STK’lar için Blockchain: Project Unblocked Cash Case Study

Vanuatu’da devrim yaratan insani nakit transferleri

Afet meydana geldiğinde, ihtiyacı olanlara hızlı bir şekilde yardım almak önceliktir. Son yıllarda, Nakit ve Makbuz Yardımı (CVA), insani yardım sektöründe giderek daha fazla tercih edilen yardım sağlama yöntemi haline geldi. Bir CVA programı, parayı hükümetlere veya diğer devlet aktörlerine vermek yerine, nakit veya kuponların doğrudan bir topluluk içindeki bireylere veya hane halklarına, kendi takdirine bağlı olarak harcamak üzere transferini sağlar. Yalnızca 2016’da, İnsani yardımda 2,8 milyar dolar nakit ve kuponlarla ödendi (Küresel İnsani Yardım Raporu 2018; s6). Bununla birlikte, CVA modeli pahalı, verimsiz ve opak olabilir; genellikle uzun bir süreçtir ve kritik bir zaman diliminde birçok gönüllü saatlerce idari çalışma gerektirir. 

 

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=ssa-ku22w0k]

 

Meydan okuma

Birçok Pasifik adası gibi, Vanuatu da yüksek hacimli aşırı hava olaylarına karşı savunmasızdır. Depreme meyilli “ateş çemberi” içinde ve Pasifik siklon kuşağının merkezinde yer alan adada yüksek frekanslı volkanik patlamalar, siklonlar, depremler, tsunamiler ve toprak kaymaları yaşanıyor. STK’lar, savunmasız kişilerle anında nakit arasında bağlantı kuran, bu fonların büyük işlem maliyetleri tarafından tüketilmemesini sağlayan ve program optimizasyonunu teşvik etmek için gerçek zamanlı içgörü elde eden Nakit ve Kupon Yardımı programlarını nasıl geliştirebilir??

 

Ethereum Çözümü

Oxfam nişanlı Sempo ve dijital nakit bazlı transfer programlarının zamanını, maliyetini ve kalitesini değerlendirmek için ConsenSys Çözümleri. Mayıs 2019’da Proje Engelsiz Nakit: Ethereum blok zinciri ana ağına dayalı bir Nakit ve Kupon Yardımı programı pilotu. Fon akışına gerçek zamanlı görünürlük sağlarken afet kurbanlarını daha hızlı “nakit” yardımla ilişkilendirdi. Pango ve Melemaat köylerinde Vanuatu’da denenen pilot, Oxfam’a gelecekteki afet yardım programları için daha hızlı, verimli ve şeffaf bir CVA mekanizması dağıtmak için küresel bir çerçeve sağlamayı amaçladı..

STK’lar için blockchain destekli nakit transfer platformu olan Sempo, teknik çözümü sağladı. Oxfam Vanuatu pilot uygulamanın uygulanmasını üstlendi. ConsenSys, pilotun ilk tasarımına yardımcı oldu, blok zinciri danışmanlığı ve iletişim desteği sağladı ve gelecekteki kullanım ve ölçeklendirme potansiyeli için önerilerde bulunmak üzere pilotu değerlendirdi..

Program ilk olarak Pango’da konuşlandırıldı. Bu toplulukta, on dokuz mağaza sahibi sisteme dahil edildi ve iki yüz alıcıya dijital cüzdanlarının bakiyesini tutan NFC kartları verildi. ConsenSys, hem alıcıların sisteme katılımına hem de sistemin toplulukta kullanımına tanıklık etmek için Mayıs 2019’da pilot için Oxfam ve Sempo ile Vanuatu’da sahadaydı.. 

Çözüm, bir fon dengesi tutan NFC kartları şeklinde sermaye dağıttı. Katılımcılar daha sonra topluluklarındaki katılımcı mağazalarda NFC kartlarını kullandılar. Çözüm üç ana bileşenden oluşuyordu:

  • Her alıcıya verilen önceden finanse edilmiş kupon kartları
  • Mağaza sahiplerine Sempo cep telefonu uygulaması yüklü olarak verilen telefonlar
  • Dijital nakit akışını kontrol etmek için bir Ethereum blockchain arka ucu

“Stabilcoinlerle desteklenen kuponları kullanarak organik olarak büyüyen bir şey yaratıyoruz. Bu, satıcılardan ve bir topluluktan oluşan gelişen bir ekosistem oluşturmamıza olanak tanıyan bir sistem – [bu sistem] gerçekten kendi başına bir hayat sürebilir. ” 

– Nick Williams, SEMPO’nun kurucu ortağı


Sistem iş başında

 

oxfam akış şeması

Yardım alanlara yerel katılımcı mağazalardan alışveriş yapmaları için finanse edilen bir NFC kartı verildi. NFC kartlarının kendileri, şifrelenmiş bir para yatırma ve çekme dizisi şeklinde bir dengeye sahipti..

Yerel esnaflara önceden Sempo mobil uygulaması yüklenmiş bir cep telefonu verildi. Çevrimdışı çalışmasına izin veren NFC kartlarının yerel bir veritabanı önbelleğine ve bakiyelerine sahipti. Satıcıların, cihazlarını çevrimiçi bir sunucuyla senkronize etmek için haftada bir kez internete bağlanmaları gerekiyordu, bu da onu düşük bağlantı ortamı için mantıklı bir çözüm haline getiriyordu. Mobil uygulamanın kullanıcı arayüzünde ve Sempo arka ucunda gösterilen bakiyelerin tümü, Vatu’nun (VT) Vanuatu ulusal para birimindeydi. Dönüştürme, yazılımda sabit VT’den USD’ye döviz kuruna karşı yapıldı. 

Sempo arka uç kontrol paneli, Ethereum blok zincirini görüntülemek ve toplu işlemleri kolaylaştırmak için kullanıcı dostu bir arayüz sağlayarak Oxfam’ı daha hızlı kararlar alma ve ödemeyi optimize etme konusunda güçlendirdi..

Bu çözümde finansal işlemleri gerçekleştirmek için kullanılan blok zinciri, Ethereum halka açık blok zinciriydi.. 

 

Neden Ethereum halka açık zinciri?

İzlenebilirlik

Ethereum halka açık zincir çözümü, bağışçıların fonlarının doğrudan projeye gittiğini görmelerini ve Oxfam’ın Sempo panosu aracılığıyla görselleştirilmiş fonların gerçek zamanlı dağılımını görme becerisini sağladı.. 

Ethereum “DAI” tokeninin yerleşik parasal değeri

Halka açık zinciri kullanmanın en önemli avantajı, parasal değerin zaten kurulmuş olmasıdır. Sempo’nun çözümü tipik olarak DAI adı verilen bir belirteçte bakiyeleri tutuyordu: yerleşik değeri 1USD olan bir Ethereum jetonu veya stabilcoin. Oxfam Vanuatu programında kullanılan jeton, DAI jetonunu “saran” bir “Kripto Teminatlı Kupon” (CCV) idi. Bu, jetonların yalnızca Sempo sistemindeki katılımcılar tarafından kullanılabilmesini sağladı. Jetonlar, yalnızca beyaz listedeki kişiler tarafından orijinal DAI formlarına “açılabilir”. CCV mekanizması, bir AML mekanizması olarak tanıtıldı ve Sempo’nun çözümünün güvenlik ve düzenleyici hususlarını daha da güçlendirdi. 

Oxfam, Ethereum’un yerleşik parasal değerinden yararlanarak, özel bir zincirde çıkardıkları her tokenın değerini belirleme sorumluluğunu ortadan kaldırdı ve ardından dünyayı bu tokenlerin değerini onurlandırabileceklerine ikna etti.. 

“Oxfam gibi bir STK’nın artık insanlara hızla ulaşmak ve krizden sonra insanlara yardım etmek için ellerinde bir araç var, bu mevcut süreçlerden daha kolay ve daha ucuzdur.” 

– Nick Williams, SEMPO’nun kurucu ortağı

Sonuçlar

Vanuatu’daki Oxfam, çeşitli nakit ve kupon programları uyguladı. Deneyimlerinde; Sempo’nun çözümünün aşağıdaki şekillerde nakit, çek veya kuponlardan daha etkili olduğu bulundu:

Daha hızlı ilk katılım

En önemli verimlilik kazanımlarından biri, alıcıların ilk katılımı oldu. Geleneksel modelde, ödeme tarihlerinin her alıcı için belirlenmesi gerekiyordu. Alıcıların daha sonra geri gelmeleri, kimliklerini yeniden belirlemeleri ve bir çek, makbuz veya zarf veya banka kartındaki nakit gibi başka bir tür nakit yetkisi almaları gerekiyordu. Ancak bu noktada alıcı parayı ihtiyaç duyduğu şeyi satın almak için kullanabilir..

İzin verilen kullanıcılara şeffaflık sağlamak

Pango ve Melemaat pilotları, blok zinciri tabanlı bir çözümün bir başka önemli avantajını daha gösterdiler: fon akışını izleme kolaylığı; gerçek zamanlı olarak yardım parasının nasıl kullanıldığını görme yeteneği.  

Azaltılmış aracılar

Sempo çözümü, dağıtılmış defter teknolojisi kullanılarak doğrudan bağışların (herhangi bir aracı veya idare olmaksızın) mümkün olduğunu gösterdi. Oxfam, program operatörünün Ethereum adresini yayınladıysa, DAI kripto para birimini gönderebilen herhangi bir kişi veya kuruluş doğrudan programa bağış yapabilir.

Maliyet verimliliği

Bu transfer yöntemi ayrıca küçük bağışlar için önemli ölçüde daha ucuzdu. Örneğin, Avustralya’dan Vanuatu’ya banka havaleleri yaklaşık 20 AUD tutarındadır. Aksine, bir Ethereum işlemi AUD cinsinden ortalama 10 sentten azdır.. 

Bir insan arayüzü

Teknolojinin alıcılar, satıcılar ve Oxfam için kullanımı kolaydı ve katılımcılardan gelen geri bildirimler, gelecekteki felaket durumları için tercih edilen çözüm olduğunu ortaya koydu. Programa topluluk katılımı yüksekti ve geri bildirim olumluydu. ConsenSys şimdi Oxfam’a programı iyileştirmek ve genişletmek için önemli önerilerde bulunuyor.

Engelsiz Proje Örnek Olayını İndirin

Sempo, Oxfam ve ConsenSys Solutions tarafından ele alınan sorunları, Kurumsal Ethereum çözümlerini ve ulaşılan hedefleri ayrıntılarıyla anlatan 30 sayfalık bir rapor.

Örnek olayı indirinEngelsiz Proje Örnek Olayını İndirin

Teknoloji Ortakları

ortaklar sempoamazon web hizmetleriamazon web hizmetlerikaleido logosu yenialethioalethioöküz v yeşil

Engelsiz Proje hakkında daha fazla bilgi edinin

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map