Blockchain bir süredir ortalıkta. Devrim niteliğindeki teknoloji, geniş bir sektör yelpazesini ele geçirmeye devam ediyor. Bu teknolojinin temel amacı, güvensiz bir ortamda çalışan bir dijital para ekosistemi oluşturmaktı. Çok fazla kusurla sözde “merkezi ağları” devralabilen harika bir sistem.

Bununla birlikte, genel muhasebe sistemi hem bir nimet hem de bir lanet olabilir. Çoğunlukla hassas bilgilerle uğraşan şirketler içindir. Öyleyse, bu kurumsal düzeydeki kuruluşlar bu etkileyici teknolojiden nasıl yararlanabilir??

Birleşik blok zincirinin atılımıyla, artık olası bir senaryo. Birleşik blok zinciri, yeni blok zinciri uygulamaları arasında ilginç bir uygulamadır. Ancak çoğu insan bu yeni teknolojinin neler yapabileceğini bilmiyor.

Bu konuda size yardımcı olmak için, yalnızca federe blok zincirine adanmış bu makaleyi bir araya getirdik. Öyleyse başlayalım!


Contents

İçerik tablosu

Bölüm-1: Federated Blockchain veya Blockchain Konsorsiyumu nedir?
Bölüm-2: Blockchain Konsorsiyumu Nasıl Çalışır?
Bölüm-3: Federal Blok Zinciri İş Dünyasını Nasıl Güçlendirecek??
Bölüm-4: Consortium Blockchain Kullanım Örnekleri
Bölüm-5: 7 Blockchain Konsorsiyum Projeleri: Hedefe Doğru İlk Adım
Bölüm 6: Blockchain Geliştirmenin Kaçışları Bunlar?
Bölüm 7: Sonunda

Bölüm-1: Federated Blockchain veya Blockchain Konsorsiyumu nedir?

Birleşik blok zinciri örneklerine geçmeden önce, biraz özel blok zinciri hakkında konuşalım. Özel Blok Zinciri ve Birleşik blok zinciri benzerdir ancak biraz farklıdır. Özel blok zincirinde, ağa girme yetkiniz olmadıkça erişim elde edemezsiniz.

Özel Blockchain’ler temelde izin verilen dağıtılmış defter sistemidir. Yalnızca tek bir yetkili veya kuruluşun ağa yazma erişimi vardır. Okuma izinleri herkese açık olabilir veya hatta kısıtlanabilir. Bu benzersiz organizasyon kararı verir.

Bazı özel blok zincirleri genel okunabilirlik özelliği içerirken diğerleri içermez. Yani, bunun yalnızca belirli bir özel blok zincirinin karakteristiğine bağlı olduğunu ve sistemin genel mimarisiyle ilgili olmadığını görüyorsunuz..

Burada bazı düğümler, ağda değişiklik yapmak için önceden belirlenmiştir ve başka hiçbir düğümün buna herhangi bir erişim düzeyi olmayacaktır. Özel blok zincirleri, işlemleri dahili olarak kamu gözünden uzakta doğrulamak isteyen kuruluşlar için en uygunudur..

Ancak bu, halka açık blok zincirlerinin ademi merkeziyetçi yönünü tamamen bozmaz mı? Doğruyu söylemek gerekirse, öyle. Bu nedenle, özel blok zincirleri tam anlamıyla merkezi olmayan bir ağ olarak kabul edilmez.

Öte yandan, ölçeklenebilirlik, gizlilik ve daha yavaş çıktı gibi halka açık blok zincirinin dezavantajlarıyla başa çıkabilir. Ancak bunlardan kurtulmak için güvenliği feda etmeniz gerekecek. Dolayısıyla, çoğunlukla önemli miktarda güvenin olduğu bir kuruluş için uygundur..

Federated Blockchain: Bulmacanın Eksik Parçası

Bu durumda federe blok zincirinin nereye düştüğünü merak ediyor olmalısınız. Federal blok zinciri veya blok zinciri konsorsiyumu örnekleri, her iki dünyanın en iyileriyle çalışır. Özel blok zincirine çok benzer, ancak önemli bir fark var.

Birleşik blok zinciri örnekleri, ağdaki tek organizasyon etkisini ortadan kaldıracaktır. Bu, birden fazla kuruluşun ağı kullanacağı ve merkezi olmayan bir tür sistemi yeniden kuracağı anlamına gelir..

Dolayısıyla, sorumlu tek bir kuruluş yerine, ağı kendi çıkarları için kullanan birden fazla kuruluş elde edersiniz. Bunu, birden çok kuruluşun bilgi alışverişinde bulunabileceği ve aynı anda çalışabileceği bir merkez olarak düşünün.

Bu şekilde, herhangi bir tüketici, birden fazla şirket gerektiren her türlü işi hızlı bir şekilde ilerletebilir..

Bu gruplar, bu federe blok zinciri sisteminde bir araya gelecek ve ağın daha verimli çalışmasını sağlamak ve sürdürmek için gerekli değişiklikleri yapacak. Bu gruplar en çok federasyon veya konsorsiyum olarak bilinir. Bu türden blok zincirinin adlandırılmasının blok zinciri konsorsiyumu veya birleşik blok zincirinin olmasının nedeni budur..

Federated Blockchain İnfografik – Blockchain Konsorsiyumu Basitçe AçıklandıFederated Blockchain Basitçe Açıklandı

Bölüm-2: Blockchain Konsorsiyumu Nasıl Çalışır?

Bir örnekle başlayalım. Bir blockchain konsorsiyumunun ağda birlikte çalışan on bankaya sahip olduğunu hayal edin. Bu on kuruluştan, ağda değişiklik yapmak için önceden bir düğüm seçilecektir..

Bu düğümler, işlemi okuma veya yazma yetkisine sahiptir; ayrıca ağdaki katılımcılara izin verebilir veya bunları kısıtlayabilir. Ancak herhangi bir düğüm veritabanına bir blok ekleyebilir mi??

Hayır. Bir blok eklemek için, her bir düğümün bloğu kapatması gerekir. Bunlardan biri bile aynı fikirde değilse, blok deftere eklenmeyecektir. Bu şekilde ağ, kimsenin üstün erişiminden yararlanamayacağından emin olmaya yardımcı olur..

Bu özellik, özel blok zincirlerinde görmeyeceğiniz bir şeydir.

Karara varma mekanizması oylama sistemine dayanmaktadır. Dolayısıyla, blockchain konsorsiyumlarının bu karara varmak için Proof of Vote mekanizması üzerinde çalışması gerekiyor. Şimdi, bu yeni tür fikir birliği mekanizmasının gerçekte nasıl çalıştığını konuşacağız..

Oy Kanıtı

Bitcoin ilk olarak merkezi olmayan fikir birliği mekanizması Proof of Work’ü tanıttı. Bundan sonra, diğer birçok blockchain uygulaması bu yeni tip konsensüs mekanizmasını uyarladı. Bununla birlikte, bu tür mekanizmalar, bir Blockchain konsorsiyumu yerine halka açık bir blockchain için en uygun olanıdır..

İşin kanıtı veya Teminat kanıtı veya başka herhangi bir türden kamuya açık fikir birliği mekanizması, blok zinciri konsorsiyumunun gereklilikleriyle baş edemez.

Bu nedenle bu bağlamda oy kanıtı veya daha doğrusu oylama konsensüsü getirildi. Bu yeni teknolojinin temel amacı, seçilen düğümleri takip etmektir. Burada bir bloğu doğrulamak için her düğümün oy vermesi gerekecek.

Gerekli oylama sayısı önceden belirlenecektir. Bu, seçilen on düğüm için yedi düğüm oyu alabileceği veya hatta bir bloğu doğrulamak için on düğüm oyu alabileceği anlamına gelir. Ağın geliştiricileri bu özelliği belirleyecek.

Bu farklı mekanizmayı kullanarak, kuruluşlar her bloğun yerinde olduğundan ve güçlerini kötüye kullanmadığından emin olurlar..

Gerçekten harika bir yöntem ve Blockchain konsorsiyumu, kurumsal düzeydeki şirketler için yeni teknoloji olabilir..

Bölüm-3: Federal Blok Zinciri İş Dünyasını Nasıl Güçlendirecek??

Halka açık blok zinciri iyi bir güvenlik seviyesine sahiptir, ancak ağa çok fazla kullanıcı katıldığında hız ve verimlilikten yoksundurlar. Öte yandan, Özel blok zincirleri çok daha ölçeklenebilir ve daha hızlı bir çözüm sunar, ancak tamamen merkezi olmayan bir çözüm değildir..

Tıpkı merkezi bir sistem gibi benzer bir güvenlik kusuruna sahiptir. Gördüğünüz gibi, her blok zinciri uygulamasının, onu tüm teknolojide bir bütün olarak tezahür ettirmesi için bazı değişikliklerden geçmesi gerekir..

Peki ya federe blockchain? Bu iki blok zincirinin tüm eksikliklerinin üstesinden nasıl geliyorlar? Bu yeni tip blockchain konsorsiyumu ile ne gibi avantajlar elde edeceğinizi görelim.

Daha Hızlı

Herkese açık blockchain uygulamalarını sürükleyen tek şey, işlemin yavaş hızıdır. Sistemde çok fazla kullanıcı olduğunda, ağ kasıtlı olarak yavaşlar.

Bu tür bir durum, tüm işlem sürecini aşırı derecede yavaşlatır ve bazen bitirmeyi imkansız hale getirir. Ancak Blockchain konsorsiyum örneklerinde çok daha hızlı bir işlem hızı elde edebilirsiniz..

Burada tüm insanlar bir bloğu işlemeyebilir veya doğrulayamaz. Bu nedenle, seçilen bir grup insan bunu yaptığında, işlemler çok hızlı hale gelir. 100x milisaniye alır. bir işlemi yetkilendirmek için. Bu çılgınca bir hız.

Ölçeklenebilirlik

Birleşik blok zincirinde herhangi bir ölçeklenebilirlik sorunuyla karşılaşmayacaksınız. Neden? Çünkü doğrulama için gereken düğüm sayısı her zaman kontrol edilir. Ağ, herhangi bir üyenin ağa katılmasına ve işlemleri doğrulamaya başlamasına izin vermez.

İç ağa ulaşmak için güvenli bir prosedür ve yetkilendirmeden geçerler. Böylece, ağdaki her şey her zaman farklı şekilde kontrol edilir ve korunur. Bu nedenle herhangi bir ölçeklenebilirlik sorunuyla karşılaşmayacaksınız.

Düşük İşlem Maliyetleri

Halka açık blok zincirleri, işlemler için daha düşük bir maliyet sağladığını iddia etse de, yine de durum her zaman böyle değildir. Daha önce de söylediğimiz gibi, ağa ne kadar çok kişi katılırsa işlem o kadar yavaş olur. Bu, daha karmaşık bir duruma yol açar ve sonuçta bir işlemin genel maliyetini artırır..

Ancak federe blok zincirlerinde (blockchain konsorsiyumu) ​​durum böyle değildir. Burada işlemler çok daha hızlı ve daha az karmaşıktır. Dolayısıyla, maliyetlerle ilgili olarak, genel fiyat büyük ölçüde azalır..

Böylelikle bu yeni teknolojiyi kullanarak daha ucuz bir işlem maliyeti elde edebileceksiniz..

Düşük Enerji Tüketimi

Halka açık blok zincirleri, enerji tüketen fikir birliği algoritmalarıyla çalışır. Öte yandan, madencilik çok fazla hesaplama gücü gerektirir. Bu hesaplama gücü, ortalama hesaplamadan daha fazla elektrik gerektirir. Uzun vadede enerji ihtiyacı artmaya ve artmaya devam ediyor.

Bu durum devam ederse dünya madencilik için gereken minimum enerji ihtiyacını karşılayamayacak.

Öte yandan, federe blok zinciri, doğrulamak için yalnızca seçili bir düğüm grubunu kullanır. Dolayısıyla, bu durumda karmaşıklık sorunu çok daha düşüktür. Ayrıca, tipik fikir birliği algoritmalarını kullanmaz, düğümleri doğrulamak için bir oylama sistemi kullanır..

Bu çok fazla hesaplama gücü gerektirmez ve bu nedenle çok fazla enerji tasarrufu sağlar.

% 51 Saldırı Riski Yok

% 51 saldırısı, ağın olağan yapısını kolayca bozabilir. Halka açık blok zincirlerinde, herkes ağa katılabilir ve bir bloğu doğrulayabilir. Ancak bu hem avantaj hem de dezavantajlarla birlikte gelir. Bir grup madenci bir araya gelir ve sistemdeki hash sayısını arttırırsa, diğer katılımcıların faaliyetlerini kolayca devralabilir..

Bu durum, kullanıcıların% 51’inin ağdaki toplam madencilik gücünü devralması durumunda gerçekleşir. Bu şekilde, kendilerine fayda sağlamak için bir işlemi kullanabilir ve hatta değiştirebilir veya tersine çevirebilirler..

Öte yandan, federe blok zinciri, ağ üzerinde rastgele yabancılara izin vermez. Her zaman blokları doğrulayan sınırlı sayıda düğüme sahiptirler. Bu şekilde, ağın bütünlüğünü korurlar. Böylece olası% 51 saldırı şansını ortadan kaldırır..

Suç Faaliyeti Riski Yok

Anonim blockchain uygulamaları olmak, çıtayı suçlular için çok düşük hale getirdi. Artık suçlular ağa erişebilir ve kendi çıkarları için özgürce kullanabilir. Ancak federe blok zincirinde, sisteme erişmek için bir kimlik doğrulama sürecinden geçmeniz gerekecek.

Böylece anonim yapı ortadan kalkar ve herkes burada kaç tane ve tam olarak kiminle uğraştığını bilir. Bu, suçluları bu tür bir teknolojiyi kullanmaktan caydırır..

Bu nedenle, federe blok zincirleri uzun vadede gerçekten güvenlidir ve blok zinciri konsorsiyumu popülerlik kazanmaktadır..

Yönetmelikler

Halka açık blockchain teknolojisi, ağda ihtiyaç duyulan üstün düzenlemelerden yoksundur. Hiçbir ağ, bazı düzenlemeler olmadan sorunsuz bir şekilde çalışamaz. Ancak, genel muhasebe sisteminde bulamazsınız.

Ancak blockchain konsorsiyumunda her düğüm, düzenlenmiş bir ortamda çalışır. Ağa bağlı tüm kuruluşlar bazı katı kuralları takip eder ve aralarında iyi bir ilişki sürdürür.

Dolayısıyla, kurumsal düzeyde çalışırken, blockchain konsorsiyumları ile çalışmak mükemmel bir fırsattır..

Bölüm-4: Consortium Blockchain Kullanım Örnekleri

Konsorsiyum blok zincirinin pek çok kullanım durumu var. Tedarik zincirinden kurumsal veri yönetimine kadar her şey kendi bölgelerine giriyor. Onlara daha yakından bakalım mı??

  • Finansal hizmetler

En tanıdık blockchain uygulaması olan finansal sistemle başlayacağız. Bir ekonomik sistemin işlemesini sağlamak için iki kurala kesinlikle uymamız gerekir –

  • Çift harcama yok.
  • Sıfır sahtecilik.

Bir sistem bu iki kurala uyamazsa, o sistem güvenilir olamaz ve sıradan insanların parasını sömürür. Bu, tipik merkezi bankacılık sistemlerinde gördüğümüz bir senaryodur. Bilgisayar korsanları veya kaba çalışanlar sisteme girebilir ve ardından buna göre değişiklikler yapabilir.

Bu senaryo ile savaşmak için, merkezi olmayan bir defter sistemi getirildi. Ama bu da biraz kusurla geliyor. Defter sistemi kamu malıdır ve bu, ağa eklenen herhangi bir bilgiyi genel bir mülk haline getirir..

İnsanlar bilgiyi değiştiremese bile, hangi işlemin yapıldığını ve diğer hassas bilgileri yine de görebilirler. Bankalar bu ortamda çalışmak isterlerse, gizlilik sorunları yaşarlar..

Bu bağlamda, blockchain konsorsiyumu en iyi sonucu verir. Bu ağ, iki temel kuralı kullanabilir ve ayrıca hassas bilgiler için gereken gizlilik düzeyini sağlayabilir. Bu şekilde, hiç kimse merkezi otoritenin güven sorunlarıyla uğraşmak zorunda kalmaz ve yine de ademi merkeziyetçi doğanın tadını çıkarmaz..

  • Sigorta talepleri

Sigorta taleplerini kolaylaştırmak, konsorsiyum blok zincirinin başka bir kullanım durumu olabilir. Temel olarak, sigorta talep etme söz konusu olduğunda insanlar çok sayıda kağıt işiyle uğraşmak zorundadır. Ayrıca, belirli senaryolarda, işlem çok fazla zaman alır ve bu da daha fazla soruna neden olabilir..

Örneğin, hastanelerde belirli bir hasta bir sağlık sorunu olduğunda ve acil ameliyata ihtiyaç duyduğunda, bunun için sigortayı talep etmek onu yaşam riskine sokabilir. Hastane ve sigorta şirketleri, herhangi bir güçlük çekmeden bilgi alışverişinde bulunabilecekleri bir ağda birleşebilirlerse, bununla başa çıkmak daha kolay olacaktır.

Bu tür bir senaryo ayrıca, hastanın hassas, gizli kayıtlarıyla uğraşırken daha güvenli bir ağ gerektirir. Federe blok zinciri, bu durumda, bu iki tür kurumu birleştirebilir ve onlara ihtiyaç duydukları güvenliği sağlayabilir..

Yalnızca sağlık hizmetleri değil, diğer sigorta talepleri de bu açıdan daha akıcı hale getirilecek ve gizlilik kaygılarını devam ettirecektir. Yani, görüyorsunuz, federe blok zinciri kullanırsanız çok daha hızlı ve daha güvenli bir çıktı elde edebileceksiniz..

  • Çok Taraflı Saldırganlık

Bu, konsorsiyum blok zincirinin bir başka harika kullanım örneğidir. Blockchain uygulaması, veritabanında çok fazla bilgi olduğunda bir depolama sorunuyla ilgilenir.

Kurumsal düzeydeki kuruluşlar geleneksel blockchain teknolojisini kullanmak isterlerse, daha büyük bir depolama tesisine ihtiyaç duyarlar. Bu durumda, federe blok zinciri, çok taraflı saldırganlık sunar.

Ama ne işe yarar? Peki, bu yöntem sayesinde, blockchain konsorsiyumu altındaki organizasyon, müşterilerine dayalı olarak bilgi alışverişinde bulunabilecektir..

Sana bir örnek vereyim. İki bankanın A ve B’nin altında aynı müşteriye sahip olduğunu hayal edin. Her ikisi de kullanıcıya erişim sağlamak için kimlik doğrulama bilgilerine ihtiyaç duyar. Ancak, bu bilgileri ayrı ayrı saklamak çok fazla alan gerektirir ve boşa harcar. Yani, burada yapabilecekleri, gereksiz verileri birleştirmek ve gerektiğinde değiştirmektir..

Bu şekilde çok fazla depolama alanı tasarrufu sağlarlar ve depolama alanını tam olarak kullanırlar..

Ne kadar depolama tasarrufu yapabileceklerini düşünebilirsiniz. Bir veya iki müşteri söz konusu olduğunda, bu bir fark yaratmaz. Ama 1000 müşteri için hayal edin. Gereksiz veri miktarı çok büyük olacaktır. Çok partili saldırganlığı kullanmak, bu senaryo çok fazla alan ve zaman kazandıracaktır..

  • Tedarik zinciri yönetimi

Bir tedarik zincirini yönetmek, mallarla ilgilenen herhangi bir kuruluşun temel gereksinimlerinden biridir. Her sürecin yerinde olduğunu görmek ve müşteriye ulaşana kadar malları takip etmek muazzam bir nimettir..

Tedarik zinciri yönetimiyle ilgili sorun, transfer sürecinde ortaya çıkar. Lüks bir ürün orijinal şirketten üretilse bile, değiştirilebileceği birkaç kesişen nokta vardır..

Şirketler şu anda bu tür hizmet kesintileriyle mücadele ediyor, böylece tüketiciler burada ödediklerini alıyorlar. Sadece bu değil, aynı zamanda bir lüks malın genel olarak yaratılmasını sürdürmek de gereklidir..

Öyleyse, neden sadece tipik bir blockchain platformu kullanmıyorsunuz? Sorun gizlilikle ilgili. Birçok tüketici, fatura belgelerinin kamuoyunun önüne çıkmasını istemiyor.

Bu açık bir talep ve işletmelerin karşılaması gereken bir şey. Dolayısıyla, tipik halka açık blok zinciri bu bağlamda kullanılamaz.

Peki ya özel blockchain? Özel blok zincirleri, federe blok zinciri örneklerinde olduğu kadar güvenli değildir. Öte yandan, bir şirket diğerinden mal satın alırsa, tek bir ağda çalışırsa süreç çok daha rahat hale gelebilir..

Bu, tedarik zincirini herhangi bir üçüncü taraf istilası olmadan izleyip yönetebilmelerinin yoludur. Tedarik zinciri yönetimi, konsorsiyum blok zincirinin şimdiye kadarki en iyi kullanım durumlarından biri olabilir.

  • Kurumsal Kayıt Güvenliği

Bunun gibi kullanım durumları, büyük işletmelerle ilgili olarak çok ihtiyaç duymaktadır. Güvenlik ihlalleri artık nadir bir olay değil. Hemen hemen her çokuluslu şirket bu karmaşayla bir şekilde başa çıkmak zorundadır..

Ayrıca, ihtiyaç duyulan güvenlik düzeyini korumanın maliyeti de son derece yüksektir. Öyle olsa bile, birçok şirket bu sorunla başa çıkamıyor. Ağda büyük bir güvenlik yükü olduğundan, Blockchain bununla başa çıkmak için mükemmel bir çözüm sunar..

Ancak yine gizlilik konusuna geliyoruz. Bu kuruluşlar en iyi haliyle gizliliğe ihtiyaç duyar, ancak herkese açık blockchain uygulaması bunu yapamaz. Dolayısıyla, kurumsal düzeydeki şirketler bu yeni teknolojiyi asla kullanmayacak?

Federe blok zinciri ile çalışırlarsa, kesinlikle herhangi bir güçlük çekmeden güvenlik seviyesine ulaşabilirler. Birleşik blok zinciri örnekleri, özel blok zincirlerinden çok daha güvenlidir ve bununla birlikte gizlilik sağlarlar..

Bu nedenle, kuruluşlar burada dağıtılmış defter sisteminden yararlanabilir ve kayıtlarını güvende tutabilir. En iyi yanı, tüm verilerini burada tutmanın maliyetinin ayrı bir veritabanından çok daha düşük maliyetli olmasıdır..

Ayrıca, yalnızca bir avuç düğümün ağa erişimi olacağından, hiç kimse başkalarını uyarmadan belgelerden yararlanamaz. Aynı anda hem güvenliği hem de merkezi olmayan sistemi bu şekilde elde edersiniz.

Bölüm-5: 7 Blockchain Konsorsiyum Projeleri: Hedefe Doğru İlk Adım

Ticaret savaşları gün geçtikçe yoğunlaşıyor. Bankalar artık işlemleri eskisinden çok daha kolay hale getirebilecek bir çözüm arıyor.

Kağıt belgeler ve hackler onları popüler olmayan bir seçenek haline getiriyor. Bankalarının önüne geçmek için bir araya geliyorlar ticaret finansmanı yine harika. Bununla birlikte, blok zinciri konsorsiyumu kullanmak ticaret finansmanı ile sınırlı değildir, ancak aynı zamanda sigorta ve perakendecilerde de popülerdir..

Ama soru şu ki, neden şimdi?

Teknolojideki yeniliklerle, bu kuruluşlar güvenlik boşluklarıyla uğraşmakta zorlanıyorlar. Sadece bu değil, aynı zamanda tüketicilerden daha hızlı ve daha iyi çıktı talebi de birikmeye başlıyor.

Bu hızlı dünyada, eski geleneksel kurallara uymanın faydası olmayacak. Böylece, artık varlıkları riske atmadan, süreci kolaylaştırmak için ekip oluşturuyorlar.

Bu, birçok konsorsiyum projesinin sadece başlangıcıdır. Şimdi aramızda önde gelen yedi blok zinciri konsorsiyum örneğimiz var. Öyleyse onlara bir göz atalım!

Federated Blockchain (Blockchain Consortia) Ekosistem İnfografikleri

Federe Blockchain Ekosistemi

Voltron

Bu proje R3 ve CryptoBLK tarafından desteklenmektedir. Bir bulut platformu olan Microsoft’un Azure’dan teknik destek alıyorlar. Bu projede Voltron, on iki banka aynı ağ altında bir araya geliyor.

Onlar –

HSBC, BBVA, BNP Paribas, U.S Bank, SEB, Scotiabank, Natwest, Mizuho, ​​Intesa Sanpaolo, ING, Bangkok Bank ve CTBC bank.

Bu projede Voltron kullanacak R3’ün blockchain teknolojisi tüm resmi belgeleri dijitalleştirmek için. Bankalar değişikliği yapmak için çok hevesliler. Kullandıkları platform Corda’dır ve federe platformlarını oluşturmak için merkezi olmayan doğayı kullanır..

Voltron, manuel evrak işlemlerini yalnızca bir güne indirebilir. Aramaya değer bir şey.

Marco Polo

Bu yine R3’ün başka bir işbirliğidir. Bu sefer TradeIX ile işbirliği yapıyorlar ve şu anda altlarında on finansal kuruluş var.

Onlar –

Natixis, Standard Chartered, SMBC, Bangkok Bank, OP Financial, DNB, ING, Commerzbank, BNP Paribas ve NatWest.

Bu yeni teknoloji, R3’ün Corda ve TradeIX’in TIX Çekirdeğini kullanacak. TIX çekirdeği, başka bir açık dağıtılmış defter teknolojisidir. Bu konsorsiyumun ana nedeni, her türlü ödemeyi izleme sürecini kolaylaştırmak ve alacak indiriminin güvenliğini sağlamaktır..

Her ikisini de kullanarak tüm finans şirketleri kredi riskini azaltabilir..

Batavia

Yalnızca beş bankadan oluşan küçük bir blockchain konsorsiyum grubudur. Batavia, IBM aracılığıyla desteklenmektedir. IBM, Batavia’ya güç veriyor.

Bankalar –

UBS, Erste Group, Commerzbank, CaixaBank ve Bank of Montreal.

Batavia, her finansal açıdan akıllı sözleşmeler kullanmak gibi daha geniş blok zinciri uygulamaları yapmak istiyor. Bu blockchain konsorsiyum örnekleri, sınır ötesi ticareti sağlayacak ve işlemleri de izleyebilecek..

Ticaret yapıyoruz

We.Trade, IBM platformunu kullanır ve Hyperledger Fabric’i kullanır. Toplam sekiz bankadan oluşurlar.

Onlar –

Santander, Nordea, UniCredit, Natixis, KBC, HSBC, Deutsche Bank ve Rabobank.

Esas olarak Avrupa’yı hedef alırlar ve bir fatura faktoringi sunarlar. Akıllı sözleşmelerden yararlanarak, ortalamadan çok daha hızlı bir şekilde çarpanlara ayırabilirler. Ancak şu anda Societé Generale gibi daha fazla şirketi gruba dahil etmeyi ve sayısını artırmayı planlıyorlar..

Hong Kong Ticaret Finansmanı Platformu (HKTFP)

HKMA veya Hong Kong Para Otoritesi başka bir blockchain konsorsiyum projesine liderlik ediyor. Ping an Group’un teknolojisini kullanıyorlar. Bildirildiğine göre yanlarında 21 banka var, ancak bu noktada sadece birkaç isim biliyoruz..

Onlar –

DBS, Hang Seng Bank, Standard Chartered, HSBC, ANZ, Bank of East Asia ve Bank of China.

Birlikte tedarik zinciri yönetimini dijitalleştirmek ve tüm ticaret kayıtlarını platformda güvenli bir şekilde tutmak istiyorlar..

Perakende Konsorsiyumu

Şu anda proje için resmi bir isimleri yok, ancak IBM, küresel perakendeciler arasında yeni bir işbirliğini duyurdu. Yeni birleşik ağlarını geliştirmek için IBM’in platformunu kullanacaklar.

Birincil hedef, dünya çapında tüketicilerin memnuniyetini sağlamaktır. Her yıl kontamine gıda, dünyaya hastalık, atık ve ekonomik salgınlarla yük oluyor. Bu durumlarla başa çıkmak için on kuruluş bir araya geliyor.

Onlar –

Walmart, Unilever, Tyson Foods, Nestlé, McLane Company, McCormick and Company, Kroger, Golden State Foods, Driscoll’s ve Dole.

Bu yeni altyapı, gıda ekosistemine yepyeni bir şekilde fayda sağlayabilir.

B3i

Bu proje R3 tarafından desteklenmektedir. Bir blockchain platformu olan R3’ün Corda’sından teknik destek alıyorlar. Bu B3i projesinde on üç banka aynı ağ altında bir araya geliyor.

Onlar –

Zurich Insurance Group, XL Catlin, Tokio Marine, Swiss Re, SCOR, Munich Re, Liberty Mutual, Hanover Re, Generali, Allianz, Ageas, Aegon ve Achmea.

Bu projede B3i, tüm resmi sigorta belgelerini dijitalleştirmek için R3’ün blockchain teknolojisini kullanacak. Sigorta şirketleri, hizmetlerini düzene koymak ve tüketicilerinden daha iyi memnuniyet sağlamak istiyor.

Bölüm 6: Blockchain Geliştirmenin Kaçışları Bunlar?

Birleşik blok zinciri, blok zinciri uygulamalarının yöntemlerini iyi bir şekilde değiştirebilir. Bu yeni teknolojide her iki dünyanın da bahisleri var. Ek güvenlik ve esneklik düzeyi ile bu teknoloji, şirketler için daha sağlıklı bir ortam geliştirebilir..

Bu tür bir blok zincirinde merkezi bir güç kötüye kullanımı olmayacak. Önceden tanımlanmış bir grup altında çalışsalar bile, kimse blokları defter sistemine eklediğinde kimse blokları değiştiremez..

Dolayısıyla, sizin yararınıza olacak şekilde verileri değiştirme şeması burada çalışamayacak. Ayrıca, kuruluşun herhangi bir sürecini düzene sokma süreci daha hızlı bir çıktı ile sonuçlanacaktır. Kuruluşlar artık herhangi bir güvenlik ihlali olmadan sorunsuz bir şekilde bilgi alışverişinde bulunabilecekler. Ve tüketiciler uzun vadede önemli ölçüde fayda sağlayacak.

Ancak, hala çalışma sürecindedir ve daha fazla geliştirilmeye ihtiyacı vardır. Herkesin ihtiyaç duyduğu çok daha güvenli bir ağ hub’ı elde etmek için tüm kusurlardan kurtulmak için insanlar öne çıkmalıdır..

Bölüm 7: Sonunda,

Doğruyu söylemek gerekirse, yalnızca bir tür blok zincirine güvenmek, tipik sistemleri etkilemeyecektir. Her blockchain teknolojisinin kendi payına düşen faydaları ve kusurları vardır. Bu nedenle, yalnızca bir türe güvenmek saçma bir hareket olur.

Bununla birlikte, gizlilik, güvenlik ve kontrol ile uğraşırken, birleşik blok zincirini seçmek en iyi çıktıyı sağlayacaktır..

Öyleyse, blockchain konsorsiyumları, işletmelerimizin çalışma şeklini değiştirebilir mi? Bu beklememiz ve görmemiz gereken bir şey.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me