ICO teknik raporu nasıl kontrol edilir: potansiyel yatırımcılar için bir rehber

İlk Para Teklifleri (ICO’lar) şu anda çok popüler ve her ay birçok blok zinciri-kripto para birimi projesi başlatılıyor. Potansiyel bir yatırımcıysanız, hangi ICO’ya yatırım yapmanız ve hangisinden uzak durmanız gerektiğini analiz etmeniz gerekir. ICO’lar düzenlenmemiştir, bu nedenle bir yatırımcı olarak yatırım yapmadan önce projeyi dikkatlice incelemelisiniz ve projenin whitepaper’ı önemli bir bilgi kaynağıdır. Kripto dünyasında yeni olan bir yatırımcı genellikle kafa karıştırıcı bir teknik inceleme bulur, bu nedenle burada ICO teknik incelemesinin nasıl kontrol edileceğini açıklayacağım. Bu adımları takip et:

ICO ekibinin kimlik bilgilerini kontrol edin:

ICO teknik inceleme ekibi

Ekip hakkındaki bölüm genellikle tanıtım yazısının sonunda yer alır, ancak en önemlisi budur.

İyi bir ekip, ortalama bir fikirden en iyi şekilde yararlanabilir, bu nedenle önce ICO ekibinin güvenilir olup olmadığını kontrol edin. Whitepaper bazı bilgiler sağlayabilirken, LinkedIn gibi sosyal platformlara ayrı ayrı bakmanız da gerekir. İdeal olarak, ekibin blockchain teknolojisi ve sektörde etkileyici bir uzmanlığa sahip olması ve daha önce, tercihen aynı sektörde başarılı blok zinciri projeleri gerçekleştirmiş olması gerekir.

Öte yandan, proje ekibi hakkında hiçbir bilgi bulamazsanız veya yetersiz bilgi bulursanız, projeye yatırım yapmayın.!

ICO teknik inceleme yazısının kalitesini kontrol edin:

Proje ekibi, projeleri ile ilgili bilgileri potansiyel yatırımcılara iletmek için teknik incelemeyi ana araç olarak kullanacaktır. En azından profesyonelce yazılmalıdır. Tanıtım belgesindeki yazım ve dilbilgisi hataları veya içeriğin profesyonelce olmayan sunumu, proje ekibinin gerekli profesyonellikten yoksun olabileceğini gösterir. Sonuçta, piyasadan milyonlarca dolar toplamak istediğinizde, ana pazarlama belgenizi yeniden gözden geçirmeniz beklenir..

Aksine, doğru yazım ve dilbilgisine sahip profesyonelce yazılmış bir ICO teknik raporu, projeye yatırım yapmanız için yeterli değildir. Whitepaper’da bundan çok daha fazlasına ihtiyacınız var. Okumaya devam etmek.

Whitepaper’daki ICO ürün fikrini doğrulayın:

Net bir ürün veya hizmet sunmayan birçok ICO vardır, bunun yerine bir saadet zinciri olabilir. Teknik incelemeyi incelerken aşağıdaki sorulara odaklanın:

 • Projenin ele aldığı belirli bir iş sorunu var mı? Veya projenin sunduğu yeni bir pazar fırsatı var mı??
 • İş sorunu veya pazar fırsatı ne kadar büyük? Ne kadar büyükse o kadar iyi.
 • Piyasadaki mevcut oyuncular kimler ve müşterilere somut bir fark yaratacak farklı her şeyi sunan ICO proje ekibi mi??
 • Aynı iş problemini veya pazar fırsatını ele alan başka bir blockchain tabanlı rakip var mı? Varsa, öne çıkan ICO proje ekibi nedir??
 • Önerilen ürün veya hizmet, özellikle iş sorununu veya pazar fırsatını ele alıyor mu, yoksa teknik inceleme bu açıdan çok mu belirsiz??
 • Proje ekibi, mevcut iş problemini veya yeni bir pazar fırsatını açıklamak için çizelgeleri ve istatistikleri kullandıysa, oradaki rakamlar güvenilir mi? İstatistiklerin kaynağı gerçek mi?

Whitepaper iyi bir ekip ve sağlam bir iş fikri gösteriyorsa, proje yatırım yapmanız için doğru aday olabilir. Ancak, daha fazla analiz etmeniz gerekiyor, bu nedenle okumaya devam edin.


Teknik incelemenin ICO teknolojisi yönlerini inceleyin:

ICO Teknik İnceleme Kontrol Teknolojisi

Whitepaper sadece teknik jargon kullanmamalı, bunun yerine teknik çözümü net bir şekilde açıklamalıdır. Proje ekibi çözümü basitçe bir meslekten olmayan kişiye açıklayamazsa, çözümün çok karmaşık olduğunu ya da ekibin kendisi hakkında net olmadığını unutmayın..

Blok zinciri hala yeni bir teknolojidir ve inovasyon fikirleri kağıt üzerinde harika olabilir, ancak gerçekte denenmemiş olabilir. Çözümde çok sayıda türünün ilk örneği (FOAK) teknolojiler bulursanız, proje oldukça risklidir..

Ayrıca, bir proje ekibinin halihazırda çalışan bir prototipi varsa, Alfa aşamasında olsa bile, o zaman projeye daha fazla güvenebilirsiniz. Bunun yokluğunda, whitepaper açık kaynak kodunu gözden geçirmeniz için yeterli bilgi sağlıyorsa, o zaman bazı gerçek çalışmalar yaptıklarını da bilirsiniz. Lütfen geliştirme yol haritasını kontrol edin ve uygulanabilirliğini analiz edin.

Yalnızca karmaşık teknoloji bileşenlerinin çok sayıda jargonla anlatılan teknik incelemeleri, projenin gerçek uygulamasının parlak teknik incelemenin size söylediğinden çok daha sert olabileceğini gösteriyor..

ICO tokenleştirme yönlerini analiz edin:

Bir proje ekibinin bir iş sorununa çözüm geliştirmesi ve blok zinciri kullanmadan ve bir kripto belirteci oluşturmadan yeni bir pazar fırsatına hitap eden bir ürün veya hizmet oluşturması mümkün olabilir. Blok zinciri teknolojisi güçlü olabilir, ancak bir ürün veya hizmet, merkezi olmayan bir blok zinciri ve kripto belirteci değil, yalnızca bir dizi hedeflenen işlevselliğe sahip bir web uygulaması gerektirebilir. ICO’ların şu anda bir çılgınlık olduğunu ve birçok şirketin katı yasal gereklilikleri takip etmek zorunda kalmadan piyasadan kazançlı bir miktar elde etmeye çalıştığını unutmayın. Bu nedenle, teknik incelemeyi okurken aşağıdakileri analiz edin:

 • Proje neden blockchain teknolojisine ihtiyaç duyuyor??
 • Blockchain kullanmak için gerekçe olsa bile, kripto belirtecinin gerekçesi nedir??
 • Planlanan jeton bir kripto para birimi madeni para mı yoksa yalnızca kullanıcıların proje tarafından sunulan belirli ürün veya hizmete erişebilecekleri bir yardımcı jeton mu??
 • Token nasıl takdir edilecek, iş modeli takdir için bir yol sağlıyor mu??

ICO jeton satışı nasıl yapılandırılır?

Teknik inceleme, aşağıdakileri açıkça belirtmelidir:

 • Token satışının çeşitli aşaması, yani özel, satış öncesi, kitle satışı vb.?
 • Proje ekibi, özel satış ve kitle satışı için token dağıtımı nasıl??
 • “Esnek üst sınır” gerekliliği makul mü ve geliştirme yol haritasına bağlı mı??

Proje ekibi için ayrılan jeton miktarının çok yüksek olup olmadığını analiz etmeniz gerekir. Ayrıca planda yeterli likidite olup olmadığını ve varsa kilitlenme süresinin çok uzun olup olmadığını kontrol edin.

Son olarak, jeton satış mekanizmasını, projeye gerçekten yatırım yapmaya karar verdiyseniz nasıl katılabileceğinizi ve ülkeye özgü kısıtlamalar olup olmadığını kontrol edin..

ICO teknik raporlarını kontrol ederken yasal yönlere bakın:

Whitepaper’ın, içinde çalışacakları yargı alanı açısından proje ekibinin yasal hazırlığını tanımlayıp tanımlamadığını kontrol edin. Ülkede ‘Müşterinizi Tanıyın’ (KYC) ve ‘Kara Para Aklamayı Önleme’ (AML) gereksinimleri var mı ve evet ise, proje ekibi bunları karşılamayı planladı mı??

Proje bir kripto belirteci çıkarıyorsa ve bunun “SEC uyumlu” olduğunu iddia ediyorsa dikkatli olun. ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) herhangi bir ICO belirtecini açıkça onaylamadı!

Not: ICO dünyasında yeniyseniz, ICO hakkındaki bu kılavuzu ve birine nasıl katılacağınızla ilgili bu kılavuzu okuyabilirsiniz..

* Sorumluluk Reddi: Makale, herhangi bir yatırım tavsiyesi sağlama amacı taşımaz ve bu şekilde alınmamalıdır. Bu maddede yapılan iddialar yatırım tavsiyesi oluşturmaz ve bu şekilde alınmamalıdır. Kendi araştırmanızı yapın!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me