blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

AnasayfaBlogKurumsal Blockchain

Tanıtım Belgesi: Token Bazlı Piyasalar Yoluyla Adil Kamu Malları Tahsisi

ConsenSys tarafından Token Bazlı Piyasalar Yoluyla Ekonomik Değerin ve Adil Dağılımın Kilidini AçmakKasım 21, 2019Yayınlandı 21 Kasım 2019

Adil Kamu Malları Tahsisi ve Token Bazlı Piyasalar Yoluyla Ekonomik Değerin Kilidini Açma


Çok daha geniş çeşitlilikteki kamu mallarını, örneğin altın veya petrol gibi emtiaların hem spot hem de vadeli işlem piyasalarında alınıp satılması gibi, piyasa temelli fiyat keşiflerine duyarlı olarak görürsek ne olurdu??

Andreas Freund (Blockchain İsviçre Çakısı, ConsenSys) ve Lewis Cohen (Kurucu Ortak, DLx Yasası), tokenleştirme yoluyla kamu mallarının adil dağılımını yeniden hayal edin. Bu tanıtım belgesi, belirli bir düzeyde kıtlık taşıyan saf olmayan kamu mallarını belirtmek için yeni ve adil bir yöntem sunar..

***

Doğal olarak ortaya çıkan kamu malları (ör. Su, ormanlar, sahiller) genellikle “ücretsiz” kamu hizmetleri olarak düşünülür – herhangi bir doğrudan ekonomik maliyet olmadan tüketilebilen neredeyse sınırsız bir tedarik içeren bir şey. 

Hepimiz bu kamu mallarının “sahibi” olarak kabul ediliyoruz. Çoğu durumda, tüketimlerinin “ücretlendirilmesini” beklemiyoruz. Bu kamu mallarını bol olarak düşünme eğiliminde olduğumuz için, gerçekten sınırlı arz veya eşit erişim ve adil tahsis sağlama ihtiyacı hakkında düşünemiyoruz.. 

Otoyollar, havalimanları ve kütüphaneler gibi birçok insan yapımı kamu malının ekonomik maliyetinin genel bir kabulü olmasına rağmen, maliyet kurtarma programlarının etkinliği konusunda çok az düşünülmektedir.. 

Saf ve Saf Olmayan Kamu Malları

 • Ekonomide, bir kamu malı, hem dışlanamayan hem de rakip olmayan bir maldır. Ekonomistler ayrıca kamu mallarını “saf” ve “saf olmayan” olarak ayırır.
 • “Saf” bir kamu malı, bir bireyin malın tüketiminin başkalarının aynı malı tüketme fırsatını hiçbir şekilde etkilemediği ve pratik bir mesele olarak, bireylerin birbirlerini malı tüketme fırsatını inkar edemediği bir maldır..
 • “Saf” bir kamu malına örnek, sokak aydınlatmasıdır: Bir bireyin ışıklandırılmış sokaktan zevk alması, diğerlerinden aynı şekilde zevk almasını hiçbir şekilde azaltmaz. Aynı şekilde bazı bireyler için bir sokak aydınlatırken bazılarını dışlamak mümkün değildir..
 • Bizi burada ilgilendiren, “saf olmayan” kamu mallarıdır – bir bireyin tüketiminin en azından bir dereceye kadar diğerlerinin bunu yapma kabiliyetini olumsuz etkilediği (yani, bir miktar kıtlık var). 

Mevcut saf olmayan kamu malları ücret yapısıyla ilgili zorluklar

 • Birçok faktörden dolayı, birçok kirli kamu malları için bir pazar kurmak zordur..
 • İlgili ekonomik maliyetler ve erişim kısıtlamaları vardır (herkes bir parkı ziyaret edemez, bir kumsalda güneşlenemez veya aynı anda sıkışık bir şehir merkezine giremez).
 • Ek olarak, birçok pratik sürtüşme, mevcut kaynakların nasıl tahsis edildiğini ve maliyetlerin nasıl geri kazanılabileceğini sınırlar..
 • Sonuç olarak, saf olmayan kamu mallarının gerçek ekonomik değeri ve bunların optimum kullanımının belirlenmesi zor olabilir.. 
 • Geçiş ücretleri veya giriş ücretleri olsun, kamu mallarına erişim ve bakım ücretleri, hem arz hem de talebin karmaşık dinamiklerini yansıtmayan sabit tutarlar olarak yapılandırılma eğilimindedir..
 • Yakın zamana kadar, piyasaların kamu mallarının maliyet tahsisi sorunlarını geniş ölçekte ele almasına izin verecek teknolojik araçlara sahip değildik..
 • Kamusal mal tahsisinde ConsenSys blockchain wp cta

  Saf olmayan kamu malları için piyasaya dayalı bir fiyatlandırma mimarisi

  • Saf olmayan mallar için piyasa odaklı fiyatları göstermek için kentsel bir şehirde tıkanıklık fiyatlandırması örneğini kullanacağız..
  • Tıkanıklık fiyatlandırması, “saf olmayan” bir kamu malına öğretici bir örnektir. Zaman içinde tek bir noktada bir coğrafi bölgeyi güvenli bir şekilde işgal edebilecek sınırlı sayıda araç vardır (kıtlık) ve biraz çaba ile bu alana erişim sınırlandırılabilir veya en azından gözlemlenebilir (dışlanabilirlik).
  Token modeli, dağıtımı ve kullanımı

  Pazara dayalı tıkanıklık fiyatlandırması için potansiyel modellerin oluşturulması basittir: 

  • Bir şehrin her sakini, sıkışık alan için ücretsiz olarak sınırlı sayıda dijital erişim makbuzu düzenler. Bu alıştırmada, basitlik açısından bir yıl boyunca günde bir erişim makbuzu söyleyeceğiz. Bu makbuzlara “jeton” diyelim – bu terim, toplu taşıma sistemlerinin geçmişte fiziksel jetonları nasıl kullandığı göz önüne alındığında tanıdık gelecektir..
  • Bu jetonlar, kararlaştırılan bir süre (örneğin bir yıl) için geçerlidir ve uygun vatandaşlara periyodik olarak yeni jetonlar verilir..
  • Bir aracın her sürücüsünün, günün belirli saatlerinde şehrin tıkanıklık bölgesine girdikten sonra bir jeton ödemesi (yani belediyeye nakledilmesi) gerekir. Sürücü ve araç trafik sıkışıklığı bölgesini terk ettiğinde jetonun erişim hakkı sona erer.
  • Jetonlar kullanıldıktan sonra yok edilir.
  • Araç sürücüleri, açık bir pazarda bir veya daha fazla jeton satın alabilir.
  • Token fiyatları piyasada arz ve talebe göre belirlenir (belki de en azından başlangıçta hükümet tarafından belirlenen minimum ve maksimum fiyatlar ile).
  • Yolcuların erişime ihtiyacı olan ancak jetonlar olmadan, parametreleri çeşitli tercihlere göre önceden belirleyerek satın alımları basitleştirmek için algoritmik araçlar geliştirilebilir (örneğin, maliyeti en aza indirin, mümkün olduğunca önceden planlayın, seyahat esnekliğine öncelik verin, vb.).
  • Jeton yalnızca şehrin tıkanıklık bölgesine erişmek için kullanılabilir, başka hiçbir şey için kullanılamaz. 
  • Şehir, jeton talebinin herhangi bir noktada jeton arzını önemli ölçüde aşması durumunda “güvenlik valfi” olarak ek jeton verme hakkını saklı tutabilir. Tamamlayıcı jetonların basılması, aşırı “fiyat artışı” potansiyelini ortadan kaldırır – araç paylaşımı sağlayıcılarının, araçlara olan talep arzı önemli ölçüde aştığında sürücüleri çevrimiçi hale getirmek için sürücüleri çevrimiçi olmaya teşvik etmek için kullandıklarına benzer şekilde. Tamamen kontrolsüz bir pazarın, istenmeyen kısa vadeli fiyat sapmaları yaratabileceğinin farkındayız. Bu çarpıklıkların ya merkezi olarak, uygun gözetim ve şeffaflığa tabi olan bir belediye kurumu gibi üçüncü bir taraf aracılığıyla ya da değişim protokolünde yerleşik kurallar aracılığıyla programatik olarak yönetilmesi gerekecektir. Bu, geniş kapsamlı sonuçları olan önemli bir noktadır ve modelimizin ekonomik ve sosyal sonuçlarını keşfederken bunu daha ayrıntılı olarak tartışacağız..

  Saf olmayan kamu malları tanım gereği bir miktar kıtlığa sahip olduklarından, erişim pahalı hale gelebilir. Bu erişim için bir pazar yeri kurulursa, hemen hemen tüm açık pazarlarda görüldüğü gibi, bazı piyasa katılımcılarının sistemi “haksız” bir avantaj elde etmek için kullanması beklenebilir. Katılımcıların potansiyel olarak kötü niyetli davranışlarının örneklerini ve pazarın kendi işleyişini tartıştıktan sonra bunu nasıl azaltabileceğimizi tartışacağız..

  Tıkanıklık Fiyatlandırma Belirteci Yaşam Döngüsü Süreci

  Pazar Yeri Tanımı ve Dinamikleri

  Bu tokenların takas edilebileceği bir pazar yeri hayal etmek kolaydır:

  • Tıkanıklık bölgesine erişimle ilgilenen tüm kişilerin önce kimliklerini kaydetmeleri gerekecektir. Kimlik kaydı, bir mobil uygulama aracılığıyla gerçekleştirilen basit bir süreç olabilir (ilk kez giriş yapacak bölge dışından olanlar için). Pazara herkes kaydolabilir. Bununla birlikte, bir kredi kartının doğrulanması (jeton satın almak için) veya bir katılımcının yerel hizmet hesabının doğrulanması (jeton verilmesi için) gibi belirli bir düzeyde otomatik “müşterinizi tanı” (KYC) kontrolleri olacaktır..
  • Her kayıtlı katılımcı, kullanımı kolay bir çevrimiçi pazarda jeton satın alabilir veya satabilir.
  • Teklifler ve belirteç talepleri, pazara kaydedilecek ve teklif / taleplerde alıcılar ve satıcılar tarafından belirlenen kurallara göre eşleştirilecektir. Düzgün bir şekilde yapılandırılan bu işlemler, teoride üçüncü taraf aracılara ihtiyaç duymadan eşler arası bir temelde gerçekleştirilebilir..
  • Her ticaret, sistemin bakımını desteklemek için belediyeye gidecek, programatik olarak düşülen küçük bir sabit ticaret ücretine tabi olabilir..
  • Kayıtlı bir katılımcının herhangi bir zamanda bir kişiye düzenli olarak verilen token sayısının iki ila üç katından fazlasını tutamayacağını belirten bir kural gibi çeşitli başka kurallar da uygulanabilir. Bu tür bir rol, birkaç kişinin elindeki token konsantrasyonlarından kaçınacaktır..
  • Alıcılar ve satıcılar arasındaki alım satımlar, aralarında karmaşık banka transferlerini önlemek için USD’ye (veya Euro Bölgesi’nde ise EURO’ya, vb.) Sabitlenmiş% 100 nakit teminatlı sabit ödeme jetonu (“madeni para”) ile kapatılabilir. bireyler.

  Madeni para şu şekilde çalışacaktır:

  • Bir alıcı, kredi kartı ödemesi alındıktan sonra verilen 100 jeton artı bir işlem ücreti almak için kredi kartıyla 100 $ öder. Ödenen ilk para birimi bir banka veya başka bir düzenlenmiş kuruluşta tutulabilir. 100 jeton daha sonra daha fazla jeton satın almak için kullanılabilir.
  • Madeni paralar, USD gibi ilgili bir fiat para birimine dönüştürülebilir ve bu noktada bir dönüştürme ücreti ödenir. Alternatif olarak, kayıtlı katılımcılar madeni paraları şehre ait diğer hizmetler veya ücretler için ödeme yapmak için kullanabilir. Bu tür hizmetlere ve ücretlere örnek olarak park cezaları, belediye işletme ruhsatı ücretleri, kamu hizmetleri faturaları veya toplu taşıma biletleri verilebilir..
  • Katılımcılar, diğer kayıtlı katılımcılara jeton ve madeni para “hediye edebilir”. Hediye işlemlere yalnızca standart ticaret ücreti uygulanır. 
  • Pazaryeri ücretleri vb. Jeton olarak ödenmelidir.

  Beklenti, piyasada yeterli katılım ve likidite ile oldukça dinamik bir fiyat tablosunun gelişeceğidir. Talep yüksek olduğunda fiyatlar yükselecek, talep azaldığında ise düşecektir. Katılımcılar, tokenlarını yolculuk paylaşımları yoluyla kurtarmak ve bunları örneğin bir tatil veya diğer isteğe bağlı öğeler için ödenecek bir kar için pazarda satmak için bir plan geliştirebilirler.. 

  Token Pazarı Mekaniği

  Token Pazarı Mekaniği

  ***

  Jeton pazarı mekaniğine, beklenen saldırı vektörlerine, uygulama hususlarına ve önerilere derinlemesine dalmak için:

  Teknik raporu indirin →

  En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için haber bültenimize abone olun.Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz KılavuzKılavuz

  Blockchain İş Ağları İçin Eksiksiz Kılavuz

  Tokenizasyona GirişWeb semineri

  Tokenizasyona Giriş

  Finansın Geleceği Dijital Varlıklar ve DeFiWeb semineri

  Finansın Geleceği: Dijital Varlıklar ve DeFi

  Kurumsal Ethereum NedirWeb semineri

  Kurumsal Ethereum Nedir?

  Merkez Bankaları ve Paranın GeleceğiBeyaz kağıt

  Merkez Bankaları ve Paranın Geleceği

  Emtia Ticareti Finansmanı için Komgo BlockchainKasa Çivisi

  Komgo: Emtia Ticareti Finansmanı için Blockchain

  Mike Owergreen Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me