Makale, ERC standartlarının temel temellerini kapsar ve her bir ERC belirteci standardı türünün derinlemesine bir analizini sunar..

Ethereum blockchain geliştiricisi misiniz yoksa Ethereum tabanlı tokenlar çıkarmayı planlayan bir girişimci misiniz? ERC standartlarının ne anlama geldiğini ve sizin için ne kadar önemli olduğunu bulmak için etrafa bakıyor olabilirsiniz..

İşte ERC standartlarının nihai listesi!

Kaydol şimdi: Enterprise Blockchain Temelleri Kursu

ERC standartları nelerdir?


Bir “Ethereum Request for Comments” (ERC), Ethereum blockchain platformunu kullanan akıllı sözleşme programcılarının yazdığı bir belgedir. Bu belgelerde, Ethereum tabanlı belirteçlerin uyması gereken kuralları açıklarlar..

Ethereum’un temellerine aşina değilseniz, önce nihai Ethereum kılavuzuna göz atmalısınız..

Ethereum topluluğu, bu belgeleri gözden geçirmek için ‘Ethereum İyileştirme Önerisi’ adlı bir süreç kullanır. Bunun hakkında yorum yaparlar ve bunun sonucunda belgeyi oluşturan geliştirici onu revize edebilir..

Ethereum topluluğu, EIP süreci boyunca çalıştıktan sonra bu belgelerden bazılarını kabul eder, sonuçlandırır ve ardından geliştiriciler uygular. Belge bu şekilde ERC olur. Başka bir deyişle, ERC’ler EIP olarak ortaya çıkar ve farklı alanları, örneğin tokenlar, kayıt adı vb..

ERC STANDARTLARI – SADECE AÇIKLANMIŞ İNFOGRAFİK

Birkaç Ethereum standardı varken. Bu ERC Ethereum standartları en bilinen ve popüler olanlardır –

 1. ERC- 20
 2. ERC-165
 3. ERC-721
 4. ERC-223
 5. ERC-621
 6. ERC-777
 7. ERC-827
 8. ERC-884
 9. ERC-865
 10. ERC-1155

ERC 20 standardı – En Popüler Token Standardı

ERC-20 en popüler token standardıdır ve tokenlarını Ethereum platformunda yayınlayan çoğu ICO bunu kullandı. Burada ICO’nun ne olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin!

Bir Ethereum geliştiricisi iseniz, ERC-20 tokenleri ile kolayca etkileşime girebileceğini bilerek akıllı sözleşmelerinizi kodlayabilirsiniz..

Tıpkı Ethereum geliştiricilerinin bu token hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duymaması gibi, cüzdan geliştiricileri de rahat nefes alabilirler! Jetonun cüzdan uygulamalarıyla çalıştığından emin olmak için herhangi bir özel geliştirme veya entegrasyon adımı yapmaları gerekmez.

Değiştirilebilir bir belirteç standardıdır. Bu, üzerine inşa edilen herhangi bir jetonun iki madeni paranın belirli bir zamanda aynı değere sahip olduğu anlamına gelir. Merkezi olmayan% 0 komisyonlu seyahat pazarı olan LockChain örneğini ele alalım. LOC jetonları ERC 20’yi takip ediyor ve 1 LOC jetonu, belirli bir zamanda başka bir LOC jetonuyla tam olarak aynı değere sahip.

İzlenmesi gereken standart bir protokol vardır, bu nedenle ERC 20 standardını kullanarak yeni tokenlar çıkarmak kolaydır. ERC20’nin ne olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu başlangıç ​​kılavuzuna göz atmalısınız.?

ERC 165 – ERC 721’in Destek Sütunu

Bu, jetonlar yerine gerçekten bir yöntem için bir standarttır. Ancak, onsuz uygulanamayan başka bir simge standardı olan ERC721 için önemlidir.

ERC721 hakkında daha sonra!

Akıllı bir sözleşmenin kripto belirteçleri ile etkileşime girmesi gerekir. Tüm sözleşmeler ERC 20 belirteçleri ile etkileşime girebilirken, ERC 721 gibi belirteçler için diğer ERC standartlarından farklıdır. Akıllı sözleşmelerin, diğer standartları takip ederek belirteçlerle etkileşim kurmak için belirli arayüzler uygulaması gerekir..

Şimdi, Ethereum geliştirme topluluğunun akıllı bir sözleşmenin hangi arayüzleri uyguladığını bilmesi gerekiyor ve bu bilgileri yayınlama ihtiyacı var. Bunun nedeni, bu sözleşmeyle hangi yollarla etkileşime girebileceklerini bilmeleri gerektiğidir..

Akıllı bir sözleşmenin kullandığı arayüzleri tespit etmek ve yayınlamak için standart bir yöntem yoktu. ERC 165, arayüzlerin tanımlanmasını standartlaştırmanın yanı sıra bunun için bir yöntemi standartlaştırır.

Daha fazlasını şurada okuyun: EIP 165 teklif belgesi.

ERC 721 – Değiştirilemez Jetonlar için Standart

CryptoKitties gibi bir Ethereum DApp oyunu geliştirmek istiyor musunuz? Vancouver, British Columbia, Kanada merkezli bir şirket olan Axiom Zen, Kasım 2017’nin son haftasında başlattı ve Aralık ayının ilk haftasında viral oldu! Oyuncular bir hafta içinde milyonlarca ABD doları değerinde Eter harcadı.

Bu oyunda oyuncular sevimli dijital kedi yavruları satın alabilir, satabilir ve yetiştirebilir. Ethereum blockchain platformunun sunduğu şeffaflık ile herkes oyunun kurallarını görebilir, dolayısıyla rekabet adildir. Nadir bir dijital kedi türü yetiştirebilirseniz, onlar için daha yüksek bir fiyat alabilirsiniz..

Her biri farklı bir fiyat emrediyor; dolayısıyla ERC 20 standardını yavru kediler için kullanamazsınız. Değiştirilemez bir belirteç standardına ihtiyacınız var ve işte ERC 721 budur.

Değiştirilemez jetonlar için başka kullanım durumları da vardır, örneğin, güç dağıtım sektörü bunları kullanabilir.

ERC 721 belirteçleri ile etkileşime girecek bir akıllı sözleşme, ayrı bir arayüz uygulamalı ve bu nedenle ERC 165 standardını takip etmelidir. ERC 721 hakkında daha fazla bilgi için bkz. EIP 721 teklif belgesi.

ERC 223 – ERC20’nin “Token Kaybı” Sorunlarını Çözüyor

ERC 20 jetonlarını jetonları işleyemeyen akıllı sözleşmelere gönderirseniz, bu işlem jetonları yakar ve onları kurtaramazsınız. ERC 223 bunu önlemeyi öneriyor.

Geliştiriciler, akıllı sözleşme adreslerine gelen jetonları kabul edebilir veya reddedebilir. Bir sözleşmenin kodlayabileceği işlevleri belirtir, böylece jetonları kabul edemezse aktarım başarısız olur.

Bu herhangi bir jeton yakmaz!

ERC 223 kazara kaybedilen serveti kurtarmayı amaçlasa da henüz uygulanmadı. Hiçbir jeton kullanmaz ve kripto borsaları bu standart için hazırlanmayabilir.

ERC20 ile ERC 223 ile ERC777 arasındaki ayrıntılı karşılaştırmaya göz atın.

Ayrıca, Ethereum’un ‘Ethereum Ad Hizmeti’ni (ENS) uygulama hamlesi, bu tür işlemleri çok nadir hale getirecektir. Bu nedenle, Ethereum topluluğunun bu öneriyi uygulayıp uygulamayacağını görmemiz gerekiyor. Bu standart hakkında daha fazla bilgi için bkz. ERC 223 GitHub belgeleri.

ERC 621 – Toplam Token Arzını Değiştirebilir

ERC 20’nin bir uzantısı olan bu standart, iki işlev kullanarak toplam token arzını artırmak veya azaltmaktır, yani “artırma tedariki” ve “tedarik azaltma”. Teklif, bunları yalnızca sözleşme sahibinin veya güvenilir kullanıcıların kullanmasını önerir..

Kripto para birimleri, merkez bankalarının arzı artırabileceği veya azaltabileceği itibari para birimlerinin aksine matematiksel paradır. Toplam token arzı, token değerlenmesini belirleyen birçok faktörden biridir ve bir token ekonomisini etkiler.

Bu öneri bir taslak ve geniş kapsamlı etki göz önüne alındığında, Ethereum topluluğunun bunu uygulayıp uygulamayacağını görmemiz gerekiyor. Teklif hakkında daha fazla bilgi edinin EIP 621 GitHub belgeleri.

ERC 777 – Kripto İşlemlerinde Sürtünmeyi Azaltır

Akıllı bir sözleşme başlatılırken, ilk işlemden sonra ERC 20 standardı, kriterlerin karşılanıp karşılanmadığını doğrulamak için başka bir işlem gerektirir. Akıllı sözleşme ancak bundan sonra başlatılır. Bu, işlem sayısını artırarak etkin bir şekilde sürtüşmeye neden olur.

ERC 777, jetonların alındığını belirleme ve ilk işlemden hemen sonra akıllı bir sözleşme başlatma işlevi içeren önerilen bir standarttır. İşlem ek yükünü azaltırken, bir kullanıcının kara listeye alınmış bir adresten gelen jetonları reddetmesine de izin verir. Bir adresin kara listeye alınması bilgisayar korsanlığı veya yasa dışı faaliyetler gibi çeşitli nedenlerle olabilir. Böyle bir adresten ödemeyi reddetme yeteneği, Ethereum DApp’ın güvenlik konumunu iyileştirir..

ERC 777, ERC 20’nin tüm güçlü yönlerini destekliyor. OpenZeppelin merkezi olmayan uygulamaları oluşturmak, otomatikleştirmek ve çalıştırmak için ERC777’yi zaten uyguladı.

Teklifi şuradan okuyabilirsiniz: EIP 777 GitHub belgesi.

ERC 20 ile ERC 223 ERC 777 arasındaki karşılaştırmaya göz atmayı unutmayın.!

ERC 827 – 3. Bir Tarafın Harcaması için Token Transferini Sağlar

ERC 20’nin başka bir uzantısıdır, ancak ERC 223’ün çözmeye çalıştığı sorunu gelişmiş bir şekilde çözmeyi amaçlamaktadır. Bu standart uygulanırsa, bir jeton sahibi jetonları aktarabilir ve aynı zamanda üçüncü bir tarafın harcamasını onaylayabilir..

Bu ERC standardıyla, cüzdanlar ve borsalar jetonları yeniden kullanabilir, çünkü her iki taraf da bir 3. tarafın dinamik bir miktar harcaması için belirli kriterler üzerinde anlaşır. Ethereum topluluğu henüz bunu uygulamadı, ancak bu öneri hakkında daha fazla bilgiyi şurada okuyabilirsiniz: EIP 827 GitHub belgeleri.

ERC 884 – Token Hisse Senedi

ABD’nin Delaware eyaletindeki son yasalar artık şirketlerin hisse kayıtlarını korumak için blockchain kullanmasına izin veriyor. Önerilen ERC standartları arasında, ERC 884 bundan yararlanmayı amaçlamaktadır. Her bir jetonu Delaware eyaletinde bulunan bir şirketin payı olarak belirleyecektir..

Yönetmeliklere uymak için ERC 884 ayrıca aşağıdakileri içerir:

 • Kimlik doğrulama ve jeton sahiplerinin zorunlu beyaz listeye alınması;
 • Şirket, yasal gerekliliklere göre bir hissedarlar listesi hazırlayabilir;
 • Bilgi düzenleyicilerinin yetki kaydının kaydedilmesi;
 • Hisselerin yasal gerekliliklere göre rekor devri;
 • Yalnızca belirteçlerin tam değeri, yani kısmi değer yok;
 • Özel anahtarlarını veya jetonlarını kaybeden hissedarlar, onları yeni bir adrese geri götürmelidir..

ERC 884’ün uygulanması, çeşitli “Müşterinizi Tanıyın” (KYC) gereksinimleri için zincir dışı bir veritabanı gerektirir. Hala taslak bir teklif ve bunu şurada okuyabilirsiniz: EIP 884 GitHub belgesi.

ERC 865 – Kripto Dünyasında Yeni Başlayanlara Yardım Ediyor

Kriptoda yeni bir kullanıcı olarak, Ethereum tabanlı tokenları aktarmaya çalıştığınızda, aniden Ether’de madenci ücreti ödemeniz gerektiğini fark edersiniz. Sürtünmeyi sizin için artırır.

Ethereum topluluğundaki ERC standartları geliştiricileri arasında öne sürülen ERC 865, yeni kripto kullanıcıları için bunu kolaylaştırmayı amaçlıyor. Madenci ücretlerini de ödemek için jetonu kullanmayı önerir. Bu bir taslak tekliftir ve şuradan okuyabilirsiniz: EIP 865 GitHub belgesi.

ERC 1155 – En Gelişmiş Değiştirilemez Token

ERC 1155, değiştirilebilir olmayan belirteçler için eski en iyi belirteç standartları olan ERC 20 ve ERC 721’in tüm önemli sorunlarını çözer. ERC 1155 için, kullanıcılar tek bir sözleşmede birden fazla token oluşturabilir. Ayrıca, değiştirilebilir ve değiştirilemez kullanım durumları için ERC-1155’i kullanabilirsiniz. Tüm bu özellikler ERC1155’i depolama yönetiminde daha iyi, verimli ve bütçe dostu hale getiriyor.

Buradan daha fazlasını öğrenin EIP-1155 belgeleri.

Son düşünceler

ERC standartları dışında birkaç başka belirteç standardı vardır. Örneğin, NEO’dan NEP5 jetonu ERC20 ve ERC223’e çok benzer. Ayrıca, bu simge standartlarının her biri farklı amaçlara hizmet eder ve kendi avantaj ve dezavantajlarına sahiptir..

Temelleri daha iyi anlamak için Enterprise Blockchain Temelleri hakkındaki bu ÜCRETSİZ kursu düşünmelisiniz..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me