Her blok zinciri bizim için yeni bir jeton sunar. CoinMarketCap’e göre bugün itibariyle 1600’den fazla kripto para birimi var. Yükselen yeni blockchain devrimi ile bu tokenlar kesinlikle çevrimiçi yaşamı çok daha yönetilebilir hale getiriyor.

İnsanlar artık çevrimiçi işlemler için jeton kullanabilir. Hatta bazıları merkezi olmayan uygulamalar satın almak için jeton kullanabilir!

Bu nedenle, insanların jetonları işletmeleri için bir ödeme hizmeti olarak kullanmakla daha fazla ilgilenmeleri neredeyse normaldir.

Onlardan biri misin? O zaman neden Waves Platformuna bakmıyorsun??


“Waves blok zinciri nedir?”!

Oldukça havalı, değil mi? Bu “Waves blok zinciri nedir” kılavuzunda bununla ilgili daha fazla bilgi edinin.

Waves Blockchain Nedir: Potansiyel Dolu Bir Platform?

Dalgalar diğer platformlara benzemez. Bununla, herhangi bir güçlük çekmeden kendi özelleştirilmiş jetonunuzu hızlı bir şekilde oluşturabilirsiniz. Belki yeni bir proje başlatmak istiyor ve bunun için kitle fonlamasına ihtiyacınız var veya sadakat ödül tipi bir program oluşturmak istiyorsunuz.

Her iki durumda da, insanların ilgisini çekmek için tamamen yeni bir jeton türüne ihtiyacınız olabilir. Waves platformu kesinlikle burada size yardımcı olacaktır. Uygulama içi bir organizasyon oluşturmak, bu harika teknoloji olmadan asla daha rahat olmayacak.

Web sitelerine ve ekip beyanlarına dayanarak, jetonunuzu tasarlamanız yalnızca bir dakikanızı alacak! Bu, bir blockchain platformu için yüksek hızlı bir çıktıdır.

Ancak önemli olan, ihtiyacınız olduğu kadar zaman almak ve ardından onu buna göre tasarlamak olacaktır. Buraya fazla kapılmayalım!

Platform ayrıca kendi merkezi olmayan değişimini de içeriyor. Bu değişimi, yeni tasarlanmış jetonunuzu bir işlem çiftinde başka bir mevcut jetonla takas etmek için kullanabilirsiniz..

Bu “Waves Blockchain nedir” kılavuzunda, şimdi platformdan ve gerçekte nasıl çalıştığından daha fazla bahsedeceğim..

Waves Platformu nasıl çalışır??

Süreç, tipik blok zinciri platformundan tamamen farklıdır. Waves platformu bunu öncelikle tüm ağa bir ek olarak yapar. Bu garip süreçteki ana sorun, tipik bir blockchain ağına oldukça benziyor.

Yeni jeton oluşturmak için bu tipik yöntemi kullanırlarsa, merkezi ağ platformunu her yeni belirteç sisteme tanıtıldı.

Bu yönteme hard fork denir ve blockchain teknolojisinin doğal sorunlarından biridir. Ancak Waves, yeni işlem türlerini ağ için eklenti haline getirerek bu sorunu önledi..

Dalgalar nasıl çalışır

Resim Kredisi: Waves WhitePaper

Böylece, kullanıcılar yeni işlemleri birincil ağın bir uzantısı olarak kullanabilecekler. Bu şekilde, tüm stratejinin işlemesi için herhangi bir hard fork’a ihtiyaç duymayacaklar. Tüm müşteriler farklı bir işlem türü kullanmaz.

Tipik istemciler, özel işlem sürecini ana ağ üzerinden kullanmaya devam edebilecektir..

Sistemde çalışmasına izin verilen üç farklı Waves işlem türü vardır. Onlar içerir:

 • Merkezi olmayan değişim (DEX)
 • Özel Uygulama Simgeleri (CAT’ler)
 • Tam Anonimlik

1) Merkezi Olmayan Değişim

Merkezi olmayan değişim, merkezi bir sistem riskini azaltacaktır. Genellikle merkezi bir değişimle ilişkili güvenlik sorunları, kullanıcı özgürlüğü vb. Gibi birçok sorun vardır..

Borsaların cüzdanınızla doğrudan bir bağlantısı vardır ve merkezden dağıtılmışsa, saldırıya uğrama şansı yoktur. Bununla birlikte, para çekme işlemleriniz ve işlemleriniz için hiçbir sınırlamadan da yararlanacaksınız ve hesabınızın dondurulma şansı olmayacak..

Tıpkı hak ettiğiniz gibi hesabınız üzerinde tam kontrole sahip olacaksınız.

Token eşleştirmek, satın almak ve satmak için DEX, belirli bir anlaşma karşılanırsa siparişi işleyebilen otomatik bir sisteme sahiptir..

Merkezi olmayan borsada Bitcoin / USD, Bitcoin / Litecoin, Ethereum / Bitcoin ve daha pek çok seçeneğe sahip olacaksınız. Ancak, bunlar genel token hacminin yalnızca% 3’ü.

En yüksek hacim oranı doğal olarak Waves / Bitcoin çiftine aittir ve aynı zamanda en popüler olanıdır.

2) Özel Uygulama Simgeleri (CAT’ler)

Bu, Waves platformunun birincil hedefidir. Bununla, özel jetonlar oluşturabilecek ve bunları sistem genelinde aktarabileceksiniz. Jetonun lite istemcisi ile tasarlanması gerekir.

Müşteriyi web sitesinde bulabilir ve doğrudan oradan kullanabilir veya iOS ve Android için indirebilirsiniz.

Oluşturduğunuz her jeton her şeyi yapabilir. Onu satın alabilir, satabilir, başka bir şeyle takas edebilir ve hatta herhangi bir merkezi otorite olmadan işlem yapabilirsiniz. Madeni parayı özelleştireceğiniz için istediğinizi yapabilirsiniz.

Ancak yeni jetonu oluşturmak için Waves’e ihtiyacınız olacak. Tipik oran, her jeton başına bir dalgadır.

Şimdilik, ağda uzantılar olarak 7000’den fazla özel simge tanıtıldı. Her yeni jetonla birlikte Waves’in piyasa değeri büyük ölçüde artar..

3) Tam Anonimlik

Ağdaki her fiat işlemini işlemek için ek bilgi sağlamanız gerekse de, kripto değişimine giden ana kripto hala anonim olarak tamamlanır..

Bu, hiç kimsenin sizi sadece borsadaki işlemlerinizle izleyemeyeceği anlamına gelir..

Waves Blockchain’in Mimarisi Nedir??

Waves mimarisinin yapısı, tipik blok zinciri tabanlı ağlardan önemli ölçüde farklıdır. Ölçeklendirme sorunu dalgalara çok fazla zarar verebilir, bu yüzden bunu iki katmanlı bir mimariyle engellediler.

Bu mimari, genel sistemi korumak için hem tam düğümlerden hem de hafif düğümlerden oluşur. Bu, tipik tam düğüm ağ denetim sistemi ile çelişir.

Waves Blockchain Nedir: MRT Nasıl Çalışır?

Resim Kredisi: Waves Blog

İki katmanlı Mimari

Ağdaki hafif düğümler, blok zincirini asla tam olarak indirmez. Bunun yerine yalnızca tam düğümlere bağlıdırlar. Tam düğümler işlemleri ve ağdaki diğer etkileşimleri onaylar ve hafif olanlar bilgileri onlardan alır.

Bu strateji biraz SuperNET lite istemcisine benzer. SuperNET, NXT projesinde başarıyla uygulanan benzersiz bir istemcidir..

Ancak bu iki tür düğüm arasındaki güveni nasıl sürdürüyorlar??

Basit. Scorex adlı başka bir platform kullanıyorlar. Bu platform, hafif düğümlerin yalnızca mevcut ağ bilgilerini tam düğümlerden almasını sağlar. Sonuç olarak, tüm işlem geçmişini indirmek zorunda kalmazlar..

Mevcut ağ durumunu aldıktan sonra, bu hafif düğümler diğer ödeme doğrulamalarını oluşturmak için işlem yapar..

Waves Fiyat Tahmini ve Belirteçleri: Kiralanan Teminat Kanıtı (LPoS)

Waves jetonlarının dolaşımdaki arzı 100.000.000 Dalgadır. Ancak ağ süreci nasıl doğrular??

Sistemi tamamen korumak için özel bir Proof-of-Stake fikir birliği algoritması kullanır. Kiralık Proof-of-Stake algoritması, tüm platformu çalıştırmak için tokenleri tam node’lara kiralamanıza izin verecektir..

Tam düğümü çalıştırmak için en az 10.000 wave kiralamanız gerekir. Ancak, elinizde bu kadar çok jeton bulundurmamanız normaldir. Bunun yerine, halka açık bir madencilik havuzuna katılabilir ve ardından jetonlarınızı kiralayabilirsiniz..

Göre CoinMarketCap, şu anda Waves fiyatı 3.02 $ ve 15 $ ‘a kadar çıkabilir!

dalgalar grafiği

Resim Kredisi: CoinMarketCap

Şimdi bu “Waves Blockchain nedir” kılavuzunda Waves’in tarihsel geçmişinden bazılarını görelim..

Waves Blockchain’in Geçmişi ve Gelecek Planları Nedir??

Çok sayıda ekip üyesi daha önce NXT için başka bir proje üzerinde çalıştı. Ancak onlara göre NXT yeterince tatmin edici değildi. Geliştirme sorunları, madeni para dağıtımları ve daha pek çok şeyden yoksundu.

Bu yüzden projeden ayrıldılar ve şimdi Waves olarak bilinen kendi projelerini başlattılar..

Ancak, bunu NXT’den almadılar; sistemi sıfırdan kurmaya karar verdiler. Bu iki blockchain teknolojisi arasındaki en önemli fark, Waves blockchain sistemindeki fiat entegrasyonudur..

2016’da Waves nihayet yolculuğuna başladı.

Şirket şu anda Deloitte ile ortaktır. Neden? Kullanıcılarının ICO hizmetleri almasını istediler. Ayrıca, dijital varlıkların dağıtımında zemin oluşturmak için Rusya Ulusal Yerleşim Deposu ile birlikte çalışıyorlar..

Waves, her zaman akıllı sözleşme rakipleri ile ağırlıklı olarak Ethereum ile aynı sınıfta olacaktı. Ethereum şu anda blockchain endüstrisinin en büyük isimlerinden biri ve NXT, NEO ve Lisk gibi diğer projeler de aynı yolda..

Öte yandan, Waves, kullanımı çok basit olan farklı bir yaklaşıma eğiliyor. Sistemde oluşturduğunuz her jetonun elbette bazı sınırlamaları vardır, ancak bunları yapmak son derece kolaydır.!

2018 için akıllı sözleşmeler, blockchain messenger, blockchain v2.0 ve çok daha fazlasını getirecekler..

Waves Yol Haritası

Resim Kredisi: Waves Blog

İşlem Oranı

2016’daki ICO dağıtımları sırasında büyük miktarda 16 milyon dolar topladılar. ICO’nun piyasaya sürülmesinden sonra, oranlar hızla ilk madeni para değerinden% 80 daha fazla yükseldi. Token, 0,20 $ civarında olduğu için nispeten stabilize edilmiş gibi görünüyor..

Fiyat, Temmuz 2017’ye kadar önemli ölçüde istikrar kazandı. 15,15 dolara kadar yükselmeye başladı. Bu, büyük olasılıkla yol haritalarını paylaşmanın ve ICO merkeziyle ortaklık kurmanın nedeniydi..

Bundan sonra düşmeye başladı ve tekrar sağlam bir zemine geliyor..

Dalgaları Nereden Satın Alabilirsiniz?

Birçoğunuz Waves’e nasıl ulaşabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Bunu “Waves Blockchain Nedir” kılavuzumda açıklığa kavuşturmama izin verin. Öyleyse, daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Elinize almak için birçok seçeneğiniz olacak.

Birkaçı:

 • Borsalar
 • Musluklar
 • DEX

Borsalar

Bittrex ve Binance gibi birkaç popüler borsa Waves ticareti yapıyor. Ancak itibari parayla doğrudan satın alamazsınız. Ethereum veya Bitcoin ile takas etmeniz gerekecek. Bitcoin veya Ethereum satın aldıktan sonra, bunları bunlardan birine aktarabilir ve dalgalarla takas edebilirsiniz..

Waves satın almak için Shapeshift veya Changelly gibi belirli hizmetleri de kullanabilirsiniz..

Musluklar

Bütçeniz azalıyorsa ancak birkaç Waves kripto para birimine sahip olmak istiyorsanız, bunun için bataryaları deneyebilirsiniz. Her saat küçük bir porsiyon verecekler ama hey! Tamamen ücretsizdir!

Waves ağınızın genel adresini sağlamanız ve bir bot olmadığınızı kanıtlamanız yeterlidir..

Bu konuda Wavesdrop’a göz atabilirsiniz..

DEX

Waves platformunun DEX’i Waves ile ticaret için kullanılabilir. Bunun için farklı ticaret çiftleri sağlar. Yani Waves için bitcoin, USD ve Ethereum satın alabilirsiniz. Bununla birlikte, Bitcoin burada bu konuda bir üst kısma sahiptir..

Waves Cryptocurrency Nasıl Saklanır

Waves’iniz için en iyi cüzdan, şirket tarafından sağlanan hafif cüzdan olacaktır. Demek istediğim, şirketin cüzdanından en iyisi, değil mi??

Jetonlarınızı değişim hesabında bırakırsanız, saldırıya uğrayabilir veya diğer yetkililer tarafından kontrol edilebilir..

Öte yandan, lite cüzdan yalnızca çevrimiçi olarak kullanılabilir ve onu bir Google Chrome uzantısı olarak kullanabilirsiniz. Cüzdanı mobil cihazlarınızdan da kullanabilirsiniz. Cüzdan son derece güvenlidir ve şirketin kendisi tarafından garanti edilir.

Jetonlarınızı saklarken kiralamayı unutmayın. Sistemi desteklemenizi ve ayrıca ödüller almanızı sağlayacaktır..

Dalgalar Harcama

Waves kripto para birimini, piyasadaki diğer blockchain tabanlı para birimleri gibi kullanabilirsiniz..

Ayrıca herhangi bir fiat parayı kripto para birimlerine dönüştürebilir ve işlem lisanslıdır. İtibari para daha sonra Waves jetonuna dönüştürülür ve daha sonra diğer kripto para birimlerine dönüştürmek için düşülür..

Yapmanız gereken tek şey cüzdan adresinizi sağlamaktır ve yapılacaktır. Ağ içinde akıllı sözleşmeler başlatmak için de kullanabilirsiniz..

Waves Blockchain’in Ana Avantajı Nedir??

Dalgalar Platformu

Resim Kredisi: Waves Blog

Waves platformu söz konusu olduğunda çok sayıda avantaj vardır. Bakalım ne olduklarını görelim mi??

 • Çok Kendi Parası veya Jetonları: Herhangi bir kullanıcı bir belirteci kolayca özelleştirebilir. Onu kodlamaları ve özgürce dağıtmaları bile gerekmeyecek. Bu süreci ICO’lar için kullanabilirsiniz.
 • Her Şeye Sahip: Diğer blockchain ağlarının aksine, Waves her şeye sahip gibi görünüyor! Kendi cüzdan sistemine sahiptir, merkezi olmayan bir borsaya ve ayrıca benzersiz bir token oluşturma platformuna sahiptir..
 • Limit yok: Borsaların çoğunun alım satım sırasında bir tür limitleri vardır. Ama bunda değil! Merkezi olmayan borsa, özgürce ve herhangi bir sınır olmaksızın ticaret yapmanıza izin verecektir..
 • Fiat Para Geçitleri: Borsalarında jeton satın almak için itibari parayı kullanabileceksiniz.
 • İyi DEX Eşlemesi: Ticaret çiftleri platformda inanılmaz derecede gelişmiş. Bazı sağlam ticaret seçenekleri sunar.

Dalgalar Madenciliği

Herhangi bir kullanıcı LPoS kullanabilir ve tam düğüm olabilir. Bu süreç, başkalarının madencilik gücünü kullanmanıza ve işlemleri daha hızlı işlemenize izin verecektir. Öte yandan, madencilik gücünüzü de kiralayabilir ve bunun için işlem ücreti alabilirsiniz..

Bunu bilgisayarınızla veya telefonunuzla yapabilirsiniz. Tipik madencilik tarzı gibi değil, farklı bir madencilik türü.

Özet

“Waves Blockchain Nedir” kılavuzumun son noktasına ulaştık. Şimdiye kadar Waves, kendi tokenlerinizi özelleştirmenin ve basit blok zinciri işlevini kullanmanın basit bir yolunu sağlıyor gibi görünüyor..

Bir kitle fonunu artırmak veya işinizi yürütmek için benzersiz bir belirteç kullanmak istiyorsanız, platform sizin için çok uygundur..

Bir tane oluşturmak o kadar zaman almaz ve bu konuda ücret de ucuzdur. Uygun şekilde beslenirse, bu bir gün büyük bir endüstriye dönüşebilir..

Platformun arkasındaki vizyon yaratıcıdır ve bu yeni bir devrimin parçası olabilir.

* Sorumluluk Reddi: Makale, herhangi bir yatırım tavsiyesi sağlama amacı taşımaz ve bu şekilde alınmamalıdır. Bu maddede yapılan iddialar yatırım tavsiyesi oluşturmaz ve bu şekilde alınmamalıdır. Kendi araştırmanızı yapın!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me