blog 1HaberlerGeliştiricilerEnterpriseBlockchain AçıklamasıEtkinlikler ve KonferanslarBasınBültenler

Haber bültenimize abone ol.

E

Senin gizliliğine saygı duyuyoruz

AnasayfaBlogCodefi

Yine de Ücretler! Katman 2 Toplamaları ile DeFi’yi Ölçeklendirme

Toplamalar, Eth2 yol haritasında önemli bir rol oynayacaktır. DeFi uygulamalarına bugün Ethereum ölçeğinde nasıl yardımcı olduklarını öğrenin. James Beck, Lesa Moné 17 Şubat 2021

Q4 2020 DEFI RAPORU blog 6 Raporu İndir

Bu, ConsenSys Codefi’nin 2020 4. Çeyrek Ethereum DeFi Raporundan bir dizi makalenin parçasıdır. Varlıklar ve ödemeler için belirteç standartları, NFT pazarları, sosyal ve topluluk belirteçleri, flaş krediler, sarılmış Bitcoin ve Filecoin, borç verme projeleri ve daha fazlası hakkında daha fazla bilgi edinmek için tam raporu indirin.

Ethereum 2.0 istikrarlı bir şekilde ilerlerken bile, Ethereum’daki DeFi protokolleriyle etkileşime girmenin maliyeti oldukça pahalı hale geliyor. Geliştiricilerin ve kullanıcıların takas etmek, ödünç vermek, ödünç almak ve likidite sağlamak için Ethereum ile bağlantılı Katman 2 protokollerini (L2s) kullanmaya başlaması için yarış şimdi başladı. İyi haber şu ki, Eth2 yol haritası, ölçeklendirme için bir L2 yöntemi olan toplamalara dayanacak. Bu aynı zamanda, günümüzün en popüler DeFi protokollerinin, uygulamalarını L2’lerde test etmeye başladığı anlamına gelir; bunlardan bazıları ERC-20 jetonlarını takas etmek için halihazırda işlevseldir ve 250 milyon dolar likiditeye kilitlenmiştir..

Toplamalar: DeFi Uygulamaları ile Test Etme

Raporun başında tavsiyemize kulak verdiyseniz ve bu DeFi protokollerinden birkaçını test ettiyseniz, bir ticaret yapmak, bir NFT’yi basmak veya bir protokolle etkileşim kurmak için gaz maliyetleri sizi şaşırtmış olabilir. Topluluk, daha ölçeklenebilir ve daha ucuz bir Eth2 öngörürken, Katman 2, Ethereum ana ağını doğrulamadan önce toplu işlemleri protokoller.. 

Böyle bir Katman 2 teknolojisi, toplamalar, hesaplama ve depolama yükünün çoğunu blok zincirinden alan ve zinciri, güvenlik garantilerinden yararlanmaya yetecek kadar kullanan. Döngü zkRollup çözümü artık şunlardan fazlasını içeriyor: 250 milyon $ (2021’in ilk ve yarısında 150 milyon dolardan fazla kazanç).

Ekran Görüntüsü 2021 02 17, 4 02 45 PMKaynak: DeFi Nabız

Toplamalar ayrıca gaz tüketen DeFi protokollerini de çekmeye başlıyor. Türevler platformu Synthetix son zamanlarda duyuruldu SNX hisselerinin canlı olarak devam edeceği İyimserlik, iyimser toplamalar kullanan. Onların demo gaz maliyetlerinde 143 kat (!) azalma ve 0,3 saniyelik işlem onaylama süresi gösterdi.

Uniswap, Optimism ile mümkün olan kullanıcı deneyimi iyileştirmelerini gösterdi. Takas için gaz maliyetleri 10-100 kat azaldı ve işlemler 139 milisaniyede yıldırım hızında doğrulandı. Aslında yapabilirsin burada test et.

Ekran Görüntüsü 2021 02 17, 4 33 03 PMDenemek İyimserlik üzerine Uniswap’in oyunlaştırılmış demosu


Son zamanlarda iyimserlik başlatıldı Optimistic Virtual Machine (OVM) – tam Ethereum Virtual Machine (EVM) desteğini sağlayan ve ayrıca Solidity, Vyper dahil olmak üzere tüm mevcut Ethereum geliştirme araçlarını ve kitaplıklarını destekleyen İyimser Toplama için arka uç, Yer mantarı, Açık Zeplin, MetaMask, ve Web3.js ve diğerleri.

Hayden Adams’ın söylediği gibi,

“Ethereum’dan gelen güvenlik, büyük ölçeklendirme, veri kullanılabilirliği sorunu olmayan ve L2’deki diğer DAPP’lerle eşzamanlı birlikte çalışabilirliğe sahip bir Ethereum L2 üzerinde bir dApp’in yerel olarak çalışması için sağlam akıllı sözleşmelerinizde herhangi bir değişiklik yapmaya gerek olmadığını hayal edin.”

Toplamalar Eth2 İçin Önemlidir

Toplamalar, Eth2 yol haritasında önemli bir rol oynayacaktır. Şu anda, Ethereum Sanal Makinesi (EVM), açık dağıtılmış ağda depolanan veri miktarını veya durumu sınırlamak için gaz fiyatlarını kullanıyor. EVM güçlüdür, ancak kasıtlı olarak kısıtlanmaktadır. Toplamalar, durumu çekirdek EVM protokolünün dışında yöneterek çözer. Bu aslında Eth2 için daha iyi bir konum olabilir, çünkü Vitalik Buterin, “Veri kullanılabilirliğini parçalamak, EVM hesaplamasını parçalamaktan çok daha güvenlidir.”

Eth2 araştırma topluluğu, toplama merkezli yol haritası, Eth2’deki parça zincirlerinin yalnızca sipariş verileriyle ilgilenmesi gerekir. Ve belki de bugün Ethereum kullanıcılarının deneyimi için en önemlisi, toplamalar, Proof-of-Stake’e geçişin mevcut kütüphaneler, araçlar ve dApp’ler için asgari düzeyde yıkıcı olacağı anlamına geliyor. Ben Edgington’a göz atın son Gönderi toplamaların Eth2 yol haritasına nasıl uyduğu hakkında.

Peki ya diğer Katman 1 blok zinciri protokolleri?

Ethereum’daki yüksek gaz ücretleri ile, farklı tipteki blok zincirleri, Ethereum tabanlı DeFi uygulamalarını giderek daha fazla çekmeye çalışabilir. Hong Kong’da popüler bir kripto borsası olan FTX, üzerinde Serum adlı merkezi olmayan borsasını kurmaya karar verdi. Solana. Kasım 2020’de Serum oluşturulmuş 111 milyon $ ‘lık hacimle, 17 milyar dolarlık hacim Aynı ayda Ethereum tabanlı DEX’lerde, yine de ihmal edilebilir bir miktar değil.

1 inçlik borsaya dayalı proje Mooniswap, otomatik piyasa yapıcısı (AMM) DEX için Near Protocol ile devam etmeye karar verdi. 1inch’in kurucu ortağı Sergej Kunz, iddia edildi, “NEAR üzerine inşa ederek, parçalama ile deneyler yapabileceğiz ve Ethereum 2.0’ın gelişine hazırlanabileceğiz.” 

Peki Binance Akıllı Zincir (BSC)? Son haftalarda hızla büyüyen toplam değer kilitlenmesine rağmen, BSC modeli “ademi merkeziyetçi finans” olarak kabul edilemez. BSC, Proof of Stake Authority fikir birliği modelinde yalnızca az sayıda doğrulayıcıya sahiptir ve Binance hepsinin sahibi ve işletmecisidir..

Ethereum’daki ağ etkileri ve teknik yatırım, daha fazla DeFi uygulamasının akıllı sözleşmelerini yeni bir protokol için yeni bir dilde yeniden yazmakta hızlı olmamasının ana nedenleridir. Bitcoin ve Filecoin gibi bu kadar çok kripto varlığının Ethereum’da tokenleştirilmesinin nedeni budur, 2021’de hızlanmasını beklediğimiz bir trend. Hızlı bir şekilde büyümesine rağmen, genel DeFi pazar boyutu diğer ticari ve finansal piyasalara kıyasla nispeten küçük. Bu sofistike yeni tür finansal ürün ve hizmetlerin çoğu, MetaMask gibi Ethereum tabanlı kripto cüzdanlarına zaten aşina olan tüccar gruplarından ilk likidite arayışındadır. ağ çalışma süresi, sağlam denetim araçları ve hizmetleri ile zincir üzerindeki veri akışları ve oracle’ları.  

Blok zincirleri arasındaki birlikte çalışabilirlik, aktif bir araştırma alanı olmaya devam ediyor. Ethereum’un faaliyetinin ciddiyetinin, Ethereum ile halihazırda birlikte çalışabilen 2. Katman protokollerine daha fazla etkinlik iteceğini düşünüyoruz. Ek olarak, toplamalar gibi Katman 2 teknolojileri Eth2’ye dahil edildiğinden yol haritası, DeFi uygulamaları, araştırma ekiplerinin, geniş çapta benimsenen Ethereum standartlarından çok uzaklaşmadan önce, toplamalar arası veri yürütmeyi ve fikir birliğini nasıl çözdüklerini görmeyi beklemekten daha iyi olabilir.. 

DeFi ScoreEth2Layer 2Newsletter En son Ethereum haberleri, kurumsal çözümler, geliştirici kaynakları ve daha fazlası için bültenimize abone olun.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me