Başlangıç ​​Kılavuzu: Ethereum Classic nedir?

Ethereum Classic nedir?

Ethereum ve Ethereum Classic toplulukları yollarını ayırdığında bu, kripto para birimi topluluğunun tarihindeki en yüksek profilli tartışmaydı. Ethereum Merkezi Olmayan Otonom Organizasyonun (DAO) yüksek profilli hacklenmesi, topluluğu Ethereum (ETH) ve Ethereum Classic (ETC) gibi iki ayrı kripto projesine ayıran anlaşmazlığı hızlandırdı. Bu şu soruyu akla getiriyor: Ethereum Classic nedir?

Ethereum DAO: Ethereum topluluğu içinde bir risk sermayesi fonu

Ethereum sanal makinesi (EVM) ve akıllı sözleşmeleri ile Ethereum blockchain ağı, kripto para birimi projeleri ve dağıtılmış uygulamalar (DApps) geliştirmenin yolunu açtı. Topluluk, gelecek vaat eden DApp’lerin finanse edilmesini sağlamak için bir risk sermayesi (VC) fonu oluşturmaya karar verdi. Buna Ethereum Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO) adını verdiler..

Bir topluluk üyesinin DAO’ya üye olmak ve tercihini oylamak için DAO Token satın alması gerekiyordu. DAO kuralları, oyların% 20’sine sahipse bir DApp projesini finanse edecek. karmaşık bir akıllı sözleşme kullanarak çalıştı ve DAO, Ethereum ağının üstünde bir katman olarak çalıştı.

DAO üyelerinin de bir çıkış yolu vardı. Finansman için bir DApp seçmeyi kabul etmezlerse, DAO Token’larını iade edebilir ve Ether’lerini geri alabilirler. Topluluk buna “bölünme işlevi” adını verdi. Muhalif üyeler kendi “Çocuk DAO’larını” oluşturabilir ve hatta diğer muhalif üyeleri de içerebilir..

Ethereum DAO hızla popüler oldu ve kısa sürede 150 milyon ABD Doları değerinde Eter biriktirdi..

DAO hack: Anlaşmazlık başlıyor

DAO akıllı sözleşmesinin bir kusuru vardı ve 17 Haziran 2016’da bir bilgisayar korsanı 50 milyon ABD doları değerinde Ether’i kullanan bir hacker oldu. Bölme işlevi iki aşamalı bir süreçte çalıştı:

 1. Kullanıcı DAO’dan ayrılmak istediğinde DAO Token’larını aldıktan sonra kullanıcıların Ether’lerini iade etmek;
 2. İşlemi blok zincirine kaydedin.

Bilgisayar korsanı, istekte aşağıdaki gibi çalışan özyinelemeli bir işlev oluşturdu:

 1. Bir üye DAO’dan ayrıldığında, DAO Token karşılığında Eterleri iade edin;
 2. İşlem deftere kaydedilmeden önce bile, kod geri döner ve 1. adımı tekrar yürütür.!

Bilgisayar korsanı, çalınan Eterleri bir ‘Çocuk DAO’sunda sakladı. Akıllı sözleşme, üyenin iade edilen Eter’i harcayamadığı çıkıştan sonra 28 günlük bir süre öngördüğünden, fon orada kaldı. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, Ethereum blok zincirinin saldırıya uğramaması, bunun üzerinde çalışan DAO katmanının.

Ethereum topluluğunun harekete geçmesi ve hızlı hareket etmesi gerekiyordu! Hack haberi kripto topluluğunda çok fazla endişe yarattı.

Ethereum DAO çatışması: zor seçimler


Topluluğun üç seçeneği vardı:

 1. Harekete geçmeyin: Topluluktaki bazı kişiler bu seçeneği desteklediler çünkü onlar sadıktılar ve kodu ağın en yüksek yasası olarak görmek istediler..
 2. Çalınan Eter’i izole etmek ve kilitlemek ve ardından korsanın çalınan fonları hareket ettirmesine yardımcı olacak bir işlem içeren herhangi bir bloğu ayırmak ve yok saymak için yumuşak bir çatal. Yumuşak çatal, yükseltilen yazılımın geriye dönük uyumlu olduğu ve bir düğüm yükseltilmese bile, yükseltilmiş düğümlerle konuşabildiği zamandır. Topluluğun çoğunluğu bunu destekledi, ancak daha sonra bunun bir ‘hizmet reddi’ (DoS) saldırısı olasılıkları yaratacağı bulundu. Ethereum, DoS saldırılarına karşı koruma sağlar, çünkü bir bilgisayar korsanı bir madenciye ağı su basmak amacıyla çok büyük karmaşık hesaplamalar yaparsa, bilgisayar korsanının da büyük miktarda Ether harcaması gerekir ve bu maliyet açısından engelleyicidir. Bununla birlikte, önerilen yumuşak çataldan sonra, bir bilgisayar korsanı bir madenciyi kandırabilir. Bilgisayar korsanı, DAO ile etkileşime girecek işlemler talep edebilir ve madencinin neredeyse hiç Ether harcamadan sonsuz büyük hesaplamalar yapmasını sağlayabilir ve böylece ağı doldurabilir.!
 3. Geriye kalan tek seçenek hard fork’du, bu da geriye dönük uyumlu olmayan bir yükseltme anlamına geliyor. Bu durumda, topluluğun DAO saldırısından hemen önce bölüneceği ve ağın durumunu alacağı ve bununla ayrı bir blok zinciri çalıştıracağı anlamına geliyordu. Yeni zincire “Ethereum” (ETH) adı verildi. Hard fork’u destekleyen topluluk üyeleri ayrıca DAO saldırısı sırasında üyelerden çalınan Ether’i iade etmek için akıllı bir sözleşme oluşturdu..

‘Ethereum Classic’in doğuşu: sert çatala karşı sesler

Hard fork’un kararı topluluğu ikiye böldü. Destekçiler, çalınan Eterlerin DAO saldırısı nedeniyle fonu kaybedenlere iade edilmesi gerektiğine inanıyordu. Öte yandan, hard fork’a karşı çıkan insanlar, kararın blok zincirinin tamamen ademi merkezileştirilmesi ilkelerine ve akıllı sözleşmelerin önceliğine ve değişmezliğine aykırı olduğuna inanıyordu. Ethereum topluluğunun hard fork’un gerektirdiği yükseltmeye karşı karar veren kısmı eski zincirle devam etti ve kripto para birimlerine “Ethereum Classic” adını verdiler (VB).

Her şey olduğu gibi, Ethereum hem fiyat hem de piyasa değeri açısından Ethereum Classic’ten çok daha değerli. Daha fazlası var:

 1. Ethereum, koddaki bir boşlukla tetiklenen bir krizle karşı karşıya kalan ancak çalınan parayı etkilenen üyelere iade etme kararı alan ve onunla devam eden topluluk olarak görülüyor. Buna karşılık, Ethereum Classic topluluğu, yalnızca üstünlük ve kodun değişmezliği inancı nedeniyle hackerın yanında duran bir topluluk olarak görülüyor. Serbest piyasa göstergeleri Ethereum’a Ethereum Classic’ten daha fazla güveniyor.
 2. Ethereum topluluğu, en yaratıcı ve girişimci üyelerinin desteğini sürdürdü ve gittikçe güçlendi. Proof of Stake (PoS) algoritmasına planlanan geçiş, devam eden bir çalışmadır ve Ethereum’u çok daha ölçeklenebilir hale getirmesi beklenmektedir (‘iş kanıtı’ ile ‘hissenin kanıtı arasındaki karşılaştırmaya bakın. ‘). İlişkili yeni ‘Casper’ protokolü ve planlanan parçalama uygulaması da Ethereum ağına fayda sağlayacaktır. Ethereum Classic bu yükseltmelerden hiçbirine sahip olmayacak.
 3. Ethereum Kurumsal İttifakKurumsal blockchain teknolojisinin geliştirilmesi için Ethereum projesiyle çalışan 200 şirketten oluşan bir konsorsiyum olan ‘(EEA), piyasanın Ethereum topluluğuna duyduğu güvenin bir başka göstergesidir. Buna karşılık, Ethereum Classic topluluğunun çok az destekçisi var.

Daha fazla bilgi edin,

 • Ether (ETH) nedir?
 • Son DAO’nun Ethereum hacklemesi, blok zincirinin düşündüğümüz kadar güvenli olmadığı anlamına mı geliyor??
Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Adblock
detector
map