Teknoloji dünyasında komik bir şey var – daha iyi teknoloji her zaman hüküm sürüyor! Bir teknoloji ne kadar verimli veya harika olursa olsun, yeni nesil teknoloji er ya da geç onun yerini alacaktır. Blok zincirleri ve kripto para birimleri nispeten yeni bir teknoloji olabilir, ancak yine de on yaşında. Blockchain’in kusurları göz önüne alındığında, yeni teknolojinin yakında onu yok edeceği oldukça kesindi. Böylelikle krala meydan okuyan yarışmacı Hashgraph’ın hikayesi geldi! Bugünün konusu – Hashgraph nedir?

Hashgraph’ın hikayesi: Başlangıç

2008’de dünya, tarihin en büyük ekonomik krizlerinden biriyle savaşıyordu. İnsanlar iflas etti, iş imparatorlukları çöktü ve işler her geçen gün azaldı. Dünya mücadele ediyordu. İnsanlar sistemi – çok ekonomik sistemi – sorgulamaya başladı. Bitcoin, bankaların ve finans kuruluşlarının olmadığı bir dünya önerdi..

Bitcoin çok geçmeden yeni rüya haline geldi. Bu sistemin üzerinde çalıştığı blockchain teknolojisi ilk başta dikkatleri üzerine çekti. Ancak fikir her seferinde sağlam çıktı. Ardından ikinci nesil kripto ekosistemiyle Ethereum geldi. Dünya hala Merkezi Olmayan Uygulamaları (DApps) ve DAO’ları sindirmeye çalışıyor.


Ama derinlerde herkes sistemde bazı ciddi kusurlar olduğunu biliyordu. Blockchain teknolojisinin cazibesi kararlarını önyargılı hale getirdiğinden bunu kabul etmediler..

Hashgraph nedir? Bir Blockchain alternatifi

Resim Kredisi: Swirlds

Bir şey yapılması gerekiyordu! Muhtemelen CTO’su ve kurucu ortağı Girdaplar, Leemon Baird tamamen aynı şekilde düşündü. Swirlds, Hashgraph’ın kurucusu olma onuruna sahiptir. Hashgraph, bir blockchain’in sahip olduğu her şeydir, ancak daha iyi, çok daha iyidir!

Hashgraph nedir?

Tek bir cümleyle Hashgraph, yönlendirilmiş bir akrilik grafiktir. Çok fazla anlamsız mı geliyor? Buna dedikodu ve sanal oylama hakkında dedikodu kavramını benimseyen bir dijital defter teknolojisi diyebilirsiniz..

Hashgraph, bir blok zincirinin sahip olduğu birçok sorunu çözer. Blockchain ile karşılaştırıldığında Hashgraph,

  • Daha hızlı
  • Daha güvenli
  • Daha adil

Arayabilirsin Hashgraph yeni nesil blockchain. Hashgraph, değerini ve özgünlüğünü ortaklara kanıtlayabilir, blockchain teknolojisini tamamen aşabilir.!

Ancak insanlar 2 Haziran 2018’de bir fikir birliği zamanlama güvenlik açığı bildirdi. Yani, insanlar Hashgraph’ın Yolculuğu’nun nasıl devam edeceğini hala bilmeli.

Hashgraph Teknolojisi Nasıl Çalışır??

Artık Hashgraph’ın ne olduğunu biliyorsunuz. Ama teknoloji nasıl daha iyi? Hashgraph teknolojisi dedikodu protokolüne bağlıdır. Teknolojiyi almak, gerçek hayatta bir dedikodunun gerçek etkisini hissetmelisiniz..

Hiç arkadaşınızın size biri hakkında bir söylenti anlattığı bir durumda bulundun mu? Oldukça yaygın bir senaryo. Bu senaryolarda komik bir şey var, bu söylentiler herhangi bir iletişim aracından bile daha hızlı yayılıyor. İnsan iletişiminin doğasıdır.

Benzer şekilde, Hashgraph ağında, düğümler diğer düğümlerden mesaj alır. Düğümler daha sonra bir olay oluşturur ve olayın karmasını kaydeder. Bir blok zincirindeki bir bloğun 2 tanımlayıcısı varken – bloğun hash numarası ve önceki bloğun hash numarası. Hashgraph düğümlerinde 4 tanımlayıcı vardır – düğümün karma numarası ve önceki düğümler, düğümün oluşturduğu son olayın karma numarası ve aldığı son olayın karma numarası.

Böylece, bu iki ek hash numarasıyla, tıpkı dedikodular gibi ağdaki bilgilerden kolayca uzaklaşabilir. Bu özelliklere sahip olduğu için, Hashgraph, saniyede 250.000 işlemi idare edebilir. En hızlı blok zincirleri bile maksimum 10.000 işlem gerçekleştirebilir.

Hashgraph Neden Daha İyi Bir Blockchain Teknolojisi?

Hashgraph’ın blok zincirlerinden daha iyi bir teknoloji olduğunu birçok kez söyledim. Ama neden? Peki, 3 temel neden var

1. Ölçeklenebilirlik

Blok zincirleriyle ilgili bir numaralı sorun, son derece değişken olmaları ve onları ölçekleyememenizdir. Yani temyiz hakkını kaybeder. Hashgraph ise ölçeklenebilir ve çatallanma riskini azaltır.

2. Güvenlik Önceliklidir

Asenkron Bizans Hata Toleransı (ABFT), hata toleranslarının en güçlüsüdür. Hashgraph fikir birliği bu teknoloji üzerine inşa edilmiştir. Sistemi siber saldırılara karşı daha sağlam hale getirir.

3. Güç Tasarrufu

Burada küçük miktarda bitcoin kazanmak için gücünüzü boşa harcamanıza gerek yok. Madencilik için bir fikir birliği algoritması olmadığından, artık güçleri boşa harcamanıza gerek yok.

Sonuç

Yani, umarım cevabınızı almışsınızdır – Hashgraph nedir? Sen ne düşünüyorsun? Hashgraph bir sonraki büyük vızıltı olacak mı? Emin olamayız. Teknoloji kulağa gerçekten harika geliyor. İddia ettiği kadar iyi olup olmadığını görmenin zamanı geldi!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me