Bugünün makalesinde, Zcash hakkında bilgi edineceğiz. “Zcash nedir” gibi sorulara cevap vereceğiz

Şimdiye kadar, kripto para biriminin geniş bir kabul gördük. Bugünün nesli, özellikle merkeziyetsiz para birimi konusunda olumlu, çünkü onlara bankaların müdahalesi olmadan değer transfer etme yeteneği veriyor..

İlk nesil kripto para birimi, merkezi olmayan temelli ekonomiyi tanıttı. Ancak gizlilik sorununu çözmedi. Zcash burada devreye girer. Bitcoin’den farklı olarak Zcash açık bir defter değildir. Zcash kullanırsanız, işlemleriniz blok zinciri kullanan diğer kişilerden tamamen gizlenecektir..

Zcash nedir?

ZCASH

Zcash, anonimlik ve gizlilik sunan bir kripto para birimidir. Zcash kullanılarak iki taraf arasında iletilen tüm bilgiler şifreli ve güvenlidir. Birkaç gönderi daha önce tartıştığımız Monero’ya benzer.

Anonimliği sağlamak için Zcash, zk-SNARK kullanır. Ağın güvenli olmasını sağlayan özel bir kanıttır. Yapım kanıtı da kullanabilir. Bu yöntemleri kullanarak, blok zinciri değerleri dış dünyadan gizlenir..

Zcash’in kesin sınırı Bitcoin’e benzer. Bu, orada sadece 21 milyon jeton olduğu anlamına gelir.

ZCash’in Kökeni

ZCash ilk olarak 28 Ekim 2016’da ortaya çıktı. Bu tarihte Bitcoin blok zinciri Zcash’e çatallandı. Başlangıçta, sadece Zerocoin protokolü olarak adlandırılıyordu. Ardından adı Zeocash sistemine ve son olarak Zcash olarak değiştirilir..

Zcash şirketi şirketi ZCash’ın arkasında yönetiyor. Zerocoin Electric Coin Company olarak da bilinir. Ayrıca, Zcash’ın kurucusu ve CEO’su Zooko Wilcox. Kripto para biriminde 20 yıldan fazla deneyime sahip ve kriptografideki uzmanlığını, kullanıcının kimliğini koruyan Zcash oluşturmak için kullandı..

ZCash Nasıl Çalışır??

Zcash’i meslekten olmayanların terimleriyle anlamak için basit bir örnek üzerinden gitmemiz gerekiyor. Örneğin, başka bir kişiye biraz BTC göndermeye çalışıyorsanız, bunu genel adresine göndermeniz gerekecektir..


İşlemi gönderdikten sonra madenciler devralacak. İşleminizin tahsis edildiği bloğu kazacaklar. Blok çıkarıldıktan sonra işleminiz başarılı olur. Ancak bunun dezavantajı var. Herhangi bir gizlilik protokolü yok.

Şimdi, Zcash kullanılarak nasıl yapılabileceğini öğrenmeye çalışalım. Zcash’te gönderen, işlemleri yapmak için iki yol seçebilir. Korumalı özel işlem veya normal şeffaf işlem arasında seçim yapabilirler. Bu, işlemleri başlatmanın tek bir yolunun olduğu Monero gibi diğer gizlilik paralarından farklıdır..

zCash İşlem Türleri

Desteklenen iki tür işlem

Seçim, kullanıcıya blok zincirinden en iyi şekilde yararlanma yeteneği verir. Her iki dünyanın da en iyisini verir. Bazen şeffaf bir işlem yapmak önemlidir. Bu, hem gönderenin hem de alıcının çıkarlarını korumak için yapılabilir. Örneğin, bir satıcıdan bir ürün almaya çalışırsanız, herhangi bir ihtilaf çıkması durumunda da sevk edilebilmesi için şeffaf tutmanız gerekir..

Bu arada, herkes korumalı işlemleri seçebilir ve meraklı gözlerden uzak durabilir.

Zcash, amaçlandığı gibi çalıştığından emin olmak için zk-SNARKS kullanır. Daha fazlasını okuyabilirsin İşte.

Zcash para dağıtımı

Bitcoin’den forklandığı için aynı zamanda 21 milyon coin arzına sahip. Mevcut madencilik oranında, tüm madeni paraların 2032 yılına kadar çıkarılacağı tahmin edilmektedir. Madencilik zorluğu her bir blok çıkarıldığında artar. Bu, her dört yılda bir blok madenciliği ödülünün yarı yarıya düşürüldüğü anlamına gelir..

Zcash hiçbir zaman büyük bir projenin parçası olmadı veya ICO’lar aracılığıyla para toplama niyetinde değildi. Kapalı yatırımcılar tarafından finanse edilmesinin nedeni budur. Geliştirme yolunu sağlamak için 1 milyon dolar yatırım yaptılar. Tüm yatırımcılar, 4 yıllık bir dönemde toplam arzın% 10’unu içeren “Kurucu Ödülü” nü aldı. Ünlü yatırımcılardan bazıları Roger Ver, Barry Silbert, Naval Ravikant ve diğerleri..

Sonuç

Zcash, birinci nesil blockchain’in dezavantajlarını çözmeye çalışır. Hem mahremiyet hem de güvenlik sağlar. Ayrıca, baştan itibaren mahremiyeti empoze etmez. Bir kullanıcı olarak her zaman şeffaf bir işlem yapmayı seçebilirsiniz.

Yazı yazarken, Zcash piyasada harika gidiyor. Bir Zcash jetonu 230 $ ‘dır. Peki, Zcash hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me