Blockchain’in çok fazla tesisi var ve en iyisi aracılardan tamamen kurtulması. Yani, artık blockchain ağındayken hiçbir ara ödeme yapmanız gerekmeyecek. Ya bu blockchain teknolojisi, bugün iş yapma şeklimizin doğasını değiştiren akıllı sözleşmeler getirirse?

Bu sistem gerçekten çok zaman kazandırıyor. Sorunların adil payına sahipler. Bununla birlikte, tüm geleneksel araçlardan daha ucuz, daha hızlı ve daha güvenli yöntemlerden biridir. Bankaların veya hükümetlerin bu harika teknolojiye bu kadar düşkün olmamasının tek nedeni budur..

1994 yılında, bir hukuk bilimci Nick Szabo akıllı sözleşmeler fikrini ilk kez ortaya attı. Daha sonra 1998’de, ‘Bit Gold’ adında başka bir dijital para birimi icat etti. Bu, Bitcoin var olmadan çok önceydi. Bu sözleşme kendi kendine yürütülüyordu ve görevleri yerine getirmek için kodlara dönüştürüldü.

Nick’in biçiminde, sistem ağdaki diğer bilgisayarlar tarafından denetleniyordu ve dahası, para veya ürün işlemi gibi bir geri bildirim sistemi oluşturabileceklerdi..

Fikir, günümüzdeki akıllı sözleşme ve blok zinciri teknolojisine o kadar benziyor ki, birçok kişi Nick’in uzun süredir kayıp olan Satoshi Nakamoto (Bitcoin’in Kurucusu) olduğunu düşündü! Çılgın teori, değil mi? Ama maalesef doğru değil.

Akıllı sözleşmeleri veya modern dünyada nasıl geliştiğini düşünüyorsanız, o zaman doğru yerdesiniz. Çünkü bugün nihai akıllı sözleşme kılavuzunu ele alacağım. Yani, bizi izlemeye devam edin!

Contents

İçindekiler

Bölüm-1: Akıllı Sözleşmeler nedir?
Bölüm-2: Akıllı Sözleşmeler Hayatınızı Nasıl Etkileyecek??
Bölüm-3: Akıllı Sözleşmeleri Bu Kadar Arzulanan Kılan Nedir??
Bölüm-4: Akıllı Sözleşmeler Yeni Bir Olasılıklar Ufkunu Açıyor
Bölüm-5: Akıllı Sözleşmeler Uygulamaları
Bölüm-6: Akıllı Sözleşmeler Nasıl Çalışır??
Bölüm-7: Akıllı Sözleşmelerin Avantajları Nelerdir?
Bölüm 8: Akıllı Sözleşmelerin Dezavantajları
Bölüm 9: Oyunda Çok Önde Olan Akıllı Sözleşmeye Dayalı Şirketlere İlişkin Altı Örnek
Bölüm-10: İnsanlar Akıllı Sözleşmeler Blok Zinciri Konusunda Neden Hiper??
Bölüm-11: Akıllı Sözleşmeler Neden Henüz Yaygın Değil?
Bölüm 12: Akıllı Sözleşmelerin Geleceği
Bölüm-13: Sizi Şaşkına Çevirecek 6 Akıllı Sözleşme Platformu!
Bölüm-14: Popüler Akıllı Sözleşme Platformlarının Karşılaştırması
Bölüm-15: Siber Saldırılar ve Bilgisayar Korsanları: Akıllı Sözleşmeler Gerçekten Ne Kadar Akıllıdır?
Son düşünceler

Bölüm 1: Akıllı Sözleşmeler nedir?

Tam olarak akıllı sözleşmelerin ne olduğuyla başlayalım. Akıllı sözleşmeler, mülk, para, hisse veya değerli herhangi bir şeyi küçük bir bükülme ile güvenli ve şeffaf bir şekilde takas etmenize olanak tanıyan normal sözleşmeler gibidir..

Akıllı sözleşmelerle, eyleminizi yapmak için herhangi bir aracıya ihtiyacınız olmayacak.

Normal sözleşmeler ile akıllı sözleşmeler arasındaki temel fark budur. Bunu bir örnekle açıklayayım. Bir satış makinesi olarak düşünün. Genellikle avukatlar veya hastaneler gibi ekstra ödemeler için onlara ödeme yapmanız ve hizmet veya belgeleri beklemeniz gerekir..

Ama bunun için değil. Bu yeni teknoloji ile, Bitcoin’inizi bir otomat makinesine koyup çıkan şekeri alacaksınız. En iyi yanı, yalnızca kuralları tanımlamakla kalmayacak, aynı zamanda onu da uygulayacaktır.!

Bir Ethereum programcısına göre, varlık veya para birimi bir programa dönüştürülür. Program kodu çalıştırır ve bu varlığın diğer kişiye mi yoksa sahibine mi geri dönmesi gerektiğine dair görevleri temel alarak değerlendirir..

Bu, süreçte çok zaman kazandırır ve proje ile ilgili her şey her iki taraf için de adil kalır..


Akıllı Sözleşme Örneği

Bir örnekle açıklığa kavuşturmama izin ver,

Todd’un Jamie’den bir araba satın almak istediğini varsayalım. Jamie’ye blockchain ağını ve kripto para birimini kullanarak kolayca ödeme yapabilir. Todd sanal bir makbuz alacak ve akıllı sözleşmeye dahil edilecek.

Jamie belirtilen tarihe kadar size arabanızın anahtarını verdikten sonra Todd ödemeyi serbest bırakır. Jamie size anahtarı vermediyse, şebeke geri ödeme yapmak için arayacaktır. Ancak, Jamie size anahtarı belirtilen süre içinde verdiyse, anahtar ve ücret belirtilen tarihe kadar tutulacaktır..

Yayınlanacak tüm bileşenlere sahip olduktan sonra, anahtarı Todd’a ve ücreti Jamie’ye bırakacaktır..

Sistem if-then maddesine göre çalışır ve hiç kimse diğer tarafı uyarmadan sisteme giremez. Herhangi biri koda erişmeye çalıştıysa, sözleşmeye bağlı her taraf hemen uyarılacaktır..

Sisteme yüzlerce kişi tanıklık ediyor ve özüne kadar kusursuz olacağına kolayca güvenebilirsiniz. Jaime anahtarı verirse, ödemeyi alacak, şüphesiz orada ve Todd da anahtarı alacak..

Böylece, her iki taraf da kazanır ve belirli kuralları yerine getirdikten sonra sözleşme otomatik olarak iptal edilir. İşlem gerçekten çok basit.

Bu harika teknolojiyi ihlal sözleşmeleri, kredi yaptırımı, finansal hizmetler, sigorta primi, mülk yasası ve daha pek çok şey için kullanabilirsiniz..

Bölüm 2: Akıllı Sözleşmeler Hayatınızı Nasıl Etkiler??

Size önce ilgilenmeniz gereken bir durum vereyim. Bir ev satmak istediğinizi hayal edin. Süreç o kadar kolay değil; birçok insanla uğraşmanız gerekecek, tüm bu evrak işlerinden bahsetmeye gerek yok.

Bunların hepsi satış sürecini daha da karmaşık hale getiriyor. Bu nedenle, insanlar tüm bu sorunlarla başa çıkacak bir emlakçı arayışına girerler ve herhangi bir güçlük çekmeden rahatlayabilir ve satış yapabilirsiniz..

Bununla birlikte, emlakçılar toplam satış oranınızın% 7’sini alacaklardır ve bu birçok insan için büyük bir anlaşma olabilir. Emlak acentesi, evinizi dolandırılmadan veya herhangi bir şey olmadan aldığınızdan emin olmak için bir tür emanet hizmeti içerecektir..

Akıllı sözleşmeler bu durumlarda kolayca işe yarayabilir. Teknoloji, aracıya (emlakçı) duyulan ihtiyaçtan ve güven sorunundan kurtulacaktır. Bu şekilde paranız veya mülkünüzden korkmanıza gerek kalmaz..

Mülkiyeti geçtikten sonra, alıcı parayı serbest bırakır ve evinizi herhangi bir ekstra ücret ödemeden satabilirsiniz..

Bu sadece bir durumdur; çok daha fazlası var. Her türlü varlık ve parayı kolaylaştıracak ve istediğiniz ürünü almanızı sağlayacaklardır..

Bu sistem oldukça kolay değil mi? Bu yeni teknolojinin dünyayı değiştirme potansiyeli var ve şu anda bunu yapıyor.

 

3. Bölüm: Akıllı Sözleşmeleri Bu Kadar Arzulanan Kılan Nedir??

Neden akıllı sözleşmeleri kullanacağınız veya size nasıl yardımcı olacakları gibi bazı sorularınız olabilir. Pekala, burada tüm cevaplarınızı bulacaksınız ve akıllı sözleşmeye bayılacaksınız. Akıllı sözleşme örnekleri, modern ve dijital uygulamaları ile sizi şaşırtacak.

 • Kesintisiz

En can sıkıcı kısım, herhangi bir üçüncü şahsın veya herhangi bir üçüncü şahsın kararınızı veya anlaşmanızı kesintiye uğratmasıdır. Akıllı sözleşmeler ile herhangi bir üçüncü kişinin kesintisi olmayacak. Tüm kararlarını alıp kendi başına anlaşma yapman sadece sen olacaksın.

Herhangi bir avukat veya komisyoncudan onay beklemek zorunda değilsiniz. Böylece, tüm süreç manipülasyondan tamamen arınmış olacaktır..

 • Güvenlik

Günümüzde bilgisayar korsanlığı çok büyük bir sorun haline geldi. Herkes belgelerini korsanlıktan korumak ister. Akıllı sözleşme, belgeleriniz için tamamen güvenli web sitelerini hacklemenizi sağlar.

Web sitelerini, kırılması ve hacklenmesi neredeyse imkansız olan en yüksek seviyeli kodlama ile şifreleyecekler. Böylece belgeleriniz için en güvenli yerlerden biri olacaklar.

 • Hızlı Performans

Tüm belgeleri ve evrakları manuel olarak işlemek için genellikle biraz zaman almalıdır. Manuel işlemenin yaptığı şey budur. Ancak akıllı sözleşmeler blok zinciri her şeyi dijital olarak yapar.

Yazılım kodları ve internet ile her görevi otomatik olarak işlerler. Çok zaman kazandıracak. Tüm işlemi göz açıp kapayıncaya kadar tamamlayacaklar. Manuel işlem olmayacak.

 • Karlar

Herhangi bir komisyoncu, aracı veya başka bir üçüncü taraf olduğunda, onlara biraz daha fazla ödeme yapmanız gerekir. Ancak akıllı bir sözleşme ile üçüncü şahıs veya aracılar olmayacak. Devasa aracılık zincirini ortadan kaldırırlar. Böylece, bu paradan verimli bir şekilde tasarruf edebilirsiniz.

Böylelikle blockchain paradan tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. İşlemlerinizi gözlemlemek için ödeme yapmanız gerekecek.

 • Hatasız

Çok iyi biliyorsunuz ki, herhangi bir formu manuel olarak doldurduğunuzda, bazı hatalar olma ihtimaliniz var. Ancak, otomatik bir akıllı sözleşme tüm süreci otomatik olarak tamamlayacak ve tek bir hata olmayacak.

Tüm hüküm ve koşulların her ayrıntısına sahip eksiksiz bir kayıt olacaktır. Böylece tüm işlemlerinizi hatasız, daha hızlı ve daha ucuz bir şekilde halledeceksiniz..

 

Bölüm 4: Akıllı Sözleşmeler Yeni Bir Olasılıklar Ufkunu Açıyor

Akıllı sözleşme, otomatik yürütme sürecinin faydalı olacağı sektörlere en uygunudur..

Bu tür endüstriler sağlık, bankacılık, emlak ve sigortadır. Bu sektörlerde akıllı sözleşmeler blok zinciri en uygun olanıdır ve bu teknolojiyi benimseyerek çok fazla fayda sağlayacaktır. Algoritmalar, kurallar ve akıllı kodlama kullanarak tüm süreci otomatik olarak yürütürler..

Yiyecek, içecek ve misafirperverlik gibi hizmetler sağladıkları endüstriler için akıllı sözleşme orada o kadar yararlı olmayabilir.

İlerlemek

Geliştiriciler, gelişmiş bir geleceğe doğru ilerlemek için akıllı sözleşmeler blok zincirini dört gözle bekliyorlar. Emtia vadeli işlem sözleşmelerini blockchain teknolojisi ile birleştirecekler..

Emtia vadeli işlem sözleşmeleri, farklı bir finansal türev türüdür. Müşteriler ve tedarikçiler, gelecekteki fiyat dalgalanmalarına karşı gelebilmeleri için bunları kullanabilirler. İnsanlar çoğunlukla Eurex veya CME gibi birkaç merkezi borsada ticaret yapıyorlar..

Bu borsaların faaliyetleri komisyoncu veya aracılar gibidir ve bunun için kullanıcıları bunları kullanmak için yüksek ücretler ödemek zorundadır..

Geliştiriciler, Emtia vadeli işlem sözleşmelerini blockchain platformu ve akıllı sözleşme ile birleştirme konusunda oldukça heyecanlı. Böylece, fiyat dalgalanmalarını daha basit bir şekilde kontrol edip düzenleyebilecekler. Yakında iş dünyasında büyük bir devrim olacak.

 

Bölüm 5: Akıllı Sözleşmeler Başvurular

Akıllı sözleşmeler blok zincirini nerede kullanabileceğinizi bilmek istemelisiniz. Akıllı sözleşme uygulamalarının kullanımının harika olduğu pek çok yer var. Akıllı sözleşme, geleneksel kayıt ve anlaşma sistemine sahip.

Akıllı sözleşmenin kullanım örneklerine bir göz atalım.

 • Kayıtların Saklanması

Akıllı sözleşme, Tekdüzen Ticaret Kanunu dolgusunun dijitalleştirilmesiyle birlikte gelir. Böylece kayıtları saklayabilir, ihtiyaç duyduklarında otomatik olarak yayınlayabilir ve yenileyebilirler. Ayrıca, herhangi bir kaydın yasa gereği kalıcı olarak kaldırılması gerekliliği veya gerekliliği varsa, bunu otomatik olarak da yapabilirler.

 • Ticaret Faaliyetleri

Geleneksel ticari finansal faaliyetler her zaman bir komisyoncu veya aracı gerektirir. Bu, tüm süreci uzun ve biraz maliyetli hale getirdi. Akıllı sözleşme, ticaret finansmanının bu aracı kısmını ortadan kaldırır. Kredi Mektubu yöntemlerini veya aktarımın ticari ödeme başlangıcını kullanırlar. Böylece tüm ticaret finansmanı sürecini alıcılar ve tedarikçiler için daha basit, daha verimli ve daha az maliyetli hale getiriyorlar..

Finansal kaynaklar için likiditeyi daha iyi hale getiriyorlar. Akıllı bir sözleşme, kusursuz endüstri geçmişi ve uygun yasal suçlamalar gerektirir.

 • Tedarik zinciri yönetimi

Akıllı sözleşmenin potansiyel kullanımlarından biri tedarik zinciri yönetimidir. Akıllı sözleşmeler blok zinciri, malzeme toplamadan ürün teslimatına kadar tüm süreç için tüm kayıtları tutar. İlgili kişilerle birlikte tüm sürecin her ayrıntısını kaydederler.

Akıllı sözleşme, Nesnelerin İnterneti (IoT) sensörlerini kullanır. Üreticiden tedarikçiye kadar olan yolculuğunun her anında ürünlerin tüm hareketlerini takip edebilir. Hazır ürünlerin ilgili müşterilerine teslim edilip edilmediğini de kayıt altına alırlar. Hatta, herhangi bir kayıp veya geç teslimatın geçmişini ve ayrıca kesin varış yerlerini de tutuyorlar..

Ayrıca, ilgili her kişi, herhangi bir paydaşın sözleşmelerin hüküm ve koşullarını yerine getirmede herhangi bir başarısızlığı olup olmadığını kontrol edebilecektir. Akıllı sözleşme, tüm tedarik zincirini ilgili taraflar için şeffaf hale getiriyor. Böylece tedarik zinciri endüstrisini ilerletiyor ve geliştiriyorlar..

 • Mortgage Sistemi

Akıllı sözleşmeler blok zinciri, ipotek gibi başka bir ekonomik alan için faydalı olabilir. Bir ipotek süreci o kadar kolay değil. Mal sahibinin ve ipoteğin her iki tarafından da çok fazla bilgi var..

Herhangi bir ipotek sözleşmesi yapılırken, kredi, kazançlar, harcamalar ve diğer bazı önemli bilgiler hakkında bir tahmin yapılmalıdır. Tüm bunlar prosedürü karmaşık, maliyetli ve uzun hale getirir..

Akıllı kontrat teknolojisi ile ipotek almak için tüm prosedürler çok kolay, ucuz ve hızlı olacaktır. Bu teknoloji her şeyi otomatik olarak büyük bir özenle halleder. Çok fazla kağıtla karışıklık, sorun, ekstra ücret ve komplikasyon olmayacak.

Daha da önemlisi, tüm bu prosedürler ilgili tarafların tüm üyelerine şeffaf olacaktır. Bu teknoloji, tamamen dijital ve hatasız olan sözleşmeyi imzalayarak ilgili tarafları anlaşmayı tamamlamak için bağlayacak. Her iki ilgili taraf da neyi imzaladıklarını bilecek.

 • Emlak piyasası

Akıllı kontrat uygulamalarından bir diğeri de emlak piyasasıdır. Akıllı teknoloji sayesinde emlak işi çok daha kolay ve basit hale geldi. Herhangi bir anlaşmayı sonuçlandırmak için yüz yüze görüşmeye gerek yoktur. Bunun nedeni, bu akıllı blok zinciri teknolojisinin tamamen dijitalleştirilmesidir. Tüm işlem sürecini herhangi bir kesinti veya hata olmadan dijital olarak tamamlayacaktır..

Sadece mülk, sahibi ve alıcı hakkında doğru bilgi gerektirir. Ve ayrıca ilgililerin dijital imzası. Akıllı sözleşme, bilgilerin gerçek olup olmadığını kontrol edecektir. Kimlik izleme protokollerini kullanarak bilgileri gözden geçirecek.

Son olarak, ödemeyi alacak ve mülkü yeni sahibine bildirecektir..

 • İstihdam Düzenlemeleri

Hem çalışan hem de işverenler birbirinden bir şey bekler. Bazıları beklentileri karşılayabilir ve bazıları başarısız olabilir. Ancak maksimum süre hiçbiri beklentilerinin ne olduğunu bilmiyor. Farklı şirketlerin farklı kuralları, hükümleri ve koşulları vardır. Çalışanın bu şartlar hakkında hiçbir fikri yoksa, bunları nasıl yerine getirebilecekleri.

Çözümü akıllı sözleşmeler örnekleri ile alacaksınız. Bu teknoloji, çalışanların yerine getirmesi gereken şirketin hüküm ve koşullarının tüm kaydını tutacaktır. Ayrıca çalışanların tüm bilgi ve ücretlerinin kayıtları olacaktır..

Her şey ilgili kişiye şeffaf olacaktır. Böylece çalışanlar pozisyonlarını ve başarılarını bilecekler. Ve hedeflerine ulaşabilecek ve işverenleri ile ve birbirleriyle iyi bir ilişki sürdürebilecekler. Şartlar ve koşullarda herhangi bir değişiklik olursa, herkes bunları görebilir..

 • Telif Hakkının Korunması

Akıllı sözleşmeler blok zinciri, telif hakkının içeriğini koruyabilir. Bir grup birlikte çalıştığında, bu çalışmanın sorumlulukları ve hakları konusunda bazı kafa karışıklıkları olabilir. İlgili kişilerle birlikte tüm sorumlulukların ve hakların eksiksiz bir kaydı olacaksa, ekip üyelerinin birbirleriyle işbirliği yapması kolay olacaktır..

Akıllı sözleşme teknolojisi, ekip çalışmasını sizin için kolaylaştırabilir. Merkezi olmayan bir blok zinciri sistemi kullanarak işbirliğinin tüm izlerini tutacaktır. Hak ve sorumluluk konusunda daha fazla şüphe kalmayacak.

 • Sigorta talebi

Hepiniz çok iyi biliyorsunuz ki, bir sigorta talebi için süreç çok uzun bir süreçtir. Bu hem müşteriler hem de sigorta şirketleri için çok karmaşık ve rahatsız edici. Bu onların suçu değil. Sigorta talebi, tamamlanması için çok fazla formalite ve evrak gerektirir. Akıllı sözleşme uygulamalarının harika bir örneğidir.

Akıllı sözleşmeler blok zinciri, otomatikleştirilmiş teknoloji ile tüm talep sürecini kolaylaştırabilir ve değiştirebilir. Herhangi bir koşulu tanıyacak ve iddiayı otomatik olarak ifade edecektir. Böylece sürecin geri kalanını hatasız yönetecektir..

 • Devlet Oylama Hizmeti

Hükümetin çoğu oylama sistemine dayanıyor. Manuel oylama sistemlerinin% 100 doğru olmadığı konusunda şüphemiz yok. Oylama sürecinin çoğu uzun ve uygunsuzdur.

Defter korumalı oylama sistemiyle akıllı bir sözleşme gelir. Bu sistem, yüksek düzeyde korumalı kodlama ve daha yüksek bilgi işlem gücü sağlar. Tüm sistemi çözmek ve hacklemek neredeyse imkansızdır. Dahası, aynı zamanda çok büyük bir bilgi işlem gücü gerektirecek.

Bu süreç tamamen doğru ve manuel oylama sisteminden daha hızlı olacak.

 • Sağlık Hizmetleri

Sağlık kurumları da akıllı sözleşme teknolojisini kayıt sistemleri olarak kullanabilir. Bu tür yerlerde, hizmet ve güvenlik amaçları için çok büyük bilgi gerektirir. Blockchain teknolojisi çok sayıda kayıt tutabilecek.

Tüm kayıtlar kodlanacaktır. Kayıtlara yalnızca özel bir anahtar erişim verebilir ve yalnızca ilgili kişiler bu özel anahtarı alacaktır. Defter ayrıca tüm araştırma çalışmalarını güvende tutabilir, test raporlarını, ilaçları ve diğer sağlık malzemeleri yönetimini idare edebilir..

 • Nesnelerin İnterneti Ağı

Akıllı sözleşmeler blok zinciri IoT ile birlikte çalıştığında, daha güçlü, daha verimli ve anlamlı hale gelir. Birlikte, endüstriler için en iyi ve gelişmiş uygulamaya doğru hareket ederler. Nesnelerin İnterneti olan IoT, akıllı sözleşmeyi kesinlikle daha güçlü bir teknoloji haline getiriyor.

Hem donanım hem de yazılım kullanarak güçlü bir ağ oluştururlar ve gerçek hayatta uygulanabilir olmasını mümkün kılarlar. Mükemmel teknolojinin mükemmel bir kombinasyon olmasını sağlarlar.

Bölüm 6: Akıllı Sözleşmeler Nasıl Çalışır??

Gerçekten çok basit. Tıpkı bir satış makinesi gibi, sadece bir miktar kripto para birimi gerektirir. Tek yapmanız gereken, kayıt olarak saklamak istediğiniz bilgilerle birlikte bunları sözleşmeye koymaktır. Ayrıca herhangi bir sözleşme hazır olmadan önce kuralları, şartları ve koşulu tanımlamanız gerekir..

Dayanışma

Akıllı bir sözleşme hem bekar olarak hem de bir grup akıllı sözleşmeyle birlikte çalışabilir. Tek olan bağımsız çalışacaktır. Kullanıcılar, herhangi bir görevi tamamlamak için birbirlerine bağımlı olmaları gerektiğinden, birbirleriyle bir grup akıllı sözleşme örneği oluşturabilirler..

Bazı şirketler halihazırda birkaç akıllı sözleşme blok zincirini bir araya getirdi. Birbirlerine bağlı olarak otomatik çalışıyorlar.

Akıllı Sözleşmelerin Nesneleri

Bu, üç ayrı parçayı içerir veya bunlara nesneler de diyebilirsiniz..

Birincisi, ilgili tarafların anlaşmaya varmakla ilgilenip ilgilenmedikleri dijital imzalarıdır..

Anlaşma bir konu gerektiriyor. İkinci nesnedir. İlgili tüm kişilerin anlaşmaya ve bununla ilgili tüm bilgilere erişimi olmalıdır. Sözleşmede gizli bir koşul veya bilgi olmayacak.

Son olarak, matematiksel olarak tanımlanmış bazı önemli şartlar ve koşullar olmalıdır. Uygun programlama dilleri bu şartları akıllı sözleşmede belirleyecektir. Bir anlaşma hazır olduğunda, ilgili her kişi onun kurallarını ve düzenlemelerini kabul etmeli ve bunlara uymalıdır..

Çevre

Akıllı bir sözleşme, doğru şekilde çalışmak için mükemmel bir ayar gerektirir. İlk olarak, kullanıcıların ortama uygun olması gereken tüm işlem prosedürlerini etkinleştirmek ve izin vermek için benzersiz kriptografi koduna sahip olması gerekir..

Bundan sonra, güvenilir, otomatikleştirilmiş ve merkezi olmayan, açık bir veritabanı olmalıdır. Akıllı sözleşmeler örnekleri, teknoloji için harika bir ortam.

Ve en önemlisi, sözleşmelerin tüm gelişmiş verileri% 100 güvenilir kaynaktan olmalıdır. Bunu sağlamak için, HTTPS ve kök SSL güvenlik sertifikaları gibi farklı gelişmiş yazılım ve protokolleri kullanabilirler..

 

Bölüm 7: Akıllı Sözleşmelerin Avantajları Nelerdir?

Akıllı sözleşmeler, geleneksel süreci avantajlarıyla değiştiriyor. Zaten birçok avantajları var. Gelecekte daha da gelişecek ve artacaklarına eminim. Akıllı sözleşmenin bazı faydalarını görelim.

 • Toplam Şeffaflık

Akıllı sözleşmeler, ilgili tüm üyelere tamamen şeffaftır. İlgili kişilerden herhangi biri, sözleşmelerin tüm hüküm ve koşullarını görme erişimine sahip olacaktır. Herhangi bir değişiklik isterse, sözleşmeler hazır olmadan önce buna karar vermesi gerekir. Sözleşme hazırlandıktan sonra, bu konuda hiçbir tartışma olmayacak.

 • Yanlış İletişim Yok

Artık akıllı sözleşmeler örneklerinin tamamen otomatik olduğunu ve her ayrıntıya sahip tüm bilgilere sahip olduklarını biliyorsunuz. Yani, herhangi bir yanlış anlaşılma veya yanlış anlama şansı olmadığı anlamına gelir. Ağ arasındaki her iletişim% 100 net ve otomatik olacaktır. İletişim boşluğu olmayacak.

 • Verimli Performans

Akıllı sözleşme, verimli çalışma konusunda sizi temin edebilir. Doğruluk, hız ve otomatikleştirilmiş özelliğin birleşimi, tüm sözleşme sürecini herhangi bir hata veya bir aracının kesintisi olmadan verimli bir şekilde tamamlayacaktır. Daha yüksek verimlilikle çok sayıda işlemi gerçekleştirecekler.

 • Evrak Yok

Akıllı sözleşmeler, evrak işlerinden kaçınarak doğaya katkıda bulunuyor. Tüm işlemlerinde sanal dünyayı kullanıyorlar ve bu nedenle kağıt kullanımını tamamen ortadan kaldırıyorlar. Çevreye ve dünyaya da önemli bir katkıdır. Hem gerçek dünyayı hem de iş dünyasını daha iyi hale getiriyorlar.

 • Destek olmak

Bankanın belgelerinizi veya hesaplarınızı kaybetme olasılığı vardır. Akıllı sözleşme her zaman yedekli olarak gelir. Blok zincirinde kağıtlarınızın birçok kopyası olacaktır. Yani hiçbirini kaybetme şansı olmayacak.

Akıllı sözleşmeler, tüm temel belgelerinizi açık ayrıntılarla kalıcı olarak kaydeder. Herhangi bir bilgiye ihtiyacınız olduğunda, onları deposunda kolayca bulabilirsiniz. En önemli kısım, herhangi bir veri kaybı olması durumunda herhangi bir bilgiyi geri alabilmenizdir..

 • Güvenilir

Belgelerinizi asla kaybetmeyeceklerine körü körüne güvenemezsiniz, değil mi? Ancak, paylaşılan bir defterde şifreleyeceklerinden, kayıtlarınızı asla kaybetmemek için akıllı bir sözleşmeye güvenebilirsiniz..

Akıllı sözleşmeler tamamen güvenilirdir. Tüm işlerini ağlarını kullanarak otomatik olarak yürütürler. Böylece, belgelerinizi kaybetme, manipüle etme veya herhangi bir hata yapma korkusu olmayacak. Her sürecin tamamen güvenilir bir şekilde yürütülmesi olacak.

 • Garantili Sonuçlar

Akıllı sözleşmeler, üyelerinin kendi başlarına herhangi bir anlaşma oluşturmasına izin verir. Ancak bunu, anlaşmaları daha önemli hale getirecek bazı kuralları takip ederek yapmak zorundalar. Dış mahkemelerde kesinti olmayacak. Sadece seni bağladıkları tüm kuralları izlemelisin.

 

Bölüm 8: Akıllı Sözleşmelerin Dezavantajları

Dünyada herhangi bir güçlüğü veya zayıflığı olan hiçbir şey yok. Akıllı sözleşmenin de bazı zayıflıkları var. Bakalım ne olabilirler.

 • Gizlilik

Şeffaf olmak iyidir. Ama her zaman değil. Bazen mahremiyet gerektiren bazı önemli şeyler vardır. Hyperledger gibi bazı akıllı sözleşme örnekleri, kullanıcılarına özel akıllı sözleşme sağlar. Ancak Ethereum gibi akıllı sözleşme örnekleri, kullanıcılarına bu gizliliği sunmaz.

 • Hata

Kodlamanın akıllı sözleşme teknolojisini şifrelediğini biliyorsunuz. Ve bunların şifresini çözmek oldukça zor bir görev. Peki ya kodlayıcılar kodda bazı hatalar yaparsa ve kullanıcıları istemeden boşluklarda kalırsa? Bir doğruluk sorunu olacak.

 • Güvenilmez Bilgi

Kaydedilen verilerle hatasız işlem yapılacağı doğrudur. Ancak, en başta, yanlış bilgileri saklamak için ufak bir olasılık vardır. Bu durumda, tüm süreç bu yanlış bilgiyle bir hata olacaktır..

 • Hileli Sözleşmeler

Akıllı sözleşmeler blok zinciri kendi kendini yürütür. Şaşırtıcı ve faydalı. Ancak, bir bilgisayar korsanı tesadüfen sistemi hacklerse, kendi kendini de yürütecek herhangi bir yasa dışı faaliyet yürütebilir..

 

Bölüm 9: Oyunda Çok Önde Olan Akıllı Sözleşmeye Dayalı Şirketlere İlişkin Altı Örnek

Akıllı sözleşmeler biz konuşurken dünyayı değiştiriyor. Girişten sonra, nihayet köklerini endüstri dünyasına yaymaya başladılar. Ethereum bu alanda ilk olduğu için, şirketlerin çoğu artık bir sözleşme oluşturmak için Ethereum platformunu kullanıyor..

Rekabetçi dünyada liderlik etmek için yeni teknolojiyi zaten kullanan bu akıllı sözleşme örneklerine göz atın..

Bakalım ne olduklarını.

Slock.It ve Paylaş&Şarj etmek

Slock: Dünya ve ekonominin tipik yollarını değiştiriyor. Hepsi akıllı sözleşmeler sayesinde. Artık birçok işletme, ödemelerinin, paylaşımlarının ve kiralamalarının tümünün otomatik olmasını sağlamak için Slock kullanıyor..

Slock. Son Paylaşımları ile dünyaya gösterdi&Akıllı sözleşmelerin ne kadar yararlı olabileceği konusunda işbirliğini şarj edin. Şimdi bu yeni teknolojinin yardımıyla elektrikli araç şarj istasyonlarının kira ödeme süreci otomatikleştirildi..

Slock.Ayrıca Universal Sharing Network adlı başka bir ağ geliştiriyor. Geliştiricilerin blockchain uygulamalarını dağıtabilecekleri açık kaynaklı bir platformdur. Tamamlandıktan sonra, ürünler, hizmetler vb. Gibi ekstra üçüncü taraf nesneler ekleyebilecektir..

Etherparty

Bu başlangıç ​​şirketi “Akıllı sözleşme yaratıcısı” olarak bilinir. Neden?

Akıllı sözleşmelerinizi oluşturmanıza yardımcı olacak bir platform sağlarlar. Projeye kayıtlı 500’den fazla kişinin olduğu bir sözleşme sihirbazı başlattılar.

Kullanıcılar, kendi sözleşmelerini oluşturmalarına yardımcı olmak için platformlarında önceden hazırlanmış bir beta şablonu alacaklar..

Peki ya kodlamayı bilmiyorsanız? Merak etmeyin, Etherparty ile yapmanız gerekmeyecek. Gayrimenkul sözleşmeleri, tedarik zinciri yönetimi, emanet sözleşmeleri, jeton oluşturma, yüklenici sözleşmeleri ve çok daha fazlası gibi farklı akıllı sözleşmelerin önceden hazırlanmış şablonlarına sahiptirler..

Süreç hızlı ve kolaydır ve insanlar buna oldukça çabuk adapte olur..

Fizzy AXA

AXA, akıllı sözleşmeyi tamamen kendi sistemlerinde kullanan bir Fransız havayolu şirketidir. Fikir gerçekten oldukça basit. Geç bir uçuşun bir tatili veya resmi turu nasıl bozabileceğini biliyoruz. Ama tazminatla uğraşmak çok daha kötü.

Geç uçuşlar için tazminat almak zordur ve en önemlisi bazen sigortamız bunu karşılamaz. Nedeni, gecikmenin nedenine bağlıdır ve parayı geri almak baş ağrısı olabilir..

Fizzy’nin yardımıyla, hiçbir sorun yaşamadan tazminat alabileceksiniz. Uçuşunuz iki saatten fazla gecikirse, havayolu bilgilerinizi uygulamaya yüklediniz; bir bildirim alacaksın.

Bildirim size tazminat seçeneklerinizi söyleyecek ve bunlardan seçim yaptıktan sonra para doğrudan hesabınıza geçecektir..

Burada akıllı sözleşme örneklerinin kullanılması, havayollarıyla ilgili her türlü zararı ortadan kaldırır ve sigorta kapsamı dışında bile kayıpları telafi eder. Sigorta yalnızca bir tetikle çalışır ve Frizzy AXA için tetik, iki saatten fazla geç uçuştur.

Ancak bu ürün şimdilik yalnızca ABD ve Paris’te mevcuttur. 2018’in sonlarında genişletmeyi planlıyorlar. Yine de bir abonelik ücreti ödemeniz gerekecek.

Propy

Daha önce de bahsettiğim gibi, akıllı sözleşmelerin yaygın kullanım örneklerinden biri emlak sektörüdür. Bunu gerçekleştirmek için “Propy” şirketi akıllı sözleşmeleri sistemlerine entegre etmeye başlıyor.

İlk işlem, bir alıcının Ukrayna’da 60000 dolara bir daire satın aldığı Eylül 2017’de gerçekleşti..

Bu tür sınır ötesi anlaşma, akıllı sözleşmelerle birlikte gayrimenkul endüstrisinin gerçek potansiyelini ortaya çıkarabilir..

Bu, en büyük akıllı sözleşme örneklerinden biridir. Bir kullanıcı mülkleri arayabilir ve teklif verme işlemini başlatabilir. Belirli süreçlerden geçtikten sonra, adil bir oyun sağlamak için diğer güvenlik seçenekleri alınır..

Potansiyel bir alıcı, bir miktar parayla mülk rezerve edebilir ve ardından evrak işi tamamlandıktan sonra ödeme yapabilir. Satıcı herhangi bir nedenle mülkü satmak istemezse, alıcı parayı geri alacaktır..

Her imza veya diğer belgeler uygulama aracılığıyla paylaşılır ve nerede yaşadığınızın önemi yoktur.

PolySwarm

PolySwarm tehdit istihbaratı pazarında çalışan türünün tek örneği bir şirkettir. Akıllı sözleşme blok zinciri sayesinde artık her zamankinden daha sorunsuz çalışacaklar. Herhangi bir işletme veya büyükelçi, ödüllerini belirli bir ödülle birlikte ağda yayınlayabilir.

Doğru anlayan kişi, kendi jetonu Nektarı ile ödüllendirilir. Eylemlerinin değerlendirilmesinden sonra fonlar otomatik olarak uzmanlara bırakılır.

Bu süreç, bir uzmanın siber güvenlik boşluklarından kurtulmasını sağlar ve herkes için daha iyi koruma sağlar..

Kalabalık

Fatura finansmanı, işletme sahiplerinin ödenmemiş faturalardan para almaları için başka bir harika yoldur. Fatura alıcıları peşin para ödeyecek ve faturayı devralacaktır. Borçlu faturayı ödemek için yeterli paraya sahip olduktan sonra kalan parayı alır.

Populous bu süreci bambaşka bir boyuta taşıyor. Şu anda sadece yerelleştiriliyorlar, ancak yavaş yavaş küresel pazarları da ele alıyorlar. Aracıdan kurtulmak buradaki süreci hızlandırır.

Faturayı çoğaltırken insan hatası veya başka bir tür yanlış hesaplama olmaz. Faturanızı ağa yükledikten ve belirli şartları tanımladıktan sonra Populous yardımı ile işlemler akıllı sözleşmeler blok zinciri yardımıyla otomatik olarak yapılır..

 

Bölüm 10: İnsanlar Akıllı Sözleşmeler Blok Zinciri Hakkında Neden Bu Kadar Hyped??

Akıllı sözleşmeler, kripto para birimleri tarafından desteklenen, kendi kendini yürüten kişilerden biridir. Sözleşmenin her şartı ve koşulu, kodlar kullanılarak oluşturulur ve kod, blok zinciri tabanlı platformda çalışır. Bu ağdaki her işlem şeffaf, izlenebilir ve geri alınamaz.

Öte yandan, normal bir sözleşme yalnızca bu şartların ana hatlarını belirler, ancak ilişkiyi tam olarak uygulamaz.

Normal bir temas, sözüne doğru olabilir veya olmayabilir, ancak akıllı bir sözleşme her zaman şartlara uygun olacaktır. Kuralların gerisinde kalan bir şey varsa, sözleşme buna göre otomatik olarak işlem yapacaktır..

Dolayısıyla, güvensizlik veya diğer sağlıksız durumlar şansı yoktur. Bu, ihlal etmeyi ve özel bir avantaj elde etmeyi imkansız kılar.

Öyleyse söyle bana, bu yeni teknolojiyi çevreleyen aldatmaca olmamalı mı?.

Ethereum akıllı sözleşmeleri pazarı oluşturan ilk sözleşmelerdi ve bu sadece bir başlangıç. Akıllı sözleşmeler tüm blockchain teknolojisinin hayati bir parçası haline geldiğinden, artık daha fazla blok zinciri bu seçeneği içeriyor..

 

Bölüm 11: Akıllı Sözleşmeler Neden Henüz Yaygın Değil?

Tüm avantajlara rağmen, akıllı sözleşmelerin bazı büyük dezavantajları vardır. Fikir oldukça yenidir ve ara sıra yeni sınırlamalar getirilir.

Ana hayal kırıklığı erişimdir. Programlama bilgisi olmayan hiçbir kullanıcı, şartlara göre kodlamanız gerektiği için ona erişemez. Dolayısıyla, programcı olmayanlar için bu teknoloji sadece bir kavram olarak kalır ve başka hiçbir şey ve bu insanların oranı harika.

Sistemin tüm düzenlemelerini yapmak ve bir şey değiştiğinde kodu güncellemek için daha fazla bilgiye ihtiyaç duyacaktır..

Akıllı sözleşmeler, avukat veya aracıdan kurtularak size çok para kazandırabilir. Ancak programcı olmanız gerektiği gerçeğinden kurtulamayacaklar.

Bazı firmalar bu sorunu gidermeye çalıştı. Ancak bu sorun, akıllı sözleşmelerin büyümesini gerçekten engelliyor. Bu yüzden henüz yaygın değiller.

Sorun çok büyük ve birçok geliştirici bu teknolojiden kodlama dili durumundan kurtulmaya çalıştı. Projelerden biri Gizli. Programcı olmayan herhangi bir kullanıcının sorunsuz kullanabilmesi için özel olarak geliştirilmiş sanal bir editördür..

 

Bölüm 12: Sözleşmelerin Geleceği

Son zamanlarda, piyasada şaşırtıcı derecede büyük bir teknoloji ortaya çıktı ve sözleşmelerin ve anlaşmaların eski geleneksel işlemlerinin yerini aldı. Bu, yeni akıllı sözleşmeler blok zinciri ile birlikte yeni blok zinciri teknolojisidir. Blockchain teknolojisi dünyasına ve akıllı sözleşmelerine hoş geldiniz.

İlk başta, esas olarak Bitcoin kripto para birimini korumak için oluşturuldu. Ancak, kısa süre sonra geliştiriciler, teknolojinin geleneksel kayıt depolama sisteminin yerini almak için ne kadar potansiyel olabileceğini anladılar. Ethereum adında bir kripto para birimi de var. Ayrıca Ethereum’u özel blockchain platformuyla sözleşme teknolojisinin geleceği olarak gördüler..

Blok zinciri, muazzam bir dijital işlem defteridir. Bu defter, açık ayrıntılarla önemli herhangi bir şeyin kaydını tutabilir. Ayrıca, bunu, bilgisayar kodunun kaydedebileceği mali hesaplar, mülkiyet faaliyetleri, talepler, doğum ve ölüm sertifikaları, tıbbi prosedürler ve diğer önemli şeylerin kayıtlarını tutmak için kullanabilirsiniz..

Bölüm 13: Kesinlikle Sizi Şaşırtacak 6 Akıllı Sözleşme Platformu!

 1. Ethereum

Tamam, o halde Akıllı Sözleşmelerin öyküsünün en başından başlayalım. Ethereum, böylesine şaşırtıcı bir icat geliştirdiği için övgü alacaktı. Doğruyu söylemek gerekirse, Ethereum, jetonları ERC-20 ve Akıllı Sözleşme ile kendilerini yirminci yüzyılın en iyi start-up’ları olarak adlandırabilir..

Öncü olan Ethereum, Akıllı Sözleşmelerden bahsederken pazar lideri konumunda. Ethereum platformu yolculuğuna 2015 yılında başladı. Yolculuklarının başlangıcından bu yana, neredeyse her aşamada çok şey geliştirdiler ve zorluklarla karşılaştılar. Artık e-spordan ICO’lara kadar her şey için Akıllı Sözleşmeler var.

Kuşkusuz, zirvede olmalarının ana nedenlerinden biri, şaşırtıcı derecede güçlü destekleri ve harika toplulukları olacaktır. Blok zinciri teknolojisinin sözleşmelerini ve bütünlüğünü korumak için bir dizi kural ve düzenleme tanımladılar. İnsanlar neden Ethereum’a güveniyor? Eh, politikaları basit ve hiç riskli değil.

Onları kral olarak adlandırmanın bir diğer önemli nedeni, güvenilirlikleri olacaktır. En yüksek piyasa değeri ile, formlarının üstünde herhangi bir şüphe yoktur..

Dahası, Ethereum kendi programlama dilini geliştirdi – Solidity. Solidity basit ve anlaşılması çok kolay olsa da, herkes Solidity hakkında pek bir şey bilmiyor. Ethereum için en büyük risklerden biri diyebilirsiniz.

Dediğimiz gibi, Ethereum yol boyunca epeyce sarsıntı geçirmişti. Öncelikle güvenlik sistemlerinde ciddi kusurlar vardı. Bir rapor, 34.000’den fazla Akıllı Sözleşmenin ciddi hatalara sahip olduğunu söylüyor. Ethereum’un artan popülaritesi ile siber saldırılar otomatik olarak arttı. Ethereum’un bu saldırılardan ne zaman büyük bir darbe alacağından emin değiliz.

Artıları

 • Kurulum maliyeti gerekmez. Platforma herkes katılabilir.
 • Yaygın olarak kabul edilen ERC-20 jetonu mevcuttur.
 • Solidity adını veren Akıllı Sözleşmeler için programlama diline sahiptir.
 • Geliştiriciler ve kodlayıcılar için basit yönergeler mevcuttur.
 • Güçlü dostane destek topluluğu.
 • Kullanıcılar Ethereum’un geniş kullanılabilirliğinin tadını çıkarabilir.

Eksileri

 • Ağ aşırı yüküyle ilgili tehdit.
 • Rakip platformlardan biraz daha pahalı.
 • Güvenlik sorunları ve hatalar.

 

 1. Hyperledger Kumaş

Hyperledger Fabric’in pazar lideri Ethereum’un en büyük rakibi olduğu söylenebilir. Hyperledger projesi de 2015’te başladı. Teknik olarak Ethereum’dan sonra. Yolculuklarına o yılın sonunda Aralık ayında başladılar..

Hyperledger proje adı altında çok sayıda çerçeve geliştirilmiştir – Burrow, Fabric, Sawtooth ve Indy.

IBM, Hyperledger’ın ortak geliştiricisidir. Bu yüzden, Ethereum’un zorlu bir rakibi olmalarını bekliyorduk. Gerçekten de en zorlu rakipleri olduklarını kanıtladılar.

Konsensüs algoritmasından bahsediyorsak, İzinli blok zinciri yapısına sahipler. Ethereum’da Solidity varken, Hyperledger’da JavaScript var. JavaScript kodlayıcılar arasında yaygın olarak tanınan bir programlama dili olduğu için bu büyük bir avantajdır..

JavaScript dışında, Go ve diğer bazı dilleri kabul ederler. Dolayısıyla, kodlayıcıların yalnızca tek bir dile güvenmesi gerekmez.

Güvenlik ve güvenlik sorunu ile ilgili olarak, Ethereum’a kıyasla daha az savunmasızdırlar. Nasıl? Eh, İzinli blok zinciri ağına sahipler. Yani, kullanıcıların tüm kimlikleri şirket tarafından biliniyor. Hyperledger, siber saldırılara ve çevrimiçi suçlara karşı doğal olarak daha az savunmasızdır.

Bazı dezavantajları var. Her şeyden önce, kendi jetonları yok. Bu, platformda bulunan Akıllı Sözleşmelerin türünü sınırlar.

Artıları

 • Açık kaynak olduğundan kullanım için ücretsiz
 • IBM tarafından desteklenmektedir.
 • İzin verilen ağlar daha iyi koruma sağlar.
 • Çok çeşitli programlama dilleri mevcuttur.
 • Eklenti bileşenleri mükemmel.
 • Güvenilir performans.

Eksileri

 • Kendi jetonu yok.
 • Hangi tür Akıllı Sözleşmelerin mevcut olduğuna ilişkin sınırlama.

 

 1. Nem

Güvenliğe dayalı blockchain ağı listesini paylaşacak olsaydık, Nem kesinlikle listenin başında olurdu. Yolculukları bile Mart 2015’te başladı. 2015’in tüm Akıllı Sözleşmelerin ana zamanı olduğunu söyleyebilirsiniz..

Nem, Java kullanır. Java, en popüler ve yaygın olarak kullanılan programlama dillerinden biridir. Yani, bir geliştirici olmak için Solidity’yi öğrenmenize gerek kalmayacak. Java bilginiz fazlasıyla yeterli.

Catapult ve Mijin 2.0 güncellemesinin yayınlanması, platformu daha da güvenli hale getirdi. Ethereum’un saniyede 15 işlemiyle karşılaştırıldığında Nem, saniyede 100’e kadar işleyebilir.

Artıları

 • Java ile geliştirildi.
 • Daha kolay kullanılabilirlik.
 • Üstün performans.

Eksileri

 • Destek topluluğu yeterince güçlü değil.
 • Gerçekten ademi merkeziyetçi değil.
 • Çok fazla araç ve kaynak yok.

 

 1. Yıldız

Stellar, piyasadaki en eski Akıllı Sözleşme blok zinciri platformudur. Hikayeleri 2014’te başladı. Son zamanlarda piyasadaki birçok büyük isim, sistemlerinde Stellar platformunu kullanacaklarını açıkladı..

IBM ve KlickEx’in Stellar ile ortaklığından sonra işler kızıştı. Şimdi kendilerini özellikle Güney Pasifik’te sınır ötesi işlem yapmanın daha iyi yolu olarak adlandırıyorlar..

Stellar, Ethereum’a kıyasla çok daha basit ve daha kullanıcı dostu bir platformdur. Esas olarak ICO’lara ve Akıllı Sözleşmelere odaklanırlar. Dahası, Stella20Smartr platformunda daha az sayıda saldırı ve güvenlik sorunu var.

Artıları

 • ICO odaklı.
 • Ethereum’dan daha ucuz.
 • Daha basit platform ve gelişmiş performans.
 • IBM ve KlickEx tarafından desteklenir.

Eksileri

 • Daha karmaşık Akıllı Sözleşme geliştirme ile başa çıkamaz.

 

 1. NEO

Önce bir trivia! NEO’ya genellikle “Yeni Ethereum” veya “Çin’in Ethereum’u” denir. Neden? NEO temelde Ethereum’dur ancak çok daha iyi ve daha hızlıdır. Dağıtılmış bir ağ sistemi ile pazarda “Akıllı Ekonomi” oluşturmaya inanıyorlar..

Akıllı Ekonomi, dijital varlıklara ve dijital kimliğe sahip bir Akıllı Sözleşmedir. Fikir yenilikçi. Dahası, NEO, Çin hükümeti, Microsoft ve IBM’den destek aldı. Dolayısıyla, NEO bir etki yaratmak için burada, bundan emin olabiliriz.

Ama neden her zaman Ethereum ile karşılaştırılıyor? NEO, Sanal Makineler de dahil olmak üzere Ethereum platformunun tüm harika özelliklerini benimser. Oh, geliştirmek için Solidity’yi öğrenmenize gerek yok. Eski JavaScript bilginiz oldukça yeterli.

Akıllı Sözleşme 2.0’ı bile icat ettiler. Bu tür sözleşmelerin üç bölümü vardır,

 • NeoVM,
 • DevPak ve
 • InteropService

Artıları

 • Smart Contract 2.0 mevcut.
 • JavaScript geliştirme için kullanılabilir.
 • Saniyede 10.000 işlemi gerçekleştirebilir.
 • Smart’ın icadı
 • Çin hükümeti, IBM ve

Eksileri

 • Çin hükümeti tarafından düzenlenmiştir. Yani, gerçekten merkezi olmayan bir yapıya sahip değil.
 • Birkaç kök zincir mevcut.

       6. NXT

NXT 2013 yılında sahneye çıktı. Aslında Steller ve Ethereum’dan daha yaşlılar. Geliştiricilerin geliştirmek istedikleri uygulamayı oluşturmak için kullandıkları açık bir platform yaratma vizyonları vardı. Kullanıcıların güvenebileceği ödeme sistemi sağlamalarının yanı sıra.

İnsanlardan bazıları NXT’nin rekabeti kaldıramayacak kadar eski olduğunu söylüyordu. Ama patlama zamanıyla tekrar geldiler! Ardor the NXT 2.0’ın piyasaya sürülmesiyle, NXT’nin çok eski olduğu için değil, çok ince ayarlı, yerleşik özelliklerle dolu zaman kanıtlanmış bir blok zinciri olduğu için yine heyecan yaratıyorlar. Onları gerçekten çekici kılan tonlarca özelliği ve eklentileri var.

NXT, tahvilleri ve karmaşık süreçleri imzalayarak varlıklarınızı geleneksel sistemin zorlukları olmadan özgürce taşımanıza olanak tanır. Pazar, partileri birlikte alıp satmaya istekli olmaya yardımcı olur. Böyle bir hareket, üçüncü bir göz ihtiyacını tamamen çözer.

Aslında, tarafları bir araya getirmek için farklı bir yol sağlıyorlar. Satış yapan taraf, sunmak istediği ürün veya hizmete bir indirme bağlantısı sağlar. Alıcı, avantajdan yararlanmak için bağlantıyı kullanabilir. Kadar basit.

NXT, kullanıcılar için bir bulut depolama tesisine sahiptir. Bulut, mevcut yaygın bulut depolarının aksine bilgisayar korsanlarından ve siber saldırılardan korunur.

NXT ayrıca kullanıcılara kendi kripto para birimlerini yaratma fırsatı sunar. Buna inanabiliyor musun? Kendi parasal sisteminiz. Hatta bozuk paraları bile karıştırabilirsiniz. Blockchain endüstrisindeki birçok büyük isim, kullanıcılar için böyle bir teklif sunmuyor.

Artıları

 • Gelişmiş oylama sistemi.
 • Proof-of-Stake fikir birliği algoritması.
 • Kendi kripto para birimini yaratmak.
 • Güvenli veri bulut hizmeti.

Eksileri

 • Madencilik fırsatı yok.

 

Bölüm 14: Popüler Akıllı Sözleşme Platformlarının Karşılaştırması

En iyi 6 Akıllı Sözleşme platformu hakkında net olmak için bu tabloya göz atın.

Kategori Ethereum Hyperledger Kumaş NEM Yıldız NEO NXT
Beri Başladı 2015 2015 2015 2014 2016 2013
Jetonlar ERC-20, ERC-223, ERC-777 Kuma jetonu (geliştirme devam ediyor) XEM XLM NEP-5 jetonları NXT 1.0, NXT 2.0 (Ardor)
Sözleşme Dili Sağlamlık Golang, JavaScript Java, C ++ XEM C ++, Go, Java, JavaScript, Python, Ruby, Shell .NET, Java, Kotlin, C, C ++, Go, Python, JavaScript Java
Uzlaşma

Algoritma

PoW, PoS (gelecek) İşlemsiz, PBFT, SIEVE POI SCP dBFT PoS
Programlanabilir Evet Evet Hayır Evet Evet Hayır
Varlıklar ERC belirteçleri Sphre, VIVA Coin Mevcut e-IOU GoverningToken, UtilityToken, NEP-5 belirteçleri Mevcut
Oylama 3üncü parti 3üncü parti Hayır Evet Evet, 2 yeni oylama sistemi tanıttı Evet
Anonimlik Hayır Evet Hayır Hayır Hayır Bozuk Para Karıştırma
Saniyedeki İşlemler 15 3.500 100 10.000 10.000 100
Artıları Kurulum maliyeti yok, Güçlü destek, Daha geniş kullanılabilirlik Açık kaynak, Daha iyi güvenlik, Çok çeşitli diller Çoklu imza işlemleri, Eigentrust ++, şifreli mesajlaşma ICO hedeflendi, Daha Ucuz, Daha Hızlı Akıllı Sözleşme 2.0,

Daha hızlı, Çeşitli diller mevcuttur

Çoklu imza işlemleri, Başlangıç ​​dostu, Aliasing, işlem budama
Eksileri Ağ aşırı yüklenmesi, Güvenlik sorunları Henüz aktif jeton yok İşlem ücretleri Karmaşık sözleşme geliştirme ile başa çıkamaz Çin hükümeti tarafından düzenlendi.  Madencilik fırsatı yok

 

Bölüm 15: Siber Saldırılar ve Bilgisayar Korsanları: Sözleşmeler Gerçekten Ne Kadar Akıllıdır?

DAO Hack Olayı

Merkezi Olmayan Bir Otonom Organizasyon daha çok DAO olarak bilinir. Onlara Ethereum’un Akıllı Sözleşmelerinin harika bir uygulaması diyebilirsiniz. Kavram gerçekten pratik ve bugünlerde sahip olduğumuz kuruluşlar için birçok sorunu çözüyor. DAO, gerçek anlamda merkezi olmayan bir şirket modelidir. Herhangi bir yönetici organ olmadan, organizasyon sorunsuz bir şekilde işleyebilir..

Ancak 18 Haziran 2018’deki bir güvenlik ihlali bizi şok etti. Yeni doğan “Çocuk DAO” hacklendi. Ethereum’daki yetkililer, Ether’in DAO’dan hareket ettiğini fark etti. Dahası, Ether dengesi düşmeye başladı. Ethereum, bu güvenlik ihlali nedeniyle 3.6 ETH kaybetti. Bu noktada 3,6 milyon ETH, 70 milyon dolar değerindeydi.

Ethereum, bu tür bir kaybı azaltmak için hızlı davrandı. İlk yaptıkları işlem 28 günlük standart bir soft fork’du. Böyle bir yumuşak, DAO’dan yapılan işlemleri tanımlar ve bunları kara listeye alır. Ama durum kontrolden çıktı, hard fork’a oy verdiler.

Sert çatallar, akıllı sözleşmelerin iadesi için çalınan ETH’yi geri verebilir. Akıllı kararları, etkiyi kesin olarak azalttı, ancak Ethereum’un güvenlik sorunları gerçeğini geri alamadı..

 

Parity’nin Çoklu İmzalı Cüzdan Hack

Cüzdanlar, kripto para birimi yönetimi için oldukça yaygın şeylerdir. Parity, çoklu imzaya izin veren bir cüzdan geliştirdi. Ethereum aktarılmadan önce bu cüzdanların birden fazla dijital imzaya ihtiyacı var.

Ancak parite Multi-sig Cüzdan v1.5’in bazı ciddi güvenlik açığı sorunları vardı. Bazı bilgisayar korsanları bundan yararlandı. 18 Temmuz 2017’de dünya, Ethereum’un ikinci kez güvenlik ihlali yaptığına tanık oluyor. Bu sefer bilgisayar korsanları 150.000 ETH’yi soydu. Miktar 30 Milyon Dolara eşittir.

Ama nasıl? Bu büyük soru.

Saldırganlar, mağdur edilen sözleşmelere 2 işlem yaptı. İlk işlem, Multi-sig mülkiyetini devralacaktı. İkincisi, fonları temizleyecek. Yapıcı mantığını kitaplığa çıkarmak için delegatecall işlevini kullandılar.

Bundan sonra, herkes kütüphaneyi arayabilir ve değişiklik yapabilir. Saldırganlar daha sonra sözleşmenin sahipliğini almak için initWallet işlevini çağırdı. Saldırganlar bu şekilde yaklaşık 30 Milyon $ çaldı.

Parite Cüzdanı Dondurma

Parity Wallet aslında iki kez skandala girdi. Bu ikinci skandalda, adında bir kullanıcı devops199 Parite Cüzdanını yanlışlıkla dondurdu ve 300 Milyon $ ‘ı (Yaklaşık 500.000 ETH) imha etti. Kasım 2017 başında oldu.

devops199 olaydan sonra yaptığı bir konuya yorum yaptı ve “kazara öldürdü”. devops199 görünüşe göre boş bir GitHub hesabına sahip. Hala doğasından emin değiliz. Bir kaza veya kasıtlı bir saldırı olabilir, kim bilir?

Peki nasıl devops199 hacklediniz mi? Temelde iki işlevi kullandı – initWallet () işlevi ve kill () işlevi. Kütüphaneye sahip olmak için initWallet () fonksiyonunu çağırdı ve ardından kütüphaneyi yok etmek için kill () fonksiyonunu kullandı..

Bir özür istedi ama bu kayıp 500K ETH’nin kurtarılmasına yardımcı olmayacaktı. Araştırmacılar, asıl sorunun Solidity’de yazılan kodlarla ilgili olduğuna inanıyor..

Bancor Olayı

Bir blockchain şirketi bilgisayar korsanları ve siber saldırılar nedeniyle para kaybederse ne olur? Eh, böyle bir olay oldu. Kripto şirketi Bancor, yaklaşık 23,5 milyon dolar para kaybetti. Bunların arasında 12,5 milyonu ETH, 1 milyonu Pundi X ve 10 milyonu BNT adlı Bancor para birimiydi..

Bancor hala miktarı geri almaya çalışıyor. Bilgisayar korsanlarının çaldıkları miktarı tasfiye edememeleri için zaten önlemler almışlar. Ama herhangi bir iyi haber duyduğuna dair hiçbir işaret yok.

 

Son düşünceler

Dünyanın bir adım atma ve eski geleneksel sistemleri alt etmek için daha iyi bir sistem yapma zamanı geldi. Akıllı Sözleşmeler, tam da şu anda iş yapma şeklimize devrim niteliğinde değişiklikler getirebilir. Evet, hâlâ birçok kusur ve risk var, ancak bu yeni bir çağ için harika ve olumlu bir başlangıç.

Akıllı Sözleşmelerin benzersiz özellikleri, sistemi bu kadar kazançlı ve çekici kılar. Değişmezlik ve dağıtık ağ sistemi gibi özelliklerden bahsediyoruz. Ancak her zaman unutmayın, tüm sistem ilgili taraflar arasındaki güvene bağlıdır..

Ancak şimdi bir şeyi kolayca varsayabiliriz – Akıllı Sözleşme geleceğidir. Zamanla inanıyoruz; sistem parlatılacak ve içindeki tüm kusurlardan arınmış olacaktır..

Yine de, blockchain teknolojisi ile ilgili tüm heyecan verici haberler ve makaleler hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Bültenimize abone olun ve trend çizgisinin önüne geçin!

 

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me