Token Destekli Ağlarda Gelişen Trendler

blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

AnasayfaBlogCodefi Etkinleştir

Token Destekli Ağlarda Gelişen Trendler

Yazar: Mara SchmiedtNisan 9, 2020Yayınlanan Nisan 9, 2020

ağ 3537401 1920 1

2016’dan beri ağların, ağ katılımını artırmak ve ilgili topluluklarını büyütmek amacıyla çeşitli farklı belirteç ve ağ başlatma modelleri kullandığını gördük. Bugüne kadar gördük +4000 deneme, test çalıştırmaları ve belirteçleri kullanıcılara etkin ve adil bir şekilde dağıtma başarısızlıkları, merkezi olmayan bir ağa katılımı güçlendirirken, bunlardan kaçınıyor güvenliği engelleyen holdinglerin yoğunluğu.

Bu girişimler bizi bir ağ başlatmak için doğru yolda altın plana götürdü mü? Gerçek şu ki, her şeye uyan, arketipsel, tek modelli bir model yok, ancak kesin olan bir şey var: endüstri olgunlaştıkça, token lansmanları giderek daha fazla gelişecek ve gerçek ağ lansmanlarıyla aynı zamana denk gelecektir. Gerçek faydaya sahip fayda belirteçlerinden daha verimli ne olabilir??

Peki bugün neredeyiz? Güncel ekosistem trendlerine ve bunların, son düzenleyici kurumlar, teknik gelişmeler ve jetonlu oyun alanında yeni oyuncuların ortaya çıkışı ışığında zaman içinde nasıl geliştiğine bir göz atalım..

Özet

  • Düzenleyici incelemeler arttı, bu da ilk token dağıtımlarının akredite yatırımcıların özel turlarında giderek daha fazla yer almasıyla sonuçlandı. Gibi teklifler Güvenli liman Bugünün düzenleme ve aşamalı ademi merkeziyetçilik arasındaki boşluğu dolduran resmi düzenleyici rehberlik yönünde ilk adımı sunmak

  • Özel altyapı ve sermaye sağlayıcıları, erken aşama önyüklemeyi ve merkezi olmayan ağlara devam eden katılımı desteklemek için benzersiz bir şekilde konumlandırılan Web 3.0 yerel iş modellerine giderek daha fazla evriliyor

  • Proof of Stake’e giden yol nihayet uzun araştırma aşamasından ve oluşum uygulamasından büyümeye geçiyor.

  • Temsilci iş varlıklarının ortaya çıkışı, daha geniş son kullanıcıların benimsemesini ve katılımını sağlamak için kritik bir gelişme sunar ve eşzamanlı olarak, zincir içi yönetişimin gelişen bölümünde ademi merkeziyetçilik ve belirteç dağıtımı için yeni zorluklar ortaya çıkarır.

  • Yukarıdakilerin bir sonucu olarak token dağıtım stratejileri, kullanım kanıtı ve etkileşimli airdrop’lar dahil olmak üzere kullanım odaklı dağıtım mekanizmalarında orantılı bir artış gördü.


Trend 1: Düzenlemelerin Görünümü

Kimin neyi, kime ve ne zaman satmasına izin verilir?

İlk kullanıcıları, spekülatörleri, yenilikçileri ve dolandırıcıları aynı şekilde cezbeden, bir zamanlar çoğalan, herkese açık token satış ortamı geçmişte kaldı ve düzenleyiciler inovasyonu yakalarken son değişiklikleri gördü..

“Menkul kıymetler / menkul kıymet olmayanlar hattıyla ilgili soruların çözülmesi en zor gibi görünüyor.” – Hester Pierce, SEC Komisyon Üyesi

Muhtemelen, tamamen işlevsel bir ağ ile, tokenların basitçe satın alınmak yerine fiilen kullanılması sağlanarak belirsizliğin hafifletilebildiği durumlarda katılımı kısıtlayan karmaşık yasal anlaşmalara daha az ihtiyaç vardır. Yine de bu, ilk etapta mevcut olmak için tamamen işlevsel bir ağ gerektirir..

Yaklaşan uyum endişelerini ele alma girişiminde, ilk belirteç dağıtımları bu nedenle, akredite yatırımcıların özel turlarında giderek daha fazla yer almaktadır. Bazıları, bu son gelişmelerin, açık kaynak protokollerinin ilk etapta başarmayı amaçladığı şeyi baltaladığına işaret etti: tokenleri, kâr maksimizasyonu yapan yatırımcılar ve özel şirketler yerine, teşvikleri ağın fayda maksimizasyonu ile uyumlu olan kullanıcıların ellerine bırakmak..

Merkezi olmayan bir ağın gelişimini finanse etmek için uygulanabilir, uyumlu ve dağıtılmış bir finansman modeli bulmak, uzun vadeli katılımcıların ellerinde tokenlerin sona ermesini sağlamak için devam eden, iki katlı bir zorluk teşkil ediyor gibi görünüyor. Gibi teklifler Güvenli liman ve endüstri lideri standartların proaktif olarak belirlenmesi, bugünün düzenleme ve ademi merkeziyetçilik arasındaki boşluğu potansiyel olarak köprüleme yönünde ilk adımı sunar..

Trend 2: Kanıtın Yükselişi

… ve neden 2020 Proof of Stake’in geleceği için anıtsal bir yıl

8 Nisan 2020 itibariyle, hisseli kripto varlıkların kümülatif piyasa değeri 11.19 milyar $ ‘dır ve bu değerin üçte ikisinden fazlası (~% 67) şu anda stake ile kilitlenmiştir.. 

Kaynak: Stakingrewards.com, 2020

Kaynak: Stakingrewards.com, 2020

Proof-of-Stake ağları, kullanıcıların zincir üzerindeki etkinliği doğrulamaya dürüstçe katılmalarını sağlamak için bir teşvik mekanizması olarak protokol tarafından basılan stake ödüllerini kullanır..

Bugün, her şey Proof of Stake zincirlerinin pazara girmesiyle ilgili. Tezos ve Cosmos gibi katman 1 blok zincirlerinin yanı sıra Matic ve Loom gibi katman 2 çözümlerinin 2019’da piyasaya sürülmesiyle, PoS’ye giden yoldaki uzun araştırma aşaması nihayet genesis uygulamasından büyümeye geçiyor. 2020’de, uzun süredir beklenen eth2 ve SKALE gibi Ethereum destekli DPoS katman 2 çözümlerinin piyasaya sürülmesi, Proof of Stake’in benimsenmesinin geleceği için çok önemli bir anı işaret ediyor..

Ayrıca, Proof of Stake sistemlerindeki son gelişmeler, istenen katılım oranlarını elde etmek ve uzun vadeli uygulanabilirliği sağlamak için ağın ilk lansmanını tasarlamanın ve optimize etmenin önemini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, yeterli sayıda farklı aktörün ağın güvenliğini sağlamak için tokenleri stake edebilmesi ve düğümleri çalıştırabilmesi için, salt veya delege edilmiş hisseli kanıtı protokollerinin belirteçleri dağıtması çok önemlidir. Bireysel aktörler arasında zayıf ve orantısız dağıtım, ağın güvenliğini bozabilir veya ağların yönetişim meşruiyetine ilişkin genel algıyı etkileyebilir..

Trend 3: Bloktaki Yeni Çocuklar

VC’lerin ve temsilci iş varlıklarının gelişen rolü

Proof of Stake, zincir içi yönetişim ve diğer protokol yerel çalışma işlevlerinin yükselişiyle birlikte ağlar, ağa özgü hizmetler ve altyapı sağlamak için gereken uzmanlığa ve / veya teknik kaynaklara sahip aktif kullanıcı grupları gerektirir. Aynı zamanda, bu verimli kripto varlıklar, ağ katılımında ve benimsenmesinde aktif rol oynayan kripto-yerel iş modellerine sahip kuruluşlar için yeni değer tahakkuk fırsatları sunar..

Bir yandan, geleneksel girişim modellerinin kripto-yerli hibritlere dönüştüğünü giderek daha fazla görüyoruz. Uzun vadeli tutma stratejilerine sahip sermaye sağlayıcıları Multicoin Sermaye ve ConsenSys Labs, kripto-yerel işlemlerin altyapısı ve performansı aracılığıyla portföylerindeki ağları destekleyerek ek alfa oluşturma fırsatını kabul ediyor. Bu varlıklar, ağ efektlerini başlatmak ve hızlı başlatmak için merkezi olmayan protokoller oluşturan ekipleri desteklemek üzere benzersiz bir şekilde konumlandırılmıştır..

İyi tasarlanmış anlaşmalar ve teşvikler, protokolün geliştirme yaşam döngüsünde erken aşama proje finansmanına dahil olan tüm jeton sahiplerinin, kendi ve sürekli katılımlarından ve ağa katkılarından ödül kazanan değerli destekçiler olmasını sağlayabilir..

Öte yandan, başka bir paydaş grubunun – sözde “delege çalışma varlıkları” nın çoğaldığını gördük (henüz okumadıysanız, bu harika makaleye bakın: Ben Sparango). Temsilci iş varlıkları, bir token sahibi tarafından kendi adlarına stake etme ve oylama gibi ağda yerel iş işlevlerini gerçekleştirmek üzere seçilen ağ paydaşlarıdır..

Ağa katkılar karşılığında üretken kripto varlıklar üzerinden ödül kazanmanın öncülü caziptir, ancak tüm token sahiplerinin gerekli görevleri kendi başlarına yerine getirme zamanı, isteği veya teknik becerisi olması gerekmez. Bu, delege çalışma varlıklarının devreye girdiği yerdir. Bugün, gözetim dışı (Staked, Stakefish) ve gözetim (örneğin Binance, Coinbase, Anchorage) sağlayıcıları da dahil olmak üzere delege çalışma varlıkları büyük ölçüde hem kurumsal hem de perakende müşterilere stake hizmetleri sağlamaya odaklanmıştır. Sorumluların, borsaların, fonların ve bağımsız delege çalışma kuruluşlarının üretken kripto varlıkların daha geniş kurumsal ve perakende olarak benimsenmesini sağlamada kritik bir rol oynayacağına inanıyoruz..

Kaynak: PoS Bakerz, 2020

Kaynak: PoS Bakerz, 2020

Gibi son gelişmeler Katalizör, Kyber’in 2020 protokol güncellemesi aynı zamanda artan alaka düzeyine sahip delege çalışma kuruluşlarının ya oylama sürecinde doğrudan aktörler olarak ya da bir token sahibinin adına vekil oylama işlevleri sunarak yönetişim alanında oynayacağını ortaya koyuyor..

Proof of Stake ortamı genişlemeye devam ettikçe ve bu kuruluşların endüstrinin daha geniş bir şekilde benimsenmesi ve olgunlaşması için kritik bir rol oynamaya devam edeceğine inandıkça, delege çalışma tüzel kişiliklerinde ve diğer hizmet sağlayıcılarda daha fazla büyüme ve çeşitlenme görmeyi umuyoruz. ConsenSys ekibi tarafından Mart ayında yapılan bir araştırma, yaklaşık 300 aktif token sahibinin% 41,4’ünün zincir içi yönetişime doğrudan katılmak istediğini,% 28,2’sinin ise oylarını bir temsilciye devretmek istediğini ortaya koydu..

Kaynak: ConsenSys Codefi

Kaynak: ConsenSys Codefi

Bununla birlikte, delege iş varlıklarının, özellikle büyük ve tahakkuk eden token tahsislerine sahip emanetçiler, borsalar ve fonların, özellikle Proof of Stake sistemleri giderek artan bir şekilde zincir içi yönetişim haline geldikçe merkezileştirme riskleriyle sonuçlanabileceğini belirtmek önemlidir..

Trend 4: Gelişen Token Dağıtım Stratejileri

Kullanım odaklı simge dağıtımlarının geleceği

Ağ katılım verilerinin gösterdiği gibi, geniş bir dağılıma sahip olmak yeterli değildir, ancak tüm ağ paydaşları arasında teşvikleri hizalayan bir dağıtıma sahip olmak kritiktir. Sağlıklı ağların bir temsilcisi ve aktif olarak etkileşimde bulunan paydaşlar ağı vardır.

Öyleyse, yukarıda belirtilen eğilimler kendilerini daha yeni token dağıtım modellerinde tasarım konuları olarak nasıl ortaya koydu??

Aktif olarak katkıda bulunan kullanıcıları hedeflemeye odaklanan genel token dağıtım mekanizmalarında orantılı bir artış gördük. 

Kaynak: Smith & amp; Taç, 2019

Kaynak: Smith & Taç, 2019

Bunlar, hem Livepeer veya Edgeware gibi etkileşimli airdrop’lar hem de jetonları gerçek kullanıcılara dağıtmaya odaklanan NuCypher, Solana ve SKALE gibi kullanım kanıtı etkin token dağıtımlarının farklı uygulamaları şeklinde geldi..

Bir satışta sermaye katkılarının ötesinde kendi kendine seçilmiş üretken çabaları veya pasif bir airdrop’ta (sözde) rastgele seçimi hesaba katan dağıtım modellerinin tasarlanmasının aşağıdakiler için gerekli olduğuna inanıyoruz:

  • Bir jetonun spekülatif bir holding yerine ağda amaçlanan amacı için kullanılmasını sağlayarak yasal uyumluluğu en üst düzeye çıkarın.

  • Kısa vadeli spekülasyonları caydırıcı, fiyat dalgalanmaları ve damping için ağa katılma olasılığı en yüksek olan katılımcılar için filtre.

  • Başlangıçta ağın etkin bir şekilde önyüklenmesini sağlarken, erken benimseyenlerin kendilerini ağa alıştırmalarına ve çabaları için jeton tabanlı ödüllendirmelerine olanak tanır.

Sonuç

Jetonla çalışan ağların teknik olarak olgunlaşmasıyla, özellikle de Proof of Stake’in benimsenmesi bağlamında, ‘gerçek’ kullanım ve fayda bölümüne girmeye başladığımızda sektör, ergen, vahşi batı yıllarını geride bırakıyor..

Kullanım bölümü ayrıca, üretken kripto varlıkların ve bunların parçası oldukları merkezi olmayan ağların benimsenmesinde ve olgunlaşmasında kritik bir rol oynayan VC’ler ve delege çalışma varlıkları dahil olmak üzere kripto-yerel iş modellerine sahip paydaşlar için yeni bir fırsat penceresi yaratır nın-nin.

Uyumlu token lansmanlarının planıyla ilgili resmi düzenleyici rehberlik hala eksik olsa da, ortaya çıkan söylemin, sektördeki en iyi uygulamalar ve kullanım odaklı simge dağıtımlarına artan odaklanma, doğru yönde atılmış bir adımdır.

Codefi Activate’de, bu sektör evrimini öngördük ve uygulama katmanı aracılığıyla kullanıcılarını ve kolaylaştırıcılarını güçlendirerek merkezi olmayan ağların benimsenmesini teşvik etmede aktif bir rol üstlenmeye hazırız..

Codefi Activate hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Ziyaret etmek activ.codefi.network

Mara Schmiedt, Global Strateji ve İş Geliştirme Lideri, Codefi Networks tarafından yazılmıştır.

Merkezi Olmayan AğlarDeFiIndustry InsightHaber Bülteni En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için bültenimize abone olun.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map