En son akıllı sözleşme platformlarından birinin gerçek bir dijital devlet olarak kendi kendini yöneten bir blok zinciri oluşturmak istediğini biliyor musunuz? Tezos platformudur.

 

Resim Kredisi: Tezos

İyi ve kötü nedenlerle gündemdeydi. Tezos, ICO’da 200 milyon doların üzerinde kayıt yaptı. Bu iyi tarafta. Ancak diğer yandan Tezo çeşitli sorunlar yaşadı. Yönetim kurulu üyelerinin eylem davaları ve iktidar mücadeleleriyle karşı karşıya kaldı..

 

Ekip, karşılaştığı tüm sorunlarda akıllı bir sözleşme platformu geliştirmek istiyor. Platformda, ortak hedeflere ve ilgi alanlarına sahip kişiler işlem yapabilir – devletin gerçek amacı.

Tezos ekibi, Betanet’in lansmanı gibi bazı kilometre taşlarına ulaşmak için yoluna devam etti. Ama bu gayretle Tezos nedir çok detaylı?

Tezos nedir: Merkezi Olmayan Uygulamalar için Yeni Platform

Tezos Tarihi

Tezos’un doğuşu hakkında çok fazla bilgi yoktur. Bununla birlikte, bazı raporlar Tezos oluşumunun 2014 yılına kadar uzanabileceğini gösteriyor. Bu süre zarfında sadece Bitcoin çalışıyordu. Ethereum hala bebeklik yılındaydı. Bu nedenle, Tezos’un rakip olmak için inşa edilmesi durumunda rekabetin Bitcoin ile olduğu argümanı..

Bununla birlikte, platformun Ethereum ile yakın doğası nedeniyle, en büyük Ethereum rakibi olarak görülüyor. Ethereum akıllı sözleşmesi Solidity’de geliştirilmiştir. Ancak Tezos akıllı sözleşmesi OCaml işlevsel dilinde oluşturulmuştur.

OCaml Dili

OCaml, genel bir programlama dilidir. Dil sağlam. Bunun anlamı, dilin hata ayıklaması ve bakımı kolay olmasıdır. Ayrıca, ifade ve güvenlik konularında dil güçlüdür.

Argümanlar, dilin en iyi, tek bir hatanın büyük kayıplara yol açtığı bir sistemde kullanıldığını söylüyor. Ek olarak, dil geniş bir geliştirme araçları ve kitaplıkları tabanına sahiptir..


Bu nedenle Tezos’un neden bu dili seçtiğini söylemek zor değil.

Tezos tarafından çözülen Ethereum ‘Sorunları’

 • Kriptografide güvenlik endişeleri. Akıllı sözleşmelerde Michelson’un kullanılması çözüm olacaktır.
 • Ethereum’un çalışma kanıtı sistemi. Tezos, Ethereum iş kanıtını çok maliyetli ve merkezi olarak algılıyor. Tezos bunu kanıt mekanizması delegasyonu ile çözüyor.
 • Ethereum’un işlem dili. Ethereum tarafından kullanılan dil, anlamlılık açısından büyük ölçüde yoksundur. Tezos, işlemler için OCaml dilini kullanır. Dil, Solidity gibi diğerlerinden daha etkileyici.
 • Ethereum’un dinamik olarak inovasyon yapamamasına neden olan koordinasyon sorunları.

Bu endişeleri ele alarak, Tezos geliştirme ekibi daha iyi bir blockchain platformu bulabileceklerine inanıyor..

Resim Kredisi: Tezos

Tezos Akıllı Sözleşmeleri.

Tezos’ta akıllı kişiler, yürütülebilir bir kod belirten durum bilgisi olan hesaplardır. Her hesabın veya daha doğrusu bir sözleşmenin bir yöneticisi vardır. Yönetici hesabı kontrol edecek. Yönetici, hesap sahibidir. Sözleşmelerin iki tür anahtarı vardır; genel anahtar ve özel anahtar.

Açık anahtarlar blokları imzalamak ve blok madenciliği yapmak için kullanılacak.

Akıllı sözleşme, Michelson programlama dilinde olacaktır. Dil, geliştiricilerin üçüncü taraf müdahalelerine veya sansürlemeye dirençli akıllı sözleşmeler ve dApp’ler oluşturmasını sağlayacaktır..

Bu akıllı sözleşme dili Michelson’u biraz inceleyelim. Ethereum, Akıllı sözleşme dili türü olarak Solidity’yi kullanır. Solidity’nin aksine, Tezos’un kullandığı yeni akıllı sözleşme dili hiçbir şeyle derlenmedi. Bunun anlamı nedir?

Tezos Sanal Makinesi, dili yorumlar. EVM bayt kodu ile yalnızca yüksek seviyeli yapılarla daha karşılaştırılabilir. Bu üst düzey yapılar şunları içerir; haritalar, lambdalar, kümeler ve sözleşmeye özel işlem. Bu, bu nedenle, dilin okumak kolay olduğu için insanlar için hayatı kolaylaştırdığı anlamına gelir. Dil, Solidity kullanımından kaynaklanan zorluklara çözüm bulma konusunda itibar kazanmıştır..

Tezos Teminat Kanıtı

Platform, eşler arası bir platformdur. Her katılımcının bir düğümü vardır. Tezos bahis kanıtı sistemi, çeşitli düğümlerin blok zincirinin durumu hakkında fikir birliğine varacağı bir mekanizmadır. Diğer birçok blockchain teknolojisinin PoS sistemleri vardır. Ancak, diğer PoS mekanizmalarının aksine, Tezos platformu herkesin PoS’ye katılmasına izin verir. Tezos’un durumu hakkında fikir birliğine varma sürecinde yer alan herkes ödüllendiriliyor..

Herkesin katılabileceği gerçeğinin yanı sıra Tezos’taki PoS mekanizması daha az maliyetlidir. Ayrıca, giriş engelleri daha azdır. Böylece kolayca erişilebilir.

Tezos İmza Bloğu

Tezos, bencil madenciliği engellemek için blok imzalama konseptini kullanıyor. İmzalama bloklarının anlamı, bir blok basıldığında, 16 rastgele imzalama hakkına sahip olmasıdır. İmza hakları atanan 16 paydaş, tüm basım sürecini gözlemleyecek ve blokları doğrulamak için imzalar sunacaktır..

İmzalayan paydaşlar daha sonra teşvik edilir. Blok imzalama sürecinin tamamı Tezos Pişirme olarak bilinir..

Tezos’ta madencilik mümkün mü?

İyi evet! Platform, merdane madenciliğine izin verir. Madencilik fırıncılık olarak bilinir. Bir paydaş bir dakika sonra bir bloğu ve iki dakika sonra bir sonraki bloğu çıkarabilir ve trend devam eder.

Bir müşterinin yüksek öncelikli bir blok madenciliği yapma fırsatı gördüğü durumlarda, Tezos depozitolara izin verir. Güvenlik depozitosu, yüksek öncelikli bir hissenin madenciliğinde size üstünlük sağlar. Depozito olduğu ve madencilik yapılmadığı durumlarda, sistem güvenlik depozitosunu müşterinin cüzdanına iade eder..

Tezos Rulosu nedir?

Rolls, izleri Tezos defterinde tutulan bir grup jetondur. Jetonlar, pişirmek üzere hangi delegelerin seçileceğini seçmek için kullanılır. Bir delegenin pişirme gücü, kendisine tahsis edilen jetonlarla doğru orantılıdır. Bir rulo 10000 jetona sahiptir.

Pişirmek için ne gerekiyor?

Pişirme oldukça basit bir iştir. Bununla birlikte, pişirme için bazı şartlar vardır..

Öncelikle, pişirmek için CPU, bellek ve bant genişliğine ihtiyacınız olacak. Blok zinciri, pişirdikleri blokları oluşturma sorumluluğunu bir fırıncıya görevlendirir. Blokları oluşturduktan sonra, blokları doğrulamaları gerekecektir. Bu, önemli miktarda bellek alanı ve bant genişliği kaplayacaktır. Ayrıca fırıncı için istikrarlı ve güvenli bir internet bağlantısı gereklidir..

Sonra, pişirdikleri bloklar için güvenliğe ihtiyaçları var. Tezos platformu, fırıncılara güvenli bloklar için teşvikler sunar. Fırıncıların operasyonlarını güvence altına almalarının üç ana yolu vardır.

İlk olarak, hiçbir uzak kabuğun pişirme işlemine erişememesini sağlayan izinsiz girişleri önlemek ve azaltmak. İkincisi, akıllı fırıncıların bloklarını birden fazla IP adresinden enjekte etmelerinin bir yolu olan DDOS direnci. Son olarak, güvenlik için fırıncının özel anahtarı koruması gerekir.

Baker için Tezos Jetonları

Bir fırıncının pişirme için delege olarak hizmet vermesi için her zaman kendisine verilen jetonların en az% 8,25’ine sahip olması gerekir..

Tezos’ta Delegasyonun Durumu

Yetki, öncelikle pişirme ödüllerinin dağıtılmasıdır. Sistem yetkilendirmeyi otomatik olarak yapabilir. Tezos heyetinin durumu nedir?

Yaklaşık% 33.33 aktif Tezos jetonu var. Bu sayının dışında, blockchain,% 33.33 aktif tokenlerin% 90’ına kadar büyük bir parçayı temsil ediyor. Bu rakamlarla, delegasyon sisteminin aşırı doygun olduğu ve aşırı talep edildiği haklı olarak iddia edilebilir. Abonelik aşağıdakilere atfedilebilir;

 • Delegasyonun karları etrafında iyimserlik
 • Tezos genel pişirme mekanizmasına kolayca erişilebilir ve giriş için nispeten düşük bir engeli vardır
 • Token sahipleri depolamaya karar verdikçe düşük token değişimi.

 Tezos’ta Olası Gelişmeler

Geliştirme ekibi sürekli olarak platformu daha da büyütmeye çalıştığından. İşte pişen bazı olası gelişmeler. Ve Tezos topluluğu beklemeli.

 1. Etkileşimli Olmayan Sıfır Bilgi Bilgi Kanıtları. Bu, işlemlerin izlenemez durumda kalması için harika bir özellik olacaktır. Bununla birlikte, bu NIZKPoK’un gerçekleşmesi için aşılması gereken engeller, CRS modellerinin temelini oluşturacaktır. Ve blockchain dünyasında sistemin başarısına dair yeterli araştırma ve kanıt eksikliği. CRS modeli, yalnızca sistemin güvenilir taraf sistemine geri dönmesi gerektiği anlamına gelecektir. Güvenilir bir taraf olarak CRS modelini sağlayacaktır. Üçüncü taraf sızma şansı.
 1. Yüzük imzası. CyptoNote, gizlilik için halka imzaları geliştirdi. Bu nedenle, bir müşteri Tezos paralarını müşterinin adresini ifşa etmeden harcayabilir.

Tezos’un Yönetişimi

Platformdaki çoğu işlevde olduğu gibi Tezos, her bir paydaşın katılımının anahtar olduğu bir yönetişim yapısına sahiptir. Platformun bir seçim döngüsü ve protokol değişikliklerinde söz hakkı vardır. Bu, müşterilerin gelişmeye çalıştığı kripto para biriminin ilerlemesine dahil hissetmelerini sağlamak için bir harekettir. Ayrıca, taşıma, protokolü değiştirmeye yönelik kötü niyetli girişimlerin izlenmesine olanak tanır..

Tezos Öz-tadil kavramı açıklandı

Geliştiriciler bir blockchain platformunda yükseltme yaptığında, platform bölünüyor. Bölünmüş sürece bir ‘çatallaşma’ diyoruz. Çoğu durumda, topluluk çatallaşmayı ağın bozulması, topluluk bölünmesi ve müşterilerin teşvik planlarında değişiklik ile ilişkilendirir..

Tezos için, geliştiriciler sistemi bölmeden yükseltiyor. Bu nedenle, çatallanma ile ilgili sorunları ortadan kaldırırlar. Ayrıca, yükseltmelerin yürütme maliyetleri, diğer blok zinciri platformlarına kıyasla çok uygun olacaktır..

Tezos Betanet

Test ağı Alphanet, bir yıldan fazla bir süredir başarılı olduğunu kanıtladı. Bu ışığında Tezos Vakfı, gerçek dünya kripto deneyimini denemeyi uygun gördü. Betanet’i önerilen bir oluşum bloğu ile başlattılar. Oluşum bloğu, vakfa yapılacak tahsisatlarla ilgili ayrıntılara sahiptir..

Betanet, blok zinciri içindeki işlemlerin gerçek hissini verir. Deneyime katılmaya istekli olacak topluluk üyelerine izin verilir. Bununla birlikte, Betanet ile gelen sorunun söz konusu dönem boyunca bakım, ayarlama ve planlanmamış kesinti olduğunu unutmamak önemlidir..

Tezos ICO

Tezos ICO, blok zincirinin yakın tarihindeki muhtemelen en ilginç olanıdır. Sadece madalyonun fiyatı için değil, ICO’yu takip eden olaylar için.

ICO, Temmuz 2017’de gerçekleşti. ICO, 232 milyon dolar topladı ve bu, o zamana kadar ICO’nun en büyüğü idi. Sonrasında yıkıcı oldu. Tezos’un kurucuları, karı koca olan Kathleen ve Arthur Breitman, yönetim kurulundaki konumu konusunda İsviçre Vakfı’nın başkanı Johann Gevers ile bir anlaşmazlık yaşadı. Breitman’lar onun istifa etmesini istedi. Bunu çürütmek için, İsviçre Vakfı başkanı Johann Gevers, Breitmanların rolünün belirsiz olduğunu ve Tezos lansmanının sebebinin bunlar olduğunu söyledi. Bu, 7 aydan uzun süren bir davanın konusu oldu. Tartışmalar sonuç olarak ürün lansmanında bir gecikmeye neden oldu.

Ancak 2018’in başlarında, İsviçre Vakfı başkanı istifa etti. İstifa ettikten sonra bir tweet’te, ayrılışının lansmanın önünü açacağını belirtti. Ve proje iyiliği içindi.

İstifanın gönüllü olup olmadığı belli değil. Açık olan şey, vakıfta ve yönetim kurulunda değişikliklerin olduğu gerçeğidir. Ve kurs şu anda daha fazla beklemede bile devam ediyor.

Tezos Müşterinizi Tanıyın / Kara Para Aklamayı Önleme (KYC / AML)

Son haberlerde Tezos vakfı bir KYC / AML uygulamasını açıkladı. Popüler olmayan bir hareketle. İnsanlar hareketin karmaşıklığa katkıda bulunduğunu düşünüyor. Ancak bu adım, temeli, geliştiricilerin müşteriler için hayatı zorlaştıracak adım atmadığına ikna etti. Hareket, mahremiyete zarar verecek bir hareket de değildir. Ancak hızlı tempolu düzenleyici ortam evrimine uymak için bir hareket.

Cemaat üyeleri ile vakıf arasındaki bu konudaki anlaşmazlık bir meydan okumadır. Topluluk, meydan okumayı, bölünmüş bir tür ev olarak sunar. Bunun anlamı, herkesi aynı sayfaya yerleştirmenin bir zorluğudur. Platformdaki demokrasi varken bunun nasıl gittiğini görmek heyecan verici olsa da.

Tezos Hibe Verme Süreci

Platformdaki geliştiricileri teşvik etmek amacıyla Tezos Vakfı, hibe verme sürecini açıkladı. Süreç bazen bu yılın Ağustos ayında başlayacak. Hibeler üç alanı hedef alacak;

 • Tezos platformunu ve ilgili teknolojileri geliştirmeyi amaçlayan çalışma ve araştırma
 • Tezos ekosistemi için yeni araçların ve uygulamaların oluşturulması için destek
 • Gelişmekte olan Tezos topluluğunu güçlendirme ve yetiştirme çabaları

Beceri ve bilgiye sahip herhangi bir geliştirici, bunu vakfa sergileme ve bu sırada para kazanma şansına sahiptir. Bu, platformu geliştirirken topluluk üyeleriyle etkileşim kurmanın harika bir yoludur..

Tezos Paraları: XTZ

Tezos, tezziler olarak da bilinen XTZ sikkesi, para biriminin resmi parasıdır. Toplam arz olarak 763.306.930 XTZ coin var. Toplam 607.489.041 XTZ’nin dolaşımda. Bu, 1,401,829,561 ABD doları piyasa değeri anlamına gelir..

Başlangıç ​​bloğunda, fiyat 0.37 $ ‘dır, ancak fiyat yükseliş eğilimi gösterecek ve zaman içinde 100 kat artış görecek. ICO’nun büyüklüğü ile büyüme çok kolay bir şekilde elde edilebilir..

Tezos platformunda hizmet

Tezos platformunda dört hizmet var; düğüm, fırıncı, müşteri ve kötü müşteri hizmetleri. Her hizmeti inceleyelim.

Tezos düğümü ana programdır. Düğüm ağa bağlanır, işlemleri doğrular ve küresel genel muhasebeye bağlanır.

Tezos platformu, cüzdan için müşteri terimini kullanır. Cüzdan, sözleşme adreslerini yönetir.

Fırıncı ağı izler ve bloklar oluşturur. Kötü bir istemci, bir entegrasyon test aracıdır. Araç, düğümün sahte verileri veya büyük miktarda veriyi tanımlaması için düğümü kandırmaya çalışır..

Ayrıntılı Tezos Düğümü

Yukarıda açıkça vurgulandığı gibi, düğüm ana programdır. Düğümü ayrıntılı olarak inceliyoruz

Düğüm, eşler arası katmana, bağlam veritabanına ve ağ kabuğuna sahiptir..

Eşler arası katman

Eş-eş, düğümün en yüzeysel bileşenidir. Bu eş katman düğüme fısıldar. Eşler arası katman aşağıdaki ek özelliklere sahiptir.

 • Her eş katman özel bir anahtarla birlikte gelir. Eş katmanı, anahtarı hissenin kanıtının bir damgasıyla donatır. Bu özelliğin anlamı, topluluktaki bir akranın platform içinde yeni bir kimlik açmak istemesi durumunda, minimum bir maliyete maruz kalacağıdır..
 • Tezos platformu, bilinen iyi eşleri düzenli olarak değiştirir. Bu değişim, platform içinde en iyi bağlantıya ulaşmak için bir stratejidir.
 • Eş katmanı, eşleri izler ve puanlar. Platform, hatalı davranan eşleri gri listeye veya kara listeye yerleştirir. Ve iyi huylu meslektaşlar beyaz listede bir yer kazanabilir.
 • Eşler arası katman, düğümler arasındaki tüm iletişimin güvenlik, güvenlik ve güvenilirlik için özgün ve şifrelenmiş olmasını sağlar.

Bağlam Veritabanı

Düğümün bu bileşeni verileri depolar. Burada saklanan veriler, defterin durumu ile ilgilidir. Tezos platformu, arka uç olarak Irmin’i kullanıyor. Irmin, depolamanın işlevsel bir görünümünü sağlar ve defterin durumunu kodlar. Karma ağaç formu, müşteriler için basit doğrulamayı kolaylaştıran defterin durumunu açıklar.

Tezos, büyük ölçekli işlemlerde performansını kontrol etmek için zaman zaman Irmin üzerinde ölçeklenebilirlik testleri çalıştırır. Ayrıca, veritabanında bloklar ve işlemler bulunur.

Ağ Kabuğu

Ağ ve protokol arasında arayüz bulunur. Arayüz ağ kabuğudur. Platformda hayati bir rol oynar. Ağ kabuğu, eşler tarafından gönderilen blokları devralır ve mevcut protokole göre doğrular. Ağ kabuğu, düğümün tartışmasız en hassas kısmıdır. Hassas doğa, güvenlik anlamında değil, onu doğru yapma yeteneğidir. Bununla birlikte, Tezos vakfı sürekli olarak bunu doğru yapmanın yollarını arıyor..

Tezos` Yol Haritası Nedir

Tezos Vakfı, net bir yol haritası koymadığı için hatalıydı. Ancak, yol haritasının büyük ölçüde Betanet’ten Mainnet’e hareketi içereceğini tahmin etmek zor değil..

Alfabe testinden Betanet’e geçmek önemli bir kilometre taşıydı. Ancak, Mainnet nihai olmalıdır. Şimdilik, topluluk üyeleri lansmanda olduğu gibi herhangi bir sürpriz duyuruyu tetiklemelidir..

Tezos’un Karşılaştığı Zorluklar

Kripto dünyası kolay bir hack değil. Azimli ve devam edecek iradenin olması gerekiyor. Şimdiye kadar bazı zorluklar Tezos’u vurdu.

İlki, Temmuz ayındaki ICO ile lansman tarihi arasındaki gecikme. Tezos vakfının üyeleri arasındaki kavgalar, olması gereken kilometre taşlarına zarar verdi. Ancak o zamandan beri vakıf durumuyla ilgili bir çözüm var ve her şey yoluna girmiş gibi görünüyor..

Davalar ikinci zorluktur. Tezos, ABD hükümeti tarafından aleyhine iki yüksek profilli dava açtı. Mahkemede davalarla mücadele etmek çok zaman alıyor. Proje ekibi, projenin gelişmesini sağlamak için değerli zamanı kullanırdı..

Topluluk üyeleri için üçüncü zorluk, sürpriz zaman çizelgeleridir. Geliştiricilerin kilometre taşları için belirlenmiş net zaman çizelgeleri yok. Şimdiye kadar elde edilen tüm kilometre taşlarının tümü, net zaman çizelgeleri olmadan başarıldı.

Son düşünceler

Blok zincirinin karşılaştığı zorluklar olabilir. Ancak ekip, projenin misyonu olarak duran son madeni para unvanını elde etmek için önemli adımlar atıyor..

Tezos vakfı, Ethereum gibi daha yerleşik para birimleriyle rekabetle karşı karşıya olduklarını kabul ediyor. Bu rekabet göz önünde bulundurularak, kriptonun öne çıkmasını sağlamak için her zaman en iyisini yapıyorlar. Hibe verme süreci, yalnızca kursa ve onun gelişimine olan bağlılığı vurgulamanın bir yoludur..

Ekibin kripto paranın yerini alması için hala yapacak çok işi var. Ancak, teknolojiyi büyütmek için kasıtlı çabalar var.

Daha fazla ayrıntı bulun İnternet sitesi.

* Sorumluluk Reddi: Makale, herhangi bir yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır ve bu amaçla alınmamalıdır. Bu maddede yapılan iddialar yatırım tavsiyesi oluşturmaz ve bu şekilde alınmamalıdır. Kendi araştırmanızı yapın!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me