İlk Para Tekliflerine (ICO’lar) yatırım yapıyorsanız, ICO’ların düzenlenmediğini ve halihazırda çok sayıda dolandırıcılık ICO’su olduğunu bilmeniz gerekir. Zor kazandığınız parayı güvende tutmanız ve akıllıca yatırım yapmanız gerekir. Bu yazıda, ICO dolandırıcılıklarının nasıl tespit edileceğini açıklayacağım.

ICO ekip üyelerinin kimlik bilgilerini kontrol edin:

Dürüst hedeflere sahip şeffaf bir ICO, proje ekibi üyelerinin ayrıntılarını her zaman web sitelerinde belirgin bir şekilde gösterecektir. Ayrıca whitepaper’da bunlara referanslar sunacaklar. Gerçek iş anlamına gelen ICO’lar, proje ekipleri söz konusu olduğunda sizden saklayacak hiçbir şeyi yoktur..

İsimleri, LinkedIn profillerini, Crunchbase profillerini görmüyorsanız dolandırıcılık ICO’su görmüş olabilirsiniz. Bunları görürseniz, lütfen profillerini ayrıntılı olarak gözden geçirin. Herhangi bir kayda değer blockchain-kripto projesi uygulayıp uygulamadıklarını öğrenin. Önceki projelerinin başarıyla uygulanıp uygulanmadığını kontrol edin.

Bir proje bir endüstriyi hedefler. Blockchain’i iyi bilmek güzeldir, ancak ekip üyelerinin sektörü tanıdığını garanti etmez. İlgili sektör deneyimlerini kontrol edin.

Eminim yüksek takipçi sayılarına sahip sahte sosyal medya profilleri ile karşılaşmışsınızdır. Ne yazık ki vicdansız işletmeler için takipçi satın alarak veya botları kullanarak ekip üyelerinin sahte sosyal medya profillerini oluşturmak kolaydır. ICO ekip üyelerinin, sosyal platformlarda yüksek sayıda takipçiye sahip yüksek blok zinciri uzmanlığı iddiasında bulunduğunu fark ederseniz, düzenli içerikler yayınlayıp yayınlamadıklarını kontrol edin. ICO ekip üyeleri, yararlı ve ilginç içerik yayınlayarak nadiren binlerce takipçisiyle etkileşime girerse, bu takipçi sayısı şüphelidir.!

Twitter, Medium ve benzeri platformlarda blockchain ile ilgili ilginç makaleler yayınlayıp yayınlamadıklarını kontrol edin. Bunu daha fazla vurgulayamayacağım: özenle hazırlanmış sosyal medya profillerine kapılmayın, derinlere inin ve itibarın gerçek olup olmadığını öğrenin!

ICO teknik incelemesini dikkatlice okuyun:

Gerçek bir ICO, çözecekleri iş sorununu veya ele alacakları pazar fırsatını açıkça tanımlayan orijinal bir teknik inceleme yayınlayacaktır. Gereksiz pazarlama ve teknik jargon kullanmadan, teknoloji dahil çözümlerini açıkça tanımlayacaklar. Ekip, neden blockchain kullandıklarını ve neden ilk etapta bir token planladıklarını açıklayacak..

Herhangi bir teknik inceleme veya başka bir projeden içerik kopyalanmış bir rapor görmezseniz, bunun bir aldatmaca olduğunu hemen anlarsınız. Çözülmesi gereken gerçek bir iş problemi veya ele alınacak pazar fırsatı olmadan, proje büyük olasılıkla biraz para toplamak için bir plan olacaktır..

Çok fazla jargon bulursanız, o zaman en iyi durumda proje ekibi kendi iş durumlarını açıklamakta güçlük çeker veya en kötü durumda bir tane bulamazlar. Düzgün bir iş vakasının olmaması, projenin erken yatırımcıların daha sonra yatırımcıların getirdiği parayla ödüllendirildiği bir piramit şeması olduğunu gösterebilir. Bu tür planların birçok ülkede yasa dışı olduğunu unutmayın.!

Whitepaper neden blok zincirine veya bir token’a ihtiyaç duyduklarını açıklayamıyorsa, büyük olasılıkla ICO çoğunluğuna sahipler. Tokenin sürekli olarak takdir edilmesi vaadi, bir dolandırıcılığın açık bir işaretidir. Start-up’lar, biçimlendirici yıllarında çok sayıda engelle karşılaşıyor ve hiçbiri istikrarlı bir şekilde yükselen bir kâr sağlayamıyor..

Bu tür vaatlere kanmak için saf bir yatırımcı olmayın. ICO teknik incelemelerini iyi incelemeyi öğrenin, bu kılavuzu kullanın “Başlangıç ​​Kılavuzu: ICO teknik incelemesini kontrol etme”.

Anlamlı bir ICO proje planı var mı?


En umut verici ICO’ların işlevsel bir ürünü veya çalışan bir prototipi vardır; bu, proje ekibinin zaten önemli bir gelişme kaydettiğini ve bunu tamamlamak için gerçekten fonlara ihtiyaç duyduğunu gösterir. Bir proje ekibinin henüz bir prototipi yoksa, ancak gözden geçirilmek üzere GitHub’da ayrıntılı bir geliştirme yol haritası ve açık kaynak kodu varsa, bu da iyi bir işarettir.

Geliştirme yol haritası olmayan veya kabataslak olan bir proje, muhtemelen henüz herhangi bir iş yapmamıştır. ICO’lar düzenlenmemiş ve proje ekibi paranızla hiçbir şey geliştirmeden ortadan kaybolursa, yasal başvuru alamazsınız. GitHub deposu yoksa veya boşsa ya da proje ekibi kapalı kaynak koduna sahip olduklarını iddia ediyorsa, ondan uzak durun!

Jeton dağıtımını veya jeton satış yöntemlerini kontrol ederek ICO dolandırıcılıklarını tespit etme:

ICO ekibi, örneğin, çok fazla token ayırıyor mu? Geliştirme ekibi için tokenlerin% 50’si mi? Hiçbir ICO proje ekibi bu miktarda token istememelidir. Birşey doğru değil!

Birçok ICO, kitle satışından önce özel bir token satışına sahipken, birkaç yatırımcı daha düşük bir fiyata çok sayıda token satın alırken, bir denge olmalıdır. Token dağıtımı özel satış için çok yüksek sayıda jeton gösteriyorsa, ICO muhtemelen bir aldatmacadır.

Jetonlar için kilitlenme süreniz nasıl? Çok uzun süredir çekilmiş ve çok uzak bir gelecekte mi? Proje geliştirme planı bu kadar uzun kilitlenme süresini haklı gösterebilir mi? Çok uzun bir geliştirme planıyla projenin gerçekten karmaşık olabileceğini ve bu tür projelere gerçek olsalar bile yatırım yapmamanız gerektiğini unutmayın. En kötü durumda, herhangi bir geliştirme yol haritasının olmadığı uzun bir kilitlenme süresi, bir dolandırıcılığın işaretidir..

Token konusundayken, ICO’nun sınırsız bir sınırı olup olmadığını kontrol edin. Bu, “sabit tavan” olmadığı ve projenin sınırsız miktarda para toplayabileceği anlamına gelir! Hiçbir rasyonel gelişim yol haritası bunu haklı gösteremez ve yatırımcı olarak siz bu ICO’dan uzak durmalısınız.!

Kripto topluluğunun yardımıyla ICO dolandırıcılığı nasıl belirlenir:

 

Yeni bir kripto yatırımcısıysanız, canlı ve inanılmaz derecede bilgili kripto topluluğuna teşekkür etmelisiniz! Telegram, Slack, Reddit, Facebook, Twitter, LinkedIn ve aşağıdaki gibi çeşitli çevrimiçi forumlardalar. BitcoinTalk.

Gerçek bir ICO proje ekibi, bu topluluğu güçlü bir şekilde meşgul eder, aslında, toplulukla düzenli olarak etkileşimde bulunmak için genellikle tam zamanlı topluluk yöneticilerini işe alırlar. Bunu öncelikle kripto topluluğunun projelerine olan güvenini oluşturmak için yapıyorlar. Topluluk yöneticilerinin ICO projesi hakkında nasıl güven oluşturduğu hakkında daha fazla bilgiyi bu makalede okuyun: “ICO topluluk yöneticisi: ICO’nuzdaki rolün önemi”.

Kripto topluluğu, bir aldatmaca ICO’yu gerçekten hızlı bir şekilde fark edebilir. Birçoğu yatırımcı ve blok zinciri konusunda tutkulu. Bir dolandırıcılığı fark ettikleri anda çok yardımcı olurlar ve haberi hızla yayarlar! Bu toplulukları takip edin ve bir ICO dolandırıcılığını çabucak tanıyacaksınız.

Öte yandan, bir proje hakkında olumlu bir şey yazmamışlarsa, henüz ona güvenmiyorlar. Sen de yapmamalısın!

Burada senden bir isteğim var. Şimdiye kadar bu makaleyi okuduysanız, blockchain ve kripto hakkında biraz tutkunuz var ve alanın temiz kalmasını istiyorsunuz. Bir iyilik yapın: Bir ICO dolandırıcılığı tespit ederseniz, lütfen derhal kripto topluluklarını bilgilendirin. Bilgiler, diğer yatırımcıların zor kazandıkları paralarını korumalarına yardımcı olacak!

Yararlı kaynaklara başvurarak ICO dolandırıcılıklarını tespit etme:

Geleneksel girişimler, Risk Sermayesi (VC) fonlarından para toplar. Bu, birçok toplantı ve büyük miktarda dokümantasyon içeren kapsamlı bir süreçtir. VC’ler deneyimlidir ve değersiz projeleri ve dolandırıcılıkları filtrelerler. VC’lerin Ponzi planlarını nasıl devre dışı bıraktığını öğrenmek için bu “ICO ile VC: Deneyim Önemlidir” karşılaştırmasını okuyun, ancak ICO’lar bunu yaparken başarılı olamadı.

ICO’lara yatırım yapmadan önce hazırlanın, dolandırıcılıkları tespit etmenize yardımcı olacaktır. Aşağıdaki faydalı kaynakları tavsiye ederim:

  1. Düzenlenmemiş ICO’lardan kaynaklanan riskleri öğrenmek için, “ICO Nedir: İlk Para Teklifine Giriş” makalesini okuyun;
  2. Bir ICO’ya nasıl hazırlanabileceğinizi öğrenmek için bu “Başlangıç ​​Kılavuzu: Bir ICO’ya nasıl katılırım?” Bölümünü okuyun..

Güvenle yatırım yapın, ICO dolandırıcılıklarından kaçının!

* Sorumluluk Reddi: Makale, herhangi bir yatırım tavsiyesi sağlama amacı taşımaz ve bu şekilde alınmamalıdır. Bu maddede yapılan iddialar yatırım tavsiyesi oluşturmaz ve bu şekilde alınmamalıdır. Kendi araştırmanızı yapın!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me