Veri hizmetlerine hizmet etmek için blok zincirindeki gelişmeler çok büyük. 2017’nin en büyük ICO’su olan Filecoin, önde gelen merkezi olmayan depolama çözümlerinden biridir. Ama Filecoin nedir? Ve nasıl alakalı?

Şu anda dünya veri çözümleri Google, Amazon S3 ve benzeri diğer hizmetlerdir. Şirketler, veri depolama çözümleri sağlamak için güvenilir üçüncü taraflar olarak hareket ederler. Bu depolama çözümleri büyük ölçüde kusurludur. Veriler merkezi bir yerde saklanır. Bu nedenle, veriler saldırılara ve veri ihlallerine açıktır. Ek olarak, güvenilir taraflar veri depolama hizmetlerinin fiyatlarını belirler..

Juan Benet, Filecoin yeniliği aracılığıyla bununla başa çıkmayı hedefliyor. Daha fazla ayrıntıya girmeden önce Altcoin’in temel işleyişi. Kullanılabilir alana sahip bir müşteri topluluğu, Filecoin’in veri depolama sağlayıcıları haline gelir. Böylece, güvenilir tarafın piyasa fiyatları üzerindeki etkisini ortadan kaldırır. Ek olarak, merkezileştirme riskiyle gelen riski ortadan kaldırın.

Filecoin (FIL) nedir?


Filecoin, Protocol Labs tarafından oluşturulmuş ve geliştirilmiştir. 2014 yılında Juan Bennet tarafından kuruldu. Aynı zamanda Protocol Labs’ın da kurucusudur..

Filecoin nasıl çalışır?

Resim Kredisi: Filecoin (FIL)

Protokol laboratuvarları hakkında

Protokol laboratuvarları araştırma odaklı bireylerden oluşan bir ekiptir. Eşler arası teknoloji geliştirme alanında uzmandırlar. Ekibin mükemmel geçmişi, yeniliklere büyük bir avantaj sağlar.

Protokol laboratuarları arkasındaki ekiptir; Çoklu formatlar, IPDL, Coinlist, libp2p ve IPFS. Filecoin, yeniliklerin teknolojilerinin avantajına sahiptir. Özellikle bugüne kadar sağlam bir eşler arası dosya aktarımı ve depolama altyapısına sahip olan IPFS. Filecoin’in üzerine inşa edildiği güçlü bir temelin ne kadar güçlü olduğuna dair bir işaretçi.

Ayrıca ekip, blockchain deneyimini masaya getiriyor. Ekip, kripto ayetinde liderliğe yükseldi. Açık kaynak teknolojisinin geliştirilmesi ve konuşlandırılması konusunda kapsamlı deneyime sahiptirler. Ekip, tüm deneyime ek olarak, diğer blockchain teknolojilerinin kod temellerini de anlıyor. Bilgi, büyüme ve gelecekteki potansiyel ortaklıklarda çok önemlidir.

Ekip, Filecoin ICO’sundan önce 3,5 milyon dolardan daha az bir bütçe üzerinde çalıştı. Sonra ICO oldu ve şirketin kaderini değiştirdi.

Filecoin (FIL) ICO

filecoin vizyonu nedir

Resim Kredisi: Filecoin

Gerçeklerle başlıyoruz; Bugüne kadar hiçbir ICO, Filecoin (FIL) ICO kadar başarılı olmamıştı. ICO 257 milyon dolara yükseldi.

10 Ağustos 2017’de, Protokol laboratuvarları ICO’yu halka açtı. 1 saat içinde ICO sitesi kapatıldı. Kapanışta, Filecoin ICO, 52 milyon dolarlık ön satış tutarı dahil 275 milyon dolar topladı..

ICO, ABD yönetmeliğine göre yatırımcılara açıktı. Ve düzenlemelere göre, 200 bin dolar geliri veya 1 milyon dolarlık devasa net değeri olan bireyler anlamına geliyor. Bu nedenle, Filecoin’in küçük ölçekli yatırımcıları kestiğini düşünen birçok topluluk üyesinin tepkisi.

ICO, yatırımcılarla harika ortaklıklar gördü; zk Capital, Unique Square Ventures, June Fund, Winklevoss Capital, Andreessen Horowitz ve çok daha fazlası.

Unutulmaması gereken önemli, Filecoin (FIL) ICO’su tokenlerle ilgili değildi. Henüz var olan token yok. Bu nedenle, Filecoin tokenleri Gelecekteki Tokenler için Basit Anlaşma (SAFT) olarak sattı. Filecoin’in oluşum bloğunun piyasaya sürülmesinden sonra, jetonlar mevcut olacak.

Öyleyse, Protokol laboratuvarları ekibi Filecoin topluluğundaki küçük yatırımcıları nasıl oluşturur??

Token Tahsisi

Protokol laboratuarları ekibi kapsamlı bir token tahsis planı hazırladı. Plan, topluluğun her bir üyesinin biçmesini sağlamaktır. Planda, Genesis’te tokenlerin% 30’unun oluşturulması ve ödenmesi olacak. % 30’un yüzde 10’u yatırımcılara, yüzde 15’i protokol laboratuarlarındaki ekibe ve yüzde 5’i Filecoin vakfına gidecek.

Hesabınızı yapın. Kalan% 70 var. % 70, Filecoin madencilerinin ödülüdür. Ve sistem ödülü sunacak. Bir madenci, jetonlardaki dosyaları çoğaltmak için ödül kazanacak.

Filecoin nasıl çalışır?

Topluluğa katılırsınız. Filecoin topluluğuna katıldıktan sonra, ağda saklanacak dosyayı seçersiniz. Ardından, yüklenmesi istenen dosyanın Filecoin değişiminde listelenmesi için küçük bir ücret ödersiniz. Sistem daha sonra sizin için mümkün olan en düşük teklifi aramaya çalışır. Çoğaltma kanıtı ve uzay-zaman kanıtı alan madenciler teklifleri verirler..

Filecoin ağları teklifi bulduğunda, verileri şifreler. Ardından Filecoin, bunu depolama düğümündeki çeşitli noktalara gönderir. Blok zinciri daha sonra konumları kaydeder. Blok zinciri kaydı, tahsis tablosu olarak bilinir. İstemciye daha sonra dosya için özel anahtar tahsis edilir. Yani, özel anahtarı sağladıklarında dosyalara erişebilecekler..

Filecoin Nedir: Filecoin Madenciliği

Genesis bloğu serbest bırakılır bırakılmaz, madencilik mümkün olacak. Filecoin topluluğu, müşteri, depolama madencisi ve geri alma madencisinden oluşacaktır. Bir madenci, Filecoin veri depolama alanını madencilik yapmalarını sağlayacak bir sabit disk satın alacak.

Depolama madenciliği madenciliği döngüsü

 • Filecoin ağına yer vaat ediyor
 • Depolama madencileri daha sonra depolama pazarından sipariş alır
 • Ağ, siparişleri mühürlüyor
 • Depolama madencileri daha sonra dosyaları depolamayı taahhüt ettiklerini kanıtlar

Geri alma madenci madencilik Döngüsü

 • Madenci, alım pazarından sipariş alıyor
 • Madenci, aldığı parçaları müşteriye gönderir

Madencilerin aşağıdaki ağı sağlamak için bazı kanıtlar sağlamaları gerekmektedir;

 • Hesap verebilirlik ve kamuya açık doğrulanabilirlik
 • Gizlilik
 • Geri alınabilirlik
 • Dürüstlük ve teşvik uyumluluğu.

Replikasyon Kanıtı ve Uzay Zamanı Kanıtı

Filecoin ağı, depolama sağlayıcılarının müşterilere depolama alanı sağlamasını gerektirir. Bunu başarmak için, depolama sağlayıcısı çoğaltma kanıtı ve uzay zamanı kanıtı oluşturur. Kanıtlar madencilerin veya daha doğrusu depolama sağlayıcılarının ağ tarafından denetlenmesine yardımcı olur.

The Filecoin Piyasaları

Herhangi bir pazarda olduğu gibi, piyasa arz ve talep dinamikleri tarafından belirlenir. Bu nedenle, iki pazar vardır – depolama pazarı ve geri alma pazarı. Hem müşteri hem de madenci olan topluluk üyeleri fiyatları belirler ve bunları ilgili pazarlara sunar. Madenci daha sonra ihtiyaçlarına uygun siparişi bulur ve süreci eşler arası başlatır..

Depolama Pazarları

Bu pazarlar aşağı yukarı Storj veya Sia gibi çalışır. Ekstra sabit disk alanına sahip herhangi bir müşteri bu pazarı hackleyebilir. Filecoin ağı daha sonra dosyalar için bu alanı kullanacaktır. Ağ, bilgileri küçük şifreli bölümler halinde depolar.

Retrieval Piyasaları

Geri alma pazarı, Filecoin’e özgü bir pazardır. Pazar, hızlı olmaları, düşük gecikme süreleri ve yüksek bant genişliğine ihtiyaç duymaları anlamında öne çıkıyor. Bu alandaki bir madenci, müşteriye dosyayı almak için en hızlı kişi olduğu için ödüllendirilir..

Her iki pazar da orta ölçekli şirketleri hedefliyor. İşte bunun iki nedeni;

 1. Büyük şirketler fazla merkezileşmiştir. Dolayısıyla, özünde, merkezileşmeye geri dönecekler. Böylece, Filecoin’in veri depolamayı merkezden uzaklaştırma amacına ihanet etmek.
 2. Küçük operatörler güvenilmezdir. Ağı desteklemek için güvenilmez bağlantının yakın riski. Ayrıca, yetersiz depolama alanı riski onları kötü bir eşleştirme yapar.

Gezegenler Arası Dosya Sistemi (IPFS)

Filecoin hakkında konuşmadan konuşamayız IPFS. IPFS, Filecoin ağının üzerine inşa edildiği teknolojidir. Https’yi duydunuz mu? Evetse, IPFS bu sistemi değiştirmek ister. IPFS geliştiricileri, https’nin bıraktığı boşlukları görür ve bunları kapatmak isterler.

Örneğin, verileri almak için merkezi örneklere ve URL’lere bağımlılığı ele alın. IPFS, veri alma için URL ihtiyacını ortadan kaldırır. IPFS sistemi hakkında daha heyecan verici olan, içeriğe dayalı olarak dosyaları ele almak ve çoğaltmak için çarpıcı özelliklere sahip olmasıdır..

Bu nedenle IPFS, Juan Bennet’in mükemmel bir yeniliğidir. Ek olarak, Filecoin IPFS başarılarından da faydalanır. Her iki projenin de geliştiricisinin aynı kişi olduğu için müşteriler, projelerin iyi anlaşıldığından emindir..

Ancak eleştirmenler, iki sistemin barış içinde nasıl bir araya geleceğini sorguluyor. Geliştiricilerin, ikisinin nasıl bağımsız olarak birbirine bağımlı kalacağına dair net bir planı var.

Sözleşme türlerinde Filecoin nedir

Filecoin ağında iki sözleşme türü vardır; Akıllı Sözleşmeler ve verilere özel sözleşmeler, Dosya sözleşmeleri. İşte sözleşmelerin Filecoin bağlamında biraz daha dökümü.

Akıllı Sözleşmeler

Herhangi bir kripto meraklısı için bunlar bir ev adıdır. Blockchain teknolojisinin dayandığı birincil sözleşmelerdir. Bitcoin, Ethereum ve diğer Altcoinler, amaçlarını gerçekleştirirken akıllı sözleşmelerden yararlanır. Filecoin’de akıllı sözleşmeler, kullanıcı topluluğunun sözleşme yazmasını sağlar. Sözleşmeler kanıtları doğrular, verileri depolar ve alır ve Filecoin Jetonlarını harcar.

Çoğu blok zinciri teknolojisi gibi, Filecoin de merkezi olmayan adlandırma sistemleri, varlık takibi ve kalabalık satış platformlarını öngördükleri için akıllı sözleşmeler kullanır. Akıllı sözleşmeler bunlara ulaşmada yardımcı olacaktır.

Dosya Sözleşmeleri

Dosya sözleşmeleri, Filecoin’e özgü sözleşmelerdir. Kullanıcıların hizmet sundukları koşulları belirlemelerine izin verir. Örneğin, madencilerle doğrudan sözleşme yapabilirsiniz. Verilerinize yardımcı olmak istediğiniz bir madenciniz olduğunda, piyasadan kaçabilir ve madenciyle doğrudan sözleşme yapabilirsiniz. Dosya sözleşmeleri, karmaşık işlevlere izin vermek için yetkiyi de genişletir. Karmaşık işlevler, tüm depolama süresi boyunca veri güncellemelerine izin veren işlevler oluşturmak gibidir..

Diğer Blockchain sistemleriyle ilişki

Filecoin, başka bir sisteme ihtiyaç duymayı öngörüyor. Bu nedenle, Protokol laboratuvarları, Filecoin’in diğer blok zincirleriyle çalışabileceği entegrasyon sistemleri oluşturmuştur. Şirket, diğer blockchain sistemleri tarafından sağlanan çok yüksek maliyetlerle düşük depolama kapasitesi boşluğunu kapatmayı planlıyor. Bitcoin, Ethereum ve Tezos gibi sistemler bu nedenle bu boşluğu kapatmak için Filecoin kullanacaktır..

Ayrıca takım Filecoin’i diğer sistemlerle entegre etti. Filecoin’in, verileri gizlilik içinde depolamak için istek göndermek için Zcash ile çalışması gibi.

Filecoin’de bekleyen sorunlar

Filecoin, veri depolamayı merkezden uzaklaştırmayı amaçlayan cesur ve yenilikçi bir fikirdir. Ancak, bazı mekanizmalar henüz çok net değil ve biraz ütülenmeyi gerektirecek. İşte bir vurgu;

 • Alım piyasası, müşteriler için verileri alır. Ancak, madencinin verileri sildiğini doğrulayacak bir mekanizma yoktur. Bu nedenle müşteriler, verilere sahip olan yalnızca kendilerinin olduğundan emin değildir..
 • Gizlilik konusunda belirsizlik var. Müşteriler, madencilerin verilerin şifresini çözebileceğinden haklı olarak korkuyor. Tüm depolama süresi boyunca verilerin her zaman şifrelenmiş durumda olmasını sağlayacak hiçbir mekanizma yoktur..
 • Yeterli ve uygun teşvikleri sağlayacak mekanizmalar belirsizdir. Hem müşteri hem de madenci kötü niyetli davranışlarda bulunabilir. Kötülüğü ortadan kaldırmanın bir yolu büyük bir teşvik planına sahip olmaktır. Ve Filecoin’in gelişimi ilerledikçe burada ele alınması gereken bazı konular var.

En Büyük Zorluk

Filecoin, devlerin oluşturduğu bir rekabete karşı çıkıyor. Google ve Amazon gibi depolama pazarları önemli bir rekabettir. Bu devler, 5-15 GB’a kadar ücretsiz veri depolama alanı sundukları için büyük bir avantaja sahipler. Bu, Filecoin’i dezavantajlı bir konuma getirir çünkü Filecoin’de herhangi bir miktarda verinin bir fiyat etiketi vardır..

Bununla birlikte, merkezileştirme ve ademi merkeziyetçiliğin devam eden yaygınlığı ile gelen sorunlar Filecoin için çalışıyor..

Sonuç

Filecoin (FIL) şimdiye kadarki en büyük ICO’dur. 60 dakikada 257 Milyon Dolarlık bir rekor kırdı. ICO miktarı, ABD yönetmeliğinde tanımlandığı gibi büyük ölçüde yatırımcılardan geliyor. Bu, yatırımcıların blockchain teknolojisinin potansiyeline ne kadar inandıklarının sadece bir göstergesidir..

Filecoin devam ediyor. Ve genesis bloğunun piyasaya sürülmesinden sonra, belirteçler mevcut olacak. Topluluk daha sonra blok zinciri tarafından sunulan depolama ve geri alma pazarlarından yararlanabilecektir..

Çözülmesi gereken birçok zorluk ve mekanizma var. Ancak, Filecoin blok zincirinin arkasındaki ekibin birkaç başarısı var. Bu nedenle, müşterilere ve madencilere her şeyin çözüleceğine dair güven aşılar..

Bütün bunlarda bazı özel gerçekler var. Filecoin blok zinciri teknolojisi devrim niteliğinde bir fikirdir. Veri depolama ve erişim pazarları büyük bir sürpriz için çok büyük.

Daha fazla ayrıntı bulun İnternet sitesi ve onları takip edin heyecan.

* Sorumluluk Reddi: Makale, herhangi bir yatırım tavsiyesi sağlama amacı taşımaz ve bu şekilde alınmamalıdır. Bu maddede yapılan iddialar yatırım tavsiyesi oluşturmaz ve bu şekilde alınmamalıdır. Kendi araştırmanızı yapın!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me