Makale, dünyayı gördüğümüz gibi nasıl yeniden şekillendirebileceğini anlamak için Web’in gelişimine, özellikle Web 3.0 örneklerine ve mimarisine odaklanacak..

Web, son yirmi yıldır oradaydı. Tüm varoluşumuzun ve büyümemizin bel kemiği oldu. Şu anda, milyonlarca kullanıcı bunu günlük olarak kullanıyor, ekonomimiz için değer yaratıyor ve insan toplumunu yeni bir ufka doğru büyütüyor. Şu anda, Web 3.0 olarak bilinen merkezi olmayan bir web’e doğru ilerlediğimiz bir aşamadayız..

İmkansız bir durum gibi görünebilir, ancak gerçekte, şimdiden buna doğru kaymaya başladı. Öyleyse, Web 3.0’ın ve ekosisteminin özüne vakit kaybetmeden girelim.

Şimdi kayıt: Enterprise Blockchain Temelleri Kursu


Web 3.0 Tanımı: Web 3.0 nedir?

Web 3.0, herkesin gizlilik ve güvenlik kaybından korkmadan katılabileceği daha şeffaf ve daha adil bir ağ ile ilgilidir. Web 2.0’dan 3.0’a geçiş, çevremizdeki teknolojinin evrimi ile belirgindir.

Yapay zeka, büyük veri ve diğerleri gibi teknolojiler, her zamankinden daha kişiselleştirilmiş bir web deneyimi sağlamayı kolaylaştıracak. Ayrıca, web uygulamaları daha sezgisel olacak ve insanların günlük yaşamlarında kullanmaları için onları daha erişilebilir hale getirecek. Artık bu makalede tartışacağımız birçok Web 3.0 uygulama örneğimiz var..

Web 3.0 Basitçe Açıklandı

Blockchain’in tanıtımı, Web 3.0’ın çalışma şeklini de değiştirdi. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, odak şirketten çok kullanıcılara kayacaktır. Web 3.0 blockchain teknolojisi yığını, blockchain yığınına benzer birçok öğeyi kapsar.

Web 3.0: Yeni Bir Çağın Başlangıcı

Artık Web 3.0’ın ne olduğunu anladığımıza göre, Web 3.0’ın neler sunabileceğini derinlemesine inceleyelim.

Web 3.0 tamamen yeni bir çağdır – merkezi olmayan ağı kullanan uygulamaların hüküm süreceği ademi merkeziyetçilik çağı. Ayrıca, hiçbir geleneksel iş modeli bu değişiklikten etkilenmeyecektir. Yavaş yavaş popülerlik kazanmak için yeni tip blok zinciri iş modelleri göreceksiniz. Yeni teknolojilerle, özellikle de blockchain ile neredeyse her şey geliştirilebilir ve öngörülebilir..

Web 3.0’ın Yararları

Hayatımızı tamamen değiştirebilecek bir devrimden geçiyoruz. Web 1.0 tamamen temel teknolojileri oluşturmak ve internet üzerinden bağlanma becerisiyle ilgiliydi. Web 2.0, Web 2.0’ın sunduklarının önüne geçti. Ancak, öncelikle kendi çıkarları için kuruluşlar ve şirketler tarafından kontrol ediliyordu..

Web 3.0, şirketleri her zamankinden daha güçlü hale getirmek yerine kullanıcılara gizlilik ve güvenlik sağlayarak insan yönünü geri getiriyor. Web 3.0’ın vizyonu son 7-8 yılda değişti. Başlangıçta basitti, ancak blockchain ve bitcoin’in tanıtımıyla vizyon ve yaklaşım tamamen değişti. Şimdi, Web 3, blok zincirinin sunduğu merkezi olmayan özelliklere daha fazla odaklanıyor.

Web 3.0 Faydaları

Peki, Web 3.0’ın faydaları nelerdir??

 1. Anti-tekel ve Pro-mahremiyet

Web 3.0, ağa gizlilik yanlısı ve tekel karşıtı bir yapı getirecek. Merkezi platformları teşvik etmeyecek.

Kısacası, ana temanın mahremiyet ve ademi merkeziyetçilik olacağı tam bir geri dönüş göreceğiz. Aracı, bu tür bir platforma ihtiyaç duymayacak veya hiçbir iş bilmeyecektir. Bu hareket, Ethereum, Hyperledger, Corda ve diğerleri gibi blok zincirlerinin yardımıyla kolaylaştırılacaktır..

Öte yandan hükümet, ademi merkeziyetçiliği de görecek. En iyi menfaat için, şirketlerin kontrolden ziyade mahremiyet ve güvenliğe odaklanan merkezi olmayan hizmetler sunarak yeni Web 3.0 standartlarına uyum sağlamaları akıllıca olacaktır..

 1. Güvenli Ağ

Web 3.0 özellikleri öncekilerden daha güvenli olacaktır. Bu, dağıtılmış doğa ve ademi merkeziyetçilik dahil olmak üzere iki faktör tarafından mümkün kılınmaktadır. Bilgisayar korsanları veya istismar edenler ağa girmekte zorlanacaklar. Ayrıca, bunu yapabilirlerse, işlemlerinin her biri ağ içinde izlenebilir ve geri çekilebilir..

Merkezileştirme olmadan, bilgisayar korsanlarının bir kuruluşun tam kontrolünü ele geçirmesi de zorlaşacaktır. Bununla birlikte, blok zinciri platformları,% 51 saldırısı gibi bazı istismar türlerinden muzdariptir, ancak blok zinciri uygulamalarının ve platformlarının çoğu, bu tür tehditleri korumak için hızla yamalanabilir..

Şimdi kayıt: Sertifikalı Blockchain Güvenlik Uzmanı (CBSE) Kursu

 1. Veri Sahipliği

Kullanıcılar Web 3.0’a güvenmeyi kolay bulacaktır. Şimdiye kadar, kullanıcılar tarafından üretilen veriler saklanıyor ve büyük şirketler tarafından kullanılıyordu. Web 3.0 özellikleriyle, son kullanıcılar tam veri sahipliğine sahip olacaktır. Ağ üzerinden aktarılan veriler tamamen şifrelenecektir.

Ayrıca kullanıcılar, kurumlar veya 3. parti reklam platformları ile hangi bilgileri paylaşmak istediklerine karar verebilecekler. Ancak mevcut eğilim tamamen farklı.

Web 3.0 özellikleri ile kullanıcılar artık verilerini şirketlere satıp ondan kazanabilirler..

 1. Birlikte çalışabilirlik

Birlikte çalışabilirlik, Web 3.0’ın temel özelliklerinden biridir. Merkezi olmayan bir ağ ile, uygulamaların T.V.s, akıllı telefonlar, akıllı yollar vb. Gibi farklı cihazlarda ve platformlarda çalışması kolaylaşacaktır..

Geliştiriciler ayrıca Web 3.0 uygulamaları geliştirmeyi de kolay bulacaklar.

 1. Hizmette Kesinti Yok

Dağıtılmış sistemler hizmet kesintisine daha az eğilimlidir. İşleyiş için merkezi bir varlık olmadığından, dağıtılmış bir hizmet reddi (DDoS) veya diğer hizmet arıza girişimlerinin bir etkisi olması zorlaşır. Bu, Web 3’ü hizmet kesintisi endişesi olmadan verileri ve kritik hizmetleri paylaşmak için harika bir yer yapar..

 1. İzinsiz Blok Zincirleri

Web 3.0’ın arkasındaki fikir, merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymayan blok zincirlerine güç sağlamaktır. Bu, herkesin blok zincirine katılabileceği ve bir adres oluşturarak katılabileceği anlamına gelir. İzinsiz blok zincirleri, cinsiyetleri, gelirleri, coğrafyaları vb. Nedeniyle erken ayrımcılığa uğrayan kişilere erişim de dahil olmak üzere yeni bir olasılıklar dizisi açar. İzin verilen blok zincirleri olmasına rağmen.

Öyleyse, meslekten olmayanlar açısından tam olarak ne anlama geliyor? Bu, Web 3.0’da herhangi bir kısıtlama olmayacağı anlamına gelir.

 1. Anlamsal ağ

Web 3.0 aynı zamanda anlamsal bir web’in özelliklerini de barındıracaktır. Anlamsal Web, Web 2.0 için kullanılan son teknoloji setine göre bir gelişmedir. Verilerin birden çok sistem, platform ve topluluk sınırları arasında paylaşılmasını sağlar. Farklı veri formatları ve platformlar arasında bir köprü görevi görecek.

Anlamsal Web’i kullanarak, daha önce hiç olmadığı kadar iyi bağlanabilir, paylaşabilir ve internetin tadını çıkarabiliriz..

 1. Ubiquity

Ubiquity, birlikte çalışabilirliğin sonucudur. Web 3.0 ile, belirli bir cihaza ihtiyaç duymadan birden çok uygulama üzerinden verilere ve bilgilere erişebiliriz. Bu, Web 3.0’a erişmek için belirli bir cihazı alma konusunda endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir. Bir cihazın temel internet işlevi ve bağlantısı varsa, Web’e erişebileceksiniz..

Sonuç olarak, yapay zeka, blok zinciri ve çok daha fazlası gibi daha iyi bir dizi teknolojiyle bağlantılı olacağımız için hayatlarımız tamamen değişecek.!

Şimdiye kadar Web 3.0’ın ne olduğu ve faydaları hakkında bir fikriniz olduğunu umuyoruz..

dApps – Web 3.0’a Açılan Kapı

Artık Web 3.0’ın neler sunması gerektiğini anladığımıza göre, nasıl çalışacağını da öğrenmemiz gerekiyor. Yeni bir tarayıcı mı yoksa yeni bir arayüz mü alacağız? Pek değil.

Hala aynı tarayıcıyı ve interneti kullanıyor olacağız. Bununla birlikte, dahili olarak büyük ölçüde değişecektir. İş yerindeki yeni teknolojilerin olgunlaşması biraz zaman alacak, ancak bir kez geliştiğinde, keşfedilecek pek çok yeni şey olacak (en azından teknik olarak). Normal bir kullanıcı için daha az öğrenme eğrisi olacaktır.

Bununla birlikte, işletmelerin teknoloji yığınlarını tamamen dönüştürmeleri ve geleceğe hazır olmak için yapay zeka, büyük veri vb. Gibi blok zinciri ve ilgili teknolojileri benimsemeleri gerekiyor..

Burada, esas olarak merkezi olmayan uygulamaları (dApps) kullanacağız.

İnternetteki (Web 3) her işlem, taahhüt edilmeden önce imzalanacak ve doğrulanacaktır. Bu, interneti güvenli bir yer haline getirecektir. Yeni Web söz konusu olduğunda kullanıcılar da güvende olacaklar. Yeni teknolojileri kullanacak birçok başka uygulama kullanacağız.

Web 3.0 Yığını

Web 3.0 dApp’leri

Geçiş, Web 3.0 dApps ile zaten başlamıştır. Daha iyi anlamak için farklı kategorilere ayrılacağız ve geleneksel hizmet ve uygulamaların yerini alacak dApp’leri tartışacağız. DApp’leri kullanarak, merkezi olmayan kuruluşların iş modellerini de kolayca oluşturabilirsiniz. Geçiş kaçınılmazdır ve yalnızca bu uygulamaların toplu olarak benimseneceği zamandır. Web 3.0’ın ne olduğunu gerçekten net bir şekilde görmek için dApp’leri derinlemesine anlamanız gerekir.

Takip etmenizi kolaylaştırmak için farklı kategorileri listeleyeceğiz. Aşağıdaki gibidir.

 1. Sosyal ağlar
 2. Exchange Hizmetleri
 3. Mesajlaşma
 4. Depolama
 5. Sigorta ve Bankacılık
 6. Akış (Video ve Müzik)
 7. Uzak İş
 8. Tarayıcı
 1. Sosyal ağlar

Sosyal ağlar hayatımızda çok önemli bir rol oynar ve iletişim kurma, etkileşim kurma ve topluluklar oluşturma şeklimizi dönüştürür. Bununla birlikte, mevcut nesil sosyal ağlar problemsiz değildir. Sınırlayıcıdırlar, sansürlenirler ve bir iç gündem için çalışırlar. Sosyal ağlar, kullanıcının bakış açısını kontrol etmek ve bunları buna göre şekillendirmeye çalışmak için büyük şirketler veya hükümet tarafından da getirilebilir..

Web 3.0, sosyal ağın çalışma şeklini tamamen değiştirecek. Blockchain kullanımı ile sosyal platformların hiçbir şekilde sınırlandırılması mümkün olmayacak. Coğrafi sınırlamaları ne olursa olsun herkes katılabilir.

Bu sosyal ağların platformda paylaşılan ve depolanan veriler üzerinde tam yetkiye sahip olduğundan bahsetmiyorum bile. Örneğin Facebook, kısa süre önce Cambridge Analytica Skandalı’nda sıkışıp kaldı. Facebook, milyonlarca kullanıcının verilerini sızdırarak gizliliklerini büyük ölçüde bozdu. Öte yandan Google, kullanıcı verilerinin kötüye kullanımından da muaf değildir. Genel olarak, mevcut sosyal ağlardan herhangi birini kullanıyorsanız, temelde verilerinizi kullanmak için bir ücret olarak alıp satarsınız..

Web 3.0 sosyal ağları ile tüm ortam değişecek – Sapien, Steemit, Sola, Indorse, onG.Social, PROPS Project, Yours, vb. Gibi platformlar umut verici görünüyor. Hepsi blockchain ve yapay zeka gibi yeni nesil teknolojileri kullanıyor. Aşağıdakilerden birkaçını listeleyelim.

web 3.0 örnekleri

Sosyal Ağ Web 3.0 Örnekleri

Sapien: Sapien, benzersiz Web 3.0 örneklerinden biridir. Ethereum blok zincirinden yararlanan demokratikleştirilmiş bir sosyal haber platformudur. Ayrıca, son derece özelleştirilebilir. Sosyal haberler açısından bakıldığında Google veya Facebook’a mükemmel bir alternatiftir..

Steemit: Steemit, Web 3.0 web sitelerinin bir başka harika örneğidir. Tamamen Steem blockchain üzerinde çalışır. Yine, en iyi şekilde, katkıda bulunanların içeriklerinden para kazanmalarına yardımcı olan merkezi olmayan bir ödül platformu olarak tanımlanır. Reddit’e bir alternatiftir.

Sola: Sola, blok zinciri A.I. sosyal ağlar ve medyanın bir melezini oluşturmak. Okuyuculara tercihlerine göre faydalı bilgileri A.I. algoritmalar. Bu şekilde, kullanıcılar istediklerini ve bu çok yüksek kaliteli içeriği elde ederler..

Bunlar, sosyal ağlar Web 3.0 web sitelerinin listelemesinin sonucudur. Tüm bu Web 3.0 uygulama örnekleri, Web 3.0 tanımına tam olarak uyar.

Merkezi olmayan sosyal ağların faydaları

 1. Verileri yakalayan ve kullanan merkezi bir otorite yok.
 2. Kullanıcıları bir tür varlık ile ödüllendirerek güçlendirir.
 3. Web 2.0 sosyal ağlarında neredeyse her şekilde gelişir.
 4. Kullanıcıların mahremiyetini korur. Kullanıcılar neyi ne zaman paylaşmak istediklerine karar verir.
 5. Büyük şirketler ve kuruluşlar, büyük şirketleri etkilemek için güç kaybederler.

Merkezi olmayan sosyal ağlar harika bir fikirdir ve düşünme, paylaşma ve iletişim kurma şeklimizi değiştirebilir. Ancak, birçok uzman gerçek dünyadaki uygulamasını sorguluyor ve işe yarayıp yaramayacağını merak ediyor. Şimdilik sadece bekleyebilir ve yakın gelecekte neler sunacaklarını görebiliriz..

 1. Exchange Hizmetleri

Değişim hizmetleri söz konusu olduğunda, merkezileştirme hiç de etkili değildir. Görebildiğimiz en büyük başarısızlık, Mt. Gox saldırıya uğradı. Hack, onlara 2014 yılında 460 milyon dolar değerinde bitcoin’e mal oldu. Değeri şimdi en az 1000 kat daha fazla olacak.

Merkezi olmayan borsalar, herhangi bir korsanlık veya şeffaflık konusunda endişelenmeden sorunsuz bir kullanıcı ticareti deneyimi sağladıkları için popülerliği yavaş yavaş artıyor. Bu aynı zamanda merkezi bir otorite olmadığı ve mal sahibi tarafından çıkar çatışması olmadığı anlamına gelir. Hizmetlerini kolaylaştırmak için çoğunlukla birçok merkezi olmayan finans uygulamasını kullanıyorlar. Web 3.0’ın güvene bağlı olduğunu zaten bildiğimiz gibi, her şey merkezi olmayan değişimle ilgili. Birkaç merkezi olmayan değişim hizmetinden bazılarını listeleyelim.

Merkezi Olmayan Borsalar Web 3.0 Örnekleri

IDEX: IDEX, ERC-20 token ticareti için popüler bir merkezi olmayan borsadır. Kullanıcılar için iyi bir arayüz sağlar ve Ethereum cüzdanı olan herkes platformda işlem yapmaya başlayabilir. IDEX veya herhangi bir merkezi olmayan Ethereum tabanlı borsadan en iyi şekilde yararlanmak için MetaMask kullanmanız gerekir..

EOSFinex: EOSFinex, EOS.IO yazılımı üzerinde çalışan merkezi olmayan bir borsadır. Şu anda, en büyük merkezi borsalardan biri olan Bitfinex tarafından geliştiriliyor. EOS manzarasında çok daha fazla dApp var.

Bu, merkezi olmayan kripto para birimi Web 3.0 web sitelerini sonuçlandırır. Listelediğimiz örnekler Web 3.0 örneklerine uygundur.

Merkezi olmayan kripto para birimi borsalarının faydaları

 1. Daha ucuz işlemler
 2. Daha hızlı işlemler
 3. Merkezi olmayan doğası nedeniyle hacklenmesi zor
 4. Donanım cüzdanlarıyla iyi çalışır
 5. Kullanıcılar kendi fonlarını kontrol eder
 1. Mesajlaşma

Mesajlaşma, interneti kullanmaya başladığımız günden beri hayatımızın bir parçası oldu. Çoğumuz için ya WhatsApp ya da Facebook messenger kullanıyor. Diğer mesajlaşma türleri, çoğunlukla yeni başlayanlar, işletmeler ve diğer profesyonel çalışma biçimleri tarafından kullanılan Telegram’ı içerir..

Öte yandan, hükümet de mesajları takip etmek için istihbarat ağını çalıştırma eğilimindedir ve bu yalnızca merkezi çözümler sayesinde mümkündür..

Çözüm, e-Chat, ySign, Obsidian, Riot vb. Gibi Web 3.0 destekli uygulamalardır. Bunların tümü blok zincirinden yararlanır ve kullanıcıların gizliliğinin korunmasını sağlar..

Messenger Web 3.0 Örnekleri

e-Sohbet: e-Chat, güvenli mesajlaşma sağlayan, merkezi olmayan, blockchain destekli bir Web 3.0 uygulamasıdır. Aynı zamanda en hızlı büyüyen sosyal ağlardan biridir. Bu haberciyi kullanarak, kullanıcılar gerçek özgürlüğe kavuşur ve ayrıca bunun üzerinden kripto para gönderebilirler. E-Sohbet uygulaması, App Store ve Play Market’te zaten mevcuttur. Web 3.0 web sitelerinin harika bir örneğidir.

Obsidiyen: Obsidian, gelecek vaat eden bir Web 3.0 projesidir. STRAT’a dayalıdır ve Stratis madeni paraları tarafından desteklenmektedir. Yeni nesil kullanıcıların habercisidir. Ayrıca, kullanıcıların birbirleriyle iletişim kurabilecekleri ve hatta para gönderebilecekleri güvenli bir ortam sağlar..

ySign: ySign, Web 3.0 örneğinin mükemmel bir örneği olan bir başka iletişim elçisidir. Çözümü ile habercilerin dünyasını değiştirmeye hazırlanıyor.

Bu bizi Messenger Web 3.0 web sitesi listesinin sonuna götürür. Bu örnekler Web 3.0 tanımına çok iyi uyuyor.

Merkezi Olmayan Messenger’ın Faydaları

 1. Gizlilik
 2. Varlıkları hızlı ve güvenli bir şekilde gönderin.
 3. Verileriniz reklam için kullanılamaz
 4. Hızlı işlemler

Web 3.0 habercilerinin birçok avantajı olsa da, yine de dezavantajları vardır. Örneğin, suçlular, yetkililer tarafından izlenemeyen veri ve bilgileri göndermek için merkezi olmayan platformları kullanabilir. Yasadışı varlık transferleri için de kullanılabilir.

 1. Depolama

Veri depolamaya giden pek çok yenilik var. Ancak mevcut veri depolama durumu, blockchain ve büyük veri gibi Web 3.0 teknolojileri ile değiştirilebilir. Normal bir kullanıcı olarak, verileri Google Drive’da ve internetteki diğer bulut depolama çözümlerinde depolarız. Değerli verilerini depolamak için daha sağlam ve merkezi bir çözümü tercih ettikleri için şirketler için tamamen farklı bir hikaye..

Linkedin’deki veri ihlali, 117 milyon Linkedin kullanıcısı için kullanıcı adı ve şifreyi açığa çıkardığı için en kötüsüydü. Uber, 57 milyon Uber müşterisinin verileri çalındığında da benzer bir kaderi karşıladı. İhlaller kısmen kullandıkları veri deposundan kaynaklanıyordu.

Mevcut depolama sistemleri de merkezileştirilmiştir, bu da verilerin manipüle edilebileceği veya verilerin reklam amacıyla üçüncü şahıslara satılması gibi diğer faaliyet türlerini gerçekleştirmek için kullanılabileceği anlamına gelir..

Merkezi Olmayan Depolama Temelleri

Merkezi olmayan depolamanın arkasındaki temel fikir, dosyaları ve verileri eşler arası bir bağlantı aracılığıyla paylaşmaktır. Gönderen, dosyaları şifreleyip alıcıya gönderebildiğinden, merkezi olmayan depolamadaki güvenlik de birinci sınıftır. Ayrıca dosyaları parçalara ayırabilir ve daha sonra gönderebilir..

Merkezi olmayan bir çözümle barındırma da tamamen mümkün olacaktır. Barındırma, dosya içeriğini şifrelenmiş bir biçimde içeren bir parça dosyası tutacaktır. Barındırılan bir dosya da özel anahtar kullanılarak geri çağrılabilir. Bu uygulamalardan bazıları, özelliklerini kolaylaştırmak için Hyperledger blockchain kullanıyor.

Merkezi Olmayan Depolama Web 3.0 Örnekleri

Storj: Storj, önde gelen merkezi olmayan depolama çözümlerinden biridir. Aynı zamanda en eskilerden biridir. Storj ile herkes veri depolayabilir. Aynı zamanda açık kaynaklıdır ve kullanımı kolaydır. Herkes sadece 1 Tıkla Başlat ile başlayabilir. Ödeme modeli, kullandıkça ödeme yapabilecekleri için kullanıcılar etrafında oluşturulur. Storj jetonu, Storj platformunu beslemek için kullanılır.

Sia: Sia aynı zamanda umut verici bir merkezi olmayan depolama çözümüdür ve aynı zamanda Storj’un en büyük rekabeti olarak düzenlenmektedir. Sia, dosyayı otuz parçaya böler ve ardından buna göre dağıtır. Ayrıca, aktarım sırasında dosyayı şifreler..

Filecoin: Dikkatimi çeken son proje Filecoin oldu. Protocol Labs tarafından bir projedir ve ikili bir yaklaşımla çalışır ve iki tür ağ düğümü kullanır.

Bu, Storage Web 3.0 web sitelerinin listelenmesini sona erdirir. Tüm örnekler, Web Sitesi 3.0 tanımlarına tam olarak uyar.

Merkezi Olmayan Depolama Çözümlerinin Avantajları

 1. Farklı platformlarda ve hatta blok zinciri çözümlerinde iyi çalışır.
 2. Aktarılan verileri güçlü şifreleme ile korur.
 3. Merkezi bir varlık olmaması, kimsenin verileri kullanamayacağı anlamına gelir.
 4. Ucuzdur ve IoT gibi yeni nesil teknolojilerle iyi çalışır.
 1. Sigorta ve Bankacılık

Sigorta ve Bankacılık, toplumumuzun en çürümüş kesimlerinden biridir. Örneğin, kâr etme felsefesiyle yürütülür. Öte yandan, bankacılık da olumsuzluğun tüm zincirlerinden bağımsız değildir. Genel olarak, mevcut sistemin bozuk olduğunu ve kullanıcıların içinde gelişmesi için daha şeffaf ve güvenli olması gerektiğini güvenle söyleyebiliriz..

Hem sigorta hem de bankacılık sektörü, blockchain teknolojisi ile bir devrim görebilir. Bu teknolojinin birçok kullanım durumu vardır ve etkisi düşünüldüğünden daha erken görülebilir. Dönüşüm, şeffaflık, güvenlik ve geri çekilebilirlik dahil olmak üzere blok zinciri özelliklerinin kullanımıyla gerçekleşecek. Bu, bankacılık veya sigortacılıkta dolandırıcılığın mümkün olmayacağı anlamına gelir.

Kayıtlar artık blok zincirinde tutulabilir. Ayrıca, herhangi bir insan dokunuşu gerektirmeyen görevlerin çoğunu otomatikleştirmek için akıllı sözleşmeler kullanılabilir. Blockchain’in uygulanması, kullanıcıların en çok yararlanacağı anlamına gelir. Sigorta talepleri kolay olacak ve tüm süreç asgari veya hiç evrak işi olmadan gerçekleştirilebilir. Yanlış iddialar da caydırıcı olacaktır. Dijital olarak bilgili kullanıcılar da değişikliği faydalı bulacaktır..

Sigorta ve Bankacılık Web 3.0 Örnekleri

AiGang: Aigang, kitle kaynaklı sigorta havuzları keşfi sunan bir DAO sigorta protokolüdür. DAO akıllı sözleşmeleriyle desteklenen tahminle ödül kazanabilen kullanıcılar tarafından kullanılabilir..

Everledger: Her kullanıcıya benzersiz kayıtlar sağlamayı amaçlayan dağıtılmış bir dijital küresel kayıt defteridir. Kullanıcılar verileri dijital olarak depolayabilir ve istedikleri zaman bunlara erişebilirler. Korur

kullanıcılar ve bankalar, açık pazar yeri ve dolandırıcılık sigortacıları.

Cashaa: Cashaa, düzenleme, uyumluluk ve güvenlik sağlayan yeni nesil bankacılık platformudur. Anında kripto bankacılık kredileri sağlar ve ayrıca kripto para birimi ticareti sunar.

Güvenli Paylaşım: Şirket şu anda blockchain gibi paylaşılan ağdan yararlanan sigorta ürünleri geliştiriyor. İşe güven getirir ve yeni zirvelere çıkmasına yardımcı olur.

Bu, sigorta ve bankacılık Web 3.0 web sitelerinin listelenmesini tamamlıyor. Tüm bu örnekler Web 3.0 tanımlarına tam olarak uyar.

Blockchain’in Sigorta ve Bankacılık için Faydaları

 1. Dolandırıcılık yok veya daha az.
 2. Yanlış iddialar engellenebilir ve kaldırılabilir
 3. Geliştirilmiş müşteri deneyimi.
 4. Dijital anlayışı güçlendirmek
 5. Bankalar için iç denetimler kolaylıkla yapılabilir.
 6. Uluslararası ve çapraz ödeme artık blockchain ile bir olasılık.
 1. Akış (Video ve Müzik)

Akış büyük bir sektördür. Ayrıca önümüzdeki dönemde daha hızlı büyüyeceği belirtiliyor. Bir kullanıcı olarak, bizi çevreleyen büyük oyuncuları zaten biliyorsunuz.

Harika bir kullanıcı deneyimi sağlamalarına rağmen, tekel kavramının tamamı uzun vadede endüstri için iyi değildir. Belirsiz politikalar dahil birçok sorun, mevcut yayın platformlarını da rahatsız ediyor. Ayrıca, kullanıcı verilerini reklam amacıyla kullanırlar, bu da kullanıcıların çevrimiçiyken istedikleri gizliliği bozar. Tüm akış platformları maliyet açısından neredeyse ücretsizdir. Bu durumda, onlar için ürün olursunuz.

Ayrıca, içerik oluşturucular söz konusu olduğunda, Twitch ve YouTube düşük ödemeleri haklı gösteremiyor. Yeni yayıncılar herhangi bir platformda başlamayı zor buluyor ve platformların hiçbirinin bu soruna bir çözümü yok. Kısacası, akış platformu üzerindeki merkezi kontrol çevremizdeki herkese eşit fırsat sağlamaz.

Video ve müzik için Web 3.0 uygulamaları ve işlevleriyle tanışın. Web 3.0 video örneklerinde Livepeer, Viuly, Flixxo, Videocoin, LBRY vb. Beğenilerimiz var..

Yukarıdaki platformların tümü umut vericidir ve video ve müzik akışı sorununu kendi yöntemleriyle çözmektedir..

Şimdi kayıt: Sertifikalı Kurumsal Blok Zinciri Uzmanı (CEBP)

Web 3.0 Video ve Müzik Web Sitesi Örnekleri

Daha iyi kavramak için video ve müzik Web 3.0 web sitelerini listeleyelim.

LivePeer: Livepeer, blockchain üzerinde çalışan merkezi olmayan bir platformdur. Web 3.0 için bir akış yığını oluşturmayı amaçlayan açık kaynaklı bir akış hizmeti sağlar..

LBRY: LBRY, farklı bir içerik biçimini barındıran merkezi olmayan bir dijital kütüphanedir. Kullanıcı olarak platformda okuyabilir, izleyebilir ve oynayabilirsiniz. Bu, kitapları, müziği ve videoları desteklediği ve en eski Web 3.0 projelerinden biri gibi göründüğü anlamına gelir.

UjoMusic: UjoMusic, müzik yaratıcılarının müziklerini yükleyebilecekleri ve telif hakkı ve telif hakkı sorunları olmadan dağıtabilecekleri bir müzik platformudur. Kripto para birimi ve akıllı sözleşmeler buna güç veriyor.

Maestro: Maestro, blockchain kullanan dinleyiciler ve sanatçılar için bir müzik akışı platformudur..

Akışta blockchain’in faydaları

 1. İçerik oluşturucular şeffaf bir ortamda çalışabilir
 2. Herkes çalışmalarını tanıtmak için eşit şansa sahip olur.
 3. Akıllı sözleşmeler sayesinde telif hakkı sorunları önemsiz olacak
 4. Hiçbir merkezi otorite, yayıncılar ve içerik oluşturucular için saçma bir politika olmayacağı anlamına gelir.
 1. Uzak İş

Dünya uzak işlere doğru ilerliyor. Yalnızca ABD’de, serbest çalışma ve uzaktan işler, ABD işgücünün büyük bir kısmını oluşturuyor. Ofisten ziyade evden çalışmayı tercih ettiğimiz için nereye gittiğimizi görmek oldukça etkileyici. Sebep ne olursa olsun, merkezi uzak iş platformları hedefe uygun değil.

Merkezi olmayan uzak iş / serbest çalışma platformları bu sorunları kolayca çözebilir. Örneklerden bazıları EthLance, Atlas.Work, CryptoTask, Blocklancer ve benzerlerini içerir..

Uzak İşler Web 3.0 Örnekleri

Daha iyi kavramak için Jobs Web 3.0 web sitelerini listeleyelim.

Ethlance: Ethlance, Ethereum blok zincirinin üstünde çalışan merkezi olmayan, uzak bir iş platformudur. Herkes Ether kripto para birimi karşılığında işe alabilir ve çalışabilir. Bu platformu kullanmanın en önemli avantajı% 0 servis ücreti, üyelik kısıtlaması olmaması vb..

Atlas.Çalışma: Atlast.Work, hem serbest çalışanların hem de işverenlerin maksimum faydadan yararlanabileceği serbest çalışan bir ekosistemi güçlendirmek için ölçeklenebilir ve akıllı sözleşmeler ve makine öğrenimi kullanan, blockchain destekli bir serbest çalışma platformudur. Görev başına 2 $ sabit ücret oranına sahiptir.

CryptoTask: CryptoTask, kullanıcılar için hiçbir ücreti ve sansürü olmayan, Web 3.0 destekli başka bir projedir. Ayrıca, serbest çalışanları konserlerle eşleştirmek için gelişmiş bir algoritma kullanır.

Merkezi olmayan, uzaktan iş platformunun faydaları

 1. Hiç veya çok az ücret.
 2. Merkezi olmayan otorite, herkesin katılabileceği anlamına gelir.
 3. Platforma katılmak için kısıtlama yok.
 4. Kripto para birimi ile ödeme alın
 1. Tarayıcı

Tarayıcılar internete açılan kapıdır. Piyasadaki iki büyük tarayıcı Google Chrome ve Firefox’tur. Pazarın çoğunu ele geçirirler. Google’ın hakimiyeti hiçbir şekilde göz ardı edilmez.

Web’i web tarayıcısı aracılığıyla keşfediyoruz. Web 3.0’da gezinmek için, merkezi olmayan Web’in felsefi yönüne uyan bir tarayıcıya ihtiyacımız var. Ayrıca, kullanıcıları korumak söz konusu olduğunda mevcut nesil tarayıcılar tamamen güvenli değildir..

Kullanıcılar virüslü web sitelerine girdiklerinde, bilgisayarlarına virüs bulaşabilir. Tarayıcılar ayrıca, mevcut güvenlik standartlarına göre iyi geliştirilmemişlerse bilgi sızdırırlar. Örneğin, tarayıcınız konumunuzu, donanım ve yazılım bilgilerinizi, bağlantı bilgilerinizi, sosyal medya bilgilerinizi vb..

Kullanıcılar, bu modern tarayıcıların sunduğu eklentiler aracılığıyla da savunmasızdır. Çözüm, blockchain teknolojisini kullanarak daha iyi bir ekosistem sağlayan merkezi olmayan bir tarayıcı kullanmaktır..

Web 3.0 tarayıcı örneklerinden birkaçı Brave ve Breaker tarayıcıları içerir. Tüm bu örnekler Web 3.0 tanımlarına tam olarak uyar.

Web 3.0 Tarayıcı Örnekleri

Cesur: Cesur, kullanıcıların ürün olmadığı durumlarda gizlilikle ilgilidir. Tarayıcı, Reklam engelleyici ile önceden yüklenmiş olarak gelir. Ayrıca, kullanıcıların verilerini kripto para karşılığında satmalarına da izin verecek.

Kırıcı Tarayıcı: Eşler arası tabanlı yeni nesil bir web tarayıcısıdır. Herkesin uygulamalarına katılabileceği, paylaşabileceği ve güçlendirebileceği bir yer. Ayrıca, herkes tarafından keşfedilebilecek yaratıcı bir araçtır. Bir Web 3.0 tarayıcısıdır.

Merkezi Olmayan Tarayıcının Faydaları

 1. Kullanıcılar internette özel olarak gezinebilir.
 2. Güvenlik açığı yok veya daha az.
 3. Kullanıcılar verilerini bir kuruluşa satabilir ve ödeme alabilir.
 4. Hızlı ve güvenli.

Sonuç

Web 3.0 kalıcı olacak. Web 3.0 uygulamalarının ve işlevlerinin hala geliştirme aşamasında olduğu ilk aşamadayız. Ayrıca, Web 3.0’ın toplu olarak benimsenmesine ihtiyaç vardır. Web ortamını tamamen değiştirmek on yıl alabilir. Öyle bile olsa beklemeye değer ve şimdilik gerekli.

Web 3.0 ve ekosistemi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, ücretsiz blok zinciri kursumuzla başlayabilirsiniz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me