Contents

Bir

Adres (Cüzdan Adresi)

Bir blockchain ağında işlem göndermek ve almak için kullanılır. Adres, taranabilir bir QR kodu olarak da temsil edilebilen alfasayısal bir karakter dizesidir..

Airdrop

Cüzdan adreslerine kripto para birimi veya jeton göndermek için kullanılan bir belirteç dağıtım yöntemi. Bazen airdrop’lar, yeniden paylaşımlar, yönlendirmeler veya uygulama indirmeleri gibi basit görevler karşılığında pazarlama amacıyla kullanılır..

Hava boşluğu

Cihazın internete veya diğer açık ağlara bağlanmadığı bilgisayarların güvenliğini sağlamak için bir yöntem.


Altcoin

Bitcoin’e alternatif herhangi bir dijital para birimi. Çoğu altcoin, küçük değişikliklerle (ör. Litecoin) Bitcoin’in çatallarıdır [tanım için aşağıya bakın].

AML (Kara Para Aklamayı Önleme)

Kara Para Aklamanın Önlenmesi. Suç örgütlerinin veya bireylerin kripto para birimleri yoluyla para aklama potansiyelini azaltmak için çıkarılan bir dizi uluslararası yasa.

API (Uygulama Programlama Arayüzü)

Uygulama programlama Arayüzü. İki ayrı uygulamanın birbiriyle iletişim kurmasına izin veren bir yazılım aracı. API’ler, çeşitli bileşenler arasındaki iletişim yöntemlerini tanımlar.

ASIC (Uygulamaya Özel Entegre Devre)

Uygulamaya Özel Entegre Devre. ASIC’ler, belirli bir görevi yerine getirmek için tasarlanmış silikon çiplerdir. Kripto para madenciliği için ASIC kullanımında, ASIC, bir karma algoritmaya yerleştirildiğinde istenen çözümü sağlayan değerleri bulmak için bir hesaplama gerçekleştirecektir..

B

Bitcoin (BTC)

Proof of Work blok zincirine dayanan ilk kripto para birimi. Bitcoin, gerçek kimliği bilinmeyen bir bireyin takma adı olan Satoshi Nakomoto tarafından 2009 yılında oluşturuldu ve kripto para birimi kavramı, “Bitcoin: Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi.

Blockchain

Blok adı verilen paketlerde değiştirilemez, dijital olarak kaydedilmiş verilerden oluşan bir fikir birliği dijital defter. Her blok, bir kriptografik imza kullanılarak bir sonraki bloğa “zincirlenir”. Bu, blok zincirlerinin uygun izinlere sahip herkesle paylaşılabilen ve erişilebilen bir defter gibi hareket etmesini sağlar. Blockchain hakkında daha fazla bilgi edinmek için burayı tıklayın.

Blok Yüksekliği

Blok zincirinde birbirine bağlı blokların sayısı. Örneğin, Yükseklik 0, Genesis Bloğu olarak da adlandırılan ilk blok olacaktır..

Blok Ödülü

Bir işlem bloğunu başarılı bir şekilde hashledikten sonra bir madenciye verilen ödül. Blok ödülleri, madeni para ve işlem ücretlerinin bir karışımı olabilir. Kompozisyon, söz konusu kripto para birimi tarafından kullanılan politikaya ve tüm madeni paraların zaten başarılı bir şekilde çıkarılıp çıkarılmadığına bağlıdır. Bitcoin ağı için mevcut blok ödülü, blok başına 12,5 bitcoindir.

Bounty / Bug Bounty

Belirli bir görevin tamamlanması için ödenen bir ödül. Görevler arasında kod güvenlik açıklarının belirlenmesi, içerik oluşturma, tasarım çalışması, araştırma, çeviriler, sosyal etki ve daha fazlası yer alır..

C

Müşteri

Yerel bir bilgisayar aracılığıyla bir blok zincirine erişen ve işlemlerin işlenmesine yardımcı olan yazılım. Bir müşteri genellikle bir kripto para birimi yazılım cüzdanı içerir.

Madeni para

Bir madeni para veya altcoin, kendi bağımsız blok zincirleri aracılığıyla üretilen dijital varlık değerinin bir temsilidir..

Soğuk Cüzdan / Soğuk Hava Deposu

İnternete asla bağlı olmayan çevrimdışı bir cüzdan. Bu cüzdanlar, kripto para birimlerinin çevrimiçi olarak saldırıya uğramasını önler.

Onay / Blok Onaylama

Onay, ağın blockchain işlemini doğruladığı anlamına gelir. Bu, bir Proof of Work sisteminde (örneğin, Bitcoin) madencilik olarak bilinen bir süreç aracılığıyla gerçekleşir. Bir işlem başarıyla onaylandıktan sonra teorik olarak tersine çevrilemez veya iki kez harcanamaz. Bir işlemin sahip olduğu onay sayısı ne kadar fazlaysa, çift harcama saldırısı gerçekleştirmek o kadar zorlaşır.

Uzlaşma

Dağıtılmış defter kullanımını sürdürmekten sorumlu eşlerden oluşan bir grup tarafından kullanılan işlem. Defterin içeriğinin kullanımı konusunda fikir birliğine varmanın yolu.

Kripto para

Matematiğe dayanan ve para birimlerinin oluşturulmasını düzenlemek ve para transferini doğrulamak için şifreleme tekniklerini kullanan dijital para birimi. Kripto para birimleri bir merkez bankasından bağımsız olarak çalışır.

Kriptografi

Kod kullanarak güvenli iletişim için bir yöntem. Simetrik anahtar kriptografisi, kripto para birimlerinin aktarımı için çeşitli blok zinciri ağları tarafından kullanılır. Cüzdanlar için oluşturulan blok zinciri adresleri, kripto para biriminin transferine izin veren özel anahtarlarla eşleştirilir. Eşleştirilmiş genel ve özel anahtarlar, paranın kilidinin açılmasına izin verir.

D

DAO (dijital merkezi olmayan otonom organizasyon)

Dijital merkezi olmayan otonom organizasyon (DAO) olarak da bilinir. Alternatif olarak, bir DAO’nun bilinen ilk örneği The DAO olarak adlandırıldı. DAO, işletmelere yeni merkezi olmayan iş modelleri sağlamayı amaçlayan, yatırımcı tarafından yönetilen bir risk sermayesi fonu olarak hizmet etti. Ethereum tabanlı, DAO’nun kodu açık kaynaktı. Kuruluş, 2016 yılında en çok fonlanan proje rekorunu kırdı, ancak bu fonlar bilgisayar korsanları tarafından kısmen çalındı. Hack, Ethereum Classic’in yaratılmasına yol açan bir Ethereum hard-fork’una neden oldu.

Merkeziyetsizleştirme

Yetki ve sorumluluğun merkezi bir kuruluştan, hükümetten veya partiden dağıtılmış bir ağa aktarılması.

Merkezi Olmayan Uygulama (dapp)

Merkezi bir sunucu yerine merkezi olmayan bir eşler arası ağ üzerinde çalışan arka uç kodlu açık kaynaklı bir yazılım uygulaması.

Merkezi Olmayan Finans (DeFi)

Merkezi olmayan finans – genellikle DeFi veya açık finans olarak adlandırılır – merkezi olmayan teknolojiler, özellikle blok zinciri ağları tarafından sağlanan ekonomik paradigma değişimini ifade eder. DeFi, merkezi ve kapalı bir finansal sistemden, birlikte çalışabilir, programlanabilir ve bir araya getirilebilir açık protokollere dayanan evrensel olarak erişilebilir bir ekonomiye geçişi temsil eder..

Depozito

Dijital mülk, farklı bir tarafı içeren bir sözleşmeye konur, böylece belirli koşullar yerine getirilmezse, mülk otomatik olarak tanımlanan karşı tarafa kaybedilir..

Dijital Varlık

Kıt, elektronik olarak aktarılabilen ve piyasa değeri ile soyut bir dijital emtia.

Dijital Kimlik

Bir kişi, kuruluş veya elektronik cihaz tarafından benimsenen çevrimiçi veya ağ bağlantılı bir kimlik.

Elektronik imza

Açık anahtar şifrelemesiyle oluşturulan ve belgenin içeriğini doğrulamak için elektronik olarak iletilen bir belgeye eklenen bir kod.

Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDoS) Saldırısı

Failin meşru taleplerin yerine getirilmesini önlemek için sürekli olarak sistemi isteklerle boğduğu bir tür siber saldırı.

Dağıtılmış Defter

Birden çok siteye, ülkeye veya kuruma yayılan bir veritabanı türü. Kayıtlar, sürekli bir defterde sırayla saklanır. Dağıtılmış defter verileri, kimin görüntüleyebileceğini kontrol etmek için “izinli” veya “izin verilmeyen” olabilir.

Zorluk

Proof of Work madenciliği sırasında bir blockchain ağındaki blokları doğrulamanın ne kadar zor olduğunu ana hatlarıyla belirten kavram. Bitcoin ağında, madenciliğin zorluğu her 2016 blokta bir blokları değiştirir. Bu, blok doğrulama süresini on dakikada tutmak içindir.

Çift Harcama

Bitcoin ağındaki bir kişinin aynı anda iki farklı alıcıya belirli bir bitcoin işlemi göndermeye çalıştığı olay. Bununla birlikte, her bitcoin işlemi onaylanır, onu iki katına harcamak neredeyse imkansız hale gelir. Belirli bir işlemin sahip olduğu daha fazla onay, bitcoin’i işlemden iki kez harcama olasılığı azalır..

E

Kurumsal Ethereum Alliance (EEA)

Ethereum’u ticarileştirmek ve farklı iş uygulamaları için kullanmak üzere birlikte çalışan bir grup Ethereum çekirdek geliştiricisi, yeni başlayanlar ve büyük şirketler.

EIP (Ethereum İyileştirme Önerileri)

Ethereum İyileştirme Önerileri (EIP’ler), temel protokol özellikleri, istemci API’leri ve sözleşme standartları dahil olmak üzere Ethereum platformu için standartları tanımlar..

Şifreleme

Bir çıktı (şifreli metin) üretmek için bir belgeyi (düz metin) “anahtar” olarak adlandırılan daha kısa bir veri dizisiyle birleştirmek için kullanılan bir işlem. Bu çıktı, anahtara sahip başka biri tarafından orijinal düz metne “şifresi çözülebilir”.

ERC20 Token Standardı

ERC, Ethereum Yorum Talebi’nin kısaltmasıdır ve bunu standardın atama numarası takip eder. ERC20, Ethereum tokenlerinin çoğunun takip ettiği akıllı sözleşmeler için teknik bir standarttır. Bu kural listesi, bir token’ın uyumlu olması ve Ethereum ağı içinde çalışması için yerine getirmesi gereken gereksinimleri belirtir..

ERC721 Token Standardı

Değiştirilemez bir Ethereum token standardı. Bu simge standardı, birbiriyle değiştirilemeyen benzersiz bir dijital varlığı temsil etmek için kullanılır.

Eter (ETH)

Ether, Ethereum blockchain ağının yerel para birimidir. ETH olarak da anılan Ether, ağ katılımcılarının temel işlemleri gerçekleştirmesi için bir teşvik aracı ve ödeme şekli olarak hareket ederek Ethereum ekosisteminin bir yakıtı olarak işlev görür..

Ethereum

Geliştiricilerin üzerine uygulamalar oluşturup çalıştırdığı halka açık bir blok zinciri ağı ve merkezi olmayan yazılım platformu. 

EVM (Ethereum Sanal Makinesi)

Ethereum Sanal Makinesi (EVM) tamamlandı ve herkesin, her yerde keyfi EVM Bayt Kodu çalıştırmasına izin veriyor. Tüm Ethereum düğümleri EVM üzerinde çalışır. Proje, hizmet reddi saldırılarını önlemek için tasarlanmıştır. Ethereum blok zincirine dayalı akıllı sözleşmeler için ev sahipliği yapmaktadır..

Değiş tokuş

Kripto para birimi ticareti yapmak için bir yer. Coinbase ve Gemini gibi şirketler tarafından işletilen merkezi borsalar, merkezi olmayan borsaların merkezi bir otoriteye sahip olmadığı durumlarda aracı olarak işlev görür..

F

Fiat Para Birimi

Devlet tarafından verilen para birimi. Örneğin: ABD Doları (USD), Euro (EUR), Yuan (CNY) ve Yen (JPY)

Çatal

Bir çatal, bir blok zincirinin alternatif bir sürümünü oluşturur ve genellikle bir ağa yükseltmeleri uygulamak için kasıtlı olarak yürürlüğe girer. Yumuşak Çatallar, bir miktar uyumlulukla iki zincir oluştururken, Sert Çatallar, katılıma devam etmek için benimsenmesi gereken zincirin yeni bir sürümünü oluşturur. Çekişmeli bir Sert Çatal durumunda, bu bir blok zinciri ağının iki sürümünü oluşturabilir..

G

Gaz

Ethereum ağındaki bir işlem için gerekli olan hesaplama adımlarının bir ölçüsü, bu daha sonra ağ kullanıcıları için Gwei olarak belirtilen küçük ETH birimlerinde ödenen bir ücrete eşittir..

Genesis Bloğu

Bir blockchain ağının tarihinde hesaplanan ilk veri bloğu.

Gwei

Küçük ve ortak bir ETH değeri ve genellikle gaz fiyatlarının belirtildiği birim.

H

Hash

Bir girdi alan ve ardından “karma değer” veya “dijital parmak izi” olarak bilinen alfanümerik bir dize çıkaran bir işlev. Blok zincirindeki her blok, işlemden önce işlemi doğrulayan hash değerini ve ardından kendi hash değerini içerir. Hashes, blok zincirindeki işlemleri onaylar.

Yarılanma

Bitcoin gibi birçok kripto para biriminin sınırlı bir arzı var ve bu da onları kıt bir dijital meta haline getiriyor. Çıkarılacak toplam Bitcoin miktarı 21 milyon. Blok başına üretilen bitcoin sayısı her dört yılda bir% 50 azalır. Buna “halving” denir. Son halving 2140 yılında gerçekleşecek.

Sert Çatal

Blok zincirinde geriye dönük uyumlu olmayan (eski sürümlerle uyumlu olmayan) bir değişiklik olduğunda bir hard fork oluşur, bu nedenle tüm katılımcıların ağa katılmaya devam edebilmek için yeni sürüme yükseltmelerini gerektirir..

Donanım Cüzdanı

Ünlü Ledger Wallet gibi, web’e bağlanabilen ve çevrimiçi borsalarla etkileşime girebilen, ancak aynı zamanda soğuk depolama olarak da kullanılabilen (internete bağlı olmayan) fiziksel bir cihaz.

Sıcak Cüzdan / Sabit Depolama

Her zaman doğrudan internete bağlı olan bir cüzdan, örneğin merkezi bir borsada tutulan bir cüzdan. Sıcak cüzdanların, soğuk depolama sistemlerinden veya donanım cüzdanlarından daha düşük güvenliğe sahip olduğu kabul edilir..

Hibrit Konsensüs Modeli: PoS / PoW

Proof of Stake (PoS) ve Proof of Work (PoW) konsensüsünün bir kombinasyonunu kullanan karma bir fikir birliği modeli. Bu Karma fikir birliği mekanizmasını kullanarak, bloklar yalnızca madenciler tarafından değil, aynı zamanda seçmenler (paydaşlar) tarafından dengeli bir ağ yönetişimi oluşturmak için doğrulanır..

ben

Değişmezlik

Zaman içinde değiştirilemez veya değiştirilemez. Blok zinciri ağlarının önemli bir unsuru, bir kez bir blok zinciri defterine yazıldığında, veriler değiştirilemez. Bu değişmezlik, ticaret ve ticaretin blockchain ağlarında gerçekleşmesi için temel oluşturur..

İlk Para Teklifi (ICO)

İlk Para Teklifi (ICO olarak da adlandırılır), yeni bir kripto para birimi, peşin sermaye karşılığında avans jetonları sattığında ortaya çıkar..

Gezegenler Arası Dosya Sistemi (IPFS)

Ethereum blok zinciri için merkezi olmayan bir dosya depolama ve referans sistemi. IFPS, hiper medyanın (metin, ses, görsel) tek bir hata noktasına dayanmadan dağıtılmış bir şekilde depolanmasını ve paylaşılmasını sağlayan açık kaynaklı bir protokoldür. Bu dağıtılmış dosya sistemi, uygulamaların daha hızlı, daha güvenli ve daha şeffaf çalışmasını sağlar.

K

Müşterinizi Tanıyın (KYC)

Bir işletmenin müşterilerinin kimliğini ve geçmiş bilgilerini (adres, finans bilgileri vb.) Doğrulaması gereken bir süreç. Örneğin, mevcut düzenlemeler ve yasalar, bankaların ve diğer finans kuruluşlarının müşterilerin kişisel bilgilerini ve işlemlerini saklamasını ve raporlamasını gerektiriyor..

L

Likidite

Bir şirket veya piyasa için likit varlıkların varlığı. Bir varlık, kolayca nakde çevrilebiliyorsa daha likit kabul edilir. Bir varlığı nakde dönüştürme yeteneği ne kadar zor olursa, varlık o kadar likit olmayan hale gelir. Örneğin, gayrimenkul likit olmayan bir varlık olarak kabul edilirken, hisse senetleri kolayca nakde dönüştürülebildikleri için nispeten likit varlıklar olarak kabul edilir. Bir varlığın likiditesi, risk potansiyelini ve piyasa fiyatını etkiler.

Liquid Democracy (Delegative Democracy) (Sıvı Demokrasi)

Arkadaşlar, politikacılar veya konu uzmanları gibi diğer kişilere oy verilebilen veya vekaleten verilebilen bir hükümet sistemi. Örneğin, akışkan bir demokraside Bob, Alice’e oy verebilir ve Alice daha sonra hem kendisine hem de Bob’a oy verirdi. Her katılımcının oy kullanabildiği veya oylarını başka bir kişiye devredebildiği Merkezi Olmayan Otonom Organizasyonlar için bir yönetişim mekanizması olarak sıvı bir demokrasi araştırılmıştır..

M

Mainnet

Gerçek işlemlerin belirli bir dağıtılmış defterde gerçekleştiği birincil ağ. Örneğin, Ethereum ana ağı, ağ doğrulamasının ve işlemlerin gerçekleştiği halka açık blok zinciridir..

Piyasa değeri

Piyasa Değeri’nin kısaltması olan bu terim, belirli bir sektörde, pazarda, şirkette veya varlıkta tutulan toplam değeri ifade eder. Halka açık bir şirket için piyasa değeri, bir şirketin tedavüldeki hisselerinin toplam dolar piyasa değeridir. Bitcoin veya Ethereum için toplam piyasa değeri, mevcut mevcut arz ile piyasa fiyatının bir yansımasıdır..

Merkle Ağacı

Merkle ağacıBir ana dalın çocuk dallarına ayrıldığı ve daha sonra torun dallarına ekstrapole edildiği bir aile ağacı konseptine benzer. Bir merkle ağacı, tek bir karma kod işlevinin (kriptografik kod) daha küçük dallara bölündüğü bir veri yapısıdır. Diyagramda Hash, “Hash 0” ve “Hash 1” olur, bu daha sonra tekrar bölünür ve blok zincirinde temsil edilir. Bu tür bir veri yapısı, bir blockchain ağında daha hızlı doğrulama sağlar.

Madencilik

“Blokların” veya işlemlerin doğrulandığı ve bir blok zincirine eklendiği süreç. Bir bloğu doğrulamak için, bir madencinin kriptografik bir sorunu çözmek için bir bilgisayar kullanması gerekir. Bilgisayar sorunu çözdükten sonra, blok “mayınlanmış” veya doğrulanmış olarak kabul edilir. Bitcoin veya Ethereum blok zincirinde, bloğu benimseyen veya doğrulayan ilk bilgisayar sırasıyla bitcoin veya eter alır..

Çoklu İmza (MultiSig)

Erişmek için birden fazla anahtar gerektiren bir kripto varlık cüzdanı. Tipik olarak, cüzdana erişmeden önce belirli sayıda kişinin bir işlemi onaylaması veya “imzalaması” gerekir. Bu, bir işlemi onaylamak için yalnızca bir imza gerektiren çoğu cüzdandan farklıdır..

N

Düğüm (Tam Düğüm)

Blockchain ağına bağlı herhangi bir bilgisayara düğüm denir. Tam düğüm, işlemleri tam olarak doğrulayabilen ve belirli bir blok zincirinin tüm verilerini indirebilen bir bilgisayardır. Aksine, “hafif” veya “hafif” bir düğüm, bir blok zinciri verilerinin tüm parçalarını indirmez ve farklı bir doğrulama süreci kullanır.

Değiştirilemez Jeton (NFT)

Değiştirilebilirlik, bir nesnenin başka bir nesneyle takas edilebilmesi anlamına gelir. Örneğin, birbirimizle dolar ticareti yapabildiğimiz için, tek bir dolar değiştirilebilir kabul edilir. Resimler, heykeller veya başyapıtların kalite veya değer açısından eşitsiz olması muhtemel olduğundan, sanat eseri genellikle birbiriyle uyumlu değildir. Değiştirilemez bir jeton, benzersiz bir dijital varlık olan ve eşit jetonu olmayan bir jeton türüdür. Bu, doğası gereği değiştirilebilir olan eter gibi kripto para birimlerinin aksine.

Ö

Oracle

Tipik olarak bir oracle, bir olayın sonucunu bildirmek için güvenilen herhangi bir varlık veya kişidir. Bir blok zinciri ağında bir oracle (insan veya makine), verileri akıllı bir sözleşmeye iletmeye yardımcı olur ve bu daha sonra bir olayı veya belirli bir sonucu doğrulamak için kullanılabilir..

P

P2P (Eşler arası)

Eşler arası (P2P), genellikle iki ayrı kişi olmak üzere iki taraf arasında gerçekleşen etkileşimleri ifade eder. Bir P2P ağı, herhangi bir sayıda birey olabilir. Bir blok zinciri ağı ile ilgili olarak, bireyler bir aracıya veya tek bir başarısızlık noktasına güvenmeksizin birbirleriyle işlem yapabilir veya etkileşimde bulunabilir..

İzinli Defter

Deftere veya ağa erişimin bir bireyden veya bir grup bireyden izin gerektirdiği bir blok zinciri ağı. İzin verilen defterlerin bir veya daha fazla sahibi olabilir. İzin verilen bir defter üzerindeki fikir birliği, devlet daireleri, bankalar veya diğer bilinen kuruluşlar gibi güvenilir aktörler tarafından yürütülür. İzin verilen blok zincirleri veya defterler, yüksek düzeyde doğrulanabilir veri kümeleri içerir, çünkü fikir birliği süreci tüm taraflarca görülebilen bir dijital imza oluşturur. İzin verilen bir defterin bakımı çok daha kolaydır ve halka açık bir blok zincirinden çok daha hızlıdır. Örneğin, Quorum veya Hyperledger Besu, büyük işletmeler için daha kolay kurulabilen izinli defterlerdir. Buna karşılık, halka açık Ethereum blok zinciri, herkesin erişebileceği izinsiz bir defterdir..

Özel Blockchain

Katılımcıların tek bir varlık tarafından kontrol edildiği kapalı bir ağa sahip bir blok zinciri veya dağıtılmış defter. Özel bir blok zinciri, yeni katılımcılar için bir doğrulama süreci gerektirir. Özel bir blok zinciri, hangi kişilerin blok zinciri ağının fikir birliğine katılabileceğini de sınırlayabilir..

Özel Para Birimi

Özel bir kişi veya firma tarafından verilen bir para birimi veya jeton. Tipik olarak, belirteç veya para birimi, söz konusu firma veya bireyin ağında kullanımla sınırlıdır. Bu, gizli kullanıcı kimlikleri gibi belirli gizlilik özelliklerine sahip kripto para birimi olan “gizlilik kripto para birimi” ile karıştırılmamalıdır..

Özel anahtar

Özel anahtar, belirli bir cüzdan veya “genel adres” e karşılık gelen alfanümerik bir veri dizisidir. Özel anahtarlar, bir bireyin kripto cüzdanına / hesabına erişmesini sağlayan bir şifre olarak düşünülebilir. Özel anahtarı kontrol eden kişi hesap fonlarını kontrol ettiğinden, özel anahtarınızı asla kimseye açıklamayın. Özel anahtarınızı kaybederseniz, cüzdanınıza erişimi kaybedersiniz.

Yetki Belgesi

Özel blok zincirlerinde, tüm blokları oluşturma veya işlemleri doğrulama yetkisi veren tek bir özel anahtar vermek için kullanılan bir fikir birliği mekanizması.

Teminat Kanıtı (PoS)

Bir bireyin veya “doğrulayıcının” işlemleri veya blokları doğrulamak için kendi kripto para birimini kullandığı alternatif bir mutabakat protokolü. Doğrulayıcılar, doğrulamayı seçtikleri işlemlere ether gibi kripto para birimlerini “yatırırlar”. Kişi bir bloğu (işlem grubunu) doğru bir şekilde doğrularsa, kişi bir ödül alır. Tipik olarak, bir doğrulayıcı yanlış bir işlemi doğrularsa, stake ettikleri kripto para birimini kaybederler. Proof of Stake, Proof of Work mutabakatına kıyasla ihmal edilebilir miktarda bilgi işlem gücü gerektirir (ayrıca bkz. Hybrid ConsenSys Modeli).

İş Kanıtı (PoW)

Madencilik yeteneğini hesaplama gücüne bağlayan bir sistemde fikir birliği oluşturmak için bir protokol. Kendi içinde kolay bir hesaplama süreci olan bir bloğun karma işleminin yapılması, artık her madencinin bir dizi zor değişkeni çözmesini gerektiriyor. Gerçekte, her bloğun hashing işlemi bir rekabet haline gelir. Bir hedef için çözmenin bu eklenmesi, her bloğu başarılı bir şekilde hash etme zorluğunu artırır. Her bir karma blok için, genel hash oluşturma süreci biraz zaman ve hesaplama çabası gerektirecektir. Bu nedenle, karma bir blok Proof of Work olarak kabul edilir (ayrıca bkz. Hybrid ConsenSys Modeli).

Protokol

Verilerin nasıl değiş tokuş edildiğini ve iletildiğini belirleyen bir dizi kural. Bu, bu eylemlerin belirli bir ağda nasıl gerçekleştirildiğini özetleyen resmi kurallara atıfta bulunulduğunda, blok zincirindeki kripto para birimi ile ilgilidir..

Herkese Açık Blockchain

Herkesin işlemlere katılabileceği, zincire hangi blokların ekleneceğini belirlemeye yardımcı olmak için fikir birliği protokolü uygulayabileceği ve paylaşılan defteri tutabileceği küresel olarak açık bir ağ.

Genel anahtar

Şifre çözme için eşleşen bir özel anahtara sahip bilinen bir alıcıya gönderilmeden önce herkes tarafından mesajları şifrelemek için alınır ve kullanılır. Bir genel anahtarı özel bir anahtarla eşleştirerek, güvenen ilgili taraflara veya aracılara bağlı olmayan işlemler mümkündür. Genel anahtar, bir mesajı okunamaz bir biçimde şifreler ve karşılık gelen özel anahtar, onu hedeflenen taraf için tekrar okunabilir hale getirir..

R

Relayer

Zincir dışı bir sipariş defteri barındıran herhangi bir taraf veya kuruluş. Aktarıcılar, tüccarların karşı tarafları keşfetmesine ve emirleri aralarında kriptografik olarak taşımasına yardımcı olur. 0x, popüler bir Ethereum aktarıcı protokolü örneğidir.

S

Satoshi Nakamoto

Bitcoin protokolünü oluşturan ve “çifte harcama” nın dijital para birimi sorununu çözen sahte bir kişi veya kuruluş. Nakamoto, projeyi ilk kez 2008’de açıklayan teknik incelemesini yayınladı ve ilk Bitcoin yazılımı bir yıl sonra yayınlandı..

Serileştirme

Bir veri yapısını bir bayt dizisine dönüştürme işlemi. Ethereum dahili olarak özyinelemeli uzunlukta önek kodlaması (RLP) adı verilen bir kodlama formatı kullanır..

Ölçeklenebilirlik

Ağın taleplerini karşılamak için boyut veya ölçekte bir değişiklik. Bu kelime, bir blok zinciri projesinin amaçlanan uygulamasında ağ trafiğini, gelecekteki büyümeyi ve kapasiteyi idare etme yeteneğini ifade etmek için kullanılır..

Parça

Parçalama, tüm ağın “kırıklar” adı verilen birden çok bölüme bölünmesi anlamına gelir. Her bir parça kendi bağımsız durumunu, yani benzersiz bir hesap bakiyeleri ve akıllı sözleşmeler kümesini içerecektir. Genellikle, parçalar sıkıca bağlanmalı ve yan zincirler gevşek bir şekilde bağlanmalıdır.

Kesme koşulu

Doğrulayıcının depozitosunun tetiklendiğinde imha edilmesine neden olan bir durum.

Akıllı Sözleşmeler

Akıllı sözleşmeler, şartları yasal dil yerine bir bilgisayar dilinde kaydedilen programlardır. Akıllı sözleşmeler, bir dizi koşul karşılandığında kodlanabilen ve yürütülebilen otomatik eylemlerdir..

Kendi kendine yürütme

Kendi başına işliyor, kendisi dışında başka bir tarafça kontrol edilmiyor. Kendi kendini yürüten akıllı sözleşmeler, bir hakem ihtiyacını ve üçüncü bir tarafa olan güveni ortadan kaldırarak maliyetleri / ek yükü azaltır.

Yumuşak Çatal

Yalnızca önceden geçerli olan blokların / işlemlerin geçersiz kılındığı yazılım protokolünde bir değişiklik. Eski düğümler yeni blokları geçerli olarak tanıyacağından, yumuşak çatal geriye dönük olarak uyumludur. Bununla birlikte, eski yazılım yeni kurallara göre geçersiz olarak okunan bloklar ürettiğinden, bu, blok zincirinde potansiyel bir bölünmeye neden olabilir..

Sağlamlık

Programlama dili geliştiricileri, Ethereum ağında akıllı sözleşmeler yazmak için kullanırlar.

Stablecoin

Fiat veya altın gibi sabit bir varlığa sabitlenmiş herhangi bir kripto para birimi. Dalgalanmaya maruz kalmayan bir varlığın bilinen bir miktarına karşı ölçüldüğü için teorik olarak fiyatta sabit kalır..

Durum

Bir blok zinciri ağının kesinlikle izlemesi gereken ve şu anda zincirdeki uygulamalarla ilgili verileri temsil eden veri kümesi..

T

Testnet

Alternatif bir blok zinciri geliştiricilerinin uygulamaları neredeyse canlı bir ortamda test etmek için kullandıkları.

Testnet Koven

Proof of Authority fikir birliğini kullanan ve şu anda yalnızca Parity istemcilerini destekleyen Ethereum Testnet.

Testnet Rinkeby

Proof of Authority fikir birliğini kullanan ve şu anda yalnızca geth istemcilerini destekleyen Ethereum Testnet.

Testnet Ropsten

Proof of Work konsensüsünü kullanan, geth veya Parity kullanabilen ve şu anda mainnet’e en çok benzeyen Ethereum Testnet.

Jeton

Bir Token, mevcut bir blockchain (madeni paradan farklı) üzerine kurulu bir varlığı temsil eder. Jetonlar benzersiz, likit, güvenli, anında aktarılabilir ve dijital olarak kıt olacak şekilde tasarlanmıştır.

İşlem Bloğu

Bir blok zinciri ağındaki, daha sonra hashing uygulanabilen ve blok zincirine eklenebilen bir küme veya blok halinde toplanan bir işlem koleksiyonu.

İşlem ücreti

Bir blok zinciri ağı üzerinden gönderilen bazı işlemlere uygulanan küçük bir ücret. İşlem ücreti, ilgili işlemi içeren bloğu başarılı bir şekilde hash eden madenciye verilir..

Turing Tamamlandı

Programlanabilir bir bilgisayara eşit düzeyde hesaplama yapabilen herhangi bir makine, Turing Complete veya sayısal olarak evrenseldir..

V

Doğrulayıcı

Proof of Stake fikir birliğine katılan bir kişi. Doğrulayıcıların, doğrulayıcı setine dahil olabilmeleri için bir güvenlik depozitosu göndermeleri gerekir.

W

Cüzdan

Para göndermek ve almak için bir adrese sahip dijital varlıklar (kripto para birimi) için belirlenmiş bir depolama konumu. Cüzdan çevrimiçi, çevrimdışı veya fiziksel bir cihazda olabilir.

Z

zk-SNARK

zk-SNARK, bir kullanıcının işlemin gerçek verilerini ifşa etmeden ve işlemi yayınlayan kullanıcıyla etkileşime girmeden bir işlemi doğrulamasını sağlayan, sıfır bilgili özlü etkileşimli olmayan bilgi argümanı için bir akryonimdir..

#

% 51 Saldırı

Bir ağdaki bilgisayar gücünün veya madencilik hash oranının yarısından fazlası tek bir kişi veya tek bir grup insan tarafından yürütülüyorsa, o zaman% 51’lik bir saldırı faaliyettedir. Bu, bu varlığın ağ üzerinde tam kontrole sahip olduğu ve madencilik işlemlerini devralarak, işlemleri durdurarak veya değiştirerek ve madeni paraları çift harcayarak bir kripto para birimini olumsuz etkileyebileceği anlamına gelir..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me