Başlangıç ​​Kılavuzu: ERC20 nedir?

Ethereum’u takip ediyorsanız, “ERC20” yi duymuş olabilirsiniz. Yıl boyunca devam eden ICO’larla yakından ilgilidir. Bugünün makalesinde, ünlü sorulardan biri olan “ERC20 nedir?”

Başlangıçlar, özellikle ERC20 belirtecinden yararlanıyor. Birçok girişim, token satışı yoluyla milyonlarca doları toplamada başarılıdır. Ancak, makalemizin odak noktası bu değil. ERC20’nin nasıl çalıştığını ve Ethereum blok zincirindeki rolünü anlamak için buradayız.

ERC20’nin tanımı nedir?

ERC20, Ethereum ağında token yayınlamak için standart protokol olarak tanımlanır. ERC20’nin tam biçimi “Ethereum Yorum Talebi” dir. Resmi kaynaklara göre, protokol Ethereum blok zincirindeki tokenleri yönetiyor. “20” son eki, yalnızca benzersiz teklif kimliğini temsil etmek amacıyla kullanılır.

Ethereum hakkında bir şey duymadıysanız, “Ethereum Tarihi” ni okumanızı öneririz.

ERC20’nin bu kadar popüler olmasının ana nedeni, blockchain’in işleyişini ve işleyişini değiştirmesidir. ERC20 civarında, geçtiğimiz yıl içinde hızla büyüyen ve bağlanan bir pazar görüyoruz ve bu piyasadan vazgeçiyoruz. Piyasaya sürülene kadar DApp’lerin nasıl çalışacağına dair bir standardizasyon yoktu. Piyasanın piyasaya sürülmesiyle, platformda herhangi bir kısıtlama olmaksızın çalışan tokenlerin nasıl serbest bırakılacağını, korunacağını ve uygulanacağını biliyor..

Geliştiriciler, projelerini geliştirmek için ERC20 jetonunu kullanır. Bu, projelerini belirtmenin ve aynı zamanda onlara projeleri için fon yaratmanın bir yoludur. ICO’lar, insanların finanse edeceği ve projenin jetonunu satın alacağı beklentisiyle projenizi izleyicilere sunma sürecidir..

ERC20 sayesinde her şey mümkün. Standardizasyondan uygulamaya kadar önemli bir rol oynar. Kuşkusuz Bitcoin ağının dezavantajlarının üstesinden geldi.

HTTP Protokolü ile ortak ilişki

ERC20 ne bir yazılım, ne çözüm ne de koddur. Tıpkı HTTP gibi standart bir protokoldür. Tokenleştirmeyi yönetir ve jetonların teknik özelliklerinin karşılanmasını sağlar. Bir belirteç standardizasyonu karşılamıyorsa buna ERC20 belirteci denmeyecektir. Varsa, “ERC20 jetonu” olarak adlandırılabilir.

İstendiği gibi çalışmasını sağlamak için temel işlevleri içerir. Temel özellikler uygulanmazsa, standardizasyon testini geçmeyecektir. Bu, borsalarda da takas edilemeyeceği veya listelenemeyeceği anlamına gelir. Aşağıdaki işlevlere bakalım.

ERC20'nin Özellikleri

ERC Token Standardı


Oluşturulan tüm jetonların blok zincirine sahip olması gerekmez. Ethereum blok zincirinde başarılı olabilirler ve ERC20’yi bu kadar umut verici ve kullanışlı kılan da budur..

ERC20’nin 6 Temel Özelliği

ERC20’ye altı önemli fonksiyon güç verir. Toplam arz, gönderici, ödenek, transfer, onaylama ve alıcıyı belirlerler. Tüm bu işlevler önemlidir ve herhangi bir simgenin altı önemli işlevden yararlanmasını sağlar. Şu anda ERC20 taslak halindedir. Bu, gelecekte değiştirilebilecekleri veya iyileştirilebilecekleri anlamına gelir.

ERC20 Standartlarının Faydaları

ERC20 standartlarının birçok faydası vardır. Geliştiricilerin Ethereum blockchain üzerinde DApp’ler geliştirmesini mümkün kılar. Ayrıca, tüm standartlaştırılmış süreci düzene sokmaya yardımcı olur. Daha iyi bir görünüm elde etmek için avantajları aşağıda listeleyelim.

  1. Token uygulaması geliştiriciler için kolay hale geliyor.
  2. Sürdürmek ve takip etmek için standart bir protokol vardır.
  3. ERC20 tokenleri yüksek likidite sunar.
  4. Akıllı sözleşmeler, işlemlerin risksiz olmasını sağlar.

Yazma sırasında şu anda var 80.000 ERC20 jetonu. Hepsi Ethereum’un blok zincirinde çalışıyor. Popüler belirteçlerden bazıları EOS, TRX, VeChain vb. İçerir..

Daha fazla oku,

  • 2018’de İzlenecek En Popüler 10 En Popüler DApp
  • Airdrop nedir? Ücretsiz Jeton Almak İçin 5 Adım Kılavuzu

Son düşünceler

ERC20, en iyi blockchain protokollerinden biridir. Ethereum blok zincirindeki binlerce jetonu yönetir. Ayrıca geliştirici dostudur. Herkes bir ERC20 jetonu oluşturabilir ve bunu blok zincirinde serbest bırakabilir. ERC20 tokenlerinin en çok kullanım durumu, yeni başlayanlar tarafından yapılır. ICO’lar aracılığıyla para toplamak için kullanıyorlar. Ancak jetonları kripto para birimiyle karıştırmayın. Onlar farklı. Cryptocurrency, genellikle blok zincirine sahiptir. Örneğin Litecoin, Bitcoin vb..

ERC20, bir DApp için yardımcı program belirteçleri geliştirmenin bir yolu olarak da tanımlanabilir. Yatırımcıysanız ve kendiniz için token tutmak istiyorsanız, tüm bu dinamikler sorunlara yol açar. Bu nedenle, herhangi bir jetona yatırım yaparken dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Doğru araştırma, sizi daha sonra bir kalp ağrısından kurtarabilir!

Peki ERC20 hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map