden bazılarına daha derine inmeyi umuyorum..

Bu arada, biraz araştırma yapmak istiyorsanız, işte yüksek düzeyli bir okuma listesi. Ancak dikkatli olun, işler hızla ilerliyor ve bazı ayrıntılar zaten güncel değil.

Gerçekten yabani otların içine girmek istiyorsan, düzenli ETH2.0 Uygulayıcı Çağrıları uygulamalar üzerinde çalışan bir grup yeni ekip de dahil olmak üzere, yakın zamanda her iki haftada bir başladı. Bunlar YouTube’a canlı olarak yayınlanıyor ve bir Gitter kanalı aynı zamanda.

Ethereum 2.0 Haber Bülteni En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için haber bültenimize abone olun.Ethereum 2020 Q3 DeFi RaporuBildiri

Ethereum 2020 Q3 DeFi Raporu

Ethereum 2020 Q2 DeFi RaporuBildiri

Ethereum 2020 Q2 DeFi Raporu

Ethereum 2 0 Staking Ekosistem RaporuBildiri

Ethereum 2.0 Staking Ekosistem Raporu

Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz KılavuzKılavuz

Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz Kılavuz

Başarılı Bir Blockchain Ürünü Nasıl OluşturulurWeb semineri

Başarılı Bir Blockchain Ürünü Nasıl Oluşturulur

Merkez Bankaları ve Paranın GeleceğiBeyaz kağıt

Merkez Bankaları ve Paranın Geleceği

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me