Atomik takas, genellikle önümüzdeki yıllarda finansal sistemleri değiştirme potansiyeline sahip devrim niteliğinde bir son teknoloji veya kavram olarak değerlendirilir. Uzmanlara göre, Atomik Takas uygulaması daha geniş ölçekte para transferlerinin günümüzde nasıl çalıştığını da etkileyebilir..

İnsanların herhangi bir borsa veya üçüncü şahıs dahil olmadan blok zincirinde veya blok zincirinde birbirleriyle para transfer etmelerine veya birbirleriyle ticaret yapmalarına olanak tanıyan yeni bir teknolojidir. Transferler, insanlar için daha basit ve daha hızlı hale getirmek için yalnızca cüzdandan cüzdana olabilir.

Contents

Atomik Takas nedir?

Basit bir deyişle, akıllı bir sözleşmedir ya da bir kripto para biriminin diğeriyle iki veya daha fazla kişi arasında herhangi bir merkezi değişim olmadan takas edilmesini sağlayan akıllı sözleşme teknolojisi diyebilirsiniz..


Bu, kripto para birimi değişimi veya takası için herhangi bir merkezi aracıya ihtiyacınız olmadığı anlamına gelir. Farklı yerel paralarla iki farklı blok zinciri arasında atomik takası gerçekleştirebilir veya zincir dışı uygulayabilirsiniz. Bu, artık blok zincirine bağımlı olmadığınız anlamına gelir. Bu nedenle çapraz zincir ticareti olarak da adlandırılır..

Atomik Takas Basitçe Açıklanmış İnfografik

Atomik Takas

Atomik Takas: Biraz Tarih

Blockchain ve kripto para biriminin başlangıcından bu yana, insanlar eşler arası kripto para birimi değişimi veya güvensiz bir değişim kavramı üzerinde çalışıyorlardı. Güvenilir değişim protokolünün ilk taslağı ilk olarak 2012’de Sergio Demian Lerner tarafından oluşturuldu..

Ancak, konsept o zamanlar pek popüler olmadı. Gerçek atılım, Tier Nolan’ın atomik takasların ilk tam hesabını tanıttığı ve nasıl çalıştığını açıkladığı Mayıs 2013’te gerçekleşti. Bu nedenle, ilk taslak Lerner tarafından yapıldığında bile, Atomic Swaps’ın yaratıcısı olarak bilinen Nolan’dır..

 • İlk Atomik Değişim

Unutmayın, tüm bunlar Eylül 2017’ye kadar bir teoriydi. ilk Atomik Takas Litecoin ve Decred arasında gerçekleşti. Bugün, birkaç başlangıç ​​ve merkezi olmayan borsalar, kullanıcılarının Aydınlatma Labs, Altcoin.io, Komodo ve 0x gibi Atomik takasları kullanarak kripto para takası yapmalarına izin veriyor. Bununla birlikte, Litecoin Atomic Swap, şimdiye kadar bildirilen ilk Atomik Swap işlemi olarak kabul edilir..

Tarih yeterli mi? Atomik takasların nasıl çalıştığına, atomik takas blok zincirinin ne olduğuna, atomik takasların faydalarının neler olduğuna ve atomik takasların gelecekteki döviz borsalarında ve hatta ticarette nasıl devrim yaratabileceğine daha fazla bakalım..

Neden Atomik Değişimlere İhtiyaç Vardı??

Başlangıç ​​olarak, mevcut kripto para birimi değişim süreci genellikle karmaşık ve zaman alıcıdır. Bu genellikle kripto paranın ana akım olmasını engelleyen başlıca engellerden biri olarak kabul edilir..

Peki şu anda kripto para birimleri ile nasıl ticaret yapacağız? Dijital para borsaları (DCE) olarak da adlandırılan çevrimiçi borsaları kullanıyoruz. Tüccarların veya yatırımcıların kripto para birimleri satın almasına, satmasına ve ticaretine izin veren 200’den fazla merkezi borsa vardır..

Peki sorun nedir? Bu kurulumla ilgili birkaç sorun var, bu yüzden Atomik Takaslar gibi daha iyi alternatiflere ihtiyacımız var..

 • Hükümet Düzenlemeleri dahilinde çalışın

Bu borsalar farklı ülkelerde kayıtlıdır ve kayıtlı oldukları ülkeye göre düzenlemelere uymak zorundadır. Bu nedenle şartlar ve koşullar, özellikler ve para birimi sayısı menşe ülkeye göre farklılık gösterir..

Hükümet politikasındaki belirli bir değişiklik, bu borsaları şartlarını değiştirmeye ve hatta faaliyetlerini ele geçirmeye zorlayabilir. Buna bir örnek, 2017’de kripto borsalarında hükümetin baskısının olduğu Çin’dir. Bu, birçok borsanın operasyonlarını bir gecede ele geçirmesine veya diğerlerinin yabancı ülkelere kaymasına neden olur..

 • Talep Değişikliklerine Karşı Savunmasız

Talepte ani bir artış olduğunda, birçok borsanın bununla başa çıkma yeteneği yoktur. Bu gibi durumlarda, çoğu kesinti süresiyle karşı karşıya kalır ve bu süreçte fiyat dalgalanmasına katkıda bulunur.

 • Dolandırıcılık ve Kötü Yönetim

Kripto borsalarının ani yükselişi ve sıradan insanların kripto ticaretine olan ilgisi de sektörü dolandırıcılar için cennet haline getiriyor. Son birkaç yıl içinde birçok sahte takas çevrimiçi olarak ortaya çıktı, para kazandı ve bir gecede ortadan kayboldu.

Bazı durumlarda, yönetim sadece batırdı ve yatırımcılar için mali kayba neden olurken, diğer durumlarda, merkezi borsalar hacklendi. Bazı durumlarda, Coincheck vakasında olduğu gibi, 550 $ değerinden fazla kripto para birimi hacklendi.

Bu sorunlar nedeniyle yatırımcılar, merkezi borsalara dayalı olmayan daha güvenli seçenekler arıyor. Atomik takaslar, birçok yatırımcının aradığı şeydir.

Atomik Takas Açıklandı

Başlangıç ​​olarak, atomik takaslar herhangi bir atomik takas blok zincirine dayalı değildir veya bunlara bağlı değildir. Farklı kripto para birimleriyle blok zincirleri arasında veya zincir dışı, yani blok zinciri kullanmadan gerçekleşebilir..

İşte temel tanım:

“İki taraf arasında, kripto değişimi gibi herhangi bir üçüncü taraf hizmeti kullanmadan, iki kripto para biriminin eşler arası değişim sürecidir..

Peki, kullanıcılar merkezi bir borsa kullanmadan kripto para birimlerini nasıl değiştirebilir? Değişim yapmak için işlem sırasında kontrol edebilecekleri özel anahtarları kullanırlar..

Atomik Değişimler Nasıl Çalışır??

Bunun nasıl çalıştığını ayrıntılı olarak inceleyelim. Birçoğunuz merkezi bir takas olmadan, atomik takasların nasıl çalıştığını ve ilgili tarafların bunu nasıl güvende tutabileceğini merak edebilirsiniz. İşte ayrıntılı cevap.

Değişimi ve süreci güvenli hale getirmek için, her iki taraf da süreç boyunca ihtiyaç duyulduğunda sağlamaları gereken bir sırrı paylaşır. Yalnızca dahil olan taraflar sırrı bildiğinden, hiçbir üçüncü taraf kripto para birimine erişemez veya borsanın bir parçası olamaz..

Taraflar, yalnızca verilen sırları aynı ise kriptoları paylaşır veya değiştirir. Bakın, Atomik Değişimlerin arkasındaki fikir çok basit. Bununla birlikte, atomik takaslar bu kavram üzerinde nasıl çalışır??

Bu benzersiz fikri gerçeğe dönüştürmek için, aynı zamanda şu adlarla da bilinen HTLC’ler kullanılır: Hashed Timelock Sözleşmeleri. Bunlar, Atomik Swaplar veya diğer ödemeler için zincir dışı durum kanalları olarak kullanılan özel ödeme kanalları olarak da bilinir..

Bu şekilde, HTLC’leri kullanarak, iki taraf blok zinciri kullanmak yerine zincir dışı kanalı kullanarak iletişim kurabilir..

Hashed Timelock Sözleşmeleri (HTLC’ler), temelde karşı taraf riskini ortadan kaldırmak için kullanılan bir tür akıllı sözleşmelerdir. Bu, aynı zamanda zamana bağlı olan Atomik Takas durumunda olduğu gibi, iki taraf arasında zamana bağlı işlemleri sağlar.

Zamana bağlı işlem ne anlama geliyor? Bu, işlemin diğer ucundaki bir alıcının işlemi onaylaması gerektiğinde, kriptografik bir kanıt (yukarıda tartıştığımız sır kavramı) sağlaması gerektiği anlamına gelir. Kişinin ayrıca bir zaman çerçevesi içinde bu kriptografik kanıtı sağlaması gerekir. Bunu yapmamak, işlemi geçersiz kılar.

HTLC’ler Atomic Swap’larda ve Bitcoin’in Lightning Network’ünde kullanılır.

Atomik Takaslar Açıklandı: Karma İşlemli Timelock Sözleşmeleri Nasıl Çalışır??

Hashed Timelock Sözleşmeleri aynı zamanda bir blockchain ağındaki bir işlem türüdür, ancak birkaç farklılığı vardır. Böyle bir fark, işlemi doğrulamak için kullanılan ve normalde özel bir anahtar olan çoklu imzaların kullanılmasıdır..

Ancak, onu diğer işlemlerden benzersiz kılan şey, hashlock kullanımıdır. Peki hashlock nedir?

İşlemin kaynağı bir kriptografik anahtar ayarladığında, karma kilit, alıcı tarafından karmanın kilidini açmak için kullanılan aynı anahtarın karıştırılmış bir versiyonudur. Bu, atomik takasın yaratıcısının bir anahtarı başlatması anlamına gelir – kişi onu karma hale getirir. Daha sonra bir ön görüntü olarak saklanır ve yalnızca son işlem sırasında ortaya çıkar..

Hashlock’a ek olarak, timelock da kullanır. Hashed Timelock Sözleşmeleri, bir Atomic Swap sırasında iki farklı tür zaman kilidi kullanır.

 • CheckLockTimeVerify (CLTV):

  Bu, bitcoinleri veya diğer herhangi bir Atomic Swap kriptoyu kilitlemek ve serbest bırakmak için kullanılan bir zaman tabanı veya zaman kısıtlamasıdır. Ne anlama geliyor? Bu, madeni paraların yalnızca bir işlem sırasında belirli bir zamanda serbest bırakıldığı veya devlet kanalının belirli bir süre sonra kapanacağı anlamına gelir..

Örneğin, iki katılımcı işlemi iki saat sonra kapatmaya karar verebilir..

 • CheckSequenceVerify (CSV):

  Zamana bağlı değildir, ancak paraları ne zaman serbest bırakacağına veya işlemi sonlandıracağına karar vermek ve takip etmek için oluşturulan blok sayısını kullanır..

Örneğin, iki katılımcı, 500 $ değerinde işlem yapıldıktan sonra işlemi kapatmaya karar verebilir..

HTLC ayrıca alıcının aldığı ödemeyi iptal etmesine izin verir ve bunu ödeyen kişiye iade edebilir. Genel olarak, güvenli ve emniyetli hale getirmek için her iki tarafın da işlemden sorumlu kalmasını sağlayan çok imzalı bir işlem sistemidir..

Hashlock Nasıl Oluşturulur?

Hashlock, bu basit adımları izleyerek oluşturulabilir.

 • Preimage denen rastgele ama büyük bir sayı seçebilirsiniz. Senin için gizli şifre bu.
 • Daha sonra, başka bir sayı olan hash’i hesaplamak için ön görüntüyü kullanırsınız..
 • Daha sonra akıllı bir sözleşme oluşturup diğer tarafa gönderiyorsunuz. Gönderdiğiniz sözleşme, ön görüntü kullanarak oluşturduğunuz hash ile kilitlendi.
 • Diğer taraf Atomik Takas jetonlarını ancak hash’i haritalamak için kullandığınız ön görüntüyü gösterebilirse serbest bırakabilir..

Bu, Atomik takas durumunda cüzdanın kilidini açmak için diğer tarafın, yalnızca cüzdanı oluşturan tarafın ona verebileceği bir ön görüntüye ihtiyaç duyması gerektiği anlamına gelir..

Atomik Takas ve Hashed Timelock Sözleşmeleri ise kullanın: Bir Örnek

Farz edelim ki Bay A ve Bay B, merkezi bir takas yerine Atomic Swap kullanarak kripto takas etmek istiyor. Peki ne yapmaları gerekiyor?

Bay A, Bay B’nin litecoin’iyle takas etmek istediği bitcoin’e sahiptir. İşte izlemeleri gereken adımlar:

Aşama 1: Bay A, özel anahtarını kullanarak bir karma üretir ve bunu, her iki taraf arasında açık bir kanal kullanarak Bay B’ye gönderir. Bay A ayrıca hash’in bir ön görüntüsünü oluşturur. Bu, nominal bir işlem oluşturarak yapılabilir. Bu ön görüntü daha sonra işlemi tamamlamak veya doğrulamak için kullanılır.

Adım 2: Bay B cevaben kendi özel anahtarını kullanarak kendi karmasını oluşturur ve Bay A’ya gönderir. Ayrıca Bay A’nın ilk adımda yaptığı gibi karmanın bir ön görüntüsünü oluşturur..

Aşama 3: Bay A, Bay B’nin litecoin işlemini alır almaz, Bay A şimdi ön görüntü biçiminde sahip olduğu orijinal anahtarı kullanarak imzalamaktadır. Aynı süreç Bay B, Bay A’nın bitcoin işlemiyle tekrar eder.

Budur! İşlem her iki uçta da yapılır.

Açıklanan Atomik Takas: Gerçek Bir Hayat Örneği

Daha iyi anlamak için, biraz önce ne olduğunu gerçek hayattan bir örnekle açıklayalım.

Örneğin, Bay A, altın para birimlerini Bay B dolarıyla takas etmek istiyor. Öyleyse, aynı Atomik Takas tekniğini kullanırsak, bu nasıl gerçekleşir??

Yukarıdaki örnekte paralarını yatırdıkları adresin kasa olduğunu düşünelim. Adreslerini kripto paralarla yatırdıklarında, aslında kasaları sokakta olduğu gibi piyasaya sürüyorlar, ancak kimse güvenli içeriğe sadece açma anahtarı olduğu için erişemiyor..

Öyleyse, MR. A ve Bay B kasalarının konumlarını paylaşır – her ikisi de vaat edileni gerçekten içeriyorsa birbirlerinin içeriğine bakarlar.

Şimdi, kasayı açmak için her ikisinin de düğmelere yani özel anahtarlarına basmaları gerekiyor. Kasa kapıları yalnızca her ikisi de düğmeye bastığında açılır. Sadece bir kişi düğmeye basarsa kasa açılmaz.

Kasalar da sınırlı bir süre için açılır ve her iki taraf da izin verilen süre içinde işlemi yapmak zorundadır, ardından kapı tekrar kapanacaktır. Bu nedenle, her iki taraf da aynı fikirde olduğunda veya hiç gerçekleşmediğinde olduğu için güvenli bir işlemdir. İşlemde kısmi hiçbir şey yok.

Zincir Dışı ve Zincir Üzeri Atomik Değişimler Arasındaki Fark Nedir??

Atomik Takasların blok zincirinde veya blok zincirinin dışında gerçekleşebileceğinden daha önce bahsetmiştik. Blok zincirinde gerçekleşen Atomik Takaslara zincir içi denir ve blok zincirinin dışında gerçekleşenlere zincir dışı denir..

Zincir üzerinde Atomik Takas gerçekleştiğinde, blok zincirlerinin HTLC’yi desteklemesi ve para birimlerinin aynı hash algoritmasına sahip olması gerekir..

Öte yandan, zincir dışı Atomik Takaslar, iki taraf arasındaki zincir dışı açık kanalın adı olan katman 2 kullanılarak gerçekleştirilir. Böyle bir örnek, Litecoin ile Bitcoin arasında gerçekleşen ve blockchain yerine Bitcoin Lightning Network’ü kullanan ilk atomik takastır..

Atomik Takas Yıldırım Ağı Nedir ve Nasıl Çalışır??

Lightning Network, zincir dışı atomik takaslar için ikinci katman çözümünün en önemli örneğidir.

Atomic Swap Lighting Network, Atomic Swap için kullanabileceğiniz bir zincir dışı ödeme kanalları ağıdır..

Kanallar, bir işlem oluşturmak için MultiSig (çoklu imza) mekanizmasını kullanır. Örneğin, bir işlemin doğrulanması için her iki taraftan birden fazla özel anahtara ihtiyacı vardır ve gerçekleşir.

Ne anlama geliyor? Lightning Network, her iki tarafı da gerektiren bir mekanizma izler.

Atomik Takasın Faydaları Nelerdir??

Daha önce de belirtildiği gibi, Atomic Swaps, geleneksel kripto borsalarına iyi bir alternatiftir ve bu borsaları kullanırken karşılaştığınız bazı sınırlamalara daha iyi bir çözüm sunar..

Bununla birlikte, Atomik Takaslar için çok daha fazlası var. İşte Atomik Takas’ın en iyi bilinen faydalarından bazıları.

 • Atomic Swap, farklı para birimleri ve dijital varlıklar arasındaki birlikte çalışabilirlik sorununa etkili bir çözüm sunar. Atomik Takas, farklı madeni paraları ve kripto para birimlerini birbirine bağlamak ve bağımsız olarak ticaret yapmalarına izin vermek için ilk adımdır..
 • Paradan tasarruf etmenizi sağlar. Nasıl? Ücretlerden ve diğer masraflardan kaçınarak, bir değişim kullanırken ödeme yapmanız gerekir. Bazen, paraları cüzdanınıza çektiğinizde, bu borsaların çoğu şüpheli ücret yapısına sahip olduğundan sizden gizli ücretler bile alırlar. Buna ek olarak, Atomic Swaps’ta geçerli olmayan sahte ve dolandırıcı takas riskiyle de karşı karşıya kalmanız gerekir..
 • Çoğu kripto işleminde, özellikle işlem daha az bilinen kripto para birimleri arasındaysa, önce Bitcoin’i bir aracı token olarak satın almanız gerekir ki bu bir acıdır. Örneğin Tezos satın almak için Litecoin satıyorsanız önce Bitcoin almanız gerekiyor. Bitcoin’e sahip olduğunuzda, şimdi Tezos satın almak için onları satabilirsiniz. Rahatsız edici, değil mi? Bununla birlikte, Atomic Swaps ile, sahip olduğunuz kripto para birimleriyle doğrudan ticaret yapabilirsiniz..

Daha Fazla Avantaj:

 • Atomic Swaps, cüzdandan cüzdana doğrudan ticareti, değişimi daha hızlı, güvenli ve daha ucuz hale getiren bir olasılık haline getirir. Bu ayrıca, borsaların tabi olduğu düzenlemeleri atlamanıza yardımcı olacaktır..
 • Atomic Swaps, geleneksel borsalarda gerekli olan tüm adımları, kayıt sürecini, onayları ve doğrulamaları atladığı için işlemleri ve takasları çok daha hızlı hale getirir. Takas işlemini hemen halledebilirsiniz.
 • Geleneksel merkezi borsalar genellikle çevrimiçi saldırı veya hacklenme riski altındadır. Atomic Swap’ta üçüncü bir taraf olmadığı ve iki taraf arasındaki kanal güvenli olduğundan, süreç güvenlidir..
 • Atomic Swaps, size kripto para birimlerini ve madeni paraları ücretsiz ve güvenilir merkezi olmayan bir ortamda takas etme fırsatı sunar.
 • Kripto para birimlerini takas etmenin daha kolay, daha hızlı ve daha ucuz yolu ile yatırımcılar, yatırımlarını çeşitlendirme fırsatı buluyor. Şimdiye kadar çoğu insan bir veya iki kripto para birimine yatırım yapıyor ve ilgili ücretler ve risk nedeniyle bunları başkalarıyla takas etmekten kaçınıyor. Atomic Swaps ile kripto para birimi değişimi neredeyse ücretsizdir ve risksizdir.
 • Kimliğinizi gizli tutabilmek için kişisel bilgilerinizi vermeniz veya kripto borsalarında olduğu gibi bir doğrulama sürecinden geçmeniz gerekmez.

Faydaların Özeti

Atomik Takas avantajlarının hızlı bir özeti:

 • Anında işlemler
 • Daha düşük maliyetler
 • Güvenli
 • Herhangi bir aracı olmadan eşler arası değişim
 • Şeffaf

Atomik Takas ve Değişim Arasındaki Fark Nedir??

Her ikisi arasındaki farklar hakkında zaten çok tartıştık. Bununla birlikte, bu bölümde, okuyucuların her iki kavramı daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için hızlı bir Atomik Takas ve Değişim karşılaştırması yapacağız..

Atomik Takas

Kripto Değişimi

Maliyet

Düşük işlem ücreti Genellikle yüksek ücretler ve gizli masraflar söz konusudur.

Koşullar

Anında işlemler Bir hesap oluşturmanız, işleminizi doğrulamanız veya onaylamanız, jeton yatırmanız, para çekme işleminin yapılması ve diğer adımlar zaman alır.

Aracı Token

Aracı jeton satın almaya gerek yok. Çoğu durumda, daha az bilinen kripto para birimleri arasında ticaret yapmak için Bitcoin gibi bir aracı jeton satın almanız gerekir.

Tür

Merkezi olmayan Merkezileştirilmiş

Güvenli

İki taraf arasında güvenli bir işlem. Borsalar düzenlemelere, bilgisayar korsanlarına ve çevrimiçi saldırılara açıktır.

Atomik Takas Sınırlamaları Var mı?

Atomik Takas, henüz emekleme aşamasında olan ve hala gelişmekte olan bir kavramdır. Yani, evet, uzmanların hala üzerinde çalıştığı bazı sınırlamalar var. Atomik Takas ile ilgili bazı önemli sorunlar.

 • Uyarlanabilirlik.

Atomic Swap için her kripto para biriminin ihtiyaç duyduğu koşullar nedeniyle, Atomic Swap’ı henüz her kripto para birimi için kullanamazsınız.

Örneğin, her bir kripto para biriminin karşılaması gereken toplam üç koşul vardır.

 1. Hem takas etmek hem de takas etmek istediğiniz kripto para birimlerinin bir karma algoritmaya sahip olması gerekir. Karma algoritması, her iki kripto para biriminin de doğasında olmalıdır.
 2. Ayrıca, her iki kripto para biriminin de hash edilmiş zaman kilidi sözleşmelerini (HTLC’ler) başlatabileceğinden emin olmanız gerekir..
 3. Kripto para birimleri ayrıca özel programlama işlevlerine sahip olmalıdır..

Şimdilik, yukarıdaki tüm koşulları karşılayabilecek çok fazla kripto para birimi yok. Bu, ne yazık ki, Atomik Takaslar için kullanabileceğiniz kripto para birimlerinin sayısını sınırlar..

Görünüşe göre bu teknolojinin yaygınlaşması için biraz daha beklememiz gerekiyor..

 • Büyük Hacimli Verileri İşleyememe

Hız, Atomik Takasların bir tür avantajıdır, ancak çok fazla para transfer etmek istediğinizde çok fazla değildir. Daha büyük veriler için yeterince hızlı olabilmesi için hala ihtiyaç duyulan birçok geliştirme var.

 • Yeterince Uyumlu Değil

Her cüzdan Atomic Swaps’ı desteklemez. Bununla birlikte, şimdi Atomic Swaps ile çalışabilen cüzdanların sayısı artıyor, diğerleri ise atomik takas teknolojisini benimsemeyi planlıyor, ancak teknolojinin ana akım haline gelmesi için hala bir süre bekliyoruz..

Şimdilik, Atomic Swaps’ı destekleyebilecek cüzdan sayısı çok düşük..

Sonuç olarak, teknoloji, kripto borsalarının en büyük rakibi olarak kendini başarmak veya ana akım haline gelmek için biraz daha zamana ihtiyaç duyuyor gibi görünüyor. O zamana kadar biraz daha beklememiz gerekebilir.

Ayrıca Atomic Swaps, akıllı sözleşmeleri desteklemeyen kripto para birimleriyle de çalışamaz..

Bazı Popüler Atomik Takas Blok Zincirleri Nelerdir??

İşte bazı Atomic Swap blok zincirlerinin nasıl başarıya ulaştığına dair bazı örnekler. Ayrıca, bazı borsalar kullanıcılarının kendi platformlarında Atomic Swap teknolojisini kullanmasını nasıl mümkün kılıyor?.

 • Komodo Atomik Takas

Komodo muhtemelen kullanıcılarının bu özellikten yararlanmasını sağlayan ilk atomik takas değişimidir. Geleneksel borsaların aksine, aynı zamanda merkezi olmayan bir borsadır.

Aslında, çabalarını koyan ve zamanlarını Atomik Takas fikrinin arkasına yatıran Komodo’nun arkasındaki ekiptir. Nolan fikri teoride sunduktan sonra, ilk atomik takas için kodu yazan lider geliştirici jl777 gibi Komodo geliştirme ekibiydi..

Kod başlangıçta yalnızca NXT varlıkları arasındaki Atomik Takas için mevcut olsa da, daha sonra kod, Bitcoin-protokol paraları ile Atomik Takas kullanarak NXT varlıklarını takas etmek için geliştirildi..

Atomik Swapları ana akım kullanıma sokmak için ilk ciddi adımları atan da Komodo’ydu. 2017’de, BarterDEX adlı tamamen Atomik Swap kripto ticaret pazarı için ilk GUI’yi geliştirdiler..

Komodo, birkaç kripto para birimi arasında binlerce Atomik Takas gerçekleştirdi ve düzinelerce Atomik Takas jetonunu entegre etti. Bu, kullanıcıların geleneksel borsaları kullanmadan çok sayıda Atomik Takas parası ile işlem yapmasına olanak tanır..

Ayrıca Komodo, Atomic Swap’ı Ethereum sunucuları ile kullanmak için bir teknoloji geliştirdi. Şubat 2018’de Komodo, Bitcoin-protokol paralarını Ethereum ile bağlayarak iki farklı blok zinciri arasında Atomic Swap’a izin verdi. Bu türden ilk Atomik Takas, DOGE ve ETH arasındaydı.

İyi haber şu ki, Komodo artık mevcut tüm coin ve tokenlerin neredeyse% 95’ini destekliyor. Bu, Komodo’yu neredeyse tüm Atomik Takas paraları için kullanabileceğiniz anlamına gelir. Şimdiye kadar Komodo BarterDEX, platformunda yüzbinlerce Atomik Takas’a ev sahipliği yaptı.

Komodo Atomik Takas Nasıl Çalışır??

Komodo atomik takasın nasıl çalıştığı hakkında daha iyi bir fikir edinmek için bir örnek ele alalım.

Bay A, MR B’nin sahip olduğu Komodo tokenleri olan KMD ile bazı bitcoinleri takas etmek istiyorsa, o halde MR. Yapmalı?

İşte basit adımlar:

Aşama 1

Bay A, sahip olduğu şey, karşılığında ne istediği, miktar ve benzer bilgilerle ilgili bilgiler içeren bir ticaret emri verir..

Adım 2

Bay B, ticaret fırsatını çekici buluyor ve siparişi kabul ediyor.

Aşama 3:

BarterDex’in, Bay B’nin siparişi kabul ettiğinde kabul etmesi gereken toplam işlem tutarının% 0,15’ini tahsil ettiğini unutmayın..

4. Adım:

Önce Bay B ücretleri ödemeli, ardından atomik takas gerçekleşir..

Ardından Bay A, adresi güvence altına almak için gönderilen siparişin gerçek miktarının% 112’si değerinde olması gereken depozitoyu gönderir. Ticaret tamamlanmadıkça veya ticaret için tanımlanan süre dolmadıkça hiç kimse fonlara erişemeyeceğinden fonlar güvenlidir..

Adım 5:

Bay B, sahip olduğu KMD depozitosunu güvenli bir adrese göndererek aynı işlemi tekrarlamaktadır..

6. Adım:

Taraflardan birinin fikrini değiştirmesi durumunda, zaman bitecek ve paralar adrese yatırıldıktan sonra bile ticaret iptal edilecektir. Böyle bir durumda, her iki taraf da madeni paralarını geri alır.

7. Adım:

Bay A, Bitcoin depozitosunu Bay B’ye gönderir ve MR tarafından KMD depozitosuna erişim sağlar. B.

8. Adım:

Her iki taraf da jetonlarını alır ve ticaret yapılır.

Komodo platformunda sahip olduğunuz iki farklı blockchain arasında coin ticareti yapma yeteneği, aynı zamanda blockchain birlikte çalışabilirliğine yönelik ilk büyük adımdır. Geçmişte, iki farklı blockchain arasında coin ticareti yapmak mümkün değildi.

Atomic Swaps ile artık Ethereum tabanlı ERC-20 tokenleri ile BTC protokolü coin ticareti yapmak mümkün. Ek olarak, Komodo ayrıca yeni Çapraz Zincir Akıllı Sözleşme zincirler arası esneklik ve işlem kanıtları sunan teknoloji.

 • Bitcoin Atom

En popüler Atomic Swap blok zincirlerinden biri, BCA olarak da bilinen Bitcoin Swap’tır. Hibrit fikir birliği ve zincir üzerinde atomik takas seçeneği sunan SegWit özellikli bir Bitcoin forkudur. Atomik takasların nasıl çalıştığı bölümünde tartıştığımız prosedürün aynısını kullanır..

Örneğin, merkezi olmayan bir süreci takiben kripto para birimlerini değiştirmenize izin verir. İşlem, Hash Time-Locked Contracts (HTLC) ve kendi HTLC API’sini kullanır. Projenin arkasındaki ekip ayrıca şu anda hem zincir dışı hem de atomik zincir üstü atomik takaslar için gömülü araç seti üzerinde çalışıyor..

Ayrıca bu Atomic Swap blok zinciri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. İnternet sitesi.

 • Önemli Satıcı: ATOMIC

ATOMİK tüm mevcut blok zincirlerinin üzerinde yepyeni bir finansal hizmet yelpazesi sağlayan yeni bir altyapı katmanıdır. Kullanıcılar, ATOMIC teknolojisini kullanarak, süper hızlı ve garantili bir ortamda, borsalarla ilişkili gözetim riski olmadan eşler arası ticaret yapabilirler..

Atomik Değişimlerin Geleceği Nedir?

Şimdilik atomik swaplar, kripto para ticareti yapmak isteyenler için mükemmel bir çözüm. Giderek daha iyi ve popüler hale gelen, gelişmekte olan merkezi olmayan bir değişim teknolojisidir..

Blockchain ve kripto endüstrisinin merkezi olmayan dünyaya doğru kaymakta olduğu ve Atomic Swap’ın bu gerçekleştiğinde ticaret için önemli bir rol oynayacağı çok açık..

Son Sözler

Atomic Swap, madeni paralarını çeşitlendirmek isteyen kripto yatırımcıları için birçok fayda sunan, gelecek vadeden bir teknolojidir. Düşük maliyetli, daha hızlı ve güvenli bir alternatif olarak teknolojinin borsalara göre açık avantajları vardır.

Bununla birlikte, bazı sınırlamalar da var ve teknolojinin yaygınlaşması için bir süre beklememiz gerekebilir. Çoğu cüzdan ve kripto para birimi gereksinimleri karşılamadığından, en önemli sorunlardan biri ölçeklenebilirliği ve birlikte çalışabilirliğidir..

Atomic Swap, önümüzdeki birkaç yıl içinde çevrimiçi işlem yapma şeklimizi değiştirmek için gerçek bir potansiyel sunuyor ve çevrimiçi kripto ticaretinde devrim yaratabilir. Neredeyse tüm mevcut tokenlar ve madeni paralar arasında Atomik Swap’a izin veren merkezi olmayan bir değişim olan Komodo BarterDex platformu gibi bazı başarı hikayeleri var..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me